Македонците со највисока платежна моќ во регионот

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Земаат и 30 и над 30, зависи како се влезени. Банкарскиот сектор, осигурувањето, финансиите исто зимаат многу повеќе од просекот...ради тоа е просек :) имаш просеци по дејности, но нема (не можам да најдам) просеци по региони, градови или барем гдп по региони).

Се зема предвид приходи-расходи, инвестиции и слични ставки (упростено инаку е ѓаволски сложено :)) при правење на земјоделските и гдп пресметките. За жал никакви модели нема да помогнат пошто е хаос со сивата економија (не само со непријавени работници туку ви сите сфери -од даноци, трансфери, услуги...). Конкретно иаме една словенка неделава експерт за сметки и пресметки (како дел од гдп). Сивилото не уби...на пример колење на свиња, овца...кај нив во Словенија се врши во кланици, а кај нас дома, непријавено, без никаков показател за приходни/расходни ставки во услуги и сопствена потрошувачка. И ред други непријавени активности и услуги.

Да му се сневиди...ваљда така се подобрува фискалната политика, со намалување на неплаќање даноци и внес на што повеќе трансфери во системот.
Сивата економија ни е сериозен проблем. Ама ако секоја досегашна влада свесно не ја одржуваше, ние ќе имавме лично поголем проблем. Сега со давачки кон државата не се издржува, а не пак да пријавуваш секаков приход.

--- надополнето ---

he pak zaboravate na gradacijata: mala laga, golema laga, statistika!!!!
Е да си ми жив и здрав за ова..

--- надополнето ---

е ова е паролата на вмро... парапсихолошки третман... само има уште еден проблем... народов не лапа трипови или некакви психотропни супстанции како лсд, амфетамин или спид, па да бидат подложни на мозочно миење од ваков тип... кога ми кркори стомакот, тешко дека ке ме убедиш дека сум се прејал...
Ја мислам дека идат на џедај мајнд трик..:)
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Бев дете кога овие податоци ги пласираа во јавност,мислам дека користиш податоци од 97/98 година.
За вториот дел исто ти се стари податоци некаде 2001-2003 година.
Ке истапев и јас со некои бројки, али кога е во прашање Leandra боље описно, отколку со факти и бројки , бидејки ке се најдеш во потпис :)
дека постои сива економија постои, колкава е бројката ерувам никој неможе да каже, но факт е и тоа дека македончето секогаш гледа да заштеди со тоа што нема да плака даноци или ке избегнува други давачки, ко н а крај се одразуваат на квалитетот на производот или на услугата сеедно.
За да можеме таа бројка да ја видиме во реалност, ке треба значи ад се затегнат законите..т.е да почне да се казнуваат лугето што не почитуваат такво нешто, мегутоа со оглед дека бројот е огромен никој не се осмелува тоа да го направи. а друго е што семтам дека рибата од главата се расипува а не од опашката па така.. треба да се почне прво со големите фирми па надоле. И тоа не е фер решение затоа што на големите веке направиле капитал нечесно па сеа лесно ке се прилагодат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Сега со давачки кон државата не се издржува, а не пак да пријавуваш секаков приход.
Ок, затоа и ги избегнуваме давачките или криеме...колку можеме, ради малите плати.

Но ради ова, а преку примерот со месото: не го пријавуваш колењето во кланица и автоматски не се бележи во системот...со тоа нигде не е евидентирана потрошувачка, ниту приход од тоа животно, ниту приход од услуга во кланицата, ниту приход кај тебе дома. А всушност е приход...па при пресметка на приходите, истите ќе бидат нереални, т.е. помали, а расходите ќе се поголеми пошто се вообичаено кон даночен обврзник и се евидентирани. На овој начин се добива и искривена слика во државата. А она со статистиката би го нарекол -голема лага, базирана врз мноштво мали граѓански лаги.
Или со други зборови -ако како фирма бараш податок за продадено или консумирано (да развиеш бизнис, да направиш план или да видиш дал е исплатливо да се стопанисува)...истиот не е верен ради прикривање на граѓанинот заради страв од давачки или други побуди. Автоматски, како фирма го критикуваш системот што не ти пружил добра статистика...која ти како физичко и правно лице не си и ја обезбедил на истата таа статистика за да обезбеди добра статистика...и се така во круг :)
Состојбите се исти и во домаќинствата и во стопанството/деловни субјекти. Причините за прикривање се тие, државата толерира ради тоа и тоа...но последица е ќорсокакот.

Е тоа е она што е вгнездено во нашите глави за кое оние земји (Словенија) го имаат (и го имаа и во СФРЈ) длабоко во себе ...свесни се. Заради тоа е терсене и да се споредуваме со нив, условите на живот, економијата се сосем различни од нив...евентуално со соседите :)

И што спаѓа у таа кошница никој не кажува? кај нас има многу пипер и домати...кај нив скијање, сметки...?

А како таму се прави попис на население...милина :)
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
И пак јас, со прашање.. бидејки пертходно имав еден пост, кој се темелеше на просек ако аритметичка средина (вкупен приход/број на вработени) дали навистина така се пресметува просекот или има други параметри и се прават поинакви статистики - распределби ?
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Сивата економија е таа што не убива.Имено знам неколку примери на ''невработени'' луѓе пријавени во завод само ради здравсвено осигурување,а сепак работат по дома и имаат многу добри примања за наши услови,чим сам си дозволува нова кола од 12 000 евра може да ви стане јасно за тоа какви примања има.

Просечна плата од 20.000 и курус? Ако ги забораиле таквите ко мене да ги земат во просек сигурно просечната плата ќе биде повисока :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ок, затоа и ги избегнуваме давачките или криеме...колку можеме, ради малите плати.

Но ради ова, а преку примерот со месото: не го пријавуваш колењето во кланица и автоматски не се бележи во системот...со тоа нигде не е евидентирана потрошувачка, ниту приход од тоа животно, ниту приход од услуга во кланицата, ниту приход кај тебе дома. А всушност е приход...па при пресметка на приходите, истите ќе бидат нереални, т.е. помали, а расходите ќе се поголеми пошто се вообичаено кон даночен обврзник и се евидентирани. На овој начин се добива и искривена слика во државата. А она со статистиката би го нарекол -голема лага, базирана врз мноштво мали граѓански лаги.
Или со други зборови -ако како фирма бараш податок за продадено или консумирано (да развиеш бизнис, да направиш план или да видиш дал е исплатливо да се стопанисува)...истиот не е верен ради прикривање на граѓанинот заради страв од давачки или други побуди. Автоматски, како фирма го критикуваш системот што не ти пружил добра статистика...која ти како физичко и правно лице не си и ја обезбедил на истата таа статистика за да обезбеди добра статистика...и се така во круг :)
Состојбите се исти и во домаќинствата и во стопанството/деловни субјекти. Причините за прикривање се тие, државата толерира ради тоа и тоа...но последица е ќорсокакот.

Е тоа е она што е вгнездено во нашите глави за кое оние земји (Словенија) го имаат (и го имаа и во СФРЈ) длабоко во себе ...свесни се. Заради тоа е терсене и да се споредуваме со нив, условите на живот, економијата се сосем различни од нив...евентуално со соседите :)

И што спаѓа у таа кошница никој не кажува? кај нас има многу пипер и домати...кај нив скијање, сметки...?

А како таму се прави попис на население...милина :)
Кој приход да го регистрирам ако свињата дома сам си ја колам, и ако сам сум си ја ранел? Зарем треба данок на тревата што ја пасела да плаќаме. Тоа што си купил трици за свињата си платил данок, ако си купил свиња од некоја регистрирана фарма и таму си плаќаш(најверојатно).

По оваа логика, би требало да плаќаме и за тоа ако ни пораснал морков во дворот, па сме го ставиле во супа :)

Има сива економија, но имало и во минататото. Затоа правиме споредба и таа споредба е можно, бидејќи да немало сива економија пред 10 години а сега да има па да речеме не лажат комуњарите, а вака?
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ок, затоа и ги избегнуваме давачките или криеме...колку можеме, ради малите плати.

Но ради ова, а преку примерот со месото: не го пријавуваш колењето во кланица и автоматски не се бележи во системот...со тоа нигде не е евидентирана потрошувачка, ниту приход од тоа животно, ниту приход од услуга во кланицата, ниту приход кај тебе дома. А всушност е приход...па при пресметка на приходите, истите ќе бидат нереални, т.е. помали, а расходите ќе се поголеми пошто се вообичаено кон даночен обврзник и се евидентирани. На овој начин се добива и искривена слика во државата. А она со статистиката би го нарекол -голема лага, базирана врз мноштво мали граѓански лаги.
Или со други зборови -ако како фирма бараш податок за продадено или консумирано (да развиеш бизнис, да направиш план или да видиш дал е исплатливо да се стопанисува)...истиот не е верен ради прикривање на граѓанинот заради страв од давачки или други побуди. Автоматски, како фирма го критикуваш системот што не ти пружил добра статистика...која ти како физичко и правно лице не си и ја обезбедил на истата таа статистика за да обезбеди добра статистика...и се така во круг :)
Состојбите се исти и во домаќинствата и во стопанството/деловни субјекти. Причините за прикривање се тие, државата толерира ради тоа и тоа...но последица е ќорсокакот.

Е тоа е она што е вгнездено во нашите глави за кое оние земји (Словенија) го имаат (и го имаа и во СФРЈ) длабоко во себе ...свесни се. Заради тоа е терсене и да се споредуваме со нив, условите на живот, економијата се сосем различни од нив...евентуално со соседите :)

И што спаѓа у таа кошница никој не кажува? кај нас има многу пипер и домати...кај нив скијање, сметки...?

А како таму се прави попис на население...милина :)
Лурц, секој што држи било што во државава од гранапче до ресторан, е преоптоварен со трошоци за триста работи, затоа не куца се на фискална. И јас кога правев муабет со луѓе што работат со угостителски објекти, на прашањето зашто ризикувате инспекција да ве фати па да ве затвори, ми одговараа со треба да сум луд се на фискална да ставам. Нема да преживеам. Е сега кога ќе намалат тоа трошоците, државата ќе има потполно право да врши притисок се да се фискализира.
Или еве на пример, приходи на поединец. Сум извршила превод на семинарска или труд, некој ми платил на рака. Со кој пмает ќе пријавам таков приход, кога и онака тоа може ми единствениот, а не е голем? Штом има невработеност плус, споредни големи трошоци и огромни казни за банални работи како на пример дека ти пишувало Ресторан, а требало РесторанТ, ти поттикнуваш сива економија, не ја убиваш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ке истапев и јас со некои бројки, али кога е во прашање Leandra боље описно, отколку со факти и бројки , бидејки ке се најдеш во потпис :)
дека постои сива економија постои, колкава е бројката ерувам никој неможе да каже, но факт е и тоа дека македончето секогаш гледа да заштеди со тоа што нема да плака даноци или ке избегнува други давачки, ко н а крај се одразуваат на квалитетот на производот или на услугата сеедно.
За да можеме таа бројка да ја видиме во реалност, ке треба значи ад се затегнат законите..т.е да почне да се казнуваат лугето што не почитуваат такво нешто, мегутоа со оглед дека бројот е огромен никој не се осмелува тоа да го направи. а друго е што семтам дека рибата од главата се расипува а не од опашката па така.. треба да се почне прво со големите фирми па надоле. И тоа не е фер решение затоа што на големите веке направиле капитал нечесно па сеа лесно ке се прилагодат.
Јас сигурно не зборувам од ракав во економија.Во потпис иде некој кој залутал во економија,а незнае основни поими.
Слободно ова што го кажа преточи го во факти,јас тенка сум со време да го изнесам мојот став во бројки. Се помал е број на фирми што прикриваат,оти трудова и финансова се како луди (што е за поздрав во овој домен).
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Гледам наголемо се пишува за проблемот со сивата економија. Да, реално тоа е најголем проблем. Сите познаваме лица кои остваруваат примања, работат на црно, а се евидентираат како невработени.
Е сега јас имам едно прашање: Кој треба да го реши проблемот со сивата економија? Зошто Владата не превзема ништо по тоа прашање? За да си го зачува социјалниот мир или затоа што нема идеа како да се справи со тоа? Проблемот го знаеме, а некој таму е платен да го реши.
Дотогаш статистика ќе не радува со супер податоци.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сивата економија е таа што не убива.Имено знам неколку примери на ''невработени'' луѓе пријавени во завод само ради здравсвено осигурување,а сепак работат по дома и имаат многу добри примања за наши услови,чим сам си дозволува нова кола од 12 000 евра може да ви стане јасно за тоа какви примања има.

Просечна плата од 20.000 и курус? Ако ги забораиле таквите ко мене да ги земат во просек сигурно просечната плата ќе биде повисока :)
Не не убива туку не спасува да преживееме.....додека некоја ИДНА влада не свати дека 100% од ништо е НИШТО , а 5% од нешто НЕШТО, па да си ги постели чергите до таму....за да почнеме полека да дигаме притисок на пареа во системот, кој ќе го чувствуваме за свој.......кој постои за нас , а не ние за тој да постои..:)

Јас сигурно не зборувам од ракав во економија.Во потпис иде некој кој залутал во економија,а незнае основни поими.
Слободно ова што го кажа преточи го во факти,јас тенка сум со време да го изнесам мојот став во бројки. Се помал е број на фирми што прикриваат,оти трудова и финансова се како луди (што е за поздрав во овој домен).
......ко луди од што ги полуделе или луди затоа што полуделе?????
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Гледам наголемо се пишува за проблемот со сивата економија. Да, реално тоа е најголем проблем. Сите познаваме лица кои остваруваат примања, работат на црно, а се евидентираат како невработени.
Е сега јас имам едно прашање: Кој треба да го реши проблемот со сивата економија? Зошто Владата не превзема ништо по тоа прашање? За да си го зачува социјалниот мир или затоа што нема идеа како да се справи со тоа? Проблемот го знаеме, а некој таму е платен да го реши.
Дотогаш статистика ќе не радува со супер податоци.
Мислам дека сме влезени во фаза,каде треба да се ослободи сивата економија за да можат луѓето да преживеат на овој скок со цени.Нешто како Црна Гора.

Од двете варијанти по малку конкрит :)
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Гледам наголемо се пишува за проблемот со сивата економија. Да, реално тоа е најголем проблем. Сите познаваме лица кои остваруваат примања, работат на црно, а се евидентираат како невработени.
Е сега јас имам едно прашање: Кој треба да го реши проблемот со сивата економија? Зошто Владата не превзема ништо по тоа прашање? За да си го зачува социјалниот мир или затоа што нема идеа како да се справи со тоа? Проблемот го знаеме, а некој таму е платен да го реши.
Дотогаш статистика ќе не радува со супер податоци.
А што ако си пријавен и зимаш 100 евра ?
Абе оваа држава е усрана....готова е може слободно да се нарече ВЦ држава.
Смрди и тоа срташно смрди.
Ние сме биле ѓубре народ, долго време верував дека може нешто ке биде.
Проблемот е нерешлив готово е крај.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Погрешно си сватила, немам јас годишна плата од 20 илјади евра.
Тоа е платата на Бурекџијата (види фотос).

Јас и 20 милиони евра годишно да заработувам пак би се замарал со благосостојбата на моите сограѓани, затоа и ја отворив темава.

Не сум економист па барав совет од економистите.
Сакам да знам како може да се креира економски модел кој ќе биде успешен овдека во Македонија.

Види, не е погрешно ниту срамно , ниту па криминал да имаш плата 20 иљади годишно..не е ни 2 милиона.. Криминал е да не плаќаш даноци, да крадеш државни пари и да подмитувш за свои интереси.. Кај нас има обичај да се жигосуваат богатите (тие што не заслужиле) и се ставаат у кош и со криминалци и лопови, додека во светот такви луѓе се идоли и пример за успешни луѓе
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Просечно ако гледамо можно е , но ако бараме просек од платата на обичниот граѓанин......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom