Фан Клуб: Интер

Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.056
Не, тоа нема да се деси, ко што рече и Платини, Морати, Абрамович и останатите инсистирале на ова правило баш поради фактот што двоеле од свој сопствен џеб финансии.
Иначе Фифа ке ангажира и агенти кои ке ги регулираат оние нови спонзори, т.е. пример да се избаци некоја трета компанија директно финансирана од Морати која ке биде финансиската инекција за Интер ...
Нејсе и тоа, немајте гајле вие, Се функционира според планот на тимот кој е изработен уште пред 2-3 години, на тој план ке влезат 100% подготвени, на крај краева како што гледате се шпекулира константно за Меси, не дека ке биде доведен, ама пари ке има во иднина за доста добар тим, т.е., перфектен тим.

А за играч кој моментално игра во Лига Европа да, ке може да биде пријавен во ЛШ у Јануари, ако играл претходно за тим кој настапувал во ЛШ не, нема да може да биде пријавен за Нокаут Фазата.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ајде Морати исполни му ја желбата на Кире за Афелај,исполни ни ја нашата желба,шутни го по црниот гз Суљо,донеси некој друг играч,рецимо Џенас,донеси ги Санчез и Хамшик...

И една желба исполни ми мене....доведи го Љоренте....и Денис Милани :icon_lol:

Знам дека е рано за Новогодишниве желби,но што порано толку подобро :pos:
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.412
Поени од реакции
6.555
Мора да се може да се има донација во клубот, или некоја дупка, оти ако се оди спрема реалноста, манчестер сити пропаѓа моментално одкако ќе стапи во сила тој закон.
Сити ќе треба да освои се што постои за да ги покрие барем платите на играчите, а да се има толкав број на ѕвезди во тимот, сигурно барањата за плати се огромни.

Acab
Денис Милани одамна е наша :)
Со Тонинтер на слободен трансфер ја земавме, eве и потврда.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Dodadi go i noviot Stadion, nie top si sme.

Syn, imas nekoj link za podetalno objasneto fifa fair play praviloto?
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.882
Поени од реакции
23.253
А за играч кој моментално игра во Лига Европа да, ке може да биде пријавен во ЛШ у Јануари, ако играл претходно за тим кој настапувал во ЛШ не, нема да може да биде пријавен за Нокаут Фазата.
Али само 1 играч, знам Реал кој ги зеде ЛАс и Хунтелар, го пријавија само Лас !
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.056
Dodadi go i noviot Stadion, nie top si sme.

Syn, imas nekoj link za podetalno objasneto fifa fair play praviloto?
Бујрум
UEFA has approved plans to force clubs in European competition to only spend what they earn.
The financial fair play rules will require clubs to break even over a rolling three-year period if they want to play in the Champions League or Europa League.
Clubs will also be assessed on a risk basis, taking into account "debts and salary levels", UEFA say.
President Michel Platini, speaking after UEFA's executive committee had approved the rules at a meeting in Nyon, Switzerland, said: "We have worked on the financial fair play concept hand-in-hand with the clubs, as our intention is not to punish them, but to protect them.
"We have an agreement with the clubs. The philosophy is that you cannot spend more money than you generate.
"This approval today is the start of an important journey for European football's club finances as we begin to put stability and economic common sense back into football. I thank all the stakeholders who have supported this along the way."
There will be some leeway granted for the six years after 2012 but some Premier League clubs, notably Manchester City, Chelsea and Aston Villa could still fall foul of the rule unless they change their spending habits.
Manchester United have carried out a 'dummy test' and believe they would pass the rules despite the handicap of paying out £45million to service their debts every year.
Arsenal and Tottenham would pass the test comfortably, while Liverpool, Celtic and Rangers would probably do so too.
A United spokesman told Press Association Sport: "We support the financial fair play measures. We are confident that we pass them and that we will continue to do so."
The chairman of the European Club Association (ECA), Karl-Heinz Rummenigge, said the new rules were "a huge achievement" that would shape the future of European club football into a more responsible and sustainable business."
The new UEFA scheme will come into effect in 2012 although some leeway is given for an introductory period.
It is understood that initially clubs must not return losses of more then 45million euros (£38million) for the 2012-15 period. After 2015, clubs are given a leeway of 30million (£26million) for three-year losses after which the figure will be reduced still further.
If clubs breach the rules then they will not be granted a UEFA club licence to take part in European competitions.
А еве ти и детално, оноа, ептен детално. :)

p.s. Да повторам, Морати е 1 од инцијаторите за ова правило.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.508
Поени од реакции
58.925
Дали овде се мисли на трошење за плати и трансфери, или за било какво трошење?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Ме мрзи да ги читам сега правилата, али мислам дека кога читав пред некое време имаше дека не смее да западне во долг поголем од некои 10-20 милиони, значи ипак тие пари ќе одат од џебот на Морати, али далеку од оние 350.000.000 минус колку што е моментално Барса :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.508
Поени од реакции
58.925
Плати и трансфери мислим ја !
Па логично е тоа, инаку што на пример ако некој реши да прави стадион од 300 милиони? Ќе испадне кој до сега направи, со здравје да се служи и да си профитира, кој не, нека се слика :)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Abe Barsa ne e klub za da ima 10-20 milioni, barsa e mes que un club :D


Inace interesno ova. Ubavo ke bide da se najde onaka na crno belo edna sezona od finanskiski aspekt na nekoj klub. Sve toa pari za plati, treva, cistaci, ama i za site sponzori, koj kolku dava trte mrte da nema. A ne mu teknalo da toj gazdata na City, preku nekoja od negovite 1000 firmi da mu dade na nekoja druga firma pari na zaem, pa taa da finansira vo City, i sve toa legalno izgleda, ama sto znam promising mi e ova, ne kolku sto mi bese i +2 sudii, ama sepak promising :P
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.056
Па логично е тоа, инаку што на пример ако некој реши да прави стадион од 300 милиони? Ќе испадне кој до сега направи, со здравје да се служи и да си профитира, кој не, нека се слика :)
Еве едно мало појаснување за финансиското вложување од газдите
Suger daddies will not be able to give clubs money that would count towards thier football related income; though they could inject cash into the club for stadium upgrades, improval of training facilities etc
Односно, газдите нема да можат да даваат пари од свој џеб за оној финансиски income кој доаѓа од спонзори, тв права, шитнати играчи, билети и слично.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.508
Поени од реакции
58.925
Тоа е важно... мислам дека ова правило ќе го натера Морати да гради стадион, а и останатите италијански клубови без свои и помодерни стадиони, немаат шанса да парираат во заработката на Англичаните.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Aj kaj go otvorivme ovoj muabet sea, ke ja rasipeme temata so muabeti za drugi klubovi :)

Nego so znam, dupki ima i toa mnogu. Merchandise, Food, Drinks, pa duri i nekupeni kari ke mozat da se pokrijat od gazdite. 10.000 dresovi prodadeni sekoj viken :) od dzepot na Morati, ama dresovite nema da mrdat od skafcinata. Ima be ke se najde, lugeto izmislija avioni(i serii kako LOST :P), ne pak ova.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Aj kaj go otvorivme ovoj muabet sea, ke ja rasipeme temata so muabeti za drugi klubovi :)

Nego so znam, dupki ima i toa mnogu. Merchandise, Food, Drinks, pa duri i nekupeni kari ke mozat da se pokrijat od gazdite. 10.000 dresovi prodadeni sekoj viken :) od dzepot na Morati, ama dresovite nema da mrdat od skafcinata. Ima be ke se najde, lugeto izmislija avioni(i serii kako LOST :P), ne pak ova.
Луѓето измислиле хуманитарни и невладини организации, се со една цел, перење на пари :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom