Значењето на Луцифер во окултизмот

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Вистинското значење нема никогаш да го дознае неинициран, посебно па не тука, на форуми.
Може да се зборува овој вака кажал, оној во таа книга тоа кажал, но некои работи ги нема во книгите.
Темата Значењето на Луцифер во окултното е апсурдна уште од самиот наслов... Окултно нели значеше скриено... штом е скриено од профаните, тешко дека ќе има некакво значење Луцифер за вас, освен егзотерично...
Никој што знае нема да проговори ни трошка за вакви теми, посебно не на форуми...
Така да, напразно муабети не вреди да се тераат... Може попаметно да се троши времето...

Значи ова значење што Ipsissimus го дава е од идеите на Ла Веј, а неговите идеи не се окултно.
Блаватска е исто така иницијант, така да вистинското значење на нејзиниот Луцифер е дискутабилно дали е дадено во нејзините книги.

И да, егзотеријата, Лушпите дадени по книги не е езотерија.
2-3 пати на темава оставаш пост со кој солиш памет како темава не била во ред, апсурдна итн ..
или пиши нешто околу темата .. се разбира ако сака вашето „височество“ или ова нека ти биде последен пост на неа ..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Вистинското значење нема никогаш да го дознае неинициран, посебно па не тука, на форуми.
Може да се зборува овој вака кажал, оној во таа книга тоа кажал, но некои работи ги нема во книгите.
Темата Значењето на Луцифер во окултното е апсурдна уште од самиот наслов... Окултно нели значеше скриено... штом е скриено од профаните, тешко дека ќе има некакво значење Луцифер за вас, освен егзотерично...
Никој што знае нема да проговори ни трошка за вакви теми, посебно не на форуми...
Така да, напразно муабети не вреди да се тераат... Може попаметно да се троши времето...

Значи ова значење што Ipsissimus го дава е од идеите на Ла Веј, а неговите идеи не се окултно.
Блаватска е исто така иницијант, така да вистинското значење на нејзиниот Луцифер е дискутабилно дали е дадено во нејзините книги.

И да, егзотеријата, Лушпите дадени по книги не е езотерија.
Немаат сите окултни правци системи на иницијација, токму затоа нагласив дека оние правци кој имаат таков систем, вистинското значење (за нив), го знаат само иницираните. Инаку теозофијата, вика религијата, Сатанизмот на Лавеј и сл. се вбројуваат во окултни правци и во оваа тема може да се дискутира за значењето на тој поим во тие правци, останатите ќе ја чуваат таа информација за своите иницијати.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.922
Поени од реакции
11.929
Добро, нека биде како што ти велиш.

Wicca знаеме од каде доаѓа, кажав дека Блаватска е ИНИЦИЈАНТ, и обврзана да не издава тајни. Тоа што го дава во книгите се Лушпи, оди види што значат Лушпи бре момче. Ипсисимус, понекогаш ме нервираш знаеш ти тоа...?? :smir:

Книгите се ЕГЗОТЕРИЈА, за сите.

За сатанизмот на Ла Веј има толку многу изнакажано што веќе не се знае што е што, но не е окултизам... ниту пак езотерија...

П.С. Ex... ти си заинтересиран за Иницијација, и за езотерични друштва и нивните мистерии?
Мислам дека не си... Си тропнал да побараш знаење? Не си... Затоа се молчи... Јас само додавам и понекогаш давам мои мислења за симболи и слично...
Секогаш лошо ме разбираш ти мене и ми вртиш муабет на тоа дека ете Heptagram е арогантен и ете ги навредува другите ... Но не е така...

И пишувам за темава, но да кажам Луцифер е тоа и тоа, нема да добиеш таков конечен одговор ни од мене, ниту пак од некој друг...

Инаку Ипсисимус, за она "вистинско значење за нив", хм... како да кажам... постои одредена тајна во врска со поделеноста помеѓу Редови и Редови...
Мислам дека тоа еднаш го расчистивме... :)

--- надополнето ---

exlexmk,

Еве една Поема-Лушпа за тебе, како најголем критичар на моите постови на форумов, за и за да имам нешто кажано за темава... :smir: Се надевам ќе ти биде јасно нешто од поемава во врска со темата...


Hymn to Lucifer

Ware, nor of good nor ill, what aim hath act?
Without its climax, death, what savour hath
Life? an impeccable machine, exact
He paces an inane and pointless path
To glut brute appetites, his sole content
How tedious were he fit to comprehend
Himself! More, this our noble element
Of fire in nature, love in spirit, unkenned
Life hath no spring, no axle, and no end.

His body a bloody-ruby radiant
With noble passion, sun-souled Lucifer
Swept through the dawn colossal, swift aslant
On Eden's imbecile perimeter.
He blessed nonentity with every curse
And spiced with sorrow the dull soul of sense,
Breathed life into the sterile universe,
With Love and Knowledge drove out innocence
The Key of Joy is disobedience.

By Aliester Crowley

 
Член од
26 март 2010
Мислења
132
Поени од реакции
23
Има соодветна тема за библиските толкувања! Оваа тема е значењето на Луцифер во окултизмот!

Еве ти линк, за цитатов - http://forum.kajgana.com/showthread.php?4394-Верувате-ли-во-Господ-Дали-постои&p=3784758&viewfull=1#post3784758

Ti samiot pocna da tolkuvas bibliski stihovi i da dokazuvas od Biblijata deka Satana e vo pravo i im gi "otvoril" ocite na lugjeto. :uvo:

Vo red, ne bi pisuval ovde za Gjavolot i negovite sledbenici, samo bi ti dal dobronameren sovet da go molis BOG da te izvlece od kandzite na satanizmot. :nesum:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ti samiot pocna da tolkuvas bibliski stihovi i da dokazuvas od Biblijata deka Satana e vo pravo i im gi "otvoril" ocite na lugjeto. :uvo:

Vo red, ne bi pisuval ovde za Gjavolot i negovite sledbenici, samo bi ti dal dobronameren sovet da go molis BOG da te izvlece od kandzite na satanizmot. :nesum:
Тоа толкување е мој став, мое мислење во врска со библијата и тоа како е опишан Луцифер таму! А како што кажав и предходно, тие поими кој ги има во библијата ги има и во многу окултни правци, само што нивното значење и толкување се разликуваат!
П.С. Благодарам на советот, но не ми треба помош од богот во кој вие верувате!
 
L

Liberation

Гостин
Луцифер не зафркнал никого! тој ја кажал ВИСТИНАТА! Им ги отворил очите, им посочил дека им е кажана лага! Ако ти тоа го сметаш за "зафркнување", тогаш тоа е твое мислење!
Битие 2,
16 Господ, Бог, му заповеда на човекот, велејќи: „Јади слободно од секое дрво во градината,

17 но да не јадеш од дрвото за познавање на доброто и злото! Во денот кога јадеш од него, навистина ќе умреш!”
Битие 2,
4 А змијата и рече на жената: „Навистина, не ќе умрете!
После овој настан, ја немам чуено за некој човек шо живеел, а не умрел.
Навистина, кој излажал? Уште повеќе, зошто Господ не сакал Адам и Ева да го спознаат доброто од лошото?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
После овој настан, ја немам чуено за некој човек шо живеел, а не умрел.
Навистина, кој излажал? Уште повеќе, зошто Господ не сакал Адам и Ева да го спознаат доброто од лошото?
:eek:ftopic: - http://forum.kajgana.com/showthread.php?4394-%D0%92%D0%B5%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%93%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%94%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B8&p=3784758&viewfull=1#post3784758
 

Annastasija

Do Not Disturb Me ! Ok ?!
Член од
15 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
2
Јас единствено подетално го познавам и почитувам Сатанизмот на Лавеј, останатото што го посочив се работи на кој сум наишол, имам прочитано по некоја книга од останатите како Блаватска, Регарди и слично

Требаше да си претпоставам што читаш... Еден другар во скоро ми ја препорача "Дрво на животот" - мислам на Регарди беше... Немам многу познавање од темава, а од она што го прочитав по форумов, колку што разбрав, книгиве проповедаат Сатанизам, или како ?! Ај те молам нешто повеќе...

Има една книга што ја читав одамна, не можам убаво да се сетам, ама мислам дека беше Книга на Законот - Ми остана во сеќавање еден дел како: " Прави што ти е волја е единствен закон и нема закон над него. Љубов е закон, љубов под волја. " Искрено, немам појма што значи, а според другар ми има врска со постигнување на некакви си нивоа на свеста, евокации, свесни магии и што ли уште не....

Според теозофијата, негова спротивност е богот јахве, богот од стариот завет кој ги лишува луѓето од нивниот интелект забранувајќи им го сознанието.
Се разбираме, на друга тема... Хехехе...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Требаше да си претпоставам што читаш... Еден другар во скоро ми ја препорача "Дрво на животот" - мислам на Регарди беше... Немам многу познавање од темава, а од она што го прочитав по форумов, колку што разбрав, книгиве проповедаат Сатанизам, или како ?! Ај те молам нешто повеќе...

Има една книга што ја читав одамна, не можам убаво да се сетам, ама мислам дека беше Книга на Законот - Ми остана во сеќавање еден дел како: " Прави што ти е волја е единствен закон и нема закон над него. Љубов е закон, љубов под волја. " Искрено, немам појма што значи, а според другар ми има врска со постигнување на некакви си нивоа на свеста, евокации, свесни магии и што ли уште не....



Се разбираме, на друга тема... Хехехе...
Дрво на животот од Израел Регарди е во врска со кабалата, исто би ти ја препорачал и "Средниот столб" исто така од Регарди.
Што се однесува до "Книгата на законот" таа е од Алистер Кроули, во неа се објавува законот на телемата, за неа повеќе може да кажат телемитите кој се на форумов како хептаграм на пример. Јас би ти препорачал покрај неа, да ја прочиташ и "Законот е за сите". Или пак можеш да ја погледаш темата - http://forum.kajgana.com/showthread.php?31801-%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B8-Liber-AL-vel-Legis-Thelema
П.С. Незнам што подразбираш под тоа дека книгите "проповедале" Сатанизам!? Тоа е широк поим, има и за него тема - http://forum.kajgana.com/showthread.php?28336-Сатанизам
Поздрав.
 

Annastasija

Do Not Disturb Me ! Ok ?!
Член од
15 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
2
П.С. Незнам што подразбираш под тоа дека книгите "проповедале" Сатанизам!?
Мислев на тоа колку има врска Сатаната со истите... Бидејќи гледам дека Луцифер е тука претставен сосема спротивно од она што јас го знам за него... Али нема везе ќе ги разгледам темите од линковите шо ги постираше... У секој случај, фала...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.922
Поени од реакции
11.929
Жалам за off topic-от, но само да поправам, и да биде малку појасно:
Liber AL vel Legis sub figura CCXX или Книгата на Законот не е дело на Кроули.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да! Требаше да напоменам дека му е диктирана (според него), од ентитетот Aiwas.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.922
Поени од реакции
11.929
Велите дека според латинскиот јазик, Lucifer значи Носител на Светлина?
Да прашам, каква ја замислувате или имате разбирање за таа светлина што ја носи тој некој си Анѓел, или Носител?
Интелектуална светлина? Јас мислам дека таа е небитна за спознавање на божественото... Во други мои постови може да откриете зошто така тврдам...
Некоја друга светлина да не е, 200W сијалица...???


:eek:ftopic:
Бидејќи додаваш такви изјави во загради, сметаме дека малку или воопшто не ја разбираш и знаеш Книгата, ниту нејзината историја, ниту начин на пишување, ниту самиот систем...
Подобро е ништо да не напоменуваш ако нештото не го разбираш... Ќе доаѓа до забуни... :smir:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Велите дека според латинскиот јазик, Lucifer значи Носител на Светлина?
Да прашам, каква ја замислувате или имате разбирање за таа светлина што ја носи тој некој си Анѓел, или Носител?
Интелектуална светлина? Јас мислам дека таа е небитна за спознавање на божественото... Во други мои постови може да откриете зошто така тврдам...
Некоја друга светлина да не е, 200W сијалица...???


:eek:ftopic:
Бидејќи додаваш такви изјави во загради, сметаме дека малку или воопшто не ја разбираш и знаеш Книгата, ниту нејзината историја, ниту начин на пишување, ниту самиот систем...
Подобро е ништо да не напоменуваш ако нештото не го разбираш... Ќе доаѓа до забуни... :smir:
Heptagram е замена за рефлектор од 1000W на форумот.
Тој ги има спознаено и искусено сите вистини и го разбира Законот,светот и универзумот.
За него тајните мистични,езотерични и вечни не се тајни,туку нешто кое го Знае.
Немојте да пишувате во теми во кои тој пишува бидејќи ќе биде залудна вашата мисла која тлее како оганче од упаљач,претопена во рефлекторското светло Хептаграмово.
Поклонете се пред премудриот,вечниот и единствениот, Хептаграм...

:tapp:
:drk:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.922
Поени од реакции
11.929
Heptagram е замена за рефлектор од 1000W на форумот.
Тој ги има спознаено и искусено сите вистини и го разбира Законот,светот и универзумот.
За него тајните мистични,езотерични и вечни не се тајни,туку нешто кое го Знае.
Немојте да пишувате во теми во кои тој пишува бидејќи ќе биде залудна вашата мисла која тлее како оганче од упаљач,претопена во рефлекторското светло Хептаграмово.
Поклонете се пред премудриот,вечниот и единствениот, Хептаграм...

:tapp:
:drk:
Toucutter, треба нешто да се искоментира сега на твојот пост? :vozbud: Ајде ќе ти ја задоволиме желбата... понекогаш и ова е потребно...

Ако сакаш да се поклонуваш Ти, ќе ти кажеме каде битисуваме, и пали ни мириси од миризливи гуми и дрва Нам... Но не знаеме што ќе ти донесе тоа... Не ги терај другите да се поклонуваат пред никој... Ако сакаш ти повели ...

Инаку, да Вечни сме, Единствени, и не Знаеме се(зборувам за Луѓето)... но Разбираме многу(некои по играта на случајноста ете имаат достапност до тоа Разбирање)... Тука нема ништо навредливо за никој, нели... Случајноста не може да ја колни никој... :smir:
Ако тоа те иритира, и сметаш дека не е така, повели, пишувај и кажи го твоето Знаење... Но нека бидат малку подобри постови од овие... и не толку од нет барање и копирање за да одиме да читаме...
И...
Само да додадеме: Знаењето не постои на Дрвото на Животот (кое е целиот клуч).
А за тоа може повеќе да научиш ако имаш Разбирање за Бездната за која нешто има зборувано и Ниче...
Ако не, слободно продолжи со вакви детски постови...

И да додадеме: Сепак Носачот на L.V.X. е муабетот тука, не кој е Хептаграм и дали Хептаграм е Achad ... :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom