Приватни или Државни факултети?

Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Страшна логика имаш...
Мешаш образование со менталитет и карактер. Сигурно на приватниот не ви викаат: на работа на труд, на работа на труд...
Повеќето идат по оваа логика: државна работа, сигурна е, имам партиска книшка(ја менувам по потреба т.е. на менување на власта), за 12.000 не им црнчам, жените си лакираат нокти, повеќето од нив глумат дами и уште многу многу фактори кои немаат благо везе со факултетот кој што си го завршил...
И сеа уште мислиш дека е затоа?
Има и такви...но има и такви кои лечат комплекси на народот. Некои учат на култура и убаво однесување, а некои на непочитување и понижување. Па сега види дали имаат влијание само лакираните нокти или околината во која си студирал и си се градел како личност.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.294
Поени од реакции
15.511
Има и такви...но има и такви кои лечат комплекси на народот. Некои учат на култура и убаво однесување, а некои на непочитување и понижување. Па сега види дали имаат влијание само лакираните нокти или околината во која си студирал и си се градел како личност.
Не знам, али мислам дека културата се учи дома и најкасно до 4-5 одделение...
И да, заборавив да ти напоменам, тие исто така не се со високо образование туку средно...
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
хахаха... сеа се изнсмеав... приватните биле подобри од државните и учеле само тоа што треба.... имам другар што е на приватен и учи работи кој ние ги учевме во средно економско... значи не може да се спореди знаењето од дрзавен факултет и приватен... а нормално немате тортури од профеори плаќате над 2500е годишно... и мене некој да ми дава толку пари и јас ке бидам фин со него... само да ве прашам после студирањето што ке правите со таа диплома ако немаат мама и тато фирма и ако немаат врски да ве пикнат со врски на некое работно место ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Точно е дека на некои приватни не смеат да паѓаат на испит и дека се обавезно мора да се мине. Затоа приватниот систем може да го спојат со Проект 45 (саундс лајк Ареа 51 :) ). Отишол, не отишол...пак ќе го завршам.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не знам каква пракса имавте 3-4 година на ПМФ, но на остантите факултети речиси и да ја нема. После години и 3-4 предмети за компјутерски мрежи за мене беше откровение кога отидов на CISCO обуката на Network Associate. Прв пат во животот допрев и работев на router, прв пат сетирав WAN, прв пат скоцкав кабли, сетирања, оптички кабли...
Хах па и на ПМФ можеш да си запишеш Циско. Те ослободуваат од еден предмет ако запишеш Циско.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
хахаха... сеа се изнсмеав... приватните биле подобри од државните и учеле само тоа што треба.... имам другар што е на приватен и учи работи кој ние ги учевме во средно економско... значи не може да се спореди знаењето од дрзавен факултет и приватен... а нормално немате тортури од профеори плаќате над 2500е годишно... и мене некој да ми дава толку пари и јас ке бидам фин со него... само да ве прашам после студирањето што ке правите со таа диплома ако немаат мама и тато фирма и ако немаат врски да ве пикнат со врски на некое работно место ?
А на тие со државна диплома на тацна им нудат работа :raz:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Далеку ми е мене факултетот но веќе одлучив, идам на државен.
Можеби ќе претрпувам не знам какви тортури и слично али ќе ми се исплати за знаењето. Нема кога ќе ме праша некој нешто како муле да го гледам и да не знам што да му одговорам.
Тhat's what I'm talkin about. Јас сум бубалица, си признавам, факултетот ми е топ три најбитни нешта у живот, и моиве од дома ме тераа да се запишам на Штулов за да ми биде полесно, плус у Тетово живеам и немаше да се малтретирам со ќирии, али јас не сакав, баш ради ова.

--- надополнето ---

Сеа друже ја ке ми ти кажам нешто. Ја не негирам дека на приватните може да се пројде полесно (зборам за оние студенти што цело време се излежаваат), убаво си рече Macedonian Girl дека се добива поквалитетно образование па кој учи ќе научи. Исто така се добива и подобра пракса како што спомнаа. Што значи, ако сварно и озбилно планираш да учиш а сакаш да се запишеш на факултет од мене препорачано приватен. А за оние што цело време се шлепале без учење, не се секирај, кога ќе дојдат на интервју за работа ќе падне јако смеење зашто ќе незнаат 2 збора да скрстат :)
Толку од мене
Глеај сеа. Брат ми студира истото што го студирам јас ама на приватен. И сеа не ми кажувај дека материјалот е различен. Исти се предметите, јас у прва имав толку математики колку тој што има. Јас уцев C++, и тој учи C++. Али да им ги видиш нивните колоквиумски задачи што се решаваат за 5 минути (знам, му решава, немаше задача чие решение е подолго од 4 реда во тетратка - за математиките зборам) и нашите...

Не зборам дека у државни е идеално, ептен далеку од тоа, нема пракса. Еден ден на работа вреди за месец дена на факултет. Али е подобро од приватни.

--- надополнето ---

хахаха... сеа се изнсмеав... приватните биле подобри од државните и учеле само тоа што треба.... имам другар што е на приватен и учи работи кој ние ги учевме во средно економско... значи не може да се спореди знаењето од дрзавен факултет и приватен... а нормално немате тортури од профеори плаќате над 2500е годишно... и мене некој да ми дава толку пари и јас ке бидам фин со него... само да ве прашам после студирањето што ке правите со таа диплома ако немаат мама и тато фирма и ако немаат врски да ве пикнат со врски на некое работно место ?
Па тоа е, на приватен се сите кои имаат фирми и решена им е иднината, па за да не се мачат се запишуваат на приватен.

--- надополнето ---

Јас имам другар кој не знае да чита, луѓе озбилна сум, не преувеличувам, еден пасус од 10 реда го чита 15 минути. Се запиша на ПМФ и се откажа, а на Штулов гура. Па сеа видете.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
И ќе завршиш економски, правен, пмф...на Свети Кирил и Методиј...и ќе ти дојде некој (без разлика кај завршил) ропак за шеф...налет оценките, просекот, знаењето и квалитетот.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Не може да зборувате за нешто кога не знаете како е. Доколку сте биле на приватен, ако имате искуство зборите, а ако не подобро не кажувајте ништо бидејќи немате врска со тоа што го зборите. Го направивте приватниот факултет како забавиште (да не се учи ништо).
 

RZ

Член од
3 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
14

Глеај сеа. Брат ми студира истото што го студирам јас ама на приватен. И сеа не ми кажувај дека материјалот е различен. Исти се предметите, јас у прва имав толку математики колку тој што има. Јас уцев C++, и тој учи C++. Али да им ги видиш нивните колоквиумски задачи што се решаваат за 5 минути (знам, му решава, немаше задача чие решение е подолго од 4 реда во тетратка - за математиките зборам) и нашите...

Не зборам дека у државни е идеално, ептен далеку од тоа, нема пракса. Еден ден на работа вреди за месец дена на факултет. Али е подобро од приватни.

--- надополнето ---



Па тоа е, на приватен се сите кои имаат фирми и решена им е иднината, па за да не се мачат се запишуваат на приватен.

Ја не негирам дека на приватен е полесно, признавам полесно е, али муабетот ми беше ако си квалитетен,ако се трудиш и учиш надвор од факултет ќе излезеш со истото знаење, разликата е во тоа што на приватен имаш пракса и не се расправаш со будали . И не на сите што се на приватен им е решена судбината. Ја иако завршив на приватен, не сум никаков богаташ или пак имам некакви врски за вработување. Завршив со стипендија и сам си најдов работа, никој не ми помогна.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Не може да зборувате за нешто кога не знаете како е. Доколку сте биле на приватен, ако имате искуство зборите, а ако не подобро не кажувајте ништо бидејќи немате врска со тоа што го зборите. Го направивте приватниот факултет како забавиште (да не се учи ништо).

Објасни ми ти мене нешто што се правиш толку паметна... како тоа на приватен завршуваат 95% од сите студенти во рок ? Џабе не ги запишаа сите функционери, директори и слично децата на државен факултет
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не може да зборувате за нешто кога не знаете како е. Доколку сте биле на приватен, ако имате искуство зборите, а ако не подобро не кажувајте ништо бидејќи немате врска со тоа што го зборите. Го направивте приватниот факултет како забавиште (да не се учи ништо).
Знам како е, брат ми студира на приватен истото што јас го студирам на државен. Знам и деца кои се префрлија од државен на приватен, така да знам што зборам.

--- надополнето ---

И ќе завршиш економски, правен, пмф...на Свети Кирил и Методиј...и ќе ти дојде некој (без разлика кај завршил) ропак за шеф...налет оценките, просекот, знаењето и квалитетот.
Еее тоа е. Али ќе трпиш.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.294
Поени од реакции
15.511
Не може да зборувате за нешто кога не знаете како е. Доколку сте биле на приватен, ако имате искуство зборите, а ако не подобро не кажувајте ништо бидејќи немате врска со тоа што го зборите. Го направивте приватниот факултет како забавиште (да не се учи ништо).
Е ај да не го направиме, најдобар другар од средно се запиша на приватен и сам си кажува како добива бодови за повисока оценка и како положува и како кога ги фаќаат на препишување им простуваат итн...
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
За на Фон зборам, за другите немам информации, ама имам братучед на економски на Фон, во рок си дипломираше, а нема поооим од економија, не идеше на предавања, а кога ќе дојдеше колоквиум или испит онака лежрно ќе заминеше без ништо да учи, ќе падне и после на консултации ќе му пишат 6ка. Дома книгите не му се отворени, воопшто нема читано од нив, а камоли да научил нешто. Па сеа види си ти дали се учи на приватен. Ама тате е тука со неговата фирма и сеа си работи кај него, гајле си нема, а ние ќе се патиме тука. Ама така е, никогаш немало, ниту ќе има правда во нашава корумпирана држава
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Јао , па ја сум само за на приватен :vozbud: - споед ова шо постирате
 

Kajgana Shop

На врв Bottom