Што се случува во нашава жална држава?

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Bratu i malo dete ke sfati sega deka si slepo VMRO-vce, normalno onoj pak sto ja napagja vladinata politika pak od avion se gleda deka e opoziciski nastroen. Da bideme realni i dvete partii bea na vlast i dvete pravat kriminal, i taka koj i da dojde ke gleda prvo za svoite interesi. tenderite ke gi dobivaat nivnite firmi na nivni lugje....vo nasata drzava e takov mentalitetot i nikogas nema da se smeni toa....... NIKOGAS..zatoa sme i tolku zaostanati vo odnos na drugite drzavi......ne cekajte promena od nitu edna partija koja ke dojde na vlast....izvinete za latinicata....pozdrav
Целта не е да се етикитираме, убаво си објасни Христов што е проблемот со учебниците.
Само овој чија што мајка незнае дека тропа зелени по форумов не му е јасно дека Струмица е дискриминирана од страна на власта, но тоа е моќта на Сител, тоа е моќта на Латас, тоа е моќта на Канал 5 и секоја им чест, успееа во својата намера.
И доста со оф топик, јас тука завршив.
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Се е можно у оваа држава, ништо да не те чуди.
За Струмица секогаш нема пари, а ти за учебниците се фана само.
Тоа е, ќе ги истрпиме и нив.
A zosto ne se obratite napismeno do Ministerot za obrazovanie. Nekoj ocigledno si igra. Nei e fer da doznaete dali nekoj bojkotira ii diverzira. Ima razlika vo seto toa. Nekoj sepak gi zagrozuva decata. Ajde najdete koj i objavete go toa. Dopisot od Ministerot neka se objavi i na pismeno barajte od Opstinata i od Ucilisteto. Neka se pocesaat malku po glava.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Абе убо ви вика "Јас! " . Државата неможи да води евиденција за 30 ученици од некој клас дали имале учебници или немале. Во прашање се илијадници учебници и секое училиште треба да се погрижи сите ученици да бидат снабдени со учебници.
А приказните дека ВМРО несака да му дава учебници на Струмичани оти градоначалнико е СДСМ и дека граѓаните се повеќе СДСМ е најголемото срање кое го имам слушнато. Ама то е , народов одма филмчина си прават. Ко можи А1 да си прави сценарија и народо можи, штета шо сите сценарија се слепи.
И да додадам... На времето никој не добиваше учебник и добро беше, сега некои ученици не добиле учебници по некој предмет (причина можи да биди се , а исто така и нивната недоволна заинтересираност за да ги добијат тие учебници) и лошо е . Без разлика дали останатите илјадници деца добиле.

Епа оние кои мислат дека се мора да биди совршено и кои не прават ризици знајте дека секогаш ГУБАТ!
Можеби реализацијата на проектот учебик за секое дете не е 100% успешно реазлизирана , ама 90 % сигурно е :)

П.С. - Живеам во Прилеп и по предметот Хемија во целиот клас имаме само 8 учебници. Живеам во Прилеп...
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Не е само во Струмица така, и во Радовиш немаме книги по три предмети (Електротехника, Електротехнички материјали, Физика).

Ако даваат бесплатни книги нека даваат на сите и по сите предмети, а не вака по секој час пишуваме по 3 страни + блок часови раката не си ја осеќам после. :)
 
М

Мартин`

Гостин
Јас имам земено само 2 книги (Англиски и Бизнис) инаку од Велес сум каде што градоначалникот е од власта па книги немаме ..

Дај прекинете со глупостиве!
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Искрено да ви кажам, многу ми е мило кога ќе видам дека се дискутира на тема бесплатни учебници. Порано исто немаше учебници, ама се плаќаа, па се сеќавам кај Адо листа имаше па моите се запишуваа, а книгите изгор!! А тогаш немаше можност да пишуваш презентации, да бараш на интернет(на школо имаше 6 компјутери, кои во 7мо на полугодие ни кажаа каде е копчето он/офф) па да презентираш. Се беше научи лекции и крај. Ама не сте виделе затоа сега ви смета се.
Инаку, прашај си ти, јавно преку општината, да ти кажат дали се учебниците стасани и каде ги чуваат. Ако ти вратат допис дека не стигнале, официјален, трк до министерството и кажи. Е тогаш ќе знаеш кај е маката.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Bratu i malo dete ke sfati sega deka si slepo VMRO-vce, normalno onoj pak sto ja napagja vladinata politika pak od avion se gleda deka e opoziciski nastroen. Da bideme realni i dvete partii bea na vlast i dvete pravat kriminal, i taka koj i da dojde ke gleda prvo za svoite interesi. tenderite ke gi dobivaat nivnite firmi na nivni lugje....vo nasata drzava e takov mentalitetot i nikogas nema da se smeni toa....... NIKOGAS..zatoa sme i tolku zaostanati vo odnos na drugite drzavi......ne cekajte promena od nitu edna partija koja ke dojde na vlast....izvinete za latinicata....pozdrav
А која врска ја има твојов пост со тоа што децата во Струмица немаат учебници?
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
119
Поени од реакции
3
Кога веќе даваат бесплатни учебници нека дадат... нас еве во 2 полугодие ни стигнаа само дел од книгите. а и тие книги што стигнаа, како на пример физиката има многу грешки и не учиме од неа... само да ви кажам ништо не е бесплатно.
Учам во ПТТ во скопје.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Оф да беа само учебниците, нас цело образование ни е на мизерно ниво, само жално е што не може да се развие дискусија на оваа тема и на многу други дискусии кои ги мачат младите и општо Македонскиот нарот, не можеш да развиеш дискусија затоа што има исперени мозочиња на Форумот од двете партии, ставени на некои позиција ( што во основа не е ни позиција) и сега си мислат дека сега ќе бидат политичари и дека треба да си ја бранат својата партија, ако веќе сакате да бидете политичари, политичарот си го кажува своето мислење а не кажува она што му го рекле во партијата, е кога ќе го достигнеме ова ниво тогаш ќе разговараме до кое ниво ни е државата.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Кога веќе даваат бесплатни учебници нека дадат... нас еве во 2 полугодие ни стигнаа само дел од книгите. а и тие книги што стигнаа, како на пример физиката има многу грешки и не учиме од неа... само да ви кажам ништо не е бесплатно.
Учам во ПТТ во скопје.
Промашеток си ти жими се.
Каква врска има тоа што физиката има грешки со бесплатните учебници?

И единствено можи да има грешки во правописот, а во материјалот не верувам.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Промашеток си ти жими се.
Каква врска има тоа што физиката има грешки со бесплатните учебници?

И единствено можи да има грешки во правописот, а во материјалот не верувам.
Сга се поинакви работите, ако не чини нешто викаш неколу новинарчиња, и само ако го кажеш златниот збор - не чини - одма идат да снимаат. А ние од што учевме....Тоа беа учебници од 1980та, постари од мене, со неточни факти, а професорите, не беа контролирани од никој, па си предаваа само како што беше напишано. Ама тогаш комунизамот уште тежеше, па сите ќутеа. Сега за печатни грешки се плаче по форуми.
Ама најтешко од се ми паѓа неинформираноста на учениците кои и покрај огромните можности, не сакаат да учат. Не знам кога еднаш ќе разберат дека можноста да имаш компјутер со интернет на школо на секој час е огромно богатство за секој ученик. Јас на нивно место учебникот би го користела како насока, а интернетот за добивање знаење.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Знае ли мајка ти?
А вашите мајки знаат?

--- надополнето ---

A zosto ne se obratite napismeno do Ministerot za obrazovanie. Nekoj ocigledno si igra. Nei e fer da doznaete dali nekoj bojkotira ii diverzira. Ima razlika vo seto toa. Nekoj sepak gi zagrozuva decata. Ajde najdete koj i objavete go toa. Dopisot od Ministerot neka se objavi i na pismeno barajte od Opstinata i od Ucilisteto. Neka se pocesaat malku po glava.
И што ќе бидекога ке се обратиме до Министерот?
Ќе не затворат одма,со специјалци ќе не апсат :)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Ами јас цела година само 3 учебници добив и од тие 3 учебници само еден користиме ( Бизнис , Македонски , Математика ) Само по бизнис , другиве само пишуваме во тетратка. А браќа мои (шо би рекол брат Љубе) Гујо и Тодорски кај се учебниците шо ги ветивте , јеботеее..?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Кој идиотизам...Кога требаше сами да си ги купуваат книгите никој не учеше, не седнуваше никој да учи, ама нели сега државата треба да дава учебници без пари и сите плачат, каде се учебниците, жална држава итн...Дај пораснете веќе еднаш бе...
Точно...мада има деца шо стварно сакаат да учат и тоа е жално..во Велес освен во Гимназијата во стручниве школи ни У од учебници немаме видено..ни дадоа само Македонски и Англиски..
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
Ама најтешко од се ми паѓа неинформираноста на учениците кои и покрај огромните можности, не сакаат да учат. Не знам кога еднаш ќе разберат дека можноста да имаш компјутер со интернет на школо на секој час е огромно богатство за секој ученик. Јас на нивно место учебникот би го користела како насока, а интернетот за добивање знаење.
Далеку си од реалноста.
Сите сме биле ученици, има деца кои што доволно им е молив да им дадеш за да најдат занимација во него и да не го слушаат професорот, не па компјутер. Конкетно, компјутерите имаа негативен ефект, можам да направам споредба со и без, и верувај децата повеќе учеа без компјутери.

За учебници.
Стварно мислите дека е добар проеков, дека е реализиран? Има милион примери како е лош овој проект, без разлика дали се бесплатни или се плаќаат. Ништо не и фалеше што учев од скрипти, сите стигнавме на факултет, само лошото е што сега не учат ни од книги ни од скрипти(бидејќи им е забрането од Министерство), само мора да пишуваат во тетратки. Наставата што треба да ја држи професорот, времето за предавање на лекцијата е префрлено на диктирање и пишување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom