Совет за напојување околу 2000 ден

Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Конфигурацијата е следна:
MB: Asus Sabertooth x58
CPU: i7 950
RAM: 3x2 GB DDR3 Kingstone HyperX
HDD: 2x1TB Caviar Blue WD
GPU: Asus EAH 5550
Sound card: Asus Xonar HDAV 1.3 Delux

Значи како што гледате по конфигурацијата потребен ми е компјутер за музичка преработка. Па потрошените пари на сите делови не ми оставија многу буџет за напојување. Иако мислам дека некое напојување до 400W RP би било повеќе од доволно за да ја опслужува оваа машина. Би ви бил благодарен доколку ми дадете совет за напојување до 2000 ден.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Конфигурацијата е следна:
MB: Asus Sabertooth x58
CPU: i7 950
RAM: 3x2 GB DDR3 Kingstone HyperX
HDD: 2x1TB Caviar Blue WD
GPU: Asus EAH 5550
Sound card: Asus Xonar HDAV 1.3 Delux

Значи како што гледате по конфигурацијата потребен ми е компјутер за музичка преработка. Па потрошените пари на сите делови не ми оставија многу буџет за напојување. Иако мислам дека некое напојување до 400W RP би било повеќе од доволно за да ја опслужува оваа машина. Би ви бил благодарен доколку ми дадете совет за напојување до 2000 ден.
Или си тежок пациент што не размислил доволно, или едноставно тролаш.
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Или си тежок пациент што не размислил доволно, или едноставно тролаш.
Може и едното и другото. Јас побарав совет, па ако имаш совет кажи го. Ако бев научник како тебе немаше да барам совет воопшто.

--- надополнето ---

Пошто има напојувања како на пример :
Chiftec SMART 350W v.2.3, w/8cm Fan, Active PFC, < 1Wat in standby, 4xMolex, 2xSATA, OVP (Over Voltage protection), OTP (Over Temperature protection), OCP (Over Current temperature), High Reliable PSU, bulk packing Mebius 2000ден
Chiftec A80 500W v.2.3, w/12cm Fan, 80plus* efficiency, Active PFC, < 1Wat in standby, 3xMolex, (2x3)xSATA, 1x8pin, 2x6pin, AFC , OVP , OTP (Over Temperature protection), OCP (Over Current temperature), bulk packing Mebius 2180ден
Spiere JEWEL 420 365W rp, APFC, 20+4pin+6pin, 3 Speed Variable Fan Speed Auto-Control >> Overload protection, Active PFC, 12cm SILENT fan, jewel gold coating Mebius 1910ден
значи има квалитетни напојувања на пазарот со APFC, OVP и ред други заштити а сепак ја имаат потребната моќност за оваа конфигурација и се околу 2000 ден.

--- надополнето ---

CoolerMaster Elite 400w PFC w/12 Fan, RS400-PSAPJ3-EU Set Computers 2272 ден
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Може и едното и другото. Јас побарав совет, па ако имаш совет кажи го. Ако бев научник како тебе немаше да барам совет воопшто.
Не треба да си научник за да знаеш дека на таква конфигурација не се става напојување од испод 5.000 денари, 500 W Real Power. Мада графичката не влече многу струја, сепак, Asus Sabertooth + i7 950 + 3x2 GB RAM + 2x1 TB HDD = прескапа инвестиција за да се базира на 400 ватно напојување.

Мене како прво ми беше чудно што ќе ти е толку јак компјутер за музичка преработка. Да беше видео едитирање, ајде де. Ама машина од 800-900 евра за музика? :nesvest: Вакви конфигурации се земаат исклучиво за high-end гејминг. Овдека фали уште една графичка од типот на HD6970 или GTX 570/580 и све ќе ти фура на high.

Ако стварно си сериозен со ова што го пишуваш, додади уште 3.000 и земи си некое напојување за минимум 5.000 денари за да немаш главоболки во иднина со стабилност на системот.

А во случај да стварно немаш ниту додатни 3.000, ондак второто напојување би било моја препорака.
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Што ке ми е толку јака конфигурација за музичка преработка?!? И јас се чудам другар али што да правам муштерија кога ке ти побара да има Core i7 и трипл RAM, немав избор освен да ја земам „најевтината“ 1366 Асусова матична плоча на пазарот. Плус додадено на тоа обавезната професионална звучна картица од 250 еур, и плус на сето тоа си лимитиран а мора да заработиш нешто... а сепак оваа конфигурација не троши ништо повеќе од 350w на максимум. Па да Chiftec A80 500W и јас мислам дека ке биде OK.
Благодарам за одвоеното време
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Што ке ми е толку јака конфигурација за музичка преработка?!? И јас се чудам другар али што да правам муштерија кога ке ти побара да има Core i7 и трипл RAM, немав избор освен да ја земам „најевтината“ 1366 Асусова матична плоча на пазарот. Плус додадено на тоа обавезната професионална звучна картица од 250 еур, и плус на сето тоа си лимитиран а мора да заработиш нешто... а сепак оваа конфигурација не троши ништо повеќе од 350w на максимум. Па да Chiftec A80 500W и јас мислам дека ке биде OK.
Благодарам за одвоеното време
greska ti e cenata za chieftec 3100 e vo mebius a inaku konfiguracijava poveke od 200 vati ne mi se veruva da trosi samo gledaj da zemes napojuvanje so edna 12v linija zosto procesorot ke trosi okolu 12.5 ampera taka da chieftec green angel moze ke ti se vklopi vo budjet ama ne i vo konfiguracija. treba da go rastrgnes budjetot do Chieftec A80 450W 2840 den vo mebius
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Фала за тоа што ме исправе за мојот превид, ама сепак мислам дека дека можам да исцрпам уште 1000 ден +. А со тоа да земам напојување со една 12v линија мислиш на 4 пинско напојување за процесор, да не биде 4+4?
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Што ке ми е толку јака конфигурација за музичка преработка?!? И јас се чудам другар али што да правам муштерија кога ке ти побара да има Core i7 и трипл RAM, немав избор освен да ја земам „најевтината“ 1366 Асусова матична плоча на пазарот. Плус додадено на тоа обавезната професионална звучна картица од 250 еур, и плус на сето тоа си лимитиран а мора да заработиш нешто... а сепак оваа конфигурација не троши ништо повеќе од 350w на максимум. Па да Chiftec A80 500W и јас мислам дека ке биде OK.
Благодарам за одвоеното време

Замисли да муштеријата моментално ти го чита постов и се препознал а те знае и тебе убаво по име и презиме како што си и тука на форум,а!!!
(Го прочита ова и веќе си на мојот профил,случајно да не сум јас тој)

Он: Послушајго Олд Скул,очигледно е дека врска немаш :)
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Замисли да муштеријата моментално ти го чита постов и се препознал а те знае и тебе убаво по име и презиме како што си и тука на форум,а!!!
(Го прочита ова и веќе си на мојот профил,случајно да не сум јас тој)

Он: Послушајго Олд Скул,очигледно е дека врска немаш :)
Очигледно е дека и ти појма немаш што подржуваш. Олд Скул вели земи напојување најмалку од 5000ден да е 500W rp. А ете има напојување од 500 вати и е RP а не е 5000 туку е 3000. Или според вас гејмерите не е напојување ако не е со 100 диоди кои ке светкаат дури играш дота? А што треба да направам за муштеријата јас да извам од картица пошто тај сака i7 и трипл рам и не му остануваат пари за да се земи некое 500w RP со диодчиња што ке му светкаат дури прај музика и да му купам од свој џеп?

--- надополнето ---

И неможам да ја сватам арогантноста ваша... Јас побарав помош тука пошто лимитиран сум на буџетот можи звучи смешно на ваква конфигурација да си лимитиран али... Значи јас барав совет ваш да ми дадете за некое напојување кое нема да биде скапо а ке биде квалитетно и ке си ја брка работата. Бладарам за тие што ми дадоа предлог и го купувам Chiftec A80 500W (за кеиф на олд скул :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Епа имаш Чифтек у Мебиус 500W за ~3500 ден. Problem Solved.

А да имаше некоја појака карта како HD 6850/GTX460, одма би ти рекол да земеш напојување од 90-100 евра (CM Silent Pro 500W/Corsair TX650 650W). Кога веќе толку скапо ги плаќам деловите, нормално ќе вложам во добро напојување, бидејќи напојувањето е инвестиција и доброто напојување ќе ти трае 7-8 години и ќе изградиш неколку конфигурации на него.

И не е работата у лед диоди и такви џиџаници, туку работата е у квалитетот на кондензатори и остали составни делови на едно напојување, како и целата изработка. Пробај стави Delux 800W на конфигурација со i5 процесор и GTX460 (на пример) па ќе видиш што ќе се случи.

Правило за напојување - поскапо = подобро, поефтино = пошкарт
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Да доколку има таква графичка да, то се плус 120-150W оптеретување на напојување, сепак ова Чифтек 500, разгледав по ревјуа и доста солидни оценки даваат доколку не е гејмерска конфигурација, во оваа конфигурација и во случајот за овој муштерија екстра графичка не е потребна па доволно е 500 ватно напојување од солиден производител. Благодарам за советот Мастер.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Очигледно е дека и ти појма немаш што подржуваш. Олд Скул вели земи напојување најмалку од 5000ден да е 500W rp. А ете има напојување од 500 вати и е RP а не е 5000 туку е 3000. Или според вас гејмерите не е напојување ако не е со 100 диоди кои ке светкаат дури играш дота? А што треба да направам за муштеријата јас да извам од картица пошто тај сака i7 и трипл рам и не му остануваат пари за да се земи некое 500w RP со диодчиња што ке му светкаат дури прај музика и да му купам од свој џеп?

--- надополнето ---

И неможам да ја сватам арогантноста ваша... Јас побарав помош тука пошто лимитиран сум на буџетот можи звучи смешно на ваква конфигурација да си лимитиран али... Значи јас барав совет ваш да ми дадете за некое напојување кое нема да биде скапо а ке биде квалитетно и ке си ја брка работата. Бладарам за тие што ми дадоа предлог и го купувам Chiftec A80 500W (за кеиф на олд скул :)

Арогантноста наша? Хмм! Си можел фино лепо да го посоветуваш муштеријата и да му склопиш друга конфигурација пример! А не да го прифатиш одма она негово: Сакам И7 процесор па да бираш компоненти со цел да добиеш повеќе на заработка,или финтата ти е да ти се врати по некој месец со рикнато напојување!

Како и да е,ти бараше помош,бараше совети и ги доби истите! Ама не,ние не знаеме,грешно те советуваме тука и ти све си знаеш изгледа! :toe:
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
354
Поени од реакции
458
ХХХ На оваа конфигурација јас би ставил најмалку едно CM GX 750W иначе со 400 ништо не прајш дека до пред некој месец ова конфигурација со ја глеас во потпис кај мене ја возев на 400 ватно напојувајне а за оваа конфигурација твојава брате ако сакас да праиш домати огномет слободно земи од 400 вати
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Јас не реков дека све знам, и дека вие ништо не знаете... Тоа што вие го велите никој не рече дека не е правилно, напротив тоа е 100% точно доколку имаш 2000ден + за напојување. А тоа што ми предложи да го посоветувам муштеријата, го направив пред воопшто да постирам на форум. Сигурно сите кои имате постирано знаете дека некој што има слушнато дека core i7 е најдобриот процесер и + дека triple chanel е лудило и тоа го слушнале од соседната маса додека пиеле кафе. Моја желба беше да направам конфигурација со core i5 Sandy Bridge Core. 128GB SSD и 1TB обичен диск + ати 5750 со 4 гига ддр3, и да на крајот 620w напојување Seasonic SS-620GB, STANDARD 620W и ке се вратеше дома со + 100 еур. Ама секогаш неможе да биде по твоја желба. Муштеријата секогаш е во право!!!

И бај д веј, конфигурацијата е склопена по 1 саат тестирање на фул лоад потрушувачката е 350W и напоните се стабилни. Мисијата е комплетна со Chiftec A80 500W 3200 ден од Мебиус буџет напојување иако не е буџет конфигурацијата :|.

Ви благодарам на СИТЕ за советите!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
ХХХ На оваа конфигурација јас би ставил најмалку едно CM GX 750W иначе со 400 ништо не прајш дека до пред некој месец ова конфигурација со ја глеас во потпис кај мене ја возев на 400 ватно напојувајне а за оваа конфигурација твојава брате ако сакас да праиш домати огномет слободно земи од 400 вати
А ти ко за промена да престанеш да лупаш глупости?
И ко што читам кај тебе во потпис, имаш Delux напојување, така да секој твој коментар за ова е стварно непотребен.

Јас не реков дека све знам, и дека вие ништо не знаете... Тоа што вие го велите никој не рече дека не е правилно, напротив тоа е 100% точно доколку имаш 2000ден + за напојување. А тоа што ми предложи да го посоветувам муштеријата, го направив пред воопшто да постирам на форум. Сигурно сите кои имате постирано знаете дека некој што има слушнато дека core i7 е најдобриот процесер и + дека triple chanel е лудило и тоа го слушнале од соседната маса додека пиеле кафе. Моја желба беше да направам конфигурација со core i5 Sandy Bridge Core. 128GB SSD и 1TB обичен диск + ати 4750 со 4 гига ддр3, и да на крајот 620w напојување Seasonic SS-620GB, STANDARD 620W и ке се вратеше дома со + 100 еур. Ама секогаш неможе да биде по твоја желба. Муштеријата секогаш е во право!!!

И бај д веј, конфигурацијата е склопена по 1 саат тестирање на фул лоад потрушувачката е 350W и напоните се стабилни. Мисијата е комплетна со Chiftec A80 500W 3200 ден од Мебиус буџет напојување иако не е буџет конфигурацијата :|.

Ви благодарам на СИТЕ за советите!
Хммм.... Е тоа веќе би било доста солидно. ПРЕ-солидно да не речам. Всушност, ако стварно му треба компјутер на муштеријата за музичка преработка, све што е над Core 2 Duo E4400 и 2 гига рам е претеризам. Не ти треба којзнае колку јак процесор за правење музика, а плус процесоров е на LGA 775 лежиште, така да некоја соодветна матична плоча (Asus P5Q на пример) и таа звучна што ќе ја купи = совршен избор. И плус ќе биде у заштеда 500 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom