Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.333
Поени од реакции
4.930
Постои како шеријатско правило кога нема поинакви услови на мртвиот муслиман да му се извршат сите обреди на брод или слично на тоа,и телото да се фрли во вода.
Значи доволно јасно... Океј... :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Ако добро ги разбрав моите пријателки од ИЦ жената според исламот треба да си работи да се образува итн. Не знам арапски, затоа и го немам прочитано Куранот, па да речеме им верувам.
Се надевам дека овде има жена муслиманка која ќе ми објасни зошто ако е ова точно не се почитува, а ако е неточно зошто се согласува на живот во кој мажот е супериорен во однос на неа? Односно смее да и дозволи и забрани, да ја ,,тепа кога заслужува,, итн. Многу ме интересира, исто како што би сакала истово да биде потврдено или демантирано со цитати од Куранот.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
BooBoo's lover, ти предлагам да не читаш нечии толкувања и интерпретации, туку самата да си ја прочиташ четвртата сура од Куранот (Ен Ниса) која е насловена „жена“ и таму од прва рака ќе се запознаеш со учењето на Исламот за жената. Доколку јас земам да ти постирам ајети што се однесуваат на жените во Исламот, муслиманите по обичај ќе рипнат врз мене и ќе ме обвинуваат дека ги цитирам вон контекст или слично. Затоа најдобро ти да си ги прочиташ во нивниот контекст. Сурата Ен Ниса не е голема и брзо се чита.
Ако немаш Куран, можам да ти посочам линк каде можеш да го читаш онлајн, или пак да ти го пратам во елекитронска верзија. Поздрав!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ако добро ги разбрав моите пријателки од ИЦ жената според исламот треба да си работи да се образува итн. Не знам арапски, затоа и го немам прочитано Куранот, па да речеме им верувам.
Се надевам дека овде има жена муслиманка која ќе ми објасни зошто ако е ова точно не се почитува, а ако е неточно зошто се согласува на живот во кој мажот е супериорен во однос на неа? Односно смее да и дозволи и забрани, да ја ,,тепа кога заслужува,, итн. Многу ме интересира, исто како што би сакала истово да биде потврдено или демантирано со цитати од Куранот.
BooBoo's lover, ти предлагам да не читаш нечии толкувања и интерпретации, туку самата да си ја прочиташ четвртата сура од Куранот (Ен Ниса) која е насловена „жена“ и таму од прва рака ќе се запознаеш со учењето на Исламот за жената. Доколку јас земам да ти постирам ајети што се однесуваат на жените во Исламот, муслиманите по обичај ќе рипнат врз мене и ќе ме обвинуваат дека ги цитирам вон контекст или слично. Затоа најдобро ти да си ги прочиташ во нивниот контекст. Сурата Ен Ниса не е голема и брзо се чита.
Ако немаш Куран, можам да ти посочам линк каде можеш да го читаш онлајн, или пак да ти го пратам во елекитронска верзија. Поздрав!
Опаа, се јави жената муслиманка. :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Прашање кое од толку многу страни можда е и одговорено.
Зошто кога ќе почине човек, се става столица и крпа на неа? Претпоставка ми е да се најде за неговата душа, ама не сум сигурен дал е точна.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Прашање кое од толку многу страни можда е и одговорено.
Зошто кога ќе почине човек, се става столица и крпа на неа? Претпоставка ми е да се најде за неговата душа, ама не сум сигурен дал е точна.
Ovoj Obicaj e kaj Albancite a pricinata e zaradi toa da se znae kade se naogja domot na pocinatiot,bidejki,pred zakopot Islamski e da se poseti domot na pocinatiot a ne e Islamski da se stavi stolica i peskir no ne e losa tradicija. Ke dojde nekoj od sosednoto selo (na ziva glava sto se veli) i po toa ke znae kade se naogja domot.

Corbadzija... neli sme zatoa tuka,da objasnime za ona sto ne e jasno ? Isto,kako sto bi se nafrlil ti za nesto sto jas od biblijata ti citiram ti ke skoknes da mi objasnis,neli ? Za toa sme tuka. Islamot ne e casa voda,Corbadzija,ta na ex ke go goltnes.
Islamot e more... koj znae da pliva,biseri ke vadi. A onie koi ne znaat da plivaat a velat deka znaat duri i da nurkaat,ne da gi davi,tuku gi drzi zgora,zaedno so penata,na koja celta i e necistotijata na povrsina da ja drzi.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Опаа, се јави жената муслиманка. :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Прашањето беше за муслимани, по можност жена. Ако може некој да ми одговори, мојот став е мој став, и мене не ми се допаѓа статусот на жените муслиманки, но тоа е нивен избор во животот. Би сакала конкретен одговор на моето прашање.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Исламот вели дека муслиманот мора да го сака својот бог повеќе од се, да го сака безусловно! Дали во тој случај, за да ја докажете својата љубов, би продолжиле да ги практикувате исламските правила но би се одкажале од вечниот живот и рајот?
Дали вашиот вистински мотив што сте верници е наградата која ја ветува исламот, или навистина толку го сакате својот бог? Дали како доказ за таа љубов, би се одкажале од рајот и вечниот живот?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Исламот вели дека муслиманот мора да го сака својот бог повеќе од се, да го сака безусловно! Дали во тој случај, за да ја докажете својата љубов, би продолжиле да ги практикувате исламските правила но би се одкажале од вечниот живот и рајот?
Дали вашиот вистински мотив што сте верници е наградата која ја ветува исламот, или навистина толку го сакате својот бог? Дали како доказ за таа љубов, би се одкажале од рајот и вечниот живот?
Rabija El-Addevija,poznata e,megju ostanatoto i po slednata nejzina Izreka:
Ako Te obožavam iz straha od pakla,

njime me kazni.

Ako Te obožavam nadajći se raju,

Oduzmi mi ga,

Ali ako Te obožavam iz ljubavi prema Tebi,

nemoj me lišiti Sebe.

Od druga strana... i da se Obozava Sozdatelot radi nagradata vo dzennet,toa ne e pogresno,ili od strav od Dzehennemot,zatoa sto i vo toj slucaj pokazuvas Verba vo Sozdatelot.Ti teknuva ? Vo isto vreme veruvame i vo Milosta negova a toa e pripremata vo Rajot a i vo lutinata negova,te. lutinata kon zlobnicite.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Rabija El-Addevija,poznata e,megju ostanatoto i po slednata nejzina Izreka:
Ako Te obožavam iz straha od pakla,

njime me kazni.

Ako Te obožavam nadajći se raju,

Oduzmi mi ga,

Ali ako Te obožavam iz ljubavi prema Tebi,

nemoj me lišiti Sebe.

Od druga strana... i da se Obozava Sozdatelot radi nagradata vo dzennet,toa ne e pogresno,ili od strav od Dzehennemot,zatoa sto i vo toj slucaj pokazuvas Verba vo Sozdatelot.Ti teknuva ? Vo isto vreme veruvame i vo Milosta negova a toa e pripremata vo Rajot a i vo lutinata negova,te. lutinata kon zlobnicite.
Прашањето не беше до Rabija El-Addevija, туку до просечниот муслиман! И прашањето не беше дали е ли не е погрешно според исламските правила!
Значи прашањето е дали би се одкажале од рајот и вечниот живот, продолжувајќи да ги исполнувате исламските правила? Или единствениот мотив за да бидете верници е наградата која ја очекувате?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Covek sto ne veruva vo Boga,ne veruva nitu vo Rajot nitu vo Pekolot. Veruvanjeto vo Rajot i Pekolot e voedno i veruvanje vo Boga.
Nie ednostavno se pridrzuvame kon zakonot koj Toj go vovel.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.333
Поени од реакции
4.930
Covek sto ne veruva vo Boga,ne veruva nitu vo Rajot nitu vo Pekolot. Veruvanjeto vo Rajot i Pekolot e voedno i veruvanje vo Boga.
Nie ednostavno se pridrzuvame kon zakonot koj Toj go vovel.
Со други зборови, ти веруваш во Бог само затоа што сакаш вечен живот во место каде што проблеми не постојат- рај.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Прашањето не беше до Rabija El-Addevija, туку до просечниот муслиман! И прашањето не беше дали е ли не е погрешно според исламските правила!
Значи прашањето е дали би се одкажале од рајот и вечниот живот, продолжувајќи да ги исполнувате исламските правила? Или единствениот мотив за да бидете верници е наградата која ја очекувате?
Ti postavuvas prasanja za da ne ti se odgovori. Jas ti kazav kako razmisluva eden Musliman/Muslimanka koja go dostignala stepenot na vistinskata ljubov pomegju nego i Boga. Jas,pokraj svoeto ubeduvanje vo Sozdatelot,po sekoja cena bi gi sledel zakonite koi gi vospostavi Sozdatelot.
A i sto te interesira tebe vakvo prasanje ne mi e jasno. Od gluposti ili od dosada gi postavuvas ?
Toa e isto kako da prasas dali ke bides Musliman ako i pokraj toa Gospod te kazni so pekol. Sto da ti odgovoram koga vo Negovata objava pisuva deka za dobri dela sledi nagrada a za losi dela sledi kazna. Ova veke go Objavil Kreatorot i nema tuka "sto ako".
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Covek sto ne veruva vo Boga,ne veruva nitu vo Rajot nitu vo Pekolot. Veruvanjeto vo Rajot i Pekolot e voedno i veruvanje vo Boga.
Nie ednostavno se pridrzuvame kon zakonot koj Toj go vovel.
Јас не прашав дали се придржувате на законот или не! Не прашав ниту кој го вовел! Прашањето е јасно - дали мотивот што си верник единствено е наградата која ти ја ветува религијата? Одговорот може да биде ДА или НЕ!
Ако сакаш одговори, ако не немораш, можеби ќе одговори некој друг.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom