LCD телевизори

Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
пробај преводот да е srt и да се викат исто како филмот, пример film.avi и film.srt
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
пробај преводот да е srt и да се викат исто како филмот, пример film.avi и film.srt
До тоа било :) фала
--- надополнето: Jun 28, 2011 6:28 PM ---
Сакам само да се заблагодарам на форумов за помошта да изберам тв,да не беше кајгана ке земев некој никаков.Форумов прв пат го користам ама гледам дека е добра работа.Фала ви на сите.Поздрав
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Фала ти уште еднаш за инфо.Денеска бев во AMC и земав LE 5500 дечкото рече исти бил како и 5300 само понов модел.Само сега неможам да ги уклучам преводите незнам дали се зафркнав што не земав 5300 или незнам да ги залепам убаво за да ми ги отвори и нив на usb
Епа убав модел си земал, со здравје да си го гледаш, колку пари го зема која големина? Пошто сакам и ја да земам LE5300 или 5500 и кажи како си задоволен од сликата на што го гледаш, кабловска, макс, бум ?
Иначе LE5500 е малку подобар од 5300, има LAN така што може преку рутерот да стримаш видеа директно од компјутерот, без потреба да ги префрлаш по усб стикови и слично.
За преводите појма немам, гледај филмот и преводот да бидат во иста папка и со исто име и треба веројатно автоматски да го пушти или разгледај по менито да не има некоја опција...
едит: сега гледам за преводот сте средиле :)
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Епа убав модел си земал, со здравје да си го гледаш, колку пари го зема која големина? Пошто сакам и ја да земам LE5300 или 5500 и кажи како си задоволен од сликата на што го гледаш, кабловска, макс, бум ?
Иначе LE5500 е малку подобар од 5300, има LAN така што може преку рутерот да стримаш видеа директно од компјутерот, без потреба да ги префрлаш по усб стикови и слично.
За преводите појма немам, гледај филмот и преводот да бидат во иста папка и со исто име и треба веројатно автоматски да го пушти или разгледај по менито да не има некоја опција...
едит: сега гледам за преводот сте средиле :)
Фала да си купиш поубав.Од AMC го земав јас 32 000 е таму LE5500 32ка.Сликата на мах тv не е нај нај ама во споредба со другите што ги видов од продавница приклучени на мах,кај мене е многу подобра.Инаку за филм нема потреба да ти кажувам :). џам.
А ова што викаш со LAN како функционира тоа?Јас знам само со HDMI кабел дека се поврзува PC со телевизорот и гледаш така.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Фала да си купиш поубав.Од AMC го земав јас 32 000 е таму LE5500 32ка.Сликата на мах тv не е нај нај ама во споредба со другите што ги видов од продавница приклучени на мах,кај мене е многу подобра.Инаку за филм нема потреба да ти кажувам :). џам.
А ова што викаш со LAN како функционира тоа?Јас знам само со HDMI кабел дека се поврзува PC со телевизорот и гледаш така.
И јас имам МаксТВ па затоа прашав а и истиот модел само поголем 37 или 42-ка планирам да го зимам :)
Преку LAN (Local Area Network) ќе го поврзеш со мрежен кабел (пример со овој) со рутерот од телеком што ти е на втората порта и после преку менито од ТВ-то треба да може да ги прелистуваш папките во компјутерот, само претходно да ги шеруваш кои сакаш.
Пробај ако имаш некој мрежен кабел на лагер прочепкај ќе се снајдеш ли, мора да може затоа мислам е ставен тој LAN или па можеби за некој weather гаџети и слично...

edit:
Друже ај ако сакаш и на МаксТВ штом си, види дали ти е подесен ресиверот на 1080i и каква е сликата на 16:9 каналите (Eurosport, Sportklub итн) и на канал 701 (Alfa-HD) и канал 700 (канал5-хд) ама канал5 емитуваат во хд само лига шампиони, а на алфа канал-701 види на некоја емисија во нивна продукција дали е топ сликата ? :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
за жал другари HD канали ни макств ни бум давет кај нас, (HD програма подразбирам ако не 24 тогаш бар 10-12 часа дневно), а ги имат едно чудо слободни HD канали на сателит, ако сакате квалитетна HD слика тогаш само dreambox 800-HD, 500-HD или слични на нив, да се изнауживаш во слика, да гледаш саглам спорт....
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
И јас имам МаксТВ па затоа прашав а и истиот модел само поголем 37 или 42-ка планирам да го зимам :)
Преку LAN (Local Area Network) ќе го поврзеш со мрежен кабел (пример со овој) со рутерот од телеком што ти е на втората порта и после преку менито од ТВ-то треба да може да ги прелистуваш папките во компјутерот, само претходно да ги шеруваш кои сакаш.
Пробај ако имаш некој мрежен кабел на лагер прочепкај ќе се снајдеш ли, мора да може затоа мислам е ставен тој LAN или па можеби за некој weather гаџети и слично...

edit:
Друже ај ако сакаш и на МаксТВ штом си, види дали ти е подесен ресиверот на 1080i и каква е сликата на 16:9 каналите (Eurosport, Sportklub итн) и на канал 701 (Alfa-HD) и канал 700 (канал5-хд) ама канал5 емитуваат во хд само лига шампиони, а на алфа канал-701 види на некоја емисија во нивна продукција дали е топ сликата ? :)
Друже што да ти кажам зимај го ич не се мисли :).Претходно го немав ставено на HDMI туку ми беше на скарт,сега го сменив и сликата е пет пати подобра,само ако го ставам на 1080i ресиверот, сликата се собира малку на нашиве канали ама затоа на алфа,еуроспорт и сл е кристал :) и е на цел екран.Јас неможам да го поврзам со рутерот дека и втората порта ми е зафатена,ти ке си го направиш и тоа и гајле немаш.;)
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Здраво Колеги, што би одбрале вие за 19 990 ден :

1. AOC 32" LED TV LE32K0D7D



  • Ultra Slim Full HD LED TV, 1920x1080p
  • D.Contrast: 1.000.000:1
  • Refresh Rate 100Hz
  • HDMI x3, PC input, USB 2.0
  • DVB-T, DVB-C, MPEG4
2. LCD LG 32 LD 350
  • Full HD LCD TV, 1920x1080p
  • D.COntrast: 70.000:1
  • 4 ms, 450 cd/m2
  • HDMI 2, USB, PC Input XD Engine

пошто имам веќе LG 32LH3000, знам дека е добар 350-kata , ама па AOC-то е LED, 100Hz и плус чита и филмови без hack.... ве молам пишете ваши мислења, не можам никако да се одлучам што да земам. Фала.
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Друже јас ке оставам да ти одговори некој поискусен на оваа тема,само јас да сум на твое место не би размислувал за АОС,дека такви карактеристики за толку малку пари нема, што значи според мене дека или ке купиш телевизор што или нема долго да го користиш или нема пола од перформансите кои се напишани.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Друже јас ке оставам да ти одговори некој поискусен на оваа тема,само јас да сум на твое место не би размислувал за АОС,дека такви карактеристики за толку малку пари нема, што значи според мене дека или ке купиш телевизор што или нема долго да го користиш или нема пола од перформансите кои се напишани.
Јасно ми е тоа мене :) прашањето го поставив баш поради тоа што неможев да најдам ревјуа на нет за AOC-to, а ги знам како фирма од многу порано, правеа добри компјутерски монитори на времето, ама не знам какви се во правење ТВ-а. Фала за одговорот сепак.

П.С Со здравје да си го користиш LE5500, ептен добро изглеа вака, ама морам да спомнам и дека е премногу скап, за тие пари
можеше да си земеш добар 42" ама не LED....
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
П.С Со здравје да си го користиш LE5500, ептен добро изглеа вака, ама морам да спомнам и дека е премногу скап, за тие пари
можеше да си земеш добар 42" ама не LED....[/quote]
Фала да си купиш подобар.
Поголем не одговара за кај мене овој ми е таман,според мене подобро квлитет него квантитет ;)
 
Член од
19 септември 2010
Мислења
121
Поени од реакции
7
LCD телевизор LG 82 цм е. Има приклучок за УСБ , но кога ке го ставам не се појавува ништо на екранот и во тв/ав неможам да најдам УСБ ... Важи тој приклучок за УСб за гледање филмови или не бива ?? :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
LCD телевизор LG 82 цм е. Има приклучок за УСБ , но кога ке го ставам не се појавува ништо на екранот и во тв/ав неможам да најдам УСБ ... Важи тој приклучок за УСб за гледање филмови или не бива ?? :)
Треба да го хакнеш. Инаку не е функционално
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
LCD телевизор LG 82 цм е. Има приклучок за УСБ , но кога ке го ставам не се појавува ништо на екранот и во тв/ав неможам да најдам УСБ ... Важи тој приклучок за УСб за гледање филмови или не бива ?? :)
Сигурно ти е купен пред 1 година и повеќе, во тој случај треба да се хакне фирмверот, сега веќе новиве модели што ги носат се средени за таа работа.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Здраво Колеги, што би одбрале вие за 19 990 ден :

1. AOC 32" LED TV LE32K0D7D

  • Ultra Slim Full HD LED TV, 1920x1080p
  • D.Contrast: 1.000.000:1
  • Refresh Rate 100Hz
  • HDMI x3, PC input, USB 2.0
  • DVB-T, DVB-C, MPEG4
2. LCD LG 32 LD 350
  • Full HD LCD TV, 1920x1080p
  • D.COntrast: 70.000:1
  • 4 ms, 450 cd/m2
  • HDMI 2, USB, PC Input XD Engine
пошто имам веќе LG 32LH3000, знам дека е добар 350-kata , ама па AOC-то е LED, 100Hz и плус чита и филмови без hack.... ве молам пишете ваши мислења, не можам никако да се одлучам што да земам. Фала.
Лед би земал ја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom