Автомобили во размер

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Mercedes Benz 500 SEC 1:24 од Bburago
Кај си го нашол бре, на Косовски табли :)

Него една молба до сите вас... кога ќе цитирате мислење, трудете се да не ги цитирате сите слики. Пошто ем лошо изгледа за некој како мене (ве читам редовно), ем баеги време треба бидејќи секоја слика се вчитува посебно па троши доста трафик (доколку имате послаба конекција, е стварно ќе се изначекате).
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
[quote="Него една молба до сите вас... кога ќе цитирате мислење, трудете се да не ги цитирате сите слики. Пошто ем лошо изгледа за некој како мене (ве читам редовно), ем баеги време треба бидејќи секоја слика се вчитува посебно па троши доста трафик (доколку имате послаба конекција, е стварно ќе се изначекате).[/quote]

Готово, веке нема да се мачиш, во право си. :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Кај си го нашол бре, на Косовски табли :)

Него една молба до сите вас... кога ќе цитирате мислење, трудете се да не ги цитирате сите слики. Пошто ем лошо изгледа за некој како мене (ве читам редовно), ем баеги време треба бидејќи секоја слика се вчитува посебно па троши доста трафик (доколку имате послаба конекција, е стварно ќе се изначекате).
Мерцедес бе, на какви сакаш да биде :LOL: Иначе од Грција ми е купен, заедно со кунташот, пред некои си 12-13 години
--- надополнето: Jun 6, 2011 10:26 AM ---
Браво, интересни модели. Можеш да купиш маркери Schneider кои ги има во овие продавнициве за графика кај Мечос, ги има од тенок 1mm, среден и голем во сребрена, бела и златна боја. Отпорни се на вода и бришење и покриваат како лак. Значи ептен се добри за внатрешноста и моторите на колите (за детаљи). Можеш ептен добро да ги средиш коливе. Јас ги користам и ептен вршат работа. Еве како изгледа:

За вратите (држачите) на Фордот гледам дека се слични со 1/18 моделите, ако се скршени тенките метални шипчиња тогаш лепење нема, единствен спас е да купиш кит од продавнициве за бои и лакови и со него да ги споиш. После фино шмирглање и малце боја исто како ново. :D
Ај ќе видам летово, зависи од расположение. А маркериве, посебни некои се, за врз цедеа пишување, или...? Оти имам шнајдер маркери за врз цедеа оние што се и пробував да покријам на ескортот со црвен маркер на некои места кај што има ситни одлуштувања на бојата (ко на ретровизорот на пример) и не ги покриваше, оти одоздола беше металот излезен, можиш и од сликине да приметиш.
--- надополнето: Jun 6, 2011 10:28 AM ---
Land Rover Freelander 1:24 Bburago



 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Мерцедес бе, на какви сакаш да биде :LOL: Иначе од Грција ми е купен, заедно со кунташот, пред некои си 12-13 години
Супер е Мерцедесчето,само малку детаљи да му додадеш и бандажите и издувот да ги офарбаш сребрени ке биде топ.
--- надополнето: Jun 6, 2011 10:46 AM ---
Мерцедес бе, на какви сакаш да биде :LOL: Иначе од Грција ми е купен, заедно со кунташот, пред некои си 12-13 години

Ај ќе видам летово, зависи од расположение. А маркериве, посебни некои се, за врз цедеа пишување, или...? Оти имам шнајдер маркери за врз цедеа оние што се и пробував да покријам на ескортот со црвен маркер на некои места кај што има ситни одлуштувања на бојата (ко на ретровизорот на пример) и не ги покриваше, оти одоздола беше металот излезен, можиш и од сликине да приметиш.
Маркерите како што ти кажав фарбаат како лак, така да не се за ЦД-а, не се исти како тие што ги имаш, ти пратив и слика и малку се скапички околу 250-300 ден. ама верувај се исплатат.
--- надополнето: Jun 6, 2011 10:53 AM ---
Уште една добра страна за тјунинг на абтомобили во размер, многу делови :place:

http://www.noro-tuning.de/
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дечки, налетав на хром боја за фарбање пластика. Имал некој искуство со ова? Сте фарбале нешто на некоја кола? 1600 денари е комплетот...

Бујрум линкче.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Porsche 959 Turbo 1:24 Bburago
Еххх........... да имаше тука кај нас ваква 1/18 одма ке ја купев. Едно од најубавите поршиња.
--- надополнето: Jun 6, 2011 12:54 PM ---
Дечки, налетав на хром боја за фарбање пластика. Имал некој искуство со ова? Сте фарбале нешто на некоја кола? 1600 денари е комплетот...

Бујрум линкче.
Мој другар пробуваше нешто со хром во спреј ама не искачаше баш како вистински хром кога ке се исуши. Ако ти е за количкиве сигурно ке ти заврши работа. Цената му е малку :eek:, ке купиш 1/18 кола за тие пари. Подобро купи си хром фолија од продавнициве за графика, многу добро изгледа.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Еххх........... да имаше тука кај нас ваква 1/18 одма ке ја купев. Едно од најубавите поршиња.
Епа тоа е маката, што некои преубави модели или ги нема, или ако ги има, не се во 1:18 размер. Кунташот, Диаблото, 959-ката, Ескорт косвортот радо би ги поседувал во 1:18. И еден модел што го немам за жал, а одамна имам желба да го поседувам, е Тестаросата (Ферари). Прекрасен модел.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Еххх........... да имаше тука кај нас ваква 1/18 одма ке ја купев. Едно од најубавите поршиња.
--- надополнето: Jun 6, 2011 12:54 PM ---

Мој другар пробуваше нешто со хром во спреј ама не искачаше баш како вистински хром кога ке се исуши. Ако ти е за количкиве сигурно ке ти заврши работа. Цената му е малку :eek:, ке купиш 1/18 кола за тие пари. Подобро купи си хром фолија од продавнициве за графика, многу добро изгледа.
Каде има подобри продавници за графика во скопје ?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Каде има подобри продавници за графика во скопје ?
Кај Мечос има 3-4, јас купувам спроти Кала во уличето, не можеш да промашиш.
--- надополнето: Jun 6, 2011 3:59 PM ---
Епа тоа е маката, што некои преубави модели или ги нема, или ако ги има, не се во 1:18 размер. Кунташот, Диаблото, 959-ката, Ескорт косвортот радо би ги поседувал во 1:18. И еден модел што го немам за жал, а одамна имам желба да го поседувам, е Тестаросата (Ферари). Прекрасен модел.
Не е точно дека ги нема, ги нема кај нас, инаку надвор сите што ги наброја ги има во 1/18 од Autoart, Kyosho, Minichamps, Ertl со малку посолени цени, минимум 80 ЕУР. Инаку во Солун се најблиските продавници и кога ке влезеш, си влегол во рајот. :D
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Уште малку работа и готова е 911-кава 1/18 Bburago. Тотално нов мотор со компресор, нова внатрешност, нови бандажи (Bugatti EB 110), модифицирани штопови, бели стакла на жмигавци напред (предходно беа портокалови), нови издуви (не се инсталирани кога е сликано).









 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Уште малку работа и готова е 911-кава 1/18 Bburago. Тотално нов мотор со компресор, нова внатрешност, нови бандажи (Bugatti EB 110), модифицирани штопови, бели стакла на жмигавци напред (предходно беа портокалови), нови издуви (не се инсталирани кога е сликано).
Имам исто вакво жолто од Maisto само што е мал размер (1:43 отприлика), само вратите му се отвораат. Не можев да го најдам деновиве кај ми е зафрлено.
Имам и неколку моделчиња од Majorette, автобус Neoplan, Volvo цистерна, Lincoln лимузина, Citroen XM.... И овие ми се некаде низ дома прибрани, не успеав да ги најдам завчера...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Бев во Џамбо, 450 денари се коли на далечинско што вртат и лево десно а се некаде 1/24. Имаше и за 330 денари ама беа доста помали. Мислам дека не е многу скапо.
Ако летово ја почнам макетата можете ли да ми кажете каде може да се најдат имитации за алуминиум, хром и од што би можел да го правам ентериерот за да изгледа пореално?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Бев во Џамбо, 450 денари се коли на далечинско што вртат и лево десно а се некаде 1/24. Имаше и за 330 денари ама беа доста помали. Мислам дека не е многу скапо.
Ако летово ја почнам макетата можете ли да ми кажете каде може да се најдат имитации за алуминиум, хром и од што би можел да го правам ентериерот за да изгледа пореално?
Прочитај во постарите постови пишував за имитација на хром и маркери со алуминиум лак боја, се е објаснето и каде да ги купиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom