Вештерки, Wicca

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.729
Поени од реакции
11.801
Бидејќи многу е напишано тука за Wicca, дали некој разглобил од кога се појавува ова неопаганско движење и кој е Spiritus Muvens на сето ова ?

Читам претходно некој со ник Rowe вели дека немало книги ниту пак церемонии за да се постане wicca-н!
Тоа не е точно во секој случај!

Crusader, има во Македонија...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Crusader, има во Македонија...
Kaде се?Јас немам ни видено нити прочитано за Виканки во МКД.Стварно се’ или само ванаби?А имаш повеќе информации и време напиши да прочитаме нешто за македонските виканки.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.729
Поени од реакции
11.801
Немаш прочитано? А зошто би требало да имаш прочитано? Не ставајте македонски придавка на било што што го има во Македонија...
Wicca-ни се и тука и таму и секаде исто... Не постојат Македонски Wicca-нки :) Постојат Wicca-нки во Македонија...
А зошто не знаеш за нив... па мислам дека е така бидејќи тие одлучиле да не знаеш, а јас немам никакво право да давам информации кои се каде се и како да се препознаат...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Немаш прочитано? А зошто би требало да имаш прочитано? Не ставајте македонски придавка на било што што го има во Македонија...
Wicca-ни се и тука и таму и секаде исто... Не постојат Македонски Wicca-нки :) Постојат Wicca-нки во Македонија...
А зошто не знаеш за нив... па мислам дека е така бидејќи тие одлучиле да не знаеш, а јас немам никакво право да давам информации кои се каде се и како да се препознаат...
Добро дечко не ми оправај сеа како требало да пишувам вака или онака.Ако знаеш пиши,не туку дрви колчишта.Ама ти изгледа и ти немаш појма па кобајаги па сеа еве знам ама да не ги издавам.Која виканка кажи ми у светов се крие да не ја дознаат?Можеби се плашат да бидат спалени?Такви приказни на децата у маало... :salut:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.729
Поени од реакции
11.801
Не се нервирај, јас само прашав зошто ти би требало да имаш прочитано или да познаваш некоја виканка...
Јас не реков ни дека се кријат... само кажав дека не сакаат можеби ти или такви како тебе(каков и да си ) да ги препознаат...
Не се плашат од ништо... Денеска никој од ништо не се плаши... Помина времето на страв од ова или она...
Но постојат закони и правила кои ете се почитуваат заради оваа или онаа причина...

Наредната вештерка кога ќе биде запалена, светот ќе биде во војна :smir:

П.С. Знам, и нема да издадам... колку треба толку ќе знаеш!:smir:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.701
Поени од реакции
11.855
Тоа не го порекнав дека никој не може да го убие духот на Истражувачот. И да, се сложувам - сите ванабис се исти без разлика на годиштето. They dont practice, they dont investigate - they meddle.
Ванабис луѓето се заштитени со нивното незнаење. Никогаш нема да дојдат до вистинските формули...А тие што ќе дојдат нема да бидат ванабис и нивниот стремеж ќе се претвори во нивна судбина, зависно од пристапот тоа за нив ќе биде или пропаѓање или издигнување...
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Wicca-нки има насекаде во светот, па зошто би немало и кај нас?
А тоа што не знаеме кои се и што точно прават, тоа е затоа што не им пишува на челото дека се Wicca-нки, а тие тоа не го кажуваат, за луѓето да не помислат дека се луди:vozbud:
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ме интересира дали некој уствари пробал некоја од овие магии и дали функционира.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Некој линк тогаш :)
Инаку зошто не би кажал незнам :toe:
Затоа што не се збори за такви работи. Не знам каков линк тражиш. Ако те интересира да читаш луѓе што пробале и дали успеало или не, можеш на Google да потражиш такви форуми и видиш дали некој напишал нешто. :toe:
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Не се нервирај, јас само прашав зошто ти би требало да имаш прочитано или да познаваш некоја виканка...
Јас не реков ни дека се кријат... само кажав дека не сакаат можеби ти или такви како тебе(каков и да си ) да ги препознаат...
Не се плашат од ништо... Денеска никој од ништо не се плаши... Помина времето на страв од ова или она...
Но постојат закони и правила кои ете се почитуваат заради оваа или онаа причина...

Наредната вештерка кога ќе биде запалена, светот ќе биде во војна :smir:

П.С. Знам, и нема да издадам... колку треба толку ќе знаеш!:smir:
Јас видов и запознав и видов дека се меѓу нас баш вчера една од нив.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас видов и запознав и видов дека се меѓу нас баш вчера една од нив.
Некој детали можи, што направи дотичната?
@Almama - Што е толку работава со мистериозноста за тоа да не се зборува отворено за тоа. Колку што можев да видам една госпожа си издала книга (Стархавк - во која се крстат Вики - поклониците) која можеш да си ја набавиш на Амазон. Не знам што е фамата со (не)зборувањето за Вики религијата и магиите на јавен форум кога веќе го има тоа на големо на нет е и искомерцијализирано до миле воље со талисмани, книги и упатства?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Некој детали можи, што направи дотичната?
@Almama - Што е толку работава со мистериозноста за тоа да не се зборува отворено за тоа. Колку што можев да видам една госпожа си издала книга (Стархавк - во која се крстат Вики - поклониците) која можеш да си ја набавиш на Амазон. Не знам што е фамата со (не)зборувањето за Вики религијата и магиите на јавен форум кога веќе го има тоа на големо на нет е и искомерцијализирано до миле воље со талисмани, книги и упатства?
Некои кажуваат, некои не кажуваат. Зависи од човекот. Плус, јас кога го напишав тоа мислев поише овде - на овој форум ретко кој би кажал. Највише ради што овде 99% од луѓето одма ќе почнат некој мајтап да тераат; да те прават глуп, ненормален и прост.

А кој прочитал било каква книга на овие теми - секаде пишува да се молчи за тоа. Едно од „правилата“ на Пирамидата - To Know, To Dare, To Will and To Be Silent.

http://merlinravensong2.tripod.com/the-witches-pyramid.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom