Фан Клуб: Интер

Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.745
Поени од реакции
44.045
^ Пишав на другата страна за тоа, ама се изгуби у постовиве, сите кикснаа дебело, освен Милан, глупо е да кажеш дека и они поебале кога имаа тим кој моментално со Мурињо и тој кадар е ебење ...
Али Рома, Палермо беа тежок фејл, Јуве донекаде ги разбирам, ЛЕ не е натпреварување кое тим од големата 3ка-4ка у Италија го сваќа сериозно, т.е., напиња грдо за да го освои и да остварува успеси во истото.
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Па и Сампдориа се катастрофа.Али сепак нас исто ни се фаќа секако под 3то нема да завршиме уште долго време, а и со тоа што некоја екипа од "големата 4ка" нема да обезбеди настап во ЛШ ќе им се намалат приходите и нема ни да се конкурентни за првенството.Tака да иднината ни е загарантирана :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Пак тераш со истото, финансиски Интер не смее да си дозволи и оваа година да има голем минус во буџет, нема врска што тоа од наредна година почнува да се имплементира, Морати не е подготвен пак да дава од сопствен џеб пари за да ги покрива долговите ( затоа и он е 1 од иницијаторите за ова правило, заедно со Абрамович ), и не само он, види ги сите останати тимови, Реал се ценкаа ( а кога го правеле тоа ) за Маикон, и тоа за 2-3м евра, што за нив беше ништо, Милан купуваа играчи за смешна сума, со позајмици и рати, Барса од друга страна продаваа, Јуве исто, на рати зимаат играчи ...
Интер годинава најмногу поради тоа не трошеше, зашто на крајот од истата, сакаат да бидат во финансиски плус, и очигледно и ке бидат, ова лето беше жртва од страна на Морати која едноставно мораше да ја направи, а не некаков експеримент и слично ...
1. Финансиски Интер смее да си дозволи и -300 милиони, Морати не сака и можеби не може да си дозволи толкав минус.
2. Не се имплементира од другата година туку официјално почнува од 2012-13.
3. Морати тоа што не сака да ги покрива повеќе долговите од сопствен џеб нема врска со моменталното штедење заради ф.ф.п.. Едноставно врската штедење и покривање на загубите од минататите години со финансиски фер плеј немаат допирна точка. Од кога ќе почне да се имплементира ова правило, од тогаш ќе се води контрола на клубовите, претходните долгови може да бираат како ќе ги подмират. Значи пак ќе кажам, Морати ги подмирува долговите само поради тоа што он така сака а не зашто му наложува ф.ф.п. Можеби е еден од подржувачите заради тоа што му дошло преку глава од вложување и во иднина не сака да вложува повеќе милионски суми секоја година, тоа е негово право.
4. Да не се лажеме за Реал и Маикон, Морати бараше 35, Реал нудеше 25 милиони. Разликата никогаш не била 2-3 милиони. Плус тука е и оној фактор дека Реал не вложува многу пари во дефанзивци поради маркетинг причини, додека за еден Ди Мариа дадоа 30 милиони.
5. Милан со години не вложува, значи не ти држи оваа констатација.
6. Што продаде Барса? Ибрахимвич го продаде на рати и за смешна сума, тебе тоа ти говори дека почнуваат да го имплементираат ф.ф.п, а од друга страна го купуваат Давид Виља и Маскерано. Претседателот на Барса изјави дека се во минус од 300 милиони, и дека чекаат од банка да им одобрат заем од 100 и нешто милиони. Значи они треба да пропаднат со ова правило, ако веќе треба да се имплементира како што тоа го прави Морати?

Заклучок: Морати штеди од други причини а не зашто така му налага ф.ф.п. правилото кое уствари уште не е во сила.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.745
Поени од реакции
44.045
Оф леле, колку објаснуев цело лето, и тука и на фејсбук .... џабе било.
Али бидејќи сега ме мрзи да ти одговорам а и да се навраќам пак на истите муабети и да се повторувам, искористи го google за тоа, зашто ја на памет не зборам. :)

Не ви цртав само ја, и fcinternews истото го правеа цело лето, али пак, ко што реков и погоре, џабе било.

п.с. Ај малце да ти помогнам

Moratti has promised, “The company's philosophy for the next two years is to have a healthy balance sheet, so we will do what is necessary to achieve this.” Paolillo confirmed Inter’s willingness to tackle the losses, “'We will be ready to meet all the standards set by UEFA and we are working on various fronts. That means cutting costs and increasing revenues.”
Paolillo has warned Inter fans that “the old times are over, as football is close to collapse.”


 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Оф леле, колку објаснуев цело лето, и тука и на фејсбук .... џабе било.
Али бидејќи сега ме мрзи да ти одговорам а и да се навраќам пак на истите муабети и да се повторувам, искористи го google за тоа, зашто ја на памет не зборам. :)

Не ви цртав само ја, и fcinternews истото го правеа цело лето, али пак, ко што реков и погоре, џабе било.

п.с. Ај малце да ти помогнам

Moratti has promised, “The company's philosophy for the next two years is to have a healthy balance sheet, so we will do what is necessary to achieve this.” Paolillo confirmed Inter’s willingness to tackle the losses, “'We will be ready to meet all the standards set by UEFA and we are working on various fronts. That means cutting costs and increasing revenues.”
Paolillo has warned Inter fans that “the old times are over, as football is close to collapse.”


Дај линкот со сите информации за новото правило, да најдам што треба Интер да направи за да "meet all the standards set by UEFA".
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.745
Поени од реакции
44.045
По ПП ти е даден, се е таму убаво исцртано.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
По ПП ти е даден, се е таму убаво исцртано.
Хахаха, ме мрзеше да го читам цело, посебно зашто не беше она што јас го барав, т.е. линк од уефа.ком али најдов, само е факинг биг, а неам време да го читам. До утре ќе најдам што стандарди треба Интер и останатите да исполнат па ќе пишам пак :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.745
Поени од реакции
44.045
Хахаха, ме мрзеше да го читам цело, посебно зашто не беше она што јас го барав, т.е. линк од уефа.ком али најдов, само е факинг биг, а неам време да го читам. До утре ќе најдам што стандарди треба Интер и останатите да исполнат па ќе пишам пак :)
Значи таму убаво ти пишува за долговите кои Интер констатно ги имаше по секоја година, а за да не се мачиш, еве у кратки црти што треба да се направи за ова правило кое вели
However, this approach will not work in the future ( се мисли на давањето пари од страна на Морати ), as Inter are faced with the new challenge of UEFA’s Financial Fair Play Regulations, which will ultimately exclude from European competitions those clubs that fail to live within their means, i.e. make a profit. These will be implemented in the 2013/14 season, though the monitoring period will cover the preceding two reporting periods, 2011/12 and 2012/13, so clubs like Inter are under pressure to rapidly eradicate their losses.
Односно, Интер треба по секоја сезона треба, ко што реков и погоре, да нема финансиски дефицит, е сега со оглед на фактот што за 3 години имаа загуба од 250м евра, а Морати веќе нема да смее да го покрива тој долг, уште ли си убеден дека ради реда и експеримент Морати не трошеше ? :)
Се си има свое Ја, а ко што реков и летово, Интер подобар период за правење на жртва на трансфер маркетот не можеше да добие од овој, кога се на самиот врв, и не засотануваат со квалитетот од останатите.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
However, this approach will not work in the future ( се мисли на давањето пари од страна на Морати ), as Inter are faced with the new challenge of UEFA’s Financial Fair Play Regulations, which will ultimately exclude from European competitions those clubs that fail to live within their means, i.e. make a profit. These will be implemented in the 2013/14 season, though the monitoring period will cover the preceding two reporting periods, 2011/12 and 2012/13, so clubs like Inter are under pressure to rapidly eradicate their losses.
Losses not Lost

Значи треба да ги намали годишните загуби со што ќе влезе подготвен за ф.ф.п. и во годините на негова имплементација да нема годишни загуби.
А загубата(минусот од претходните години) најверојатно ќе се покрива на друг начин.

Како што реков, ќе го прочитам убаво тоа и ќе пишам пак што треба да исполни Интер за да може да настапи првата година во ЛШ, а за потоа не збориме. :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.745
Поени од реакции
44.045
Eпа кога ке прочиташ убаво ке видиш дека Интер просечно годишно губи по 120-150 милиони евра, така под дифолт секоја година си има загуби кои Морати си ги покрива од свој џеб.
Дури и во најдобрата година со успеси, Интер пак трпи загуби. За 3 години е проценето дека имале загуба од над 500 м евра ...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ok, osven Inter i Barsa koj drug od pogolemite klubovi sekoja godina e vo zaguba? Deka kako sto pocnavme vaka, na kraj ispaga deka site odat vo zaguba, i koga ke mislis posle zosto voopsto postojat, ili aj da ne sme tolku strogi, zosto lugeto sakat da stanat sopstvenici, za da odat vo minus?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.745
Поени од реакции
44.045
Ok, osven Inter i Barsa koj drug od pogolemite klubovi sekoja godina e vo zaguba? Deka kako sto pocnavme vaka, na kraj ispaga deka site odat vo zaguba, i koga ke mislis posle zosto voopsto postojat, ili aj da ne sme tolku strogi, zosto lugeto sakat da stanat sopstvenici, za da odat vo minus?
Јунајтед, Челзи aко не се лажам, Ливерпул, мада они сменија сега сопственик ...

А за болдираното, така му доаѓа. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.507
Поени од реакции
58.924
Луѓето не одат во минус, имаат мандати, земаат огромни плати, трупаат долгови кои некој друг треба да ги враќа :)
Ова не иде во Италија пошто таму газдите се со долга традиција во клубот, ретко се менуваат па мора да му ја мислат...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Јунајтед, Челзи aко не се лажам, Ливерпул, мада они сменија сега сопственик ...

А за болдираното, така му доаѓа. :)
Znaci spored ova sto go kazuvas deka Inter sekoja godina gubese po 150 milioni, da receme poslednite 10 god Inter e vo zaguba 1.5 miljardi evra? :)

Edno prasanje samo, da ne si pomesal so trosocite? Deka ne veruvam pokraj site tie sponzori da bide olku golema brojkata, bi veruval do 40-50 milioni, ama 150 nekako mi e... :)

Mesi kosta 250 :D Inter za nego treba da ne gi plaka drugite igraci godina i pol i da igra samo denski bez reflektori i ostali gluposti :)

Sto znam, malce mi e ova...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.745
Поени од реакции
44.045
Znaci spored ova sto go kazuvas deka Inter sekoja godina gubese po 150 milioni, da receme poslednite 10 god Inter e vo zaguba 1.5 miljardi evra? :)

Edno prasanje samo, da ne si pomesal so trosocite? Deka ne veruvam pokraj site tie sponzori da bide olku golema brojkata, bi veruval do 40-50 milioni, ama 150 nekako mi e... :)

Mesi kosta 250 :D Inter za nego treba da ne gi plaka drugite igraci godina i pol i da igra samo denski bez reflektori i ostali gluposti :)

Sto znam, malce mi e ova...
Поточно, 1.15 според Financial Times, 730 милиони евра од истите се покриени директно од Морати. И не, не се секирај ги немам помешано трошоците, само за 2007,2008 и 2009 Интер претрпеа загуба од точно 509 милиони евра, значи израчунато и расходи и приходи во овие 3 години. :)
Aли, Се е подмирено од Морати, е сега нештата се сменети, Морати работи на тоа да го избалансира буџетот без пари од сопствен џеб, целиот тим сега функционира така, ова лето се жртвуваше, во Јануари ке се трошат дел од парите добиени од Балотели, а во иднина, тука е и Тронкети со Пирели, така да гајле немај, на крај краева Меси се спомиња, не дека ке се донесе али Морати има изградено план за иднината на овој Интер. А Меси еве ако го донесат ко што велиш, за една година ке вратат Се што дале за него бидејќи тој моментално е бренд, односно, истото ке се деси ко и со Кристина од Реал, и они за година дена вратија Се што дадоа за него, т.е., и плус влегоа.
Па во иднина да го додадам и новиот стадион од 2014 и воала, се ке си дојде на свое место.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom