Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
А бе што е ова, само департман е бизнис немаме изборен во прв. Од кај сега дигитална економија, лани во втор сем го учеа... :toe:
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
1
Дечки имам и јас едно прашање. 2 година сум сега на департманот Сметководство и Ревизја и имам еден мал проблем со изборните предмети. Како изборни предмети сакам да ги земам Менаџмент на човечки ресруси и Англиски Јазик I (двата ми се во летен семестар) а истовремено ќе имам уште 3 задолжителни предмети: Информацони технологии, математички методи и Финансиски пазари. Дали се тешки задожителниве предмети и дали можат сите колоквиумски да се положат? а ако не можат нека ми предложи некој друг изборен предмет да земам во зимски семестар?
чекам одговор од постарите колеги.:smir:
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Дечки имам и јас едно прашање. 2 година сум сега на департманот Сметководство и Ревизја и имам еден мал проблем со изборните предмети. Како изборни предмети сакам да ги земам Менаџмент на човечки ресруси и Англиски Јазик I (двата ми се во летен семестар) а истовремено ќе имам уште 3 задолжителни предмети: Информацони технологии, математички методи и Финансиски пазари. Дали се тешки задожителниве предмети и дали можат сите колоквиумски да се положат? а ако не можат нека ми предложи некој друг изборен предмет да земам во зимски семестар?
чекам одговор од постарите колеги.:smir:
Нема да можеш тие 2 да ги земеш во летен, затоа што имаш 3 задолжителни со по 8 кредити и 2та изборни (би требало да) се со 6, вкупно 36 кредити (3*8 + 2*6 = 36), а максимален број на кредити во семестар е 35. Ќе мораш да си земеш еден во зимски и еден во летен (како што имам слушано, англиски бил доста лесен предмет, така да..)
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Hehehe,ama izgleda tebe ti e zadovolstvo da pomagas,ne deka si tolku dobra:),no interesno ti e od vreme na vreme da pokisnes nekoj saat na forumive,a za ucenjeto,ne sum nekoj golem ljubitel,kako i mnogumina drugi,no se trudam:):):):):):):)))))))

Зар се сомневаш во мојата добрина? Ц ц ц... :) Како може економист да не биде добар :)
Е арно да имаше некој кој што учи со задоволство и одвај чека да дојде колоквиум, ама знаеш како викаа : што се мора, није тешко :) :)
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Гледам некои промени на веб страната, финансиско сметководство ќе биде во зимски семестар ? :S
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Зар се сомневаш во мојата добрина? Ц ц ц... :) Како може економист да не биде добар :)
Е арно да имаше некој кој што учи со задоволство и одвај чека да дојде колоквиум, ама знаеш како викаа : што се мора, није тешко :) :)
Hahahahahaha,se izvinuvam koleske sto pokazav somnezi vo vrska so tvojata dobrina i sto za mig pomisliv deka ne e se taka kako sto izglea,hahahahahahahahahaha,a jas poise bi rekol:sto se voli,nije tesko,a sto se mora uvek je tesko:):):):):):):)))))))
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Дечки а ќе има ли проблеми за одење на предавања или како ќе го изведат тоа што на пример бидејќи имам 2 предмети од претходната година и сега според распоредот има периоди кога часовите се поклопуваат. И ај ве молам кажете кои од следниве предмети се полесни
Банкарство, Економија на инвестиции, Финансиски менаџмент и Меѓународни финансии
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
зошто треба да презапишам математика и економија од прва год морам еден од тие три предмети да отфрлам и затоа прашувам кој е најтежок за да го отфрлам:smir:
на факултетот пишува дека доколку некој има за презапишување предмети треба прво тие да ги презапише па задолжителните до 35 кредита и ако му останат кредити да ги запише и изборните и сеа ништо не разбирам едни викаат така а на факултетот сеа друго пишува:)ако има некој подетални информации нека пише
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Нема да можеш тие 2 да ги земеш во летен, затоа што имаш 3 задолжителни со по 8 кредити и 2та изборни (би требало да) се со 6, вкупно 36 кредити (3*8 + 2*6 = 36), а максимален број на кредити во семестар е 35. Ќе мораш да си земеш еден во зимски и еден во летен (како што имам слушано, англиски бил доста лесен предмет, така да..)
Нема врска ова, ете јас сум прва година, задолжителните предмети ни носат 27 кредити, имавме уште по еден изборен и многу студенти земаа трговско право кое носи 9 кредити значи 4*9=36 и не им правеа никаков проблем, исто слушнав дека и за 60 не е задолжително да имаш во секоја година, може и помалку(ама не многу помалку) на нив им е важно кога ќе го завршиш факултетот да имаш вкупно 240 кредити, а коко ќе ги распоредиш не им е важно.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
kolegi dali znae nekoj so polaga dopolnitelna finansiski menadzment koga rezultati?!??!?!:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom