Ајде мажи, настапете на сцена!

Член од
4 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
4
Па уствари, самата жена не смее да се запраша тоа, а не па мажот. Ниту ручекот, ниту децата се оправдување за запоставувањето. Тоа треба да е нејзино задоволство. Нејзе ја мрзи, и тоа и` е причината. Или пак, е така воспитана, па смета дека сите пари мора да ги инвестира во домот, сметките, децата, а ако тргне некој денар за себе е себична или worst mother/wife ever. Или е само глупа.

А за делот дека сакаат пиво во фрижидер, сакаат да глумиме риби додека гледаат фудбал... нормално е да го сакаат. Како што би сакала ти понекогаш да те изненади со тоа што ќе ти ја среди кујната, или ќе ти рече „злато денес нема да готвиш да не се мачиш, ќе јадеме во ресторан“ и тн. Во ред е. Посакуваат секакви работи, макар и невозможни. Посакуваме и ние, не? Фер.

Sekoja cest za napisanoto...Inaku potpolno se slozuvam za sreduvanje na zenata, samo opravduvanje e deka nema vreme ili dovolno sredstva, za da bide ubava zenata i trebaat mnogu malku finansii i samo 15 min.vreme...
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Sekoja cest za napisanoto...Inaku potpolno se slozuvam za sreduvanje na zenata, samo opravduvanje e deka nema vreme ili dovolno sredstva, za da bide ubava zenata i trebaat mnogu malku finansii i samo 15 min.vreme...
Не можам да сватам едно нешто.
Па ем сакате ручек,ем убаво суреден дом,исперени и испеглани алишта и вршење на некои други домашни обврски...
15 минути?Немој молим те...не се доволно 15 минути.Прочитав некаде еден пост...
Времето кое што го посветува на сапуниците можела да отиде на фризер,на козметичар...
Која жена е будала да се загне во 21:30 за да си го среди изгледот?Да отиде на козметичар,фризер?Зар и во толку работат?:icon_eek:Не сум знаела мора да признаам.
Ама кога жената би ви побарала мажу ај ако толку сакаш да си го средам надворешниот изглед испери ме,испеглај ме,причувај децата,исчисти домот,и направи ручек а јас ке идам за да се направам ко Анџелина Џоли,дали би прифатиле толку многу обврски?А кога ке завршеш ке гледаш само да ги одмориш нозете и да заспиеш.
Ниту ручекот ниту децата не се оправдување за запоставување за надворешниот изглед?
Па тогаш кој ке се грижи за децата и домашните обврски ако не жената?Комшијата?
Ај нема врска,многу мрчам -.-
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Не можам да сватам едно нешто.
Па ем сакате ручек,ем убаво суреден дом,исперени и испеглани алишта и вршење на некои други домашни обврски...
15 минути?Немој молим те...не се доволно 15 минути.Прочитав некаде еден пост...
Времето кое што го посветува на сапуниците можела да отиде на фризер,на козметичар...
Која жена е будала да се загне во 21:30 за да си го среди изгледот?Да отиде на козметичар,фризер?Зар и во толку работат?:icon_eek:Не сум знаела мора да признаам.
Ама кога жената би ви побарала мажу ај ако толку сакаш да си го средам надворешниот изглед испери ме,испеглај ме,причувај децата,исчисти домот,и направи ручек а јас ке идам за да се направам ко Анџелина Џоли,дали би прифатиле толку многу обврски?А кога ке завршеш ке гледаш само да ги одмориш нозете и да заспиеш.
Ниту ручекот ниту децата не се оправдување за запоставување за надворешниот изглед?
Па тогаш кој ке се грижи за децата и домашните обврски ако не жената?Комшијата?
Ај нема врска,многу мрчам -.-
What the hell just happened?

премногу стереотипи имаш, можеби поголем дел се слични на тие што ти ги опиша но многуте сме многу далеку од тоа. Премногу ги сфаќаш работите буквално, кога се каже сапуница не се мисли на една, како што знам гледате по 3-4 (не сите девојки, повеќето) , а тоа се 3,4 часа и сите не се во 9 и пол биди сигурна, има и од 3 на ручок серии.
За болдираното, епа не сте само вие постоечка нација на овој свет мислам дека постои и машкиот пол и дека е еднакво способен за таа работа.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
What the hell just happened?

премногу стереотипи имаш, можеби поголем дел се слични на тие што ти ги опиша но многуте сме многу далеку од тоа. Премногу ги сфаќаш работите буквално, кога се каже сапуница не се мисли на една, како што знам гледате по 3-4 (не сите девојки, повеќето) , а тоа се 3,4 часа и сите не се во 9 и пол биди сигурна, има и од 3 на ручок серии.
За болдираното, епа не сте само вие постоечка нација на овој свет мислам дека постои и машкиот пол и дека е еднакво способен за таа работа.
Ги спомнав сапуниците ко Бандини,Шехерезад,Гумуш...зошто нели,народот посебно жените станаа зависни од нив...
Остави ги шпанските серии...им мина нив модата...Не се толку популарно ко овие турскиве.
Зборот ми беше дека жената има премногу обврски во еден ден за да може да си одвои време за самата себе.
Не велам дека не треба да го запостави и својот изглед ама само кога навистина има слободно време.Кога ке осети желба за тоа.
Свесна сум дека и од машкиот пол постојат такви кои се грижаат за домашните работи,имам такви познајници.
Но што да кажам за некои мажи кои си дојдат од работа,чекаат пивото на масата,и готов ручек?И не ја прашуваат жената дали е потребна некоја помош?
И што доколку не се обезбедени финансиски доволно?
Струја,вода,школување и бла бла останати работи?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
You just don't give up, do you?
Штом толку се возбудуваш на темава, сигурно си мажена жена со милион обврски па немаш време за... Ах, грешка сум. Дежураш тука. Значи имаш пленти оф фри тајм.
Тогаш си девојка која премногу се замара околу животот во брак. Бракот го гледаш како ера на запоставување на самата себе. Хм, можеби и тука грешам.
Добро, едно е барем сигурно. Твојата омилена сапуница е од 21:30.

Ајде да не им ја уништуваме темава на маживе, да се тргнеме од сцената. *завеса
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
Ги спомнав сапуниците ко Бандини,Шехерезад,Гумуш...зошто нели,народот посебно жените станаа зависни од нив...
Остави ги шпанските серии...им мина нив модата...Не се толку популарно ко овие турскиве.
Зборот ми беше дека жената има премногу обврски во еден ден за да може да си одвои време за самата себе.
Не велам дека не треба да го запостави и својот изглед ама само кога навистина има слободно време.Кога ке осети желба за тоа.
Свесна сум дека и од машкиот пол постојат такви кои се грижаат за домашните работи,имам такви познајници.
Но што да кажам за некои мажи кои си дојдат од работа,чекаат пивото на масата,и готов ручек?И не ја прашуваат жената дали е потребна некоја помош?
И што доколку не се обезбедени финансиски доволно?
Струја,вода,школување и бла бла останати работи?

Како што кажав, на работите гледаш многу грешно и еднонасочно, виежените китки сте. А јас што да кажам за жени кои имаат мажи што работат по доба и ги сакаат и им нудат сите убавини на животот а оваа оди се курва со друг... Или пак не се замара за многу работи. Затоа да не збориме за такви работи, и машкиот и женскиот пол има такви претставници.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Oh please Меган...Не сум мажена и се уште не планирам...
И да, дежурам овде,ти не?
Илии не сакаше да ми ја сватиш поентата на постот?
Не планирам да ти објаснам.
Кога ке се омажиш,ке сватиш што зборам...
Преокупирана сум со темата.Многу...
Something else?
Oк...Sweet dreams:back:

A сега...да се навратам на темата:
Целта на постот ми беше да кажам дека постојат многу жени кои што се преокупирани со домашните работи,кои ги чуваат своите деца,кои перат,пеглат,чистат...и бидејки познавам многу такви личности за кои искрено ме фака жал колку се запустени и немаат помош од својот маж па да можат да посветат внимание на самите себе.

И кажи ми ти драга Меган доколку тебе те снајде таква судбина ко некои мои познаници дали би мислела различно или ке си останеш на истиот став?


Како што кажав, на работите гледаш многу грешно и еднонасочно, виежените китки сте. А јас што да кажам за жени кои имаат мажи што работат по доба и ги сакаат и им нудат сите убавини на животот а оваа оди се курва со друг... Или пак не се замара за многу работи. Затоа да не збориме за такви работи, и машкиот и женскиот пол има такви претставници.

Можеби грешам,не велам не...секој си има свој став.
А таа што се к*рва си е нејзин проблем.Нејзин живот.
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Слушај ваму жено.
Сакам се да е средено по дома, исперено, испеглано, поминато со правосмикалка, избришана прашината... ја бил дома или не не е важно.
Сакам да има готвено јадење трипати на ден: доручек, ручек, вечера... ја бил дома или не не е важно.
СЕ РАЗБРАВМЕ ЛИ!?

Важи бе ме мажу те разбрав.
Јас имам само едно да ти кажам.
Јас сакам к** три пати на ден... ти бил тука или не не е важно. :kesa:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Абе машкото ви измислило машина за перење алишта и уште се буните.
before>


after>



на темава: Мразам претерана љубомора и неразумни девојчиња :)
За тоа што сакам, долг е списокот...
 
Член од
4 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
4
Не можам да сватам едно нешто.
Па ем сакате ручек,ем убаво суреден дом,исперени и испеглани алишта и вршење на некои други домашни обврски...
15 минути?Немој молим те...не се доволно 15 минути.Прочитав некаде еден пост...
Времето кое што го посветува на сапуниците можела да отиде на фризер,на козметичар...
Која жена е будала да се загне во 21:30 за да си го среди изгледот?Да отиде на козметичар,фризер?Зар и во толку работат?:icon_eek:Не сум знаела мора да признаам.
Ама кога жената би ви побарала мажу ај ако толку сакаш да си го средам надворешниот изглед испери ме,испеглај ме,причувај децата,исчисти домот,и направи ручек а јас ке идам за да се направам ко Анџелина Џоли,дали би прифатиле толку многу обврски?А кога ке завршеш ке гледаш само да ги одмориш нозете и да заспиеш.
Ниту ручекот ниту децата не се оправдување за запоставување за надворешниот изглед?
Па тогаш кој ке се грижи за децата и домашните обврски ако не жената?Комшијата?
Ај нема врска,многу мрчам -.-
Во право си многу мрчиш..За Жената да биде средена не мора да отиде на фризер и на козметичар (па не оди на свадба) туку се средува за секојдевно, ЗА НЕА, за мажот, за убав ден, за убаво да се чувствува таа, за децата....За тоа не се потребни фризери и козметичари, може и таа самата секоја жена може, а ако не ги знае минималните работи и ситници за да се разубави тогаш зошто е жена. (инаку имам козметички салон и не ми е потребно да одам сабајле во него да се средам туку станувам 15 мин.порано, се средувам дома и одам на работа, а верувај има бескрајно многу жени со постојано пружат нега наместо да гледат сапуници како со имаш спомнато, а верувај кога работите ке си ги подредиш на свое место имаш време за се не само 15 тина минути да се средиш самата туку и да отидеш пола саат- саат на фризер/козметичар.
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
ЕДЕН ДЕН КАКО ЖЕНА...

На некој маж му дошло преку глава да оди на работа секој ден додека жена му останува дома. Тој сакал да види што прави таа па се помолил: “Драги Господе:...


...Јас одам на работа секој ден по 8 часа додека жена ми само седи дома. Сакам она да знае низ што се поминувам и затоа те молам да дозволиш нејзиното тело да се замени со моето на еден ден. Амин.“

Бог решил да му ја исполни желбата на мажот. Следното утро човекот се разбудил како жена.

Станал, подготвил појадок за својата сопруга (мажот), ги разбудил децата, им подготвил алишта за на училиште, спакувал ужинка, ги однел на училиште, се вратил дома за да исчисти, отишол до банка да подигне пари, до супермаркет по намирници за ручек.

Го сменил песокот на мачките и го избањал кучето. Веќе дошло 13 часот и побрзал да ги намести креветите во спалната, да ги испере алиштата, да пребрише прашина и паркет; истрчал да ги земе децата од училиште.

Им подготвил ручек и им помогнал околу домашната задача. Потоа ја наместил даската за пеглање и додека пеглал гледал серија на телевизија. Во 16:30 почнал со готвење на зеленчукот за вечера.

По вечерата ја исчистил кујната, ја вклучил машината за садови, ги ставил перените алишта на тераса да се сушат, ги избањал децата и ги легнал да спијат.

Во 21:00 бил комплетно исцрпен, а домашните работи останале недовршени... додека во кревет го чекала жена му која очекувала да води љубов со него, што некако едвај без да се пожали успеал да и удоволи.

Следното утро штом се разбудил клекнал покрај креветот и се помолил:

“Господе, не знам што си мислев. Многу погрешив кога и завидував на жена ми што секој ден останува дома додека јас сум на работа. Те молам дозволи ми да се вратам во своето тело!“

Господ на тоа му одговорил “Сине мој, имам чувство дека ја научи лекцијата и ќе бидам среќен се да вратам онака како што беше. Само, ќе мораш да почекаш 9 месеци. Минатата ноќ ти забремени“.

Внимавајте што посакувате затоа што може навистина да ви се оствари!

--- надополнето ---

текстов го постирав зашто бев трогната од маските мислења на 21 век!!!
 

HardCore

Cylon
Член од
4 февруари 2010
Мислења
139
Поени од реакции
38
Е оваа што го прочитав погоре, нема никаква врска со реалноста.
Како прво, сите знаеме дека за доручек (повеќе или помалку) си купуваме кифли, бурек и такви работи.
Како второ, кој е тој човек што секој ден подига пари од банка??? па после тоа оди да купува намирници (секој ден?) за ручек.
За домашните миленици не сакам ни да кометирам.
Како трето, не секој ден се брише прашина (освен ако не живееш во Ирак или Саудиска Арабија), а камо ли па да се гланца паркетот.
Која е таа жена која пегла секој ден? И пак доаѓаме на исто, се гледа серија додека се пегла. А кога не се пегла? Пак се гледа серија...
И да, многу е тешко да се вклучи машина за садови или алишта. Треба да се одвоиш од телевизорот и да отидеш дури во кујна или ВЦ.
И на крај, тој незахвалникот, сака секс, а таа неќе никако, но ете да му удоволи... ОМБ (Ох Мој Боже)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е оваа што го прочитав погоре, нема никаква врска со реалноста.
Како прво, сите знаеме дека за доручек (повеќе или помалку) си купуваме кифли, бурек и такви работи.
Како второ, кој е тој човек што секој ден подига пари од банка??? па после тоа оди да купува намирници (секој ден?) за ручек.
За домашните миленици не сакам ни да кометирам.
Како трето, не секој ден се брише прашина (освен ако не живееш во Ирак или Саудиска Арабија), а камо ли па да се гланца паркетот.
Која е таа жена која пегла секој ден? И пак доаѓаме на исто, се гледа серија додека се пегла. А кога не се пегла? Пак се гледа серија...
И да, многу е тешко да се вклучи машина за садови или алишта. Треба да се одвоиш од телевизорот и да отидеш дури во кујна или ВЦ.
И на крај, тој незахвалникот, сака секс, а таа неќе никако, но ете да му удоволи... ОМБ
(Ох Мој Боже)
Жена која има два сина и сопруг.
Зошто ако не е тешко да вклучиш машина,не ја преземеш таа обврска,ете лесно е,од сега само ти пери садови и алишта.
И за крај,најтешка професија е домаќинка.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Жена која има два сина и сопруг.
Зошто ако не е тешко да вклучиш машина,не ја преземеш таа обврска,ете лесно е,од сега само ти пери садови и алишта.
И за крај,најтешка професија е домаќинка.

Жените го прифатија домаќинството како ПРОФЕСИЈА...ова е ново.
Немој после да се навредувате ако некој ви каже дека домаќинки треба да бидете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom