Пеглана Коса (ПОМОШ)

Член од
14 април 2011
Мислења
48
Поени од реакции
9
Значи вака, имам никаква коса (ни права, ни виткана) и морам секој ден да ја пеглам. Ама премногу ми се оштетува, дека скоро 8 месеци секојдневно ја пеглам и тоа по неколку пати во денот... Има некој да ми препорача некое средство за да не ми се уништува косата при пеглање... :pipi:
А да престанам да ја пеглам, не ни помислувам!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Употребувај маски и ампули оди на фризер да ти стават, ама ако продолжиш со пеглањево во овој ритам во блиска иднина не очекувај ни тие да ти помагаат.
 
V

Vollstandig

Гостин
Tвојот проблем вака звучи:

Пијам алкохол секој ден, и почна да ми штети, ми најдоа цироза на џигерот, и секојдневно сум пијан незнам што правам, морам некако да престанам да пијам оти ќе умрам за брзо ако продолжам. А да прекинам со алкохолот не ни помислувам!


Како би го излекувала ти овој алкохоличар?:)



Мал совет: Со пеглањето на косата, се уништува влакното и фаќа метил. Метилот расти нагоре, т.е се вика оти расти а всушност, умираат клетките од косата. Кога ќе стигне до тој степен до коренот, тогаш косата твоја ќе расти, но многу слабо и ќе мора да имаш кратка коса која слабо ќе расти, и ќе мораш да ја шишаш од време на време. Во подоцните години, настанува губење на влакното, т.е се уништува коренот и добиваш ретка коса, која во многу подоцни години ќе мораш да ја прекриеш со перика.


Витканата коса е совршенство кај жените, макар и полувиткана што ти е, можиш да ја носиш така, бујно делува и редно е да поработиш на самодовербата и да си се прифатиш со таква коса.
Ако сакаш да ја имаш :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028


Revlon Professional - Hair Days Quick - Thermo-Protector Styling Spray
Hair Days Quick Thermo Protector Spray

Facilitates smoothing, reduces static electricity and protects hair from the heat of flat iron or dryer. Gives hair shine and a gentle hold. Contains a high level of latest generation thermo-protective resins which protects the cuticle from the effects of heat.
 
Член од
14 април 2011
Мислења
48
Поени од реакции
9
не можам да се прифатам со коса каква што имам јас... ако не се пеглам вака ми изгледа:

Tвојот проблем вака звучи:

Пијам алкохол секој ден, и почна да ми штети, ми најдоа цироза на џигерот, и секојдневно сум пијан незнам што правам, морам некако да престанам да пијам оти ќе умрам за брзо ако продолжам. А да прекинам со алкохолот не ни помислувам!


Како би го излекувала ти овој алкохоличар?:)



Мал совет: Со пеглањето на косата, се уништува влакното и фаќа метил. Метилот расти нагоре, т.е се вика оти расти а всушност, умираат клетките од косата. Кога ќе стигне до тој степен до коренот, тогаш косата твоја ќе расти, но многу слабо и ќе мора да имаш кратка коса која слабо ќе расти, и ќе мораш да ја шишаш од време на време. Во подоцните години, настанува губење на влакното, т.е се уништува коренот и добиваш ретка коса, која во многу подоцни години ќе мораш да ја прекриеш со перика.


Витканата коса е совршенство кај жените, макар и полувиткана што ти е, можиш да ја носиш така, бујно делува и редно е да поработиш на самодовербата и да си се прифатиш со таква коса.
Ако сакаш да ја имаш :)
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
дека скоро 8 месеци секојдневно ја пеглам и тоа по неколку пати во денот... [/B]
Ти луд/а си ?
Земи си квалитетна пегла што постигнува температура до 200 - 250 степени и има Керамички плочки па еднаш испеглај се и ќе ти стои исправен додека не си ја измиеш главата...а тоа ти што го правиш е само горење на косата, ако ти е многу оштетена скрати ја и пеглај ја најмногу еднаш во 2 дена.
 
Член од
14 април 2011
Мислења
48
Поени од реакции
9
таква пегла имам, керамичка. пред некој месец ја зедов 2.600 ден... ама сакам да ми биди (што се вели) трска права косата секој ден! иначе секако дека кога ќе ја ислеглам еднаш не ми се витка другата ден целосно, ама не е права баш како што сакам јас...
Ти луд/а си ?
Земи си квалитетна пегла што постигнува температура до 200 - 250 степени и има Керамички плочки па еднаш испеглај се и ќе ти стои исправен додека не си ја измиеш главата...а тоа ти што го правиш е само горење на косата, ако ти е многу оштетена скрати ја и пеглај ја најмногу еднаш во 2 дена.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Јас ќе те сакам со твојата природна коса :smir:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ишишај се кељава тоа ти е најдобро решение.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
И мене слична ми е како на сликата откако ќе ми се исуши, и згора на тоа виткана. Со малку гел и пена за коса, се` може да се среди.
 
V

Vollstandig

Гостин
не можам да се прифатам со коса каква што имам јас... ако не се пеглам вака ми изгледа:

Сигурно не изглеаш утепана баш како оваа на слика:)
А верувам дека има фризери и стилисти што би те “средиле“ топ само коа неќеш , продолжи со пеглата:))
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Не ми е јасно зошто беспотребно си создаваш комплекси. И јас имам слична коса и навистина незнам што е тоа толку грдо во неа што го гледаш, а јас никако неможам да го приметам :)
Да, такви се реалните коси... не се како оние на рекламите, секогаш со совршени локни или пак совршено прави со сјај и неверојатен волумен :)
 
Член од
14 април 2011
Мислења
48
Поени од реакции
9
абе не можам од дома да излезам со несредена коса, ми се чини дека сите гледаат во мојата коса... :nenene:
Не ми е јасно зошто беспотребно си создаваш комплекси. И јас имам слична коса и навистина незнам што е тоа толку грдо во неа што го гледаш, а јас никако неможам да го приметам :)
Да, такви се реалните коси... не се како оние на рекламите, секогаш со совршени локни или пак совршено прави со сјај и неверојатен волумен :)
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.610
Поени од реакции
33.966
Ти си избраната. Жртва, придонес само кон богот на косата ќе ги натера другите да не гледаат во твојата коса.

Минимум 100 денари стај на 078/733-640.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom