Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Доколку сметаш дека твојот косопад е од мрсна кожа, тогаш веројатно причината за тоа е проглемо лачење на себум, кој што ја прави кожата на нашето тело и глава мрсна. Преголемо лачење на себум обично е предизвикано од хормонално пореметување на тироидната жлезда. За да бидеш сигурен отиди на ендокринолог и направи хормонален тест на тироидната жлезда. Ако некој резултат шкрипи тогаш обрати се на форумот повторно.

Фала на информацијата.:smir:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Денеска ми стигна Revita шампонот, па ќе видиме што ефект ќе има. Имам некој позитивно претчувство, можеби заради цената што ме одраа. :)
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Денеска ми стигна Revita шампонот, па ќе видиме што ефект ќе има. Имам некој позитивно претчувство, можеби заради цената што ме одраа. :)
Pisi so kako posle prvata upotreba. Dali go susi skalpot kako obicniot Nizoral
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Едно другарче ќе дојде од Австралија во скоро време.. вреди ли да му порачам emu oil? Дали некој го има користено и колко всушност е ефективно?
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Ne pomaga mn emu oil vo vrska so opaganje. Ako imate problematicen scalp moze da bide korisno
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Луѓе помагајте!!!! Имам само 17 година а косата ми е видно проретчена и имам залистоци.А почна да ми паѓа усте кога имав 14/15 години,не се сеѓавам бас најдобро ,но отогаш со помал интензитет ама ми паѓаше нон-стоп се досега кога ми е видно проретчена со залистоци.имам користено многу сампони против опаганје за коса как НИРЕЛ но не видов многу аур па го прекинав и поцнав да си го користам тој сто секогас го користев Хеадансолдер,незнам веќе што да правам а за овие третманиве како Пропециа и Миноксидил ми се многу скапи а и ми е страв од страничните ефекти.татко ми е без коса а и од страна на мајками маскиот пол,се се без коса па се сомневам дека ми е од генска природа,па затоа барам некој совет како на пример од ВЕНИВИДИ а и од Димитар кој мислем се најупатени во оваа тема (без навреда на другите) Ве молам за некој поефтин третман, а и ваше мислење за Чај од корен од коприва и исто така таков шампон,по мое мисленје мислам дека би придонесло за подобрување но незнам,тое е тоа цеам совет Однапред ви се заблагодарувам.И знам дека вашата цел е да им помогнете на другите лица кој имаат проблем со опаѓање на косата, а незнам зошто ве обвинуваат дека имате некаква корист.Чекаммммм

И уште нешто.Дали има некакво влијаније доколку косата ја потстрижам на 1 а?дали би ја задржал подолго време а ? ваше мислење.Чекамммммм
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Денеска ми стигна Revita шампонот, па ќе видиме што ефект ќе има. Имам некој позитивно претчувство, можеби заради цената што ме одраа. :)
Ова дефинитивно е НАЈДОБРИОТ ШАМПОН ВО СВЕТОТ!!!
Само што ја измив косата и како и обично ја исушив со фен и кога се видов во огледало изгледав како афро-американец, косата ми изгледаше како на Коби Брајант на млади години :). Значи за неговата ефикасност против опаѓање рано е да се каже а и не ќе можам да кажам затоа што мојот косопад е запрен комплетно благодарение на Propecia, но од естетска природа шампонот е ЧУДО. И 5 влакна на главата да имаш мислам дека ќе направи да изгледа како да се 500. Неверојатна работа. А и не ја суши косата како Nizoral или Реконазол. Значи вредело за парите што ги дадов.

Луѓе помагајте!!!! Имам само 17 година а косата ми е видно проретчена и имам залистоци.А почна да ми паѓа усте кога имав 14/15 години,не се сеѓавам бас најдобро ,но отогаш со помал интензитет ама ми паѓаше нон-стоп се досега кога ми е видно проретчена со залистоци.имам користено многу сампони против опаганје за коса как НИРЕЛ но не видов многу аур па го прекинав и поцнав да си го користам тој сто секогас го користев Хеадансолдер,незнам веќе што да правам а за овие третманиве како Пропециа и Миноксидил ми се многу скапи а и ми е страв од страничните ефекти.татко ми е без коса а и од страна на мајками маскиот пол,се се без коса па се сомневам дека ми е од генска природа,па затоа барам некој совет како на пример од ВЕНИВИДИ а и од Димитар кој мислем се најупатени во оваа тема (без навреда на другите) Ве молам за некој поефтин третман, а и ваше мислење за Чај од корен од коприва и исто така таков шампон,по мое мисленје мислам дека би придонесло за подобрување но незнам,тое е тоа цеам совет Однапред ви се заблагодарувам.И знам дека вашата цел е да им помогнете на другите лица кој имаат проблем со опаѓање на косата, а незнам зошто ве обвинуваат дека имате некаква корист.Чекаммммм

И уште нешто.Дали има некакво влијаније доколку косата ја потстрижам на 1 а?дали би ја задржал подолго време а ? ваше мислење.Чекамммммм


Како прво нема никаква врска дали косата ќе ја потстрижеш на 1 или ќе ја носиш долга затоа што тоа нема никаква врска со опаѓањето. Ако сакаш можеш и капа да носиш слободно, не штети воопшто. Тоа се само бабини приказни како кај древните народи кои неможеле природните феномени да си ги објаснат па им давале значење како на дар или гнев од боговите.
Епа вака сеа, кај твојот косопад не се работи за разгневени богови, ниту пак за премногу употреба на гелови, лакови и пена, ниту пак заради носење на долга коса и капа. Како што самиот кажа, во твојата фамилија има поголема историја на ќелавост а и кажа дека веќе ти се појавиле залистоци, така да твојот проблем 99% е од наследна природа.
Но, не е ништо изгубено. Пропециа не ти препорачувам како прво затоа што си малолетен. Оди во аптека и купи си Пилфуд 5% (Миноксидил) 550 денари/месечно - нажалост само тој го има во Македонија, и биди упорен со неговата употреба. Не прекинувај и после 6 месеци донеси заклучок дали овој третман за тебе е успешен и ти ги донел посауваните резултати. Тука обично нема посериозни странични ефекти освен првут и иритација на кожата на главата, поради тоа што количеството на миноксидил кое се апсорбира во крвта после локална апликација е многу мало.
Но, сепак ти треба некаков ДХТ блокер. Ти советувам сега за сега да пиеш чај од коприва или од корен од коприва, во комбинација со зелен чај по 2 пати дневно. Ова може да делува како слаб дхт биндер блокер.Значи 1 кесичка од коприва и 1 од зелен чај во иста чаша ги мешаш по 2 пати на ден, наутро и навечер. Пробај да најдеш чај од Saw Palmetto(го има на интернет) и ако успееш, додај го во чашата и него.
Ова е најбезбедната комбинација што можам да ти ја препорачам, која ги третира и двете жаришта на коспадот, скалпот и ДХТ.

При првите месец до 2 месеци веројатно ќе забележиш зголемено опаѓање на косата, што е доста добар знак дека третманот делува.
Околку 6 месец а може и порано можно е да забележиш нормализирање на косопадот па дури и обновување на дел од опадната коса.

Како шампон можеш да употребуваш Кетоконазол но од Алкалоид кој е во форма од 1%, немој Реконазол кој е 2% е веројатно е многу јак за тебе затоа што си многу млад сеуште. Овој шампон употребувај го најмногу 2 до 3 пати во неделата.

Сите овие работи кои ги набројав не би требало да те чинат повеќе од 900 денари месечно(Пилфуд -550ден, Кетоконазол-250ден,чаеви - 100ден)

За сите овие работи кои ти ги набројав прегладај ја темава целосно и ќе најдеш се што те интересира.

Поздрав и ти посакувам среќа со третманот доколку се одчучиш да го користиш.

Едно другарче ќе дојде од Австралија во скоро време.. вреди ли да му порачам emu oil? Дали некој го има користено и колко всушност е ефективно?
Мислам дека вреди да пробаш. Дај му барем 4 месеци на производот па после оцени дали вреди да се продолжи со неговата употреба. Ему оил е првенствено за регенерација и обнова на кожата, како чузни, мртви клетки итн. но кај некои поретки случаи помага и при косопадот, иако најмногу помага кај алопециа ареата и кај косопад предизвикан од механичка повреда на фолекулите на влакното или изгореници, сепак мислам дека може да помогне и како стимулатор на фолекулите и кај МПБ.
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Паѓањето на косата е генетски значи тебе ти паѓа косата од твојата генетска градба јас имав другари што на 18 години им попаѓа косата сега на 24 се веќе келави тоа е генот нивни.
Шампонот исхраната редовна избегнување сресни ситуации се некој од работите кои може да го запрат овој процес/Само доколку вашите татковци и роднини се келави подобро би било да не се преоптеретувате со тоа затоа што најголеми се шансите да бидете и вие такви НЕ е форумов место да се лажеме и да си кажуваме чаровни стапчиња едноставно ако ги носите гените на вашиот татко и ако тој останал на 30 години келав вие ке можете некоја година да го одложите тој процес меѓутоа тоа е исто како ајде некој кој генетски има ГУСТА катран коса темето не му се гледа цела засукана дедому на 80 години не му фали ни едно влакно и да земе да ја отрстани косата може ли ке се посипува со бензин )))) ке ја корне што сака нека и прави таа ке расте
Едноставно генот му е таков.

пролонгирањето КАКО ШТО РЕКОВ можеби може да се направи со шампони,витамини исхрана и како што реков да се избегнува стрес ама пак тоа не е предуслов така да не очекувајте многу. Сега за сега науката нема најдено пилула од која расте коса затоа што ако имаше многу богати глуМци немаа да бидат келави.

Поздрав до сите келави со суканици со витлери секакви )))
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
VeniVidiViki Премногу фала за информациите,ќе пробам со овој третман па ќе видам како ќе биде дали ќе има подобрување.

А овој Пилфуд лосион е а?и колку пати на ден се нанесува?И уште нешто дали имаш познавање за тоа како дејствува Лимонот на скалпот и дали го зајакнува влакното?поздрав
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Паѓањето на косата е генетски значи тебе ти паѓа косата од твојата генетска градба јас имав другари што на 18 години им попаѓа косата сега на 24 се веќе келави тоа е генот нивни.
Шампонот исхраната редовна избегнување сресни ситуации се некој од работите кои може да го запрат овој процес/Само доколку вашите татковци и роднини се келави подобро би било да не се преоптеретувате со тоа затоа што најголеми се шансите да бидете и вие такви НЕ е форумов место да се лажеме и да си кажуваме чаровни стапчиња едноставно ако ги носите гените на вашиот татко и ако тој останал на 30 години келав вие ке можете некоја година да го одложите тој процес меѓутоа тоа е исто како ајде некој кој генетски има ГУСТА катран коса темето не му се гледа цела засукана дедому на 80 години не му фали ни едно влакно и да земе да ја отрстани косата може ли ке се посипува со бензин )))) ке ја корне што сака нека и прави таа ке расте
Едноставно генот му е таков.

пролонгирањето КАКО ШТО РЕКОВ можеби може да се направи со шампони,витамини исхрана и како што реков да се избегнува стрес ама пак тоа не е предуслов така да не очекувајте многу. Сега за сега науката нема најдено пилула од која расте коса затоа што ако имаше многу богати глуМци немаа да бидат келави.

Поздрав до сите келави со суканици со витлери секакви )))
Eпа тоа ти е македончиња необразовани. 16 страници испишавме јас, Димитар и некои други членови и тоа повеќето со научно докажани третмани, јас дури и постирав мои слики за да се види дена ИМА ПОРАСНАТА КОСА, И НА КРАЈ ДОАЃА НЕКОЈ ДУЛЕ БАНАНАМЕН КОЈ НЕ НИ ЈА ЧИТАЛ ЦЕЛАТА ТЕМА И СЛУШНАЛ НЕШТО ОД БАБА МУ И НЕ РАЗБРАЛ , меша некои бензини и корнење на коса И ТИ ВИКА НЕМА ПИЛУЛА ОД КОЈА РАСТЕ КОСА.

Ајде што упаѓа во темава како крајно некомпетентен да дели совети, па и поздрави дели до "ќелави со суканици". Иронијата не е добредојдена на сметка на луѓе кои имаат проблем, па во иднина доколку постираш овде покажи малку почит кон таквите. Глупирањето и штетата се на твоја сметка и самиот се понижуваш со вакви постови.

Бог да чува... Инаку многу ти благодариме за информацијата дека опаѓањето на косата е генетско. Сите ние се прашувавме овдека од што ли може да биде... Ако не ни кажеше дека е генетско, готови бевме да помислиме дека е нешто ВСЕЛЕНСКО. :pos2:(пред да пишуваш прочитај дали истото го има напишано претходно)
И како прво опаѓањето на косата не е само од генетска природа иако таа е најчеста.. Има 1000 причина за косопадот.

VeniVidiViki Премногу фала за информациите,ќе пробам со овој третман па ќе видам како ќе биде дали ќе има подобрување.

А овој Пилфуд лосион е а?и колку пати на ден се нанесува?И уште нешто дали имаш познавање за тоа како дејствува Лимонот на скалпот и дали го зајакнува влакното?поздрав
Нема на што. Инаку Пилуд е лосион и се нанесува 2 пати дневно наутро и навечер. Пилфуд е вазодилазатор кој делува стимулативно на крвотокот низ фолекулите на главата.
За лимонот единствено што знам во врска со косопадот е дека има антибактериско и антифунгално дејство, но има многу подобри средства доколку твојот косопад е об бактериска инфекција на скалпот, што се сомневам дека е според она што претходно го наброја.
Поздрав.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
moonlightman premnogu si mlad da koristis Propecia. Zasega 5% Minoxidil (Pilfud) i Ketokonazol 1% shampon sekoj vtor den plus aloe vera posle shampiniranje bi bilo idealno reshenie.

Pilfud kozmeticki e katastrofa, go ostava scalpot mrsen i mu treba poveke vreme. Ako si pri pari zemi si Dr Lee #500 5% od minoxidil.com. Isto taka Revita e dobar 1% ketokonazol shampon.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Повторно Фала за информациите VeniVidiViki i Dimitar многу ми помогнавте со овие информации,ваше беше да ми помогнете со информаците а останатото е чиста биологија и генетика.поздрав
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Повторно Фала за информациите VeniVidiViki i Dimitar многу ми помогнавте со овие информации,ваше беше да ми помогнете со информаците а останатото е чиста биологија и генетика.поздрав
Уживај брат, дај боже да ти помогнат, зашто знаеме како е. Јас и Димитар сме стари страдалници :).
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
да мојот одговор можеби делува депримирачки ок се сложувам
сега незнам дали сте спомнале ама ке ги кажам моите познавања/

Nirel е супер шампон медицински за коса и делува доста добро немате првут не ве чеша главата и со тоа има убави услови за продолжување на растот на косата/


Таблети цинк и се што содржи цинк сите продукти се добредојдени и провитамин А односно бетакаротин
цинкот можете да си го купите го има во таблети делува многу добро додека
провитаминот а го има во грозјето и во кајсиите највеќе


исхрната да се појача на протеини аминокиселини зашто од тоа е составено влакното
да се направи минерален тест кој витамини и минерали ви фалат во организмот а додека од шампони да се избере шампон кој прави микроциркулација на пределот и отстранува првут и убаво се осекате после тоа значи нема чешање нема мрсење нема првут и не ја прави косата сува и безживотна.

тоа е јас што го знам и еве се поправувам од првиот пост се надевам дека типот чиј што ник го има изговорено познатиот Цесар ке ми опрости )))) немав намера никого да навредам
 
V

VeniVidiVici

Гостин
да мојот одговор можеби делува депримирачки ок се сложувам
сега незнам дали сте спомнале ама ке ги кажам моите познавања/

Nirel е супер шампон медицински за коса и делува доста добро немате првут не ве чеша главата и со тоа има убави услови за продолжување на растот на косата/


Таблети цинк и се што содржи цинк сите продукти се добредојдени и провитамин А односно бетакаротин
цинкот можете да си го купите го има во таблети делува многу добро додека
провитаминот а го има во грозјето и во кајсиите највеќе


исхрната да се појача на протеини аминокиселини зашто од тоа е составено влакното
да се направи минерален тест кој витамини и минерали ви фалат во организмот а додека од шампони да се избере шампон кој прави микроциркулација на пределот и отстранува првут и убаво се осекате после тоа значи нема чешање нема мрсење нема првут и не ја прави косата сува и безживотна.

тоа е јас што го знам и еве се поправувам од првиот пост се надевам дека типот чиј што ник го има изговорено познатиот Цесар ке ми опрости )))) немав намера никого да навредам
Во ред е. И ти навистина мислиш дека сево ова што го кажа ќе помогне при наследна ќелавост?
Нема да помогнЕ АПСОЛУТНО НИКАКО!!!
Наследната ќелавост како таква нема да се појави и доколку вашиот ген е програмиран да вашиот скалп биде осетлив на ДХТ(дихидротестостерон) доколку го третираш неговото ниво во крвта и неговата апсорпција од страна на фолекулите на главата.

ДХТ е главна и единствена причина за појава на наследна генетска машка ќелавост, секако ако имате генетски предиспозиции за тоа.

Сите шампони и работи кои ги наброја нема да помогнат ВООПШТО, ни најмалку во третирање на главниот проблем, туку така само ќе ја одложуваш ќелавоста ако што ти кажа.

Научи нешто повеќе за ДХТ блокер и ќе видиш дали постои или не постои пулила за растење на коса. И не ги мешај славните личности затоа што некои се прифаќаат такви какви што се, а некои немаат трпение и дисциплина да ги тераат третманите кои бараат огромен дел од вашето време.

Мило ми е што се разбравме, само те молам не тврди работи кои не ти се познати ниту тебе. Може некој сериозно да те сфати. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom