Светско првенство во фудбал, 2010 година, Јужна Африка

Мислења
610
Поени од реакции
7
Судијава го посра натпреварот. Не требаше да ги свири сите одглумени прекршоци на Шпанците. Но сепак го докажаа нивниот квалитет , квалитет за снимање Шпански серии. Одлично одглумен натпревар од Шпанија , и затоа и победија. Пред се поради што имаа играч повеќе , и дека судијата го свиреше секое паѓање и им ја кочеше играта на Холандија. Шпанија најнеубедливо стана светски шампион , и исто како Италија пред 4 години , остави простор да размислуваме кој стварно беше најдобар. И после ќе викаат Шпанија имала поголем посед на топка на сите натпревари. Тоа е така зошто по секоја изгубена топка паѓаат и глумат прекршок.

B

Beck's

Гостин
Campeones Campeones Ole Ole OLEeeeeeeeeee:) isto cuvstvo ko Barca da osvoila trofej,INIESTA Chelsea Part 2:zver:

2.290
Милер е прогласен за најдобар стрелец бидејќи има повеќе асистенции од другите.:)):helou:

8.511
Нормално е да се плаче после губење на финале на светско :)

F

FuckYouAll

Гостин
Боби[Мкд];3668288 напиша:
Четири пати по 1:0 ... :( Најнезаслужено досега ама тоа е. 8 гола дадоа, Германија 16 даде.

Туку Томас Милер, најдобар стрелец. :vozbud::vozbud:
Aко имат 5 гола дадено, најдобар ќе е Форлан.

43.596
adidas Golden Ball: Diego Forlan (Uruguay)
adidas Silver Ball: Wesley Sneijder (Netherlands)
adidas Bronze Ball: David Villa (Spain)

adidas Golden Boot: Thomas Muller (Germany) - 5 goals, 3 assists
adidas Silver Boot: David Villa (5 goals, 1 assist)
adidas Bronze Boot: Wesley Sneijder (5 goals, 1 assist)

adidas Golden Glove: Iker Casillas (Spain)

Hyundai Best Young Player: Thomas Muller (Germany)

Шпанија е новиот шампион на светот

Холандија - Шпанија 0:1 по продолженија (0:0)

Иниеста 116'

Фудбалската репрезентација на Шпанија е новиот светски шампион откако во финалето по продолженија ја победи селекцијата на холандија. "Фуријата" така во своето прво финале успеа да стане осмата држава која се искачила на тронот, а Холанѓаните по 1974. и 1978. година уште еднаш се поразени на последната пречка.

Првите 45 минути ги одбележаа особено остри стартови, првенствено од страна на холандските фудбалери, па судијата Веб имаше доста работа. Шпанците, инаку, подобро влегоа во мечот и преку Виља и Рамос имаа доста добри шанси да поведат. Имаше "фуријата" јалова иницијатива и во продолжение, но Холанѓаните одлично ги затворија сите приоди кон својот гол, чекајќи шанса од контранапади. Но, и Шпанците добро се бранеа дозволувајќи му на противникот да се закани единствено преку прекин.

Во продолжението од мечот "лалињата" беа поодлучни и во 62. минута Робен по проигрувањето од Снајдер пропушти 100 отстотна шанса кога изби сам пред Касиљас, но шпанскиот голмaн извонредно реагираше и ја сочува мрежата. Осум минути подоцна се реваншираше Виља. Од 3-4 метри најдобриот стрелец на шпанската репрезентација не успеа да ја уфрли топката во голот, бидејќи му се испречи некој од противничките играчи.

Многу подинамично и повозбудливо беше во последните 30 минути од мечот. Се играше похрабро и со повеќе ризик на двете страни, но Шпанците беа тие кои беа поблизу до водство. Серхио Рамос во 77. минута по корнерот имаше одлична шанса, но неговиот удар со глава од идеална позиција заврши преку голот. Во екот на шпанската иницијатива, на изненадување повторно во шанса се најде Робен кој му побегна на Пујол, но не успеа да испрати шут кон голот од ивицата на казнениот простор.

Голгетерите потфрлија и во продолженијата. Веќе по првите 15 минути Шпанија можеше да обезбеди победа, бидејќи пропушти 4 одлични шанси, а најдобрата Фабрегас кој во 95. минута беше во речиси пресликана ситуација како Робен пола час порано, но исходот беше идентичен како во споменатата ситуација. Во 109. минута Холандија остана со играч помалку бидејќи Хејтинга доби втор жолт картон и седум минути подоцна се случи моментот на одлука.

Торес ја испрати топката во казнениот простор, холандската одбрана не реагираше најдобро мислејќи дека е офсајд, па Иниеста малку од косо од десната страна успеа со силен удар да го матира Стекеленбург и на Шпанија да и ја донесе титулата шампион на светот.

В

Вори

Гостин
Гнаси,ми се згади од педерската игра сведена на глумење,паѓање,и театралност по терен.
Сосема доволно снобот Веб да наседне на нивната тактика на горенаведеното.

Ништо посебно не покажаа,Веб му даде според мене непостоечки втор жолт картон,односно црвен на Хајтинга.
Финале на СП,во продолженија,5 минути при крај го исклучува и после тоа Холандија прима гол.
Дефинитивно ова светско е најслабото што го имам гледано.

Тренериве,а и судииве полека,но сосема сигурно го уништуваат најдоброто нешто во светот,а тоа е фудбалот.