Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
ако имаш фиксен до нив, тргни го него и базата подалеку од звучниците.
Испробано е и помага ова. Јас го имав истиот проблем со X-240ките пред едно пола година, откако го тргнав фиксниот у друга соба (т.е. базата) се среди.(y)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
цела конфигурација од првиот само со графичка на другиот:
Intel Core i5-2500, 3.3 GHz
MB Foxconn H67MP-V
8 GB DDR3 RAM
1000 GB (1TB) HDD
nvidia GT 450 / 2GB
DVDRW

колку ќе фати оваа конфигурација и дали графичката нвидиа ќе работи добро со останатово...дали се складни?
ке работи ама GTX 460 е појака од оваа GTS 450 (мислам дека тоа што пишува 2 гб е грешка, ако не е тогаш е на ДДР 3, а GTX 460 e DDR5), иначе и конфигурацијата што ти ја напиша Мастер е добра GTX 460 и ATI 6850 (тука се негде во некоја игра едната е појака а во друга другата ама со мала разлика), и подобро е 2500к процесор од 2300к.
доколку сакаш да дадеш повеке пари земи го тој Мастер што ти го пиша (ама ке треба да чекаш дека има делови што не се на залиха) а доколку не земи го првиот 37000 што е и ке заштедиш 4-5000 и тие ке можеш да ги искористиш да купиш нешто ( подобри звучници, маус, камера, тастатура.....и сл.).
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
ако имаш фиксен до нив, тргни го него и базата подалеку од звучниците.
немам фиксен :(
--- надополнето: Jul 1, 2011 3:56 PM ---
Испробано е и помага ова. Јас го имав истиот проблем со X-240ките пред едно пола година, откако го тргнав фиксниот у друга соба (т.е. базата) се среди.(y)
и зујат кога ќе им текне значи не е константно зуење некогаш 20 минути некогаш повеќе а ги купив пред три дена и затоа ми е чудно се работи за Gembird WCS-220 добар звук имаат но овоа зуење е ептен нервозно
-пиновите стојат уклучени во вуферот и ги допирам со прст и зуењето се прекинува е сеа чаре ?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
немам фиксен :(
--- надополнето: Jul 1, 2011 3:56 PM ---

и зујат кога ќе им текне значи не е константно зуење некогаш 20 минути некогаш повеќе а ги купив пред три дена и затоа ми е чудно се работи за Gembird WCS-220 добар звук имаат но овоа зуење е ептен нервозно
-пиновите стојат уклучени во вуферот и ги допирам со прст и зуењето се прекинува е сеа чаре ?
Лош контакт? Значи кога ќе ги тргнеш прстите продолжува зуењето? Пробај малце каблите размрдај ги, или види дали се ти е добро поврзано.
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Лош контакт? Значи кога ќе ги тргнеш прстите продолжува зуењето? Пробај малце каблите размрдај ги, или види дали се ти е добро поврзано.
значи се буквално се пробав и на крај ги извадив и само нив у штек ги буцнав никаде не поврзани со PC-то и пак зујат е значи се враќаат од каде што се земени гаранција имаат така да таму нека ги бараат проблемите
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
значи се буквално се пробав и на крај ги извадив и само нив у штек ги буцнав никаде не поврзани со PC-то и пак зујат е значи се враќаат од каде што се земени гаранција имаат така да таму нека ги бараат проблемите
Пробај со други кабли.
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Пробај со други кабли.
статични се каблите значи од двете сателитчиња излегува кабел не е заеднички башка имаат за во вуферот, а од далечинското (барем така го викаат за намалување/попуштање на гласот) има два излеза кој водат до вуферот и плус уште еден од далечинското оди кабел до РС-то (во далечинското не се вадат каблите за да ги сменам со други а и неработи без него преку него оди поврзувањето со РС-то)

каде што е со плави топчиња тоа се пин приклучоците а на другиот крај кабелчињата се залемени во натре на плочката ...ФАЛА НА СИТЕ И УТРЕ ГИ НОСАМ ДА ГИ ЅИРНАТ АКО НЕБИВА ИЛИ НОВИ ЌЕ МИ ДАДАТ ИЛИ НЕШТО ДРУГО ЌЕ ИСКОМБИНИРАМЕ КАКО ШТО КАЖАВ ПРЕД ТРИ ДЕНА ГИ ЗЕМАВ
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Многу лошо сум испаднат на сликава :confused:
епа гуглав нема никаде од тие кабелчиња а да ги вадам пак за да ги сликав ме мрзеше и најсликовито беше вака
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
дали сите кулери за сокет 1156 од старата генерација на интел,се компактибилни со 1155 новава генерација?
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Иначе мењав кулер на процесорот.И сеа нешто малце повише ми загрева,ваљда ради тоа што нема паста(таква бела на него).До тоа е?И ако е до тоа да ми каже некој кај можам да купам.
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
Иначе мењав кулер на процесорот.И сеа нешто малце повише ми загрева,ваљда ради тоа што нема паста(таква бела на него).До тоа е?И ако е до тоа да ми каже некој кај можам да купам.
Па ако немаш паста најнормално дека од тоа е температурата. Паста можеш да најдеш скоро во секоја продавница за компјутери.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Иначе мењав кулер на процесорот.И сеа нешто малце повише ми загрева,ваљда ради тоа што нема паста(таква бела на него).До тоа е?И ако е до тоа да ми каже некој кај можам да купам.
http://www.it.com.mk/forum/showthread.php?t=21813

Кај мене држи:



Temp2 е процесорот, јадрата 10-11C потопли се само, макс 60 иде.Со некој AVC кулер.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Иначе мењав кулер на процесорот.И сеа нешто малце повише ми загрева,ваљда ради тоа што нема паста(таква бела на него).До тоа е?И ако е до тоа да ми каже некој кај можам да купам.
Земи Artic Cooling MX-4, пиши ПП ќе ти кажам од каде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom