Помош, софтверски проблеми и совети

H

-HRO

Гостин
Ај нека ми каже некој дали е добро програмчево CCleaner , и за што служи ?

Дали да го инсталирам ?
CCleaner ти е алатка која ќе ти помогне во чистење на PC-то (Windows-от). Ти ги заштитува приватните податоци на интернет, ти го забрзува PC-то, и ти го прави побезбедно. Исто така служи и за чистење на непосакувани фајлови и погрешни entries во Registry :)
Доколку сметаш дека ти е потребна оваа алатка, слободно инсталирај!
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Ај нека ми каже некој дали е добро програмчево CCleaner , и за што служи ?

Дали да го инсталирам ?
Без двоумење , инсталирај и користиго често и немај гајле.
 
A

Auditore

Гостин
Ај нека ми каже некој дали е добро програмчево CCleaner , и за што служи ?

Дали да го инсталирам ?
Тоа ти е моментално најдобар бесплатен програм за средување на компјутерот, работи перфектно доста непотребни фајлови брише и прилично го средува регистарот, колку толку..
Одличен е, чиста 10ка има од мене, слободно инсталирај.
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Фала ви на сите за коментарите ...

Само ако може уште да ми кажете како да го користам , гледам има Cleaner и Registry . Во Cleaner има Analyze , откако ќе го напрам тоа да одам Run Cleaner ?

Во Registry има Scan for Issues , откако ќе го направам тоа да одам Fix selected Issues ?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Фала ви на сите за коментарите ...

Само ако може уште да ми кажете како да го користам , гледам има Cleaner и Registry . Во Cleaner има Analyze , откако ќе го напрам тоа да одам Run Cleaner ?

Во Registry има Scan for Issues , откако ќе го направам тоа да одам Fix selected Issues ?
Одма оди на Run Cleaner не ти треба анализа да правиш
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.669
Значи... ах леле колку врска немате. Registry cleaner-ите го држат еден од најголемиот мит за компјутерите а тоа е дека ЌЕ ВИ ГО УБРЗААТ ИЛИ СРЕДАТ КОМПЈУТЕРОТ. Жими таквово. Читајте следново:

Registry cleaners can damage the registry by using aggressive cleaning routines. Many users (including some Staff Members) have reported problems after using registry cleaning tools - to include those tools released by Microsoft. This can cause your system to become unbootable.

Registry cleaners generally don't do anything significant for your system. This topic discusses it in greater detail than we could address here: http://www.windowsbbs.com/showthread.php?t=61015 Although the topic discusses the XP registry, the concepts there apply to all other versions of Windows.


Not all registry cleaners create a backup of your registry before making changes. If the changes prevent the system from booting/logging in, then there's no backup to restore in order to regain functionality. A backup of the registry is essential BEFORE making any changes to the registry.
Друго... додека учев во една школа за malware removal еден професор таму кажа дека направил тест, креирал илјадници линии код и ги внесол во registryто и не осетил никакво успорување на компјутерот освен можеби 1-2 секунди поспоро кревање кое може и да не е поради тоа.

Така да моја препорака е да не се користат registry cleaners.
Можеби ретко се случува да ви го зезнат компјутерот но верувајте, НЕМА да ви го убрзаат и НЕМА да ви средат проблеми.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.882
Некој програм за квалитетен превод анг-мак .. да не е гугл транслејт :D нормално или слични на нив... ако има некој што добро и точно преведува фрази и такви ствари.. за семинарски ми е и то
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
113
Поени од реакции
56
Имам 1 прашање: Како можам да се логирам на Windows Live Messenger 8.1? Ке напишам e-mail и password и ми пишит :А newer version is available. You must install the newer version in order to continue. Would you like to do this now? мене повеќе ми се свиѓат стариот messenger него новиов. Ако некој знајт како можам да се логирам на 8.1 , нека кажит
Peace :cool:
 
G

GucciMane

Гостин
Имам 1 прашање: Како можам да се логирам на Windows Live Messenger 8.1? Ке напишам e-mail и password и ми пишит :А newer version is available. You must install the newer version in order to continue. Would you like to do this now? мене повеќе ми се свиѓат стариот messenger него новиов. Ако некој знајт како можам да се логирам на 8.1 , нека кажит
Peace :cool:
Брат кој користи мсн у денешно време дај не зајбавај..ако толку си запнал, пушти си се од тука и крај :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Имам 1 прашање: Како можам да се логирам на Windows Live Messenger 8.1? Ке напишам e-mail и password и ми пишит :А newer version is available. You must install the newer version in order to continue. Would you like to do this now? мене повеќе ми се свиѓат стариот messenger него новиов. Ако некој знајт како можам да се логирам на 8.1 , нека кажит
Peace :cool:
Десен клик>Properties>Compattbility> Run the program in compatibility mode for : windows 2000 . Би требало да работи.
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
113
Поени од реакции
56
Десен клик>Properties>Compattbility> Run the program in compatibility mode for : windows 2000 . Би требало да работи.
Пробав и така, ама инает тера...(n)
BTW gucci...онака..барем на него ми е малце побрзо него нa chat на facebook..кај шо се сите :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Пробав и така, ама инает тера...(n)
Ми текнува една финта но не знам дали ќе работи. Треба да симнеш Resource Hacker и да го едитираш msnmsgr.exe. Ако сакаш да пробаш ќе ти пратам по порака подетално како да направиш..лесно е.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Не знам кај да го поставам прашањево, се надевам за тука е. Компјутеров се рестартира при секое мало кочење, а кочи само два таба да отвориш на било кој пребарувач.. не може одеднаш кајгана и јутуб на пример. Не е мој, на братучедите е така да не знам што се му се има дешавано. Вчера направив некоја си мала чистка, сменив антивирус, инсталирав CCleaner i Malwarebytes-от, сите можни програми ги средив и пак ми прави проблеми. До што може да е? Страшно ме нервира, секоја секунда кочи и се рестартирува сам.
 
A

Auditore

Гостин
Не знам кај да го поставам прашањево, се надевам за тука е. Компјутеров се рестартира при секое мало кочење, а кочи само два таба да отвориш на било кој пребарувач.. не може одеднаш кајгана и јутуб на пример. Не е мој, на братучедите е така да не знам што се му се има дешавано. Вчера направив некоја си мала чистка, сменив антивирус, инсталирав CCleaner i Malwarebytes-от, сите можни програми ги средив и пак ми прави проблеми. До што може да е? Страшно ме нервира, секоја секунда кочи и се рестартирува сам.
Симни го програмов http://www.almico.com/sfdownload.php и провери ги температурите, пиши ги овде температурите, можно е поради тоа да се рестартира.
И дали ти се појавува нешто плаво пред да се рестартира?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom