Која е разликата?

nonchalant

i4 ne mi 4ue
Член од
27 ноември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
2
Razlika pomegu seks i vodenje ljubov ima...

Razlikata e vo slednoto:
-za seks, uslovno kazano moze da ima samo fizichka privle4nost ili zelba(lust)
-za vodenje ljubov treba emocii plus(love)

PS. "the deeper the love, the stronger the emotion, the stronger the love...deeper the devotion":helou:
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Со тој што го сакам и имам длабоки чувства кон него, можам да имам секс, ама е инволвирана љубовта и автоматски станува збор за водење љубов. Некогаш и тука ќе падне само секс, просто заради задоволување на нагоните, ама сепак знаеш дека со таа личност имаш многу нешта кои ве поврзуваат на емотивно, духовно и ментално ниво.
Со некој што ете можеби само физички ме привлекува, ќе легнам, ама тука нема љубов, па станува збор за чист секс и ништо повеќе. Ја нема тука близината, поврзаноста и во крајна линија љубовта, за да можам да кажам дека сме воделе љубов.
 

Madness

12.12.2009
Член од
6 септември 2008
Мислења
344
Поени од реакции
28
Секс ти е онака брзоплетна работа,а водење љубов подугачко.Според мене.:back:
 

MaskMaker

Meet Your Maker
Член од
14 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
10
За да дојдеме до заклучoкот дека нема разлика меѓу ебење и водење љубов, треба да ја анализираме предиграта. А под поимот предигра не подразбирам колку добро пуши или колку добро лиже.

За мнозинството од девојките сексот претставува емоционално отварање онолку колку што ги шират нозете. А ги шират доволно.
Жените јавно не велат дека се ебат. Тие водат љубов. Водат љубов онолку колку што умеат да ги соберат нозете, да го потиснат нагонот и да постават замка. Јас ги нарекувам таквите замки -пичко замки.

Највообичаената замка е онаа да не ти даде пичка. Како?
Кога упознаваш девојка и се е совршено, а таа не сака да прави ништо со тебе, тоа е замка. Понекогаш истото доведува до спротивен ефект затоа што жените ги играат овие сексуални игри. Ги играат многу добро. И тие сакаат секс како и мажите, само глумат дека не е така. За глумата има милион причини, битни и небитни, затоа и поединечно нема да ги анализирам. Важното е дека сакаат. Не постои жена која што во моментов не би била на друго место, со леп кур во неа. Затоа жените кога запознаат тип, се е совршено, им се допаѓа тој тип и им вели -Ајде. Таа знаеш што ќе му рече? -Не, не сакам.

Жени, после тој муабет на типот веќе не му се допаѓате, но и понатаму тој сака да ве ебе.
Затоа чека. Он е у фазон на чекање. Си вели "Ок, ќе чекам" и чека. Чека три месеци и добива. Девојка му стекнала доверба во него, се чуствува сакано, заштитено и останати битни фактори и услови за пичката да се чуствува опуштено и ви вели конечно Ајде!
А вие и велите да се носи и таа и нејзината преценета пичка у пм! Not !

Еве што навистина се дешава секоја втора вечер, во секоја втора макодонска куќа, викендица, двор, клупа: МОЛЕЊЕ.
Многу молење. На тоа молење се добиваат муабети како прекини, не сега. Не е вистинско време. Ти си ми посебен. Сум имала многу пропаднати врски и не сакам повторно да бидам повредена. И сето тоа зачинето со солзи. Резултат? -Чекање.
Подоцна истиот тип кој молел, излегува со другар и тој го прашува:
-Ја плесна?
-Не.
-Зошто не?
-Таа е посебна. Не сака да се ебе, сака љубов да води. Bullshit!

Ебење и водење љубов да бидеме реални. Мислам физичкиот чин. Сакаш да ебеш некој и кога си заљубен/а. Ама лично јас со никој не водам љубов.
Замислете, одите во кревет да се кофнете и сакате да чуете:
-Срце сакам да водам љубов со тебе!
Или да ви ја зграпчи косата и да ви рече:
-Сакам да те истурам од ебење.
На тоа таа пак ќе рече: -Сакам да водам љубов со тебе. И ве тера да чекате.
И чекате, чекате, чекате. И продолжувате да чекате. Кога ќе ви заврши "пет месечната предигра", ќе ви дае ама малку. И тоа ќе биде најдобриот секс што сте го имале во животот. Ќе ви биде тврд како никогаш предходно. Тоа е тоа. Тоа е чувството. Конечно сте воделе љубов! Така мислите, така и се чуствувате.
Ама не сте воделе, само било неверојатно. :)
Знаете зошто? Затоа што сте чекале пет месеци на тоа.
Ако умирате од глад и некој ви даде кекс, ќе речете дека тоа е најдобриот кекс кој што сте го изеле во животот и ќе побарате уште еден. И уште еден.
И така ќе се ожените мислејќи дека сте пронашле бомба. Јадете исти кекси секој ден со години. Еден ден се будите со заклучок дека вечерта сте добиле стари и обични кекси.
Ако се обидете да си одите, ќе си оди и половина од вас, барем материјално.
Затоа повеќето денес камуфлираат со свеќи и романтични гестови за да потврдат дека водат љубов, а во суштина се ебат.
Денес секој со секој се ебе. Мислиш Fakfest2011 e.
 

MaskMaker

Meet Your Maker
Член од
14 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
10
Добар расказ за тинејџерки.
Leandra, примерот е напишан на такво ниво за широката маса.
Кај постарите суштината е иста, пристапот е различен. Ако не е натегнување за прв секс, тогаш е за вториот, третиот, десетиот, сеедно.
Секогаш постои ама од било која причина и за било која причина. Дури и за 10 минутно ебење.
И секогаш тоа се одложува затоа што е ебење. Не е со емоции, не е водење љубов. Нешто што не постои за мене.
Иронија е што мнозинството од жените бараат да бидат молени од мажи што им значат.
Што ги сметаат за посебни.
За мажи што не им значат истото правило не важи. Тука предност има нагонот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Leandra, примерот е напишан на такво ниво за широката маса.
Кај постарите суштината е иста, пристапот е различен. Ако не е натегнување за прв секс, тогаш е за вториот, третиот, десетиот, сеедно.
Секогаш постои ама од било која причина и за било која причина. Дури и за 10 минутно ебење.
И секогаш тоа се одложува затоа што е ебење. Не е со емоции, не е водење љубов. Нешто што не постои за мене.
Иронија е што мнозинството од жените бараат да бидат молени од мажи што им значат.
Што ги сметаат за посебни.
За мажи што не им значат истото правило не важи. Тука предност има нагонот.
Кај мене важи се обратно од она што го кажа. На овие години молат само идиоти,останатите „живеат“
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Водење љубов ми е поим за конзумирање на брак. Пошо бракот е „легална љубов“ .
Да не навлагам ептен длабоко во поимење, секс и водење љубов како чин е истата ствар.
Сите кој се обидуваат да ме убедат дека не е нема да им успее. Водење љубов го викаат сwкацсти парови кој наводно знаат што е „љубов“ па ја водат. Мислам , што ќе испадне ако парот води љубов и после неколку месеци сватат дека никогаш не се сакале ? Тогаш наводното водењето љубов е секс ? Апсурд.
Истиот поим е , само ради нежност некад се вика прашање „Сакаш да водиме љубов?“ наместо „Сакаш да имаме секс? “ или изјавата „Дај да те ебам додека не изгрее сонцето!“ .
Се на се , водење љубов е секс.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
За да дојдеме до заклучoкот дека нема разлика меѓу ебење и водење љубов, треба да ја анализираме предиграта. А под поимот предигра не подразбирам колку добро пуши или колку добро лиже............................................
Да не го цитирам целиот пост - одговарам на целиот, да знаеш :)

Јас се согласувам со тебе. Се согласувам дека жените се маваат од земја додека го добијат тоа што сосема свесно го посакуваат - секс. Сите сакаат секс. Сите сакаат многу секс. Сите сакаат еден добар, одличен секс.
АМА!
Мора да има ама, иначе не е интересно.
Ама, како бре да ти каже дека сака кога ќе и кажеш АЈДЕ. Како?
Не можам да зборувам за Шведска или Северна Каролина, ама можам да зборувам за нашата прекрасна, феудална Република Македонија.

Ако дотичната госпоѓица ти одговори со АЈДЕ на твоето АЈДЕ прашање, кога ќе седнеш со другарот кој ќе те праша дали си ја плеснал, заклучокот негов ќе биде ДРОЉА. Па според тоа - не дај боже другар ти лошо да мисли за неа - и за тебе е дроља. И така. Е сега, тргнуваме од претпоставка дека типката е супер, во секој поглед интелектуално и физички, и си го слуша својот нагон и ти вика АЈДЕ. И со тоа АЈДЕ си ја потпишува визата за ,,марш надвор од мојот живот дрољо една не ми требаш никад више,,. А замисли, и се допаѓаш доволно, за да сака со тебе да и потрае работата. Ама нема да може - си го послушала инстиктот и е сега дроља.
Е сега вака. Истава оваа типка, сосема свесна дека сака да ти скокне и маста да ти ја извади, 2 месеци ти вика чекај. Ти пукаш од желба, а таа игра на сигурна карта - нема да бидам дроља. Зошто за цело време другарите доволно ти серат, и ти кажуваат кај ја најде бе, плескај дрољи што се замараш со неа - и со тоа автоматски во нивни а и твои очи - не е дроља. Е после 2 месеци, едно што ќе падне ебанка на векот, друго што ти ќе имаш едно возвишено мислење за неа - а замисли, зборуваме за истата супер девојка, интелектуално и физички.

Драг мој, сакале ние или не, мораме така. Не е тоа зошто сакаме вас да ве повредиме. Туку зошто сакаме себе да се заштитиме.

Ова не мора да е правило. Мој најдобар другар е во брак со девојка со која се плесна истата вечер кога ја запозна.
Друга другарка е во 4 годишна врска со тип со кој се плесна на пијано вечерта кога го запозна.
Имам другарче, кое ја ,,чекаше,, дотичната цела година ипол, и ден после фамозното плескање и раскина од инает.

Има се на светов.

Но тоа држ-не дај, е многу сигурна карта. Посебно кога сакаш со некој за ,,озбилно,, да бидеш...
--- надополнето: Jul 15, 2011 11:42 PM ---
Leandra, примерот е напишан на такво ниво за широката маса.
Кај постарите суштината е иста, пристапот е различен. Ако не е натегнување за прв секс, тогаш е за вториот, третиот, десетиот, сеедно.
Секогаш постои ама од било која причина и за било која причина. Дури и за 10 минутно ебење.
И секогаш тоа се одложува затоа што е ебење. Не е со емоции, не е водење љубов. Нешто што не постои за мене.
Иронија е што мнозинството од жените бараат да бидат молени од мажи што им значат.
Што ги сметаат за посебни.
За мажи што не им значат истото правило не важи. Тука предност има нагонот.
А зошто е тоа така?
Па нормално - мажите кои не им се посебни и не им значат не ни сакаат да ги задржат.

И ти можеби ќе ја изневеруваш пред сите таа што уво те боли за неа - ама онаа која сакаш да ја задржиш ќе ја пазиш, и себе ќе си држиш патент закопчан ;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
...................
Од тоа да бидеме оставени зошто човекот кој ни бил посебен и драг, одлучил дека сме дрољи зошто сме го послушале својот инстикт и сме имале секс со него....
 
Член од
24 април 2011
Мислења
300
Поени од реакции
162
Па што има врска ако сте имале секс....е ај да немате.......па тој педерчина бил ако ве оставил оти сте имале секс......
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па што има врска ако сте имале секс....е ај да немате.......па тој педерчина бил ако ве оставил оти сте имале секс......
Ах, јас добро е што не сум била во таква ситуација.

Но имам пријателки кои биле. Им се дешавале урагани и цунамија во нив, громови од ведро небо и останати природни катастрофи. Зошто запознале тип кој на секој можен начин им одговарал - ама пошто се плеснале после 1 недела со него буквално типот исчезнува, испарува....... А тоа е многу понижувачки.

Секако, од секое правило има исклучок, како што наведов погоре.

Но - како викаат -- боље спречити него лечити.
 
Член од
24 април 2011
Мислења
300
Поени од реакции
162
абе...будали типови....хихихихихихихихи.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom