Помош, софтверски проблеми и совети

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
ВАка сега имам проблем.
Денес го форматирав компјутерот се инсталирав драјвери тоа све, се си работи нормално и брзо и кога се укључувам на фацебук, и отварам разни страни нема проблем ама кога ќе уклучам јутуб компјутеров се рестартира, и секој пат кгоа кликам на клип е така се рестартира.
ДАли некој има идеја што се случува?
Нешто сина слика дава (BSOD) или така наеднаш се рестартира???
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Кој веб прелистувач го користиш и која верзија на флеш инсталираше?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Google Chrome има автоматски вграден Флеш плеер,
ај направи го ова

Десен клик на My Computer>Properties>AdvanceTab(Advance System settings - Windows 7) > оди на Settings under StartUp and Recovery>Setting и одштиклирај го Automatically restart и оди Ok и пак Ok.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Па наеднаш се рестартира,
Гогле хром, не знам што е тоа флеш:confused:
Flash Player, и да пробај со друг веб прелистувач може да е до веб прелистувачот, на flash player Hardware Acceleration да е уклучено или драјвери од графичка. итн.прво пробај со друг веб прелистувач и постара-понова верзија на flash player.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Момци имам еден лаптоп за форматирање ама му немам драјвери, и сега ми треба некој софтвер за да видам кои драјвери му се потребни за да ги инсталирам од кога ке го форматирам.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Момци имам еден лаптоп за форматирање ама му немам драјвери, и сега ми треба некој софтвер за да видам кои драјвери му се потребни за да ги инсталирам од кога ке го форматирам.
Што лаптоп е? марка и серија?
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Како да инсталирам Windows 98 а на компјутерот имам инсталирано xp?? КОга го ставам цедето ми вика boot failure , а кога го отварам цедето ми вика дека треба да го отворам преку ms-dos и преку тоа да го форматирам компјутерот. Некој совет? :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Како да инсталирам Windows 98 а на компјутерот имам инсталирано xp?? КОга го ставам цедето ми вика boot failure , а кога го отварам цедето ми вика дека треба да го отворам преку ms-dos и преку тоа да го форматирам компјутерот. Некој совет? :)
boot failure... нормално дека ова ќе ти се јави при инсталиран вин хр .... хр-то не дозволува покренување на instalacija na dos OS.
целата процедура овде http://support.microsoft.com/kb/221829

само нa кратко...
Сега за инсталацијата на 98-цата...напомена ХР-то ќе мора да биде избришано, покасно ќе го инсталираш како втор оперативен систем
Како прво.... потребна ти е стартна дискета за win 98 ili win me

Во биос подесуваш бутирање преку флопи диск...
рестарт...избери бут без подршка за ЦД... и следи го екранот....

Пиши...команда fdisk...избриши ги сите партиции и формирај една fat 32 PRIMARNA PARTICIJA...со големина по желба.... останатиот дел од дискот остави го непартиционирен

излези од fdisk и рестартирај го компјутерот... избери бут со подршка на ЦД....

пиши.. format c:

почекај да заврши... излези ..рестарт

бут со подршка на ЦД....

стави го во цд ромот инсталационото цд со вин 98

ПИШИ

setup ....стисни ентер и терај понатаму...

......

Второ.. откако си завршил со инсталацијата на вин 98.... тури Цд со вин ХР... бутирање преку ЦД... и си знаеш понатаму.... напомена...вин хр..го истаталираш во оставениот (од првото)непартициониран дел од хардискот
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
boot failure... нормално дека ова ќе ти се јави при инсталиран вин хр .... хр-то не дозволува покренување на instalacija na dos OS.
целата процедура овде http://support.microsoft.com/kb/221829

само нa кратко...
Сега за инсталацијата на 98-цата...напомена ХР-то ќе мора да биде избришано, покасно ќе го инсталираш како втор оперативен систем
Како прво.... потребна ти е стартна дискета за win 98 ili win me

Во биос подесуваш бутирање преку флопи диск...
рестарт...избери бут без подршка за ЦД... и следи го екранот....

Пиши...команда fdisk...избриши ги сите партиции и формирај една fat 32 PRIMARNA PARTICIJA...со големина по желба.... останатиот дел од дискот остави го непартиционирен

излези од fdisk и рестартирај го компјутерот... избери бут со подршка на ЦД....

пиши.. format c:

почекај да заврши... излези ..рестарт

бут со подршка на ЦД....

стави го во цд ромот инсталационото цд со вин 98

ПИШИ

setup ....стисни ентер и терај понатаму...

......

Второ.. откако си завршил со инсталацијата на вин 98.... тури Цд со вин ХР... бутирање преку ЦД... и си знаеш понатаму.... напомена...вин хр..го истаталираш во оставениот (од првото)непартициониран дел од хардискот
друг начин нема?? Без флопи некако... Како и да е,фала на исцрпниот одговор!!(y)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
друг начин нема?? Без флопи некако... Како и да е,фала на исцрпниот одговор!!(y)
Не знам за што ти треба но можеш да инсталираш на виртуелна машина со vmware или некој друг софтвер.
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Не знам за што ти треба но можеш да инсталираш на виртуелна машина со vmware или некој друг софтвер.
Абе ми треба да инсталирам 98ца... Компјутерот е од 97год мислам:LOL: и има xp,ама нема рам ич,и кочи. е сеа сакам да му ставам 98ца и со тоа да фура.Ама како што гледам, поефтино ќе биде да земам нов,отколку да инсталирам 98ца. :D
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Абе ми треба да инсталирам 98ца... Компјутерот е од 97год мислам:LOL: и има xp,ама нема рам ич,и кочи. е сеа сакам да му ставам 98ца и со тоа да фура.Ама како што гледам, поефтино ќе биде да земам нов,отколку да инсталирам 98ца. :D
Епа ти кажа како да направиш Vone и се обиде да ти објасни но ваљда џабе.. сакаш полесен начин.. е нема :D
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Епа ти кажа како да направиш Vone и се обиде да ти објасни но ваљда џабе.. сакаш полесен начин.. е нема :D
не,не ок си е тоа.. ама дали ќе најдам флопи негде,тоа ми е зборот,инаку тоа што го пиша vonе го разбрав што како.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom