Железната завеса на Европска Бугарија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Очекувам Македонската влада како претседавач во Советот на Европа да го проблематизира ова прашајне, пошто токму таму и припаѓа таа тема и секако дека како претседавач ние можеме таа тема да ја ставиме на агенда. Имам надеж но реално не очекувам ништо такво, тоа го покажаа последните години во кој Македонската влада го премолчи овој проблем за Македонците во Булгарија.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
:icon_lol:

Види Бугаре, јас не живеам во Македонија, а доколку не бев начитан тогаш можеби ќе останев со “енциклопедиско“ знаење, меѓутоа поради она што сакам да го правам - да читам, ме донело таму кај што сум и ми овозможило да предавам на еден од најстарите универзитети во Европа.


Твоето провинцијалско мозоче никогаш нема да излезе подалеку од сферата на ефтината пропаганда околу која се врти целиот твој свет и се меша со реалноста, па добиваме една хибридна состојба на човек со низок морал поткрепен со виртуелно опстојување.
:aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Многу ниско почнавте да мавате бугарчиња!!!
Темата е отворена со доста јасна цел ! - Македонски ТВ екипи, претставници на невладини организации со еден збор МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ беа вратени од бугарската граница, поради недоволно јасни причини и на тоа неколку пати!? По бугарската логика сигурно е случајност и тоа што баш беше денот за одбележување односно искаќување почит кон Македонскиот херој Јане Сандански. Зарем постои воопшто дилема ?
Репортажата на било која телевизија ама воопшто не е важна, важна е целта на бугарите со ваквите постапки. Да му забраниш некому влез бидејќи сака да му оддаде почит на човек кој е умрен пред 105 години и го смета за свој национален херој???
Бедни суштества сте!
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Многу ниско почнавте да мавате бугарчиња!!!
Темата е отворена со доста јасна цел ! - Македонски ТВ екипи, претставници на невладини организации со еден збор МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ беа вратени од бугарската граница, поради недоволно јасни причини и на тоа неколку пати!? По бугарската логика сигурно е случајност и тоа што баш беше денот за одбележување односно искаќување почит кон Македонскиот херој Јане Сандански. Зарем постои воопшто дилема ?
Репортажата на било која телевизија ама воопшто не е важна, важна е целта на бугарите со ваквите постапки. Да му забраниш некому влез бидејќи сака да му оддаде почит на човек кој е умрен пред 105 години и го смета за свој национален херој???
Бедни суштества сте!
Горане, ако сички документи са у ред, значи лошо говори за нашите полицаици. Ако нешто не е наред, сепак сме граница на ЕУ, па лугето били новинари, мовинари, требува да са редовни. И да пискат и да стенкат, се таа.

И немоите тропаите зелени. Дошли само да сложат цвеке на гробот на македонскиот херои. Немале друга намера. Правили интервиу со случаини а не нарочни луге. Аиде молам.
Овои херои ние го сметаме за наш. Ама секои македонец може да оди слободно на гробот му. Ти одил ли си и некои спречил ли те е?
И ова дека ревете за ОМО. Човекови права, окупациа. Оди ги говори на баба ми. Вистината е дека сакате да чепкате, да создадете нестабилност во Пиринот. Абе ного ми е смешно. Нито Грциа, ниито Б'лгариа имат тереториални претенции каи вас. А вие, маленки, слаби, со ного проблеми имате каи них. Ние сме биле окупирани, ама ние не знаем, ама вие, темелот на белата раса ке не ослободите.

Разсонете се еииииииии. Кука на песок градите бе брака.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Што се разбирате бе вие па тоа е демократија а не овде во Македонија да владее недемократија и не соживот дискриминација поради тоа што му е пишана казна на некој бугарин поради поминување на црвено светло.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
nako, ако доидеш во пиринско ке идем пред полициа и аз ке се провикнам дека сум македонец. Никои нема да ми обрати внимание. Ама ако отидеш во Благоевград, не, тамо са по кротки, токму во Сандански или Петрич дека са наи лутите и влезеш во кафана и им кажеш на лугето "50% од вас са македонци. Не сте бугари". И знаеш шо ке те снаиде? Ке jадеш клоци не до Струмица, не до Штип, не до Скопие, а чак до српската граница. Сите ке те ритат до тамо.

Да не ти посече главата тамо да кажеш вакви сборови. Како човек ти кажувам:)
Јасно ми е, не мора да ми кажеш, тоа му се случи и на мојата роднина, тоа ти е Европска Бугарија, со закони и почитување.
Впатем те поздрави видео записот за малку да да ти се разбисти памтењето
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Дечко ас гона 50 години. Утре е денот на славианската писменост и во БГ никои не работи. Во Вторник ке ти одговора шо кажува маика му, сестра му и братот на "македонецот" Вапцаров пишал на б'лгарски и темел на македонската поезиа. И за јане од с. Влахи. На 15 км од нас. Ного сте зејан дечки. Ного ке страдате. Жал ми е за вас.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Не мора да се мачиш, темата е железната завеса на Европска Бугарија, само да те потсетам имаш на Кајгана форум Историја.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Утре е денот на славианската писменост и во БГ никои не работи.
Татари сте а ќе славите ден на Словенска писменост, во кој филм сте влезени, дали пушите лепило за кондури што сте толку паметни?
А што се однесува до неработењето, па нема и кој да работи освен курвите на улиците...
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
Татари сте а ќе славите ден на Словенска писменост, во кој филм сте влезени, дали пушите лепило за кондури што сте толку паметни?
А што се однесува до неработењето, па нема и кој да работи освен курвите на улиците...
Pa vie kato ste hunzi sto ne slavite hunskata pismenost???
Da slavime KIRILICATA koja nie sme ja sozdale vo Preslav!!
I ova e bulgarskata pismenost, neshto da ne e jasno???
PSNie go imame ovoi praznik poveke ot 200 godini
A vie otkoga go imate i kak go slavite???
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35


Никогаш не е заборавено... а и другите не забораваат.
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
Никогаш не е заборавено... а и другите не забораваат
:pos2::pos2::pos2:
Blajeni sto si veruvate.. On e tolkoz rusin,kolko az sum marsianec..
Ke doidel ruskia patriarh..ke doidel papata..


Aide za leka nosht da vi pozboruva i Gospod :
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ц ц ц ц....

Значи и самиот Свети Илија да се симне од горе нема да може да убеди еден Бугаринот дека тоа што го јаде не се чоколада, туку истиот тој Бугарин всушност јаде го*на.
А може пак и знае, ама од инат ќе ги изеде. :pos2:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Горане, ако сички документи са у ред, значи лошо говори за нашите полицаици. Ако нешто не е наред, сепак сме граница на ЕУ, па лугето били новинари, мовинари, требува да са редовни. И да пискат и да стенкат, се таа.

И немоите тропаите зелени. Дошли само да сложат цвеке на гробот на македонскиот херои. Немале друга намера. Правили интервиу со случаини а не нарочни луге. Аиде молам.
Овои херои ние го сметаме за наш. Ама секои македонец може да оди слободно на гробот му. Ти одил ли си и некои спречил ли те е?
И ова дека ревете за ОМО. Човекови права, окупациа. Оди ги говори на баба ми. Вистината е дека сакате да чепкате, да создадете нестабилност во Пиринот. Абе ного ми е смешно. Нито Грциа, ниито Б'лгариа имат тереториални претенции каи вас. А вие, маленки, слаби, со ного проблеми имате каи них. Ние сме биле окупирани, ама ние не знаем, ама вие, темелот на белата раса ке не ослободите.

Разсонете се еииииииии. Кука на песок градите бе брака.
Браќа не ќе сме воопшто, се почесто се прашувам дали можеме и пријатели да бидеме.
Е сега на темата : по вашата логика случајност е да се спречат овие луѓе баш на денот на оддавање почит кон Јане Сандански (и тоа на два пати) заради, демек, неуредни документи, а притоа истото тоа, претходно, не се случувало со други Македонски граѓани!?
Потоа велиш дека имале други намери освен положување цвеќе на МАКЕДОНСКИОТ херој Јане Сандански и демек сакале да прават интервјуа со селектирани гграѓани од бугарија. Па зарем не е ова одговор на сите прашања ? Не документите биле проблем за преминувањето на границата. Знаеш добро и ти , а и сите ние.
За територијалните претенции и окупацијата, во некоја друга прилика на друга тема.

П.С. „ Некако ми е се повеќе страв да доаѓам во бугарија, а не пак да отидам да му оддадам почит на некој Македонски херој од Пиринска Македонија. За жал мора да речам дека не се чувствувам воопшто сигурен во некои делови (држави) од ЕУ. Мислам дека ова чувство на несигурност го делам со поголем број македонски граѓани , а и граѓани на други земји.“
-Не сте вие бугарите криви , не ме сваќајте погрешно :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom