Како живеат Македонците во Бугарија

Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
emission, saka ot Pirinski da kaje daeka bugarite sme tretite dushmani na Mkadenoja. Kako moga da kajem che sam dushmanin na nekogo, koga ne se usekaam kato dushmanin. Kako moga da kajem da sam dushmanin koga moi dedo e bil vo Goli Otok i e bil prebien da si kaje deka ne e bugarin i da se otkaje ot bugarskio koren. Mojebi makedoncite imat mnogo dushmani pomegu bugarskite politichari, ama vervaite mi deka one sa dushmani i na celio bugarski narod. I vashite politichari sa vashite naigolemi dushmani, no imat korist da vi kajuvat deka dushmanite sa vo Bugarija. Za Grcija ne moga da sborujem.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Кои е поголем душман на Македониа? Този които е примал 2 милиони бегалци, дали е земиа, куки и права како на сите во БГ. Истото е правено и с ерменските бегалци.
Или този дека 60 години е работил врз мозакот на вардарци, вкарал е ного негови сборови во езикот им. И този език веке е далеко од този дека се збори в егеиско и пиринско.
Кои е душманот на Маjка Maкедониja?
За турци и грци не говора. Нека господ ги накаже них.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.791
Кои е поголем душман на Македониа? Този които е примал 2 милиони бегалци, дали е земиа, куки и права како на сите во БГ. Истото е правено и с ерменските бегалци.
Или този дека 60 години е работил врз мозакот на вардарци, вкарал е ного негови сборови во езикот им. И този език веке е далеко од този дека се збори в егеиско и пиринско.
Кои е душманот на Маjка Maкедониja?
За турци и грци не говора. Нека господ ги накаже них.
Душманот е оној кој што ја парчел Македонија а тоа се нејзините соседи јасно ти е сега? И не сме вардарци туку Македонци ебате црвулот.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Душманот е оној кој што ја парчел Македонија а тоа се нејзините соседи јасно ти е сега? И не сме вардарци туку Македонци ебате црвулот.
Maкедонци сте бре ного пати сам кажал. Ебате бастунот.:)
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.791
Па што не викаш вардарци тогаш:tapp:? И да тоа вардарска,егејска и пиринска е од распарчувњети и поделбата на Македонија од 1913год. Пред тоа Македонија една си била.:toe:
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Душманот е оној кој што ја парчел Македонија а тоа се нејзините соседи јасно ти е сега? И не сме вардарци туку Македонци ебате црвулот.
Maкедонци сте бре ного пати сам кажал. Ебате бастунот.:)
Како гледам вас двајцата малку по малку правиме чекор да правиме новата балканска империја. Дијалог има добар нели?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Слушнав имало во Благоевград статуа/споменик на Филип Втори Македонецот? Вистина е?
Во Пловдив е,не е во Благоевград.Баш на центара на града.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Фала Фми. Е вон темата, но ме интересираше пошто вчера слушнав информација за тој споменик, во дискусија со еден универзитетски работник од грција.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Во Бугарија нели нема Македонци - тогаш и прашањево како живеат е ирелевантно. :) :toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Фала Фми. Е вон темата, но ме интересираше пошто вчера слушнав информација за тој споменик, во дискусија со еден универзитетски работник од грција.
Ето и една слика от самиа споменик.
15598469.jpg
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Во Пловдив е,не е во Благоевград.Баш на центара на града.
Во Благоевград на центорот има споменик на Гоце Делчев. По вероватно е да има во Пловдив. Старото име на Пловдив е Филипополис, Филибе, на името на Филип Македонски.
Оште наместо "Ке одиш ли во Пловдив" се кажува понекогаш "Ке одиш ли во Филибето".
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Кои е поголем душман на Македониа? Този които е примал 2 милиони бегалци, дали е земиа, куки и права како на сите во БГ. Истото е правено и с ерменските бегалци.
Или този дека 60 години е работил врз мозакот на вардарци, вкарал е ного негови сборови во езикот им.
Пирински.
Ако мислиш дека си дошол тука меѓу прост и неписмен народ да шириш пропаганда гадно си се за*бал.
Ни ги отековте со демагогии на база 'езикот'. Земи прво прочитај нешто друго освен ваша литература па после јави се .
Извини , може да почнеш и со ваша.

Македонското прашање
Петко Рачев Славејков
Објавено на 18-ти јануари 1871 во весникот „Македонија“ во Цариград.

1888:A New Work on the Ethnography of the Macedonian Slavs

Petar Danilovich Draganov

- " Having all this at our disposal, the Slav philological science should be able to solve, once and for all, the Macedonian language issue and to decide impartially what in these three Macedonian Slav collections belongs to the Bulgarian vernacular and what to the Serbian, and what then naturally, because it belongs neither to the Serbian nor Bulgarian, is the property only of the separate and independent Macedonian vernacular.

(Journal of the National Education Ministry), St Petersburg, Book CCLV, April 1888.



И този език веке е далеко од този дека се збори в егеиско и пиринско.
Тоа само на тебе така ти се сака.

“Guide to the Slavonic Languages” - professor of London University, Reginald de Bray

In 1950 professor de Bray established that there were six different Macedonian dialects which he divided according to their accent and certain other linguistic features into:

1. The Western dialects. – These are further subdivided into:
(a) the central group of the Veles, Prilep, Kicevo, and Bitola regions.
(b) the dialect of the Debar-Galicnik region.

2. The south-western dialect, of the Kostur (in Greek: Kastoria) – Lerin (Greek: Florina) region, spoken mainly in Northern Greece. The dialects of Tikves and Mariovo are also closely related.

3. The south-eastern dialect, spoken in the region of Gevgelija, Strumica and Lake Dorjan.

4. The dialect of the Kukush and Voden (in Greek: Kilkis and Edessa) regions in Northern Greece.

5. The Eastern Dialect of the Stip and Pirin (Bulgaria) region. The dialect of Malesevo and Gorna Dzumaja (Blagoevgrad, Bulgarian) are closely related.

6. The Eastern dialect of the Kumanovo-Kratovo region.

In scattered areas of Southern Macedonia we have traces the most solid area is in the region Kostur (Kastoria). There are six villages north-east of Salonica and four villages near Ser (Seres) with this pronunciation.

We now live in a day and age where the Macedonian language is a fact that cannot be ignored, even by those who formerly, for political reasons, attempted to prevent it from flourishing. There can be no doubting the individuality of the Macedonian language and time is on our side to witness its re-emergence on the world stage in all its glory.

Тука имаш цела тема ако нешто друго не ти е јасно.

Кои е душманот на Маjка Maкедониja?
Тоа само од вас зависи.
Излезете од 19 век или СТОЈТЕ СИ ВО РЕДОТ . Трето нема.


ПС : Темава не е за тоа колку им е убаво на Бугарите во Пиринска Македонија .
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ПС : Темава не е за тоа колку им е убаво на Бугарите во Пиринска Македонија .
Аха,значи темата е тенденциозна и е колко им е зле на македонците во Пиринска Македониja. Благодарам за това дека ни изправи,ние не знаевме.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Joakim, не ми се влиза во дискусиа за езикот. Па оди и офтопик. Ас сам кажал - штом сте се определили како македонци и езикот македонски го почитувам и признавам.
Но ако сакаш ке ти дам линк на ПП кам писмото от Гоце Делчев до Никола Малешевски. На ПП оти ке бидам избришан и казнет. Да видиш езикот на кои пишува
дали има "али", "уствари" и дали има нешто општо.

Ви кажувам. Името ви и езикот за мене са македонски. И ве пддржувам во спорот со геиците. Ама аи престанете на 99 % од пиринско да ни викате какви сме.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Аха,значи темата е тенденциозна и е колко им е зле на македонците во Пиринска Македониja. Благодарам за това дека ни изправи,ние не знаевме.
Домашна работа за тебе .
Есеј за последниот Извештај на Европскиот Комесар за човекови права - Т.Хамамберг за положбата на Македонците во Бугарија и неговиот ефект врз европска Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom