Манекенката Маја Балевска шефица на ЗЕЛС во Брисел

С

сашенко

Гостин
Ај нека и е со среќа па да не се избрукаме таму.Се надевам има некакви квалитети и не е во се неискусна.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Со среќа нека и е мандатот во Брисел. Барем една комуникативна, физички убава и истовремено перспективна особа да не претставува. Речиси сум сигурен дека ќе постигне повеќе од “искусните’’ дипломати и политичари (само за потсетување, до пред 5-10 години немавме амбасадори од кариера).


“ Сумирано, Македонија од почетокот на независноста во најважните светски центри ја претставуваа проминентни амбасадори, со фасцинантно дипломатско и политичко искуство. Вања Тошевски, Јован Теговски, Љупчо Арсовски, Срѓан Керим, Денко Малевски се само дел од имињата, благодарејќи на кои Македонија ги добиваше најзначајните и најтешки битки, во најчувствителните периоди од историјата. ’’


Македонија со исклучок на Вања Тошевски благо фајде не видела од дотичниве билмези, а била осиромашена за милиони долари од спомнатите. Како да не знаеме што е МНР. Пример, Киро Глигоров ја остави цвеќарката Љубица Ачевска за прв амбасадор во Вашингтон -- која е без грам мозок, шарм и искуство. Преку таквото од “искусни’’.

Штом се работи за процедурални и административни проблеми, подобро е да бираат млади и добро мотивирани особи. Девојкава ако е влезена во штосот со дипломатскиот кор во Брисел е одличен избор. Се надевам дека ќе биде успешна.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
"Чудни се патиштата божји" рекол еднаш еден умен човек, а помислил "И срањето е за луѓе".
За жал, во македонската држава можно е се.:toe:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Добро е ако е можно. Само да не мислите дека Шулц, Жан Лук или некој од останатите ЕУ бирократи ќе се притресе ако се појави Денко Малевски на пример?

Ако девојкава е продорна, а велат дека е, тогаш таа е многу подобар избор отколку некаква ќелавица од типот на Денко, Керим, или пола од ѓубрето што преживува во МНР. Клучот е дали девојкава ќе има добар советник/правник односно каков тим има.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
4
dajte be luge, koi kvaliteti?.........vaki fukari mozebi i podobri stojat naokoluvrsnoto vo Sofija i pravat svirka za 5e. Ova mozebi pravi nesto poveke i ja ima zaduzeno familijata..............
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Кога е веќе таму, дај боже и да сврши некоја работа - не ме интересира со кои квалитети. Но не значи дека штом некој рекол дека е продорна, комуникативна, перспективна, интелигентна дека е и така. Некои од овие особини се докажливи, а овде гледам само "Чичо ми рече..".
Најмногу мразам да се најдам на исто мислење со "мозоците" од фабриката на А1, ама во последно време повторно како и претходно се собра "и слепо и сакато" на одговорни места по институциите.
 
С

сашенко

Гостин
Има можеби и некои скриени таленти за кои не знаеме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Колку лесно се станува шеф у Брисел со плата, дневници, прошетки...мале, мале стварно требало да ги пуштат Бојан13 и Есма. Нема проблем, куќа части ем ние плаќаме
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Добра вест: Знаела англиски јазик.
Лоша претпоставка: Само немој да е речита како мисицата наша. ;)
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
А оти А1 и Шпиц најмногу сакат да ни кажат дека Маето го пуштивме Брисел ?
 
S

Shaman

Гостин
не гледаш не е шега. :)
жива вистина.

вака на прв поглед навистина изгледа глупо.
нели за секоја работа што ја бараш ти бараат некакво искуство.
ај да ја видиме девојкава.
појма неам што треба таму да работи.
која и е главната цел? кој знае нека каже.
кои и се работните задачи?
со какви ОБВРСКИ оди таму. тоа треба да се знае.
па за некој месец да ја оцениме нели.
можеби нема искуство, ама па и не е во ред веднаш да се плука.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Балевска ќе била администратор, а не дипломат



Маја Балевска ќе работела како администратор, односно лице за врски во Канцеларијата на ЗЕЛС во Брисел и во никој случај нема да има дипломатски позиции. Вака вчера се огласи Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Мaкедонија....
Оттаму уште потенцираат дека Маја Балевска има 28 години, а во 2004 година дипломирала на Универзитетот „Вебстер“ во Виена, на студиите за меѓународни односи, додека во 2008 година магистрирала на истиот Универзитет на студиите за меѓународни односи. Работела на неколку проекти во земјава, додека во последните 15 месеци живее и работи во Брисел. Балевска зборува англиски, германски и француски јазик.
http://utrinski.com.mk/?ItemID=68588D1C66D2E246AC64F04B4ED26674

Eve i strana na univerzitetot kaj diplomirala i magistrirala devojkata:
http://www.webster.ac.at/

Ne podlegnuvajte na bombasticnite i manipulativni tekstovi na del od mediumite...Koga veke mediumite pogresno ne informirat imame moznost i sami da se informirame...
Ja unakazivte devojkata so razni kvalifikacii samo zatoa sto e ubava i sto imala nekolku foto sesiji vo zivotot...No so vakov mentalitet ne e ni cudo sto kvalitetniot kadar ni bega od drzavata...
Na kraj moze da i bideme blagodarni na devojkata sto voopsto ja prifatila funkcijata...
 
H

HITCH

Гостин
Значи ве читам и ви се чудам. Луѓето убаво си кажаа не бараат памет, на крајот на краиштата за шетање со туѓи пари ни требаат вакви `ко Маја Балевска, не ни треба паметен кадар. Треба некоја будала што ќе прошета на државна сметка, а кога ќе се изнашета за едно 5-6 години, ќе се врати во милата Македонија да ни биде Премиер. Ние досега не сме имале саглам човек што не водел, па што ќе ни е сега.

Инаку, шала на страна, ова веќе преминува секакви граници. Имаме толку многу способни луѓе во оваа држава, а ние не можеме глава да дигнеме од вакви гагаџии и неписмени луѓе :tapp: Да, за мене оваа е неписмена и си дозволувам да го речам тоа пред сите! :helou:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Значи ве читам и ви се чудам. Луѓето убаво си кажаа не бараат памет, на крајот на краиштата за шетање со туѓи пари ни требаат вакви `ко Маја Балевска, не ни треба паметен кадар. Треба некоја будала што ќе прошета на државна сметка, а кога ќе се изнашета за едно 5-6 години, ќе се врати во милата Македонија да ни биде Премиер. Ние досега не сме имале саглам човек што не водел, па што ќе ни е сега.

Инаку, шала на страна, ова веќе преминува секакви граници. Имаме толку многу способни луѓе во оваа држава, а ние не можеме глава да дигнеме од вакви гагаџии и неписмени луѓе :tapp: Да, за мене оваа е неписмена и си дозволувам да го речам тоа пред сите! :helou:

Маја Балевска има 28 години, а во 2004 година дипломирала на Универзитетот „Вебстер“ во Виена, на студиите за меѓународни односи, додека во 2008 година магистрирала на истиот Универзитет на студиите за меѓународни односи. Работела на неколку проекти во земјава, додека во последните 15 месеци живее и работи во Брисел. Балевска зборува англиски, германски и француски јазик.


Koi luge ubavo si kazaa?

Od kade znaes deka devojkata nema pamet?
Ja poznavas licno?

Dali nepismeni luge diplomiraat i magistriraat na univerziteti vo viena?
Verojatno i tamu imala vrski?!


Koi se tie kvalitetni kadri koi Makedonija gi ima?
Nabroj dvajca pogodni za taa pozicija, dovolno e.

Jas pak tvrdam deka Makedonija voopsto nema kadar ili mnogu malce go ima zosto ona sto e vredno veke odamna ne e vo Makedonija...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom