Автомобили во размер

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Јас одамна немам земано ништо, последен е Кајенот од јануари.
Гледам има интерес за макети, наскоро ќе ги претставам моделите кои јас ги правев.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Јас одамна немам земано ништо, последен е Кајенот од јануари.
Гледам има интерес за макети, наскоро ќе ги претставам моделите кои јас ги правев.
Еј.. да и јас немам оддамна купено, треба да направам нешто со тоа ама колку што гледав по продавнициве, катастрофа, нема ништо (по мој мерак).Инаку сеуште ги барам моторите 1/18 по дома и како во земја да пропаднаа, се работи за цела кутија од патики, (таму ми беа собрани) чудно. :mad:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Еве два примера како сам да направиш нитро боца и спортски издув во размер 1/18 ;)




--- надополнето: Jun 25, 2011 11:25 PM ---
Интеркулер











Турбо







Значи од делови кои можеме да ги најдеме по дома (y)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Еве два примера како сам да направиш нитро боца и спортски издув во размер 1/18 ;)
--- надополнето: Jun 25, 2011 11:25 PM ---
Интеркулер

Значи од делови кои можеме да ги најдеме по дома (y)
Многу добри примери, браво!
Примети ја сликава со интеркулерот што има во позадина :D RS Cosworth
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Многу добри примери, браво!
Примети ја сликава со интеркулерот што има во позадина :D RS Cosworth
Е за таков ти зборам да си купиш, Cosworth 1/18 од UT Models (y), само не знам коку лесно може да се најде сега.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Е за таков ти зборам да си купиш, Cosworth 1/18 од UT Models (y), само не знам коку лесно може да се најде сега.
Кај нас нема да го најдам од UT. Гледам се врткаат по eBay/Amazon ама многу пари чини сосе достава, тој и онака не е евтин... а како сум изгорен за еден во 1:18
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
15
jas imam cosworth BEL 1/18
--- надополнето: Jun 28, 2011 10:15 AM ---
samo da go najdam negde na tavanot e :S
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Еве еден многу добар туторијал како (handmade) да си направиш турбо полнач по дома во 1/18 размер

Потребни делови


Се бушат пластичните тркалца или може и мали копчиња од гардероба (вршат работа)


Потоа истите се надаваат на пластична или алуминиумска тенка цевка


Се сече мало делче од цевката за подоцна да служи за усис на лептирот на турбината


Еве како изгледа додадено


Од парче тенка пластика се прават две квадратчиња со дупка во средина (колку што е дебела цевката)


Се додава квадратчето како на сликата


Па другото тркалце или копче


Потоа, се зема друга пластична цевка и се сече на косо врвот во шпиц со тоа што да биде малку заоблен (види на сликата)


И потоа се лепи на предното тркалце. Истото се повторува и за задното тркалце (копче) само цевката треба да дојде од другата страна (ако на предното е од лева, на задното да биде од десна страна и обратно)


И веке сме готови, останува уште да се обои со сребрена боја (по мене првото тркалце и цевките во сребрен а заднот во мат црна боја)






Вака наизглед изгледа комплицирано ама кога ке пробате ке видите дека е многу лесно и изгледа ептен реално (y)
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
22
Поени од реакции
18
здраво
јас сум исто така колекционер од Битола на малечки модели на коли и сакам да ве поканам да го посетите форумот за смалени модели www.diecast.macedonianforum.net
се надевам да се дружиме повеке и да си менуваме мислења и искуства во врска со нашето хоби.
поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom