Што бараат наши војници во Ирак и Авганистан?!

Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Печурки бараат...............Скапи се сега.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Што бараат нашите војници во Авганистан??? -Злато? :tapp:

Во Ирак немаме војници.

--- надополнето ---



1. What makes you think that? Јас викам исплатливо е.
2. Всушност, нашите војници таму немаат испукано ни куршум, а цивилните жртви се... како беше зборот, колатерална штета?
3. Па и редовна војска да имаме и тоа не е изговор. Изговорот доаѓа од погоре...
4. Се согласувам, но не се работи за долари тука...
5. Мислиш дека треба да прекинеме со мисиите?
Немаат испукано ни куршум?
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2950&stID=70317

Не се знае колку Ирачани имаат убиено, или во Афган и онака такви информации тешко проаѓаат но сепак.
Дел од данокот кој го плаќаме служи за масакрирање народ во странски земји чиј народ со апсолутно ништо не згрешил кон овдешнава раја.

--- надополнето ---

Зошто :

Поискусни војници.
Генерално повеќе искуство.
Не само што самата армија финансира, туку и САД дава пари само што никаде не пишува колку пари се тоа.
За да бидеш во НАТО треба да помагаш кога треба.
Каква иначе корист од сите тие платеници ќе има армијата доколку не ги праќа натаму?

Колку и да пратиме тога нема да биде повеќе од 200 души на 6 месеци, и понатака ќе останеме нус појава во поглед на подготвеност и спремност. Барем нови тенкови и артилерија да добиевме, ама ништо од тоа.
Логикава...
Мене ми треба пракса со репетирка...да ти дојдам дома!?
Некој ми шепна дека имало терорист кај вас со маалото...

(No offense intended, само да доловам поента...)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.408
Поени од реакции
46.981
хипи комуно, прекинете со Мајкл Мур - халуцинациите, напорни сте.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Уште чекаме некој курајбер да ни објасни зошто да плаќаме за окупации на странски земји и за убивање цивили таму...
Ќе почекаме, да заврши со мавањето...кантер...не знам шо графичка картица и шо ефекти има на пц-то на курајберите...можеби нешто вака...



ама не се курајберите криви...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.761
Немаат испукано ни куршум?
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2950&stID=70317

Не се знае колку Ирачани имаат убиено, или во Афган и онака такви информации тешко проаѓаат но сепак.
Дел од данокот кој го плаќаме служи за масакрирање народ во странски земји чиј народ со апсолутно ништо не згрешил кон овдешнава раја
За Авганистан мислев... таму чуваат некоја тврдина и не влегуваат во борби, колку што знам. Имаше само еднаш близу нив бомбшки напад и тоа е...
Иначе не треба некој да ти згреши за да го убиеш нели? Треба интерес, а ако тој некој стои на патот на твојот интерес, тогаш you taking him out... :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
За Авганистан мислев... таму чуваат некоја тврдина и не влегуваат во борби, колку што знам. Имаше само еднаш близу нив бомбшки напад и тоа е...
Иначе не треба некој да ти згреши за да го убиеш нели? Треба интерес, а ако тој некој стои на патот на твојот интерес, тогаш you taking him out... :)
Секој за себе може да каже.
Јас немам никаков интерес,ниту би можел да замислам да имам интерес кој предвидува масакри и разурнување.
Тоа детето од сликата може сакало ко тебе сеа, да си седи на форум,фб,да гледа филмче вечер...
Ама ете...
На пример некој да собере 5-6 души...шо ќе се најде по дома, Застава 7,65, малокалибарска, сачма, нож, сатар...и да ти дојде дома за да ти собере се...интерес бе...
Само... сто стапа по туѓ грб не болат...нели...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.408
Поени од реакции
46.981
ииих Брао Тoecutter брате, колку си ти човечен, совесен, колку му мислиш добро на човештвово. Баш онака ни ги отвори очите. Многу ти е јако делувањето овде, при крај си да го го разбудиш револуционерниот дух во сите нас и да излеземе на антивоени протести и со тоа да го смениме светот... и ќе успееме во тоа, така викаат и во Зајтагјаст и Мајл Мур така вика !
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
ииих Брао Тoecutter брате, колку си ти човечен, совесен, колку му мислиш добро на човештвово. Баш онака ни ги отвори очите. Многу ти е јако делувањето овде, при крај си да го го разбудиш револуционерниот дух во сите нас и да излеземе на антивоени протести и со тоа да го смениме светот... и ќе успееме во тоа, така викаат и во Зајтагјаст и Мајл Мур така вика !
Добро Курајбер убаво не просветли со цинизмот, сега дали ќе не просветлиш дали воопшто подржуваш да праќаме луѓе таму ?
И што предлагаш да направиме во врска со тоа .

( само немој да ми кажеш дека ги подржуваш ради ветениот влез во рајот пардон нато)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
ииих Брао Тoecutter брате, колку си ти човечен, совесен, колку му мислиш добро на човештвово. Баш онака ни ги отвори очите. Многу ти е јако делувањето овде, при крај си да го го разбудиш револуционерниот дух во сите нас и да излеземе на антивоени протести и со тоа да го смениме светот... и ќе успееме во тоа, така викаат и во Зајтагјаст и Мајл Мур така вика !
Ти мене ме чекаше, до сега не ти текна дека масакрирање цивили и учество во окупација на земја не чини?
Татко,ти мајка ти ова она...на чколија...не ти кажаа по нешто...?
Не ме чуди.
Абе оди играј кантер или нешто слично...ако имаш време со аргументи и факти ќе ни објасниш по нешто темава...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.761
Секој за себе може да каже.
Јас немам никаков интерес,ниту би можел да замислам да имам интерес кој предвидува масакри и разурнување.
Тоа детето од сликата може сакало ко тебе сеа, да си седи на форум,фб,да гледа филмче вечер...
Ама ете...
На пример некој да собере 5-6 души...шо ќе се најде по дома, Застава 7,65, малокалибарска, сачма, нож, сатар...и да ти дојде дома за да ти собере се...интерес бе...
Само... сто стапа по туѓ грб не болат...нели...
Јас не можам ништо тука. Така си било со векови, а така и ќе биде.
Ако можам јас би му се спротиставил, но знаеш, посилниот победува.
Наречи го неправда, наречи го интерес како сакаш, но тоа е тоа...
Знаеш, понекогаш и лавот ги убива малите на елените или зебрите за да се прехрани... :toe:
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
.ако имаш време со аргументи и факти ќе ни објасниш по нешто темава...
Ако има време да го искористи гуглот да види што све не прави американската војска, силување малолетнички, убивање цивили, срамнување села до земја зошто некој од селото ги подјебавал . И колку светот ги мрзи, прашање е на време пред да почне одмаздување врз америка и сите тие што давале помош за вакви злодела извршување вклучително и нас. После ќе кукаме, плачеме ама ќе ни биде касно. Забораваме дека карма is a bitch .

Визуелно:

Само да знаат членовите што подржуваме и потпомагаме .
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.408
Поени од реакции
46.981
Добро Курајбер убаво не просветли со цинизмот, сега дали ќе не просветлиш дали воопшто подржуваш да праќаме луѓе таму ?
И што предлагаш да направиме во врска со тоа .

( само немој да ми кажеш дека ги подржуваш ради ветениот влез во рајот пардон нато)
не поддржувам, го презирам све тоа уствари, онака дебело ми смета и гад ми е. Ама колку и да звучат фино тие револуционерни слогани од гореспоментатите филмови режисери и учења за “бунт против тиранијата’’ и све тоа, да очекуваш дека држава како нашата и мислењето на народ како нас игра некоја улога ова, стварно е смешно.

Знам сеа е као ’’ од сите зависи’’, ама од нас не зависи воопшто и сам знаеш . Кога Американските поддржувачи на овие движења би ги одвратиле нивните власти од овие “демократизирања’’ знаеш дека ние нема таму ни цокула да пратиме, а камо ли воена единица.

Ние што живуркаме и сме без гаранција за постоење можеме само да се надеваме Американците да ги плаќаат убаво тие наши војници, и да се молиме таму да се во кантина или нешто друго безопасно и да чекаме све ова да заврши.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас не можам ништо тука. Така си било со векови, а така и ќе биде.
Ако можам јас би му се спротиставил, но знаеш, посилниот победува.
Наречи го неправда, наречи го интерес како сакаш, но тоа е тоа...
Знаеш, понекогаш и лавот ги убива малите на елените или зебрите за да се прехрани... :toe:
Секој може,не е точно дека не може,но да не одиме оф-топик и онака долга и широка е...
Лавот убива за да се прехрани.
А не за екстра-профити.

--- надополнето ---

Ако има време да го искористи гуглот да види што све не прави американската војска, силување малолетнички, убивање цивили, срамнување села до земја зошто некој од селото ги подјебавал . И колку светот ги мрзи, прашање е на време пред да почне одмаздување врз америка и сите тие што давале помош за вакви злодела извршување вклучително и нас. После ќе кукаме, плачеме ама ќе ни биде касно. Забораваме дека карма is a bitch .

Визуелно:

Само да знаат членовите што подржуваме и потпомагаме .
Слабо е...на кантер имало подобра графика...

А и наведната глава сабја не ја сечи...
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
не поддржувам, го презирам све тоа уствари, онака дебело ми смета и гад ми е. Ама колку и да звучат фино тие револуционерни слогани од гореспоментатите филмови режисери и учења за “бунт против тиранијата’’ и све тоа, да очекуваш дека народ како нас игра некоја улога во све стварно ова е комедии.

Знам сеа е као ’’ од сите зависи’’, ама од нас не зависи воопшто и сам знаеш . Кога Американските поддржувачи на овие движења би ги одвратиле нивните власти од овие “демократизирања’’ знаеш дека ние нема таму ни цокула да пратиме, а камо ли воена единица.

Ние што живуркаме и сме без гаранција за постоење можеме само да се надеваме Американците да ги плаќаат убаво тие наши војници, и да се молиме таму да се во кантина или нешто друго безопасно и да чекаме све ова да заврши.
Знаеш омилената поговорка на енвироменталистите мисли глобално делувај локално, да не можеме ништо да направиме 100-200 души . Ама барем ќе покажеме дека не сме амеби, можеби јавно по медиумите ќе се негира ама барем како народ ќе покажеме дека имаме свест. Еден по еден , капка по капка на крај море . На крај и краева важно е да се даде придонес не е важно колку ќе дадат придонес. Не важно дали сме малце во некоја вукојебина важно дека имаме рбет и емпатија како народ... или немаме?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom