Матура

Член од
15 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
rasiri toj ama cela makedonija cita forumov ??? mi kazuvaat mene lugje koi ne ni znaat so e forum
не е само форумот место каде што се шират информации ... не мора да знаат за форум .. тука постој и facebook за него знаат сите :D:p
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
Luge ne znam kolku e sigurno ova ama ke go spodelam

[FONT='Arial]Девојки ајде да ве израдувам, ја имам конечната тема англиски

How I meet my mother


Најсигурни извори!!!!![/FONT]
[FONT='Arial]Не си играјте мајтап јас ви ја кажав темата па како сакате, 100% е таа !!! А темата не е како што ја разбирате КAKO ЈА ЗАПОЗНАВ МАЈКА МИ туку КАКО ЈА ПОСЕТИВ МАЈКА МИ!!![/FONT]
STFU !!!! NOV PROFIL VAGJATE !!! PRV KOMENTAR TI E OVA !!!!
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
28
Поени од реакции
10
Математика
- нема да има глупости као потсечени призми, пирамиди итн..
- Од топка и сфера ќе има само плоштина и волумен.
- Помалку задачи ќе има од 40 (за разлика од минатата година)
- Полесни ќе бидат заради лошите резултати од минатата година (најверојатно ќе има такви глупи и ретардирани како на македонски)

Кој има да додаде нешто, слободно! :X3:

~
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Која тешка психологија читам низ форумиве. Според мене нема логика целата таа фама околу државната матура. Не викам дека кога имаше приемни испити било подобро и немало студенти што влегувале преку врски (но, факт е дека и сега има)... само поголемо мачење и исцрпување за матурантите.

Барем кога имаш приемен си знаеш еден/два предмета од областа за која сакаш да се надградуваш и сакаш да ја изучуваш (било тоа дали за медицинските науки ќе биде хемија и биологија, за информатика друго, за ПМФ - трето...). Божем многу реални резултати се добиваат преку матурава. "Да, секако!" Избор на екстерни предмети, меѓу англиски и математика - Ауф, која разлика. Ами ако не те бидува ни за тоа, ни за тоа, а од друга страна не те ни интересира да ги научиш, те интересира нешто сосем трето во животот? Тогаш крши глава и тоа што сакаш да го учиш нема да можеш.

Убаво е човек да си има знаење и познавање од сите области, ама не и да ти пречи тоа на твојот избор при упис на факултет. Јас ако сакам да научам англиски за мое лично задоволство може да учам и на 30 години. Можеби до сега едноставно не ми се учело баш тоа или сум се трудела ама не сум успеала да го совладам доволно како што се бара на тестовите. Мора да знам англиски, математика и сл. - Епа не мора!

А и некој првпат е подложен на такви испити, па од трема и паника и тоа што го знае може да го згреши. На крај и краеви има различни оценки (од 1 - 5) и нека ја земам матурава и со просек 3 (на пример). Толку сум одговорила, такви резултати ама што е глупост, глупост е. Кога нешто се прави нека се прави до крај и добро организирано.
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Математика
- нема да има глупости као потсечени призми, пирамиди итн..
- Од топка и сфера ќе има само плоштина и волумен.
- Помалку задачи ќе има од 40 (за разлика од минатата година)
- Полесни ќе бидат заради лошите резултати од минатата година (најверојатно ќе има такви глупи и ретардирани како на македонски)

Кој има да додаде нешто, слободно! :X3:

~
Од веројатност лани биле ептен основни, а претходните годинки има и онакви со примена на пермутации, варијации..
Дај Боже да ги нема сега пак.. :(
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
DAJ NAJDTETE GO TOJ SO GI PISAL U PONEDELNIKOT TEMITE MAKEDONSKI ..........
--- надополнето: Jun 15, 2011 7:27 PM ---
DAJ NAJDTETE GO TOJ SO GI PISAL U PONEDELNIKOT TEMITE MAKEDONSKI ..........
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
дали се 100% сигурни темите по англиски ?
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Vidi i jas sum nova vo forumov celo vreme ja baram temata angliski i sea toa so procitav vo femina forumot go spodeliv so site ovde
На отворени форуми низ сајбер светов секој може да пишува што и како сака. Секој има право нели? Тешки психолошки експерименти се вршат врз луѓево ама самите си се криви. Кога дозволуваш и веруваш на се' и сешто значи секој има право и да ти го прави тоа.

Ништо лично. Само навистина е доста од вакви коментари и очајни барањa на темите по англиски јазик. Тој што ги има, си ги има, за него си се. Се снашол и ќе успее. А другите што седат по форуми само сами на себе си штетат. Еве и јас сега си го губам времето, наместо да одам и да прочитам барем нешто оти утре секако ќе ја "оправам" некако. Туку ајде... Никој не ми е крив кога на време се немам солидно подготвено.

Малку знаење, малку среќа... па ќе биде. :p
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Абе луѓе, ако некој ги знае темите и сака да ги каже - ќе ги каже. Нема потреба од молење - колење. Браво за тој шо ја погоди темата по Македонски (ме интересира од кај му е информацијата), ама јас искрено мислам дека ниедна од овие 5-6 теми што ги кажаа по Англиски нема да се падне. Гледате некои некој си ги измислил, други се (дез)информации од професори...Едноставно престанете со кукање, дофрлување, овој ги имал, оној ги имал, станете од компјутер и читнете нешто!

Кога ќе размислам мене есејот ми е полесниот дел, има многу позезнати двосмислени прашања, да одредиш наслов и незнам ти што. Есејот ти даваат тема - пишуваш и не е голема филозофија.

:ROFLMAO:
Извини вака, ама па баш заради вакво нешто пола од нив што ги имаат не ги кажуваат..
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
Luge ne znam kolku e sigurno ova ama ke go spodelam

[FONT='Arial]Девојки ајде да ве израдувам, ја имам конечната тема англиски

How I meet my mother


Најсигурни извори!!!!![/FONT]
[FONT='Arial]Не си играјте мајтап јас ви ја кажав темата па како сакате, 100% е таа !!! А темата не е како што ја разбирате КAKO ЈА ЗАПОЗНАВ МАЈКА МИ туку КАКО ЈА ПОСЕТИВ МАЈКА МИ!!![/FONT]
epa aj kazi ako imas nekoja ideja so treba da se pisuva na taa tema
 

Пики

amazing happens
Член од
10 март 2007
Мислења
1.923
Поени од реакции
37
Vo edno pretprijatie so 100 vraboteni, 40 znaat angliski jazik, 30 znaat germanski jazik i 15 gi znaat i dvata jazici. Slucajno treba da se izbere edno lice.

Verojatnosta izbranoto lice da znae barem eden jazik e _________.

HELP! :place:
А- знаат англиски
B- знаат германски
P(A)= 40/100
P(B)=30/100
P(C)=P(A)+P(B)-P(A presek B ) = 40/100+30/100-15/100 = 55/100
ваљда вака е :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom