Инцидент во музеј-црквата на Кале!

Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
Ми се сере од хард кор атеисти. Фаца си, да.

За настанот, треба да си деген да направиш такво нешто.
Има информации кои се вандалите; на националност мислам?
Немој молимте да прејудицираш националност затоа што може да се навредат некои. Ние сеуште не знаеме со сигурност Изет Меџити, кој им отвори врата на Вехабиите во скопските џамии, што е по религија и националност. Не се изјаснил јавно.
Можеби се Словаци Будисти, можда се Перуанци Анимисти. Едноставно не се знае и дур не соопштат ние не знаеме.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Епа мислам дека ова е доволна причина за да се соберат спонтано задоволните граѓани на Македонија на еден така контра протест и така сите на кале да ја бранат црквата, како што ја одбранија таа на плоштадот.
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
И јас да можам ќе идам ќе кршам, рушам џамии. Ама неможам. Ќе дојде џандар ќе ме спакува, опне ќутекот и станица и таков ќе си идам дома. Тука си стојат плави оркестар и си праат муабет. Тоа е тоа:toe:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.186
Поени од реакции
5.119
Па нели работите беа прекинати , се до изјаснување на случајот ?

Изет Меџити вели дека на кукавички начин после 22-00 часот дошле работниците за да ја изградат црквата .

Значи Паско Кузман иако асимилиран албанец , се покажа дека нема ништо албанско во него , нема тој БЕСА , даде збор дека се стопираат работите , а од друга страна во ноќните часа праќа работници.

Како е можно толку лесно да се гради се што ќе му текне некому , да сменат и урбанистички планови , и да прекршат забрани за градење на заштитни зони.

Пази сега , се вели објектот ќе личи на црква , но ќе биде музеј. Може да им се верува на кукавици ? Јас од порано не верувам , но сега секој се убедил во тоа.

Пази друга прича. Не се дозволува изградба на џамија која исто така постоела на Кале.

Не се дозволува изградба на џамија во плоштадот , која постоела 500 години. Но наместо тоа , ќе се изгради објект кој се изградил над џамија , од страна на српската власт.

Дај нека се стопира со овие работи , или можеби некој навистина не сака да се има добри меѓунационални односи. Оние кои ја сакаат македонија целовита , секако дека ќе им речат не на ваквите проекти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
Па нели работите беа прекинати , се до изјаснување на случајот ?

Изет Меџити вели дека на кукавички начин после 22-00 часот дошле работниците за да ја изградат црквата .

Значи Паско Кузман иако асимилиран албанец , се покажа дека нема ништо албанско во него , нема тој БЕСА , даде збор дека се стопираат работите , а од друга страна во ноќните часа праќа работници.

Како е можно толку лесно да се гради се што ќе му текне некому , да сменат и урбанистички планови , и да прекршат забрани за градење на заштитни зони.

Пази сега , се вели објектот ќе личи на црква , но ќе биде музеј. Може да им се верува на кукавици ? Јас од порано не верувам , но сега секој се убедил во тоа.

Пази друга прича. Не се дозволува изградба на џамија која исто така постоела на Кале.

Не се дозволува изградба на џамија во плоштадот , која постоела 500 години. Но наместо тоа , ќе се изгради објект кој се изградил над џамија , од страна на српската власт.

Дај нека се стопира со овие работи , или можеби некој навистина не сака да се има добри меѓунационални односи. Оние кои ја сакаат македонија целовита , секако дека ќе им речат не на ваквите проекти.
Кажи ми дали некој се побуни за диво изградените џамии во Тафталиџе 2 и Горна Белица (населби со огромно мнозинство Христијани), на пример?
И како тие два објекти влегуваат во твојот концепт за добри меѓунационални односи, израз кој изречен од уста на Албанец звучи прилично саркастично.

--- надополнето ---

И јас да можам ќе идам ќе кршам, рушам џамии. Ама неможам. Ќе дојде џандар ќе ме спакува, опне ќутекот и станица и таков ќе си идам дома. Тука си стојат плави оркестар и си праат муабет. Тоа е тоа:toe:
Кога еднаш ќе сфатите* дека се во игра двојни аршини промовирани од страна на Албанците, можеби тогаш ќе превземете нешто.

* не ти зборам лично на тебе
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Избраниот ни Еден, е пратен на ладење 3 дена.

Опомена за другите во иднина - како да не пишуваат!
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Срушете ја и вие изградената џамија горе до кале на битпазар!!!
Џамии има на секои 50 метра, што ви смета црквата?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
Џамии има на секои 50 метра, што ви смета црквата?
Ерм, се вознемируваат вехабиите на Бит пазар, а Меџити е плтен да им омогучи пријатен престој у непустињски услови, на кои они не се навикнати. Замисли, се буди он и глеа крст од прозор. Може, така растревожен, несакјќи да стисне погрешно копче на елечето и уместо каури други да отидат кај Алах.
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Почнаја и цркви да рушат до каде ке одиме ахх ле ле..
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Ерм, се вознемируваат вехабиите на Бит пазар, а Меџити е плтен да им омогучи пријатен престој у непустињски услови, на кои они не се навикнати. Замисли, се буди он и глеа крст од прозор. Може, така растревожен, несакјќи да стисне погрешно копче на елечето и уместо каури други да отидат кај Алах.
Е јбг треба да го сменат , ама нема кој ..... от кај дојдоа тие османлии со нивната вера да не дојдоа , наметнаа вехабизам...
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Лично сум против државата да гради цркви или џамии, тоа си е работа на верските организации, освен ако истите не се наменети за музеи на културата. Имајки предвид дека оваа таканаречена црква која како што кажаа нема да служи за молење на верници туку за музеј не гледам зошто некому би му пречела.

Исто какошто не гледам причина некому да му пречи ако се реизгради/обнови некоја срушена или запуштена џамија и се пренамени за музеј така не гледам причина некому да му пречи што оваа црква музеј била на темели на стара црква.

Еве во мојот град има една џамија (изградена врз темели на црква) којашто е оставена да ја јаде забот на времето. Доколку се може државата нека ја обнови - не треба којзнае колку пари и нека ја пренамени за музеј. Греота е вака што стои. Ако некој рипне да негодува и да ја руши пошто била џамија јас јавно кажувам дека ќе се конвертирам во ислам.

Осуда за вандалите!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Што си е заслужено, заслужено си е...

Сигурен сум дека нема некоја националистичка одмазда тука, све е политички...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Што ти смета кај на тебе кај Албанците нивната агресија (вера) или самите луѓе?
ја ке ти одговорам во мое име.. искрено мене ми пречи ниевниот ГЛОБАЛЕН карактер. горе доле сите размислуваат слично - се што не им се свиѓа воопшто да го нема..

на темава. малце е оштетено бе шо вие.. може има некоја гребнатинка и тоа е тоа. гледате колку мирно си протестираа дечките па дури дошол градоначалникон на чаир да ги вразуми... море кривични пријави за сите до еден. тој градоначалникт под хитно да го сменат од функција.. место да биде пример за долично однесување како што прилега на едно јавно лице.. ГРАДОНАЧАЛНИК.. он дошол да им даде подршка ( а може и он бутнал некоја цигла ) па гледсам и со резачка уште фатиле конструкција ке сечат... абе од камерата шо има фатено сите ем кривична пријава ем парична казна и тоа дебела парична казна па да видиш дали ке им текне следен пат да направат нешто слично..

да не ме свати некој погрешно. немам ништо против градење на црква џамија музеј куќа или било што. имам против на начинот на кој се пристапуваат до одредени работи... и оној педе*он место да си стои на зборот да ја запре градбата баш ко некоја пи*ка у ниедно време им дал наредба да работат на работнициве.. ова некој нов закон изгледа за градежништво - 3та смена.. и тој треба да се смени од функција дефининитивно !!! вака ко шо гледам работава големциве си ги мерат к*ровите а обичниве граѓани си го ставаат гзот само таму... ама секој поединечно кад тад покасно или порано ја осеќа нивната големина... на к*ровите секако.

едит: прочитав за веста на а1 пред 10 15 минути... колку се патетични па оние кои коментираат... кој шо праи нив грујо им е крив :) - човекот е сега крив и за ова шо ја рушеле џамијата.. абе тој администраторот шо ги прегледува коментаритеи се чудам кој му дал за право да одржава веб сајт... мизерија невидна !!!
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
ја ке ти одговорам во мое име.. искрено мене ми пречи ниевниот ГЛОБАЛЕН карактер. горе доле сите размислуваат слично - се што не им се свиѓа воопшто да го нема..

на темава. малце е оштетено бе шо вие.. може има некоја гребнатинка и тоа е тоа. гледате колку мирно си протестираа дечките па дури дошол градоначалникон на чаир да ги вразуми... море кривични пријави за сите до еден. тој градоначалникт под хитно да го сменат од функција.. место да биде пример за долично однесување како што прилега на едно јавно лице.. ГРАДОНАЧАЛНИК.. он дошол да им даде подршка ( а може и он бутнал некоја цигла ) па гледсам и со резачка уште фатиле конструкција ке сечат... абе од камерата шо има фатено сите ем кривична пријава ем парична казна и тоа дебела парична казна па да видиш дали ке им текне следен пат да направат нешто слично..

да не ме свати некој погрешно. немам ништо против градење на црква џамија музеј куќа или било што. имам против на начинот на кој се пристапуваат до одредени работи... и оној педе*он место да си стои на зборот да ја запре градбата баш ко некоја пи*ка у ниедно време им дал наредба да работат на работнициве.. ова некој нов закон изгледа за градежништво - 3та смена.. и тој треба да се смени од функција дефининитивно !!! вака ко шо гледам работава големциве си ги мерат к*ровите а обичниве граѓани си го ставаат гзот само таму... ама секој поединечно кад тад покасно или порано ја осеќа нивната големина... на к*ровите секако.

едит: прочитав за веста на а1 пред 10 15 минути... колку се патетични па оние кои коментираат... кој шо праи нив грујо им е крив :) - човекот е сега крив и за ова шо ја рушеле џамијата.. абе тој администраторот шо ги прегледува коментаритеи се чудам кој му дал за право да одржава веб сајт... мизерија невидна !!!
па фала богу многу нормално...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
Боби[Мкд];4087302 напиша:
Сигурен сум дека нема некоја националистичка одмазда тука, све е политички...
Апсолутно, политички секако. Никаков национал(или верски)-шовинизам. Нема верска или етничка позадина.
Исто ко што немаше таква позадина у неодамнешните инциденти по школите, каде неетничките заднини за нападите врз Македонците беа: девојка, грешка, лош поглед, закачување со рамо при разминување...
Исто, може му текнуе на некој пред неколку години кога го скинаа тој старецот што беше единствен што останал во Арачиново да живее, кај форумскииве Албанци се појави тврдење дека не го скинале од никакви етнички причини туку затоа што бил селски лихвар. - Македонец во чисто албанско село :pos2:
Така да, вообичаена е првичната перспектива на Македонските национал-шовинисти дека се работи за етнички инспирирани напади, рушења, убиства....
Среќа ние во македонскиот (или неалбанскиот, ако сакате) кампус, сме пуни со еден куп либерални личности кои имаат широки гледишта и редовно ни ги разобличуваат овие тесногради националистички илузии. Така соживот е спасен, повторно.
Еве ги А1. Нивниот наслов не е обид за рушење на црквата, туку црквата се гради тајно ноќе.


 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom