Помош, софтверски проблеми и совети

M

Mr.InF3ction

Гостин
Да ама ако не биле инсталирани драјверите немаше да има звук ни на почеток.

Ај, ќе видам утре како ќе се однесува па ќе му барам чаре.
Windows7 си има драјвери за звук, графичка итн но подобро е да ги инсталираш сам.
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
значи проблемот е следен , форматирав еден компјутер и сега на инсталирањето на windows xp sp2 ми бара да ставам второ CD а целиот windows е само на едно cd исто така е лиценцирано cd-то од коа инсталирм , досега сум правел повеке формати но досега не сум се сретнал со проблемов исто така пишува 'H:\I386' и застанува на 39-тата минута од крајот .. nikoj ne znae ???
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
Аган , откако го земав новиов компјутер(8 месеци) до сега 4-5 пати ми се има десено да снемам звук БЕЗ НИКАКВА софтверска промена. Проблемот го решавав со реинсталирање на realtek драјверите. Не сум 100% сигурен зошто се дешава проблемов но има некаква врска кога ќе ги изгасам звучниците и ќе ставам слушалки. Од тие 4-5 пати, 2 пати ми се дешава откако ќе го оставам компјутерот уклучен со се слушалки и сум излезен негде а мајка ми чистела во собата. Можно е да се дешава некој баг со приклучокот за слушалките, да ги извадиш/ставиш/мрднеш лошо... исто така, немој да го гасиш компјутерот а слушалките да ти се сеуште приклучени.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Аган , откако го земав новиов компјутер(8 месеци) до сега 4-5 пати ми се има десено да снемам звук БЕЗ НИКАКВА софтверска промена. Проблемот го решавав со реинсталирање на realtek драјверите. Не сум 100% сигурен зошто се дешава проблемов но има некаква врска кога ќе ги изгасам звучниците и ќе ставам слушалки. Од тие 4-5 пати, 2 пати ми се дешава откако ќе го оставам компјутерот уклучен со се слушалки и сум излезен негде а мајка ми чистела во собата. Можно е да се дешава некој баг со приклучокот за слушалките, да ги извадиш/ставиш/мрднеш лошо... исто така, немој да го гасиш компјутерот а слушалките да ти се сеуште приклучени.
Ова е поопасно и од најопасниот вирус. x) Др. Аган, и јас вчера форматирав еден комп со вин 7 и немав звук a сите драјвери инсталирани, денес имам :D Самото може ќе се среди :)

btw, зошто нејќе да ми се апдејтира 7цава на СП1, кога апдејтира еден фајл пред да се покрене ми вика ерор па фатал ерор и си застана таму?
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
346
Поени од реакции
146
Ова е поопасно и од најопасниот вирус. x) Др. Аган, и јас вчера форматирав еден комп со вин 7 и немав звук a сите драјвери инсталирани, денес имам :D Самото може ќе се среди :)

btw, зошто нејќе да ми се апдејтира 7цава на СП1, кога апдејтира еден фајл пред да се покрене ми вика ерор па фатал ерор и си застана таму?
Кажи повеќе информации за еророт или прати слика...
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Симнав bootable cd во ворма на iso и сеа да го режам го изрежов ко нормално iso (CD-ROM iso) ама несака да почне сетапот. Помош за добро режање и каде грешам?
--- надополнето: Jul 3, 2011 5:42 PM ---
Некој^?
 
П

Паган-др

Гостин
И сега шо да праам? Денес пак нема звук, извадив све приклучоци, реинсталирав реалтек хд драјверот, приклучив пак нема звук. У контрол панел ми дава not plugged in.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Симнав bootable cd во ворма на iso и сеа да го режам го изрежов ко нормално iso (CD-ROM iso) ама несака да почне сетапот. Помош за добро режање и каде грешам?
--- надополнето: Jul 3, 2011 5:42 PM ---
Некој^?
Како го изрежа? ако користиш nero или било кој софтвер само десен клик на фајлот>Open With > Nero или Windows Disc Image Burner или било кој софтвер за режање.
--- надополнето: Jul 3, 2011 6:27 PM ---
И сега шо да праам? Денес пак нема звук, извадив све приклучоци, реинсталирав реалтек хд драјверот, приклучив пак нема звук. У контрол панел ми дава not plugged in.
Не знам дали ќе среди но пробај вака нема да изгуби ништо.
Од Device manager десен килк на звучната и иди Uninstall. Избриши ги сите драјвери за звучна и после рестартирај.
После пак од Device Manager има копче Scan for Hardware Changes ( икона како компјутер со лупа ) и ќе бара нов хардвер ќе ја најде звучната и ќе ги инсталира драјверите. После пак рестартирај и види дали ќе се среди. Ако нејќе во старт менито на search напиши audio playback ќе излезе find and fix audio playback problem пробај и со тоа..ако пај нејќе.не се мачи оди кај нико нека го средат..
 
П

Паган-др

Гостин
Не знам дали ќе среди но пробај вака нема да изгуби ништо.
Од Device manager десен килк на звучната и иди Uninstall. Избриши ги сите драјвери за звучна и после рестартирај.
После пак од Device Manager има копче Scan for Hardware Changes ( икона како компјутер со лупа ) и ќе бара нов хардвер ќе ја најде звучната и ќе ги инсталира драјверите. После пак рестартирај и види дали ќе се среди. Ако нејќе во старт менито на search напиши audio playback ќе излезе find and fix audio playback problem пробај и со тоа..ако пај нејќе.не се мачи оди кај нико нека го средат..
Ништо. Ќе видам ќе почекам уште малце да не се опраи, ако не ќе го носам во Нико.

Фала за помошта. :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
А ајде некој мене да ми објасни како се реши бутабилно цеде од исо фајл?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Неро 6 или 8.
Ако тоа што си симнал е бутабилно цд.пр ако е оперативен систем итн не треба да чепкаш ништо само Open with> nero burnin room и само ќе одбереш брзина и ќе тера. А ако сакаш сам да направиш бутабилно цд тогаш читај тука и тука
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
значи вака проблемот е тоа што пробав даинсталирам windows xp и инсталацијата застана поради тоа што бара второ цд, но тоа не е сега тоа што ме интересира ,значи изрежав ново wndows xp sp3 цд и пробав да го преинсталирам на ново но покажува некоја греска , мислам дека е порадио тоа што не е завршена претходната инсталација на xp sp2 , па сега како да го форматирам и се да се избрише стариот софтвер затоа што сега е пола инсталиран пола не е
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
значи вака проблемот е тоа што пробав даинсталирам windows xp и инсталацијата застана поради тоа што бара второ цд, но тоа не е сега тоа што ме интересира ,значи изрежав ново wndows xp sp3 цд и пробав да го преинсталирам на ново но покажува некоја греска , мислам дека е порадио тоа што не е завршена претходната инсталација на xp sp2 , па сега како да го форматирам и се да се избрише стариот софтвер затоа што сега е пола инсталиран пола не е
Windowsot не оди во две цд мислам оди ако го купиш ама тоа е 32 бит и 64 бит

ти кузнае што си инсталирал и дали си форматирал симни си асален Windows XP , да не си одбрал опција ти repair ? а не формат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom