Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 август 2010
Мислења
84
Поени од реакции
4
Znae li nekoj da kaze vo januarska sesija,menadzment so kolku poeni se polaga ispitot...da spodeli nekoj iskustvo od prethodnive godini?
Јас го полжив во јануарска. Ја супушти границата до 30 поени.
Учи ги само набројуванките и табелите и земи прашања во Либро или Зоки се паѓаат мн прашања од тие... Колку што знам кружат и некои тестови од минататите години ама тоа најубаво по колеги ке ги најдеш....
Поздрав
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
Јас го полжив во јануарска. Ја супушти границата до 30 поени.
Учи ги само набројуванките и табелите и земи прашања во Либро или Зоки се паѓаат мн прашања од тие... Колку што знам кружат и некои тестови од минататите години ама тоа најубаво по колеги ке ги најдеш....
Поздрав

Fala ti mnogu kolega za infoto...ova so granicata za 30 poeni me raspolozi :)...a toa za testovite....dajte be lugje ima li nekoj nesto taskvo da spodeli?
 
Z

ziko bt

Гостин
Тро дебилно прашањето ама основи на сметководство е поарно да полагаш испит на цел материјал или само за маттеријало од втор колоквиум?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.506
Me interesira dali nekoj nekoj od kolegive znae dali FINANSISKO SMETKOVODSTVO bi mi dal ocenka otposle....otkako ke dava ocenki ? Bi mozelo da sum otsutna slednata nedela pa da znam :) Ve Molam ako znae nekoj neka pise :)
Ќе ти даде, само што прво треба да го најдеш во канцеларија :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
сакав да прашам ...на колоквиум ми беше дадено по сметководтсво некоја респективна добивка дали таа да ја вкалкулирам во добивката и што значи тоа респективна?
 
Член од
21 октомври 2010
Мислења
36
Поени од реакции
0
Dali znae nekoj nesto vo vrska so ispitot delovna,potocno me interesira dali ke bidat prasanjata kako sto bea na kolokvium?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
28
Поени од реакции
2

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Може ли некој кој што полагал финансиски менаџмент втор семестар да ми каже од кои теми паднаа задачите ??? И уште нешто некој да ми помогне како се пресметува каматата ако е месечно на пр. во задача 5 на стр 122..??? Фала однапред на оној кој ќе ми помогне :salut:
овде едноставно пресметуваш идна вредност на вложените пари, по формулата IV = A x [(1+r)^n - 1 / k] x (1+r) - формула (5-5) од страна 102. бидејќи имаме месечно вкаматување степенот N ни е 60 (5 години x 12 месеци). доколку имаме вложување на крај на секој месец после извршеното делење ги нема во заградата (1+r) на крај, односно ја користиме формулата (5-6) од истата страна, а степнот си останува ист.
конкретно, за задачата, вкупната сума со која ќе располагаме по 5 години ми излегува 81.516,014 денари, додека вкупната камата која ја имаме добиено е 9516,014 денари, која ја добиваме како 81.516,014 - 72.000 денари ( 60 месеци x 1200 денари вложувања ) :)
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
Колеги дајте предлог 2 изборни предмети за 2ра година летен семестар....? (е-бизниз смер) :sport2:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom