Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Абе дете срамота е да поставуваш такви прашања. Ако сакаш да си вистински верник, прави како што прават поповите, не се бањај ИЧ.
Ако ја сфатиш вистината ќе видиш дека ова нема никаква врска.
Ајде на добар пат си. Кажи ми каков е тој Бог што ти забранува да се бањаш во петок? Замисли тој Бог го создал целиот универзум и сега ќе се грижи кој се бања, а кој не во петок. Се` ова е во твојата глава.
Ајде размисли малку и ќе видиш дека религијата нема никаква врска.
Еве го. Златен тој на мајка.... Па пораснал, умен станал... Браво.
 
I

Iblis

Гостин
Што претставува свеста според христијаните?
Колку да знам што е и дали ја имам.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Абе дете срамота е да поставуваш такви прашања. Ако сакаш да си вистински верник, прави како што прават поповите, не се бањај ИЧ.
Ако ја сфатиш вистината ќе видиш дека ова нема никаква врска.
Ајде на добар пат си. Кажи ми каков е тој Бог што ти забранува да се бањаш во петок? Замисли тој Бог го создал целиот универзум и сега ќе се грижи кој се бања, а кој не во петок. Се` ова е во твојата глава.
Ајде размисли малку и ќе видиш дека религијата нема никаква врска.
Значи ова бањање во петок е друга работа ... Не забранува бог тука стварта е тоа што поради Св. Петка не чини ... Ке ти кажам искрено , тетка ми се бањала во петок и и се појавила св. Петка ... Во чест и слава на св.Петка си постам секој петок и избегнувам да се бањам баш во петок , а секој друг ден си е дозволено и нема зошто да не смее ... Не гледам зошто да биде срамота ... Мислев разбира некој ама еве видов дека на повеќето темава им е за тепање време и досада ...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Па што к*р ме прашуваш за дигитална свест а не знаеш што е свест?
Веројатноста ти е голема да си во тие 99%, така да ако сакаш да знаеш потруди се.
Абе глупав, те прашувам за да научам, заклучив дека си меѓу попаметните на форумов, па да ми подобјасниш.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
O LOL, дигитална камера, што е тоа? Значи името на идејата е дигитална свест, а што е и како функционира има во линковите и да двете се можат да бидат логично поставени во една мисловна целина без да произлегуваат контрадикторности.
П.С. Digit не означува само број и дигитална технологија често се поистоветува со информатичка,а и овие поими ги нема во библијаат така да сигурно се дело на лукавиот.
Дигитално значи во нашиов случај бинарно...кецови, нули, флип-флопови, логички кола, имаш дигитален сигнал и аналоген и т.н. и т.н. Се учи тоа по смерови за електротехника и слично, ако си сакал да знаеш.
Неможе да врзеш две работи како свест и дигитално.
Не постои вештачка интелигенција, и не може да постои.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дигитално значи во нашиов случај бинарно...кецови, нули, флип-флопови, логички кола, имаш дигитален сигнал и аналоген и т.н. и т.н. Се учи тоа по смерови за електротехника и слично, ако си сакал да знаеш.
Неможе да врзеш две работи како свест и дигитално.
Не постои вештачка интелигенција, и не може да постои.
Дете ој бе легни си, жити мајка.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што претставува свеста според христијаните?
Колку да знам што е и дали ја имам.
„Свест„ е световен, не црковен термин.

Според Црквата, човековото бите е составено од:
- дух (нематеријален дел кој доаѓа од духовниот Свет, кој има свој разум и слободна волја)
- душа (која е понизок дел од духот и е „спојка„ меѓу духот и телото и која има способност да чувствува и да умува)
- тело (материјален дел, со потекло од овој Свет).

Се чини дека поимот „свест„ е најблизок до поимот „ум„.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
„Свест„ е световен, не црковен термин.

Според Црквата, човековото бите е составено од:
- дух (нематеријален дел кој доаѓа од духовниот Свет, кој има свој разум и слободна волја)
- душа (која е понизок дел од духот и е „спојка„ меѓу духот и телото и која има способност да чувствува и да умува)
- тело (материјален дел, со потекло од овој Свет).

Се чини дека поимот „свест„ е најблизок до поимот „ум„.
Ако си свесен за разумот како може да биде разумот?
 
I

Iblis

Гостин
Дигитално значи во нашиов случај бинарно...кецови, нули, флип-флопови, логички кола, имаш дигитален сигнал и аналоген и т.н. и т.н. Се учи тоа по смерови за електротехника и слично, ако си сакал да знаеш.
Неможе да врзеш две работи како свест и дигитално.
Не постои вештачка интелигенција, и не може да постои.
Замисли и тоа се учи на електро, кога гледам веќе знаеш и замислиеј, само замисли, можат и се тоа прописно по дефиниција 1. што значи дигитално и дигитализација; 2 што значи свест.
Ако одиш на линковите ќе видиш и што се предлага и како би се направило.
Треба да побарате некоја друга книга освен тоа догматските што ги имате (се надевам дека бар имате книга, не си раскажувате приказни од колено на колено), има некои работи не ви се запишани таму.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Ај биди троа посериозен со поставувањето прашања, за да има смисла одговарањето на нив.
Но, ако извесен поп, кај кого веќе си се обратил и веќе ти дал одреден (можен) одговор, зашто бараш одговор на веќе одговорено прашање?

Дека во петок не треба(ло) да се бањаш-за мене е смешен и несериозен одговор.
За блиските телесни контакти, навистина не е добро да се практикуваат ниту во петок ниту во било кој ден за пост.
После причеста со телото и крвта Христови, навистина не е допуштено целивање со други луѓе или целивање осветени црковни предмети.
Па пошто како што пишав пред тоа ми кажаа дека немало врска кој ден е и како е , после тоа попот ми кажа дека не треба (доколку постам секој петок ) а од кога и се појавила св.Петка на тетка ми додека се бања во петок избегнувам да се бањам ... Прашав зошто мислев дека некој знае подетално да ми објасни зошто и како не смеело и дали навистина не смее ( не чини т.с ... )
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Замисли и тоа се учи на електро, кога гледам веќе знаеш и замислиеј, само замисли, можат и се тоа прописно по дефиниција 1. што значи дигитално и дигитализација; 2 што значи свест.
Ако одиш на линковите ќе видиш и што се предлага и како би се направило.
Треба да побарате некоја друга книга освен тоа догматските што ги имате (се надевам дека бар имате книга, не си раскажувате приказни од колено на колено), има некои работи не ви се запишани таму.
хахах абе не соли памет за догми и глупости.
Ама еве да ти дадеме шанса, ај кажи што е свеста.
--- надополнето: Jul 28, 2011 1:33 PM ---
И тоа ли бе некој треба да ти го каже?
Требаше да ти текне...ама ај еве во ф-ја на добрите односи на форумов, да попуштам како попаметен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom