Светско првенство во фудбал, 2010 година, Јужна Африка

Член од
18 јули 2009
Мислења
6.702
Поени од реакции
6.231
Ќе видите дека Гана ќе и извади најмалку нерешено на Германија и они ќе идат понатака...
Ако извади Гана нерешено, и Србија победи тогаш Германија испаѓа:toe:!!Не верувам дека ке дозволи Германија кикс,мора да иде на победа
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.880
Поени од реакции
16.101
Ако извади Гана нерешено, и Србија победи тогаш Германија испаѓа:toe:!!Не верувам дека ке дозволи Германија кикс,мора да иде на победа
Со две нерешени ќе одат Гана и Србија, значи Германија ќе треба да ја победи Гана ако сака да оди понатаму, а на Србија и е потребно само реми за пласман во 1/8 финале.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Со две нерешени ќе одат Гана и Србија, значи Германија ќе треба да ја победи Гана ако сака да оди понатаму, а на Србија и е потребно само реми за пласман во 1/8 финале.
Лол, Гана е прва, а Германија втора со две нерешени. :)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.880
Поени од реакции
16.101
Боби[Мкд];3628374 напиша:
Лол, Гана е прва, а Германија втора со две нерешени. :)
Во последното коло ако двете утакмици завршат нерешено, Гана ќе е на првото место, а репрезентацијата на Србија ќе е на второ место, ќе имаат исти бодови со Србија, но гол разликата во меѓусебниот дуел ќе одлучи, а Србија е подобра во тоа

 
Член од
28 април 2009
Мислења
1.831
Поени од реакции
253
Со две нерешени ќе одат Гана и Србија, значи Германија ќе треба да ја победи Гана ако сака да оди понатаму, а на Србија и е потребно само реми за пласман во 1/8 финале.
Се гледа гол разликата, моментално подобра е на Германија, и ако завршат двете нерешено, Германија и Гана идат понатаму.

Во последното коло ако двете утакмици завршат нерешено, Гана ќе е на првото место, а репрезентацијата на Србија ќе е на второ место, ќе имаат исти бодови со Србија, но гол разликата во меѓусебниот дуел ќе одлучи, а Србија е подобра во тоа

Се гледа гол разликата во сите натпревари, имаше 100 пати постирано правилото од Фифа.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.880
Поени од реакции
16.101
Се гледа гол разликата, моментално подобра е на Германија, и ако завршат двете нерешено, Германија и Гана идат понатаму.


Се гледа гол разликата во сите натпревари, имаше 100 пати постирано правилото од Фифа.
Океј и да е така,тогаш е сељачко - ебано правило на ФИФА.
 
Н

'Никола'

Гостин
Океј и да е така,тогаш е сељачко - ебано правило на ФИФА.
Зошто сељачко? Јас секогаш сум за правило гол разлика. И во Европските лиги за на крај, најреално е да се гледа тоа правило, а не меѓусебен дуел. Преку тоа правило се гледа константноста на екипата во целост, колку се способни во одбрана да примаат помалку голови, и колку се способни во напад да дадат колку што можат повеќе голови.
А за меѓусебниот дуел, воопшто не е најреално, па се' може да се случи на еден дуел.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.702
Поени од реакции
6.231
Во случај на две нерешени идат Германија и Гана,али нема што Германија да се замара со дуелот меѓу СрбијА - Австралија затоа што киде на победа
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Зошто сељачко? Јас секогаш сум за правило гол разлика. И во Европските лиги за на крај, најреално е да се гледа тоа правило, а не меѓусебен дуел. Преку тоа правило се гледа константноста на екипата во целост, колку се способни во одбрана да примаат помалку голови, и колку се способни во напад да дадат колку што можат повеќе голови.
А за меѓусебниот дуел, воопшто не е најреално, па се' може да се случи на еден дуел.
Точно. Се оценува прикажаното во целост а не само на еден натпревар.
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
И јас мислам дека по ферски е да одлучува мегусебен дуел , но што е тука е..
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.880
Поени од реакции
16.101
Зошто сељачко? Јас секогаш сум за правило гол разлика. И во Европските лиги за на крај, најреално е да се гледа тоа правило, а не меѓусебен дуел. Преку тоа правило се гледа константноста на екипата во целост, колку се способни во одбрана да примаат помалку голови, и колку се способни во напад да дадат колку што можат повеќе голови.
А за меѓусебниот дуел, воопшто не е најреално, па се' може да се случи на еден дуел.
Меѓусебен дуел е најреално нешто.
Сеа Германија ја победила Австралија со 4-0 и си напраила огромна гол разлика во нејзина полза, а Србија ја победи Германија со 1-0 и на крај од овие две репрезентации ќе оди Германија, а во меѓусебен дуел победила Србија, значи поарно ич да не се замарале Србите да ја победат Германија, така испаѓа работата ако не се смета меѓусебен дуел.
Нелогично според мене.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Нема врска, ако се 3 екипи со ист број на бодови и секој има победено еден од тие три се гледа гол разлика...
Убаво пишува во правилникот:
Ако две или повеќе екипи имаат ист број на натпревари тогаш оди понатака тој што:
а)има повеќе освоено бодови во групната фаза помеѓу тимовите кои се споредуваат
б)гол разликата во групата
в)постигнатите голови

едит: грешка сум изгледа...
Се гледала гол разликата најверојатно
 
M

Mario Gómez

Гостин
Aма нeма шанси веќе три екипи да имаат исто бода. Заврши таа работа.

Сега пошо Србите се појаки од Германија нека победат 5:0...:tv:
 
Н

'Никола'

Гостин
Меѓусебен дуел е најреално нешто.
Сеа Германија ја победила Австралија со 4-0 и си напраила огромна гол разлика во нејзина полза, а Србија ја победи Германија со 1-0 и на крај од овие две репрезентации ќе оди Германија, а во меѓусебен дуел победила Србија, значи поарно ич да не се замарале Србите да ја победат Германија, така испаѓа работата ако не се смета меѓусебен дуел.
Нелогично според мене.
Нема врска тоа. Оти па Србија изгубиле од Гана или оти Германија не ја тепале со повеќе голови разлика? Или пак нека ја тепаат Австралија со повеќе голови од Германија, слободно.
Пак ќе кажам гол разликата ја отсликува константноста на екипата, а меѓусебниот дуел не отсликува ништо. Не зборувам само за овие дуели, општо за сите. Најреално и најправилно е со гол разлика.
 
А

Анноун

Гостин
spored mene treba da se gleda meguseben duel . i ne samo na svetskoto , tuku i vo site ligi , a ne na kogo kako mu prdne .

inaku gana se premnogu isforsirani . nisto poveke ne pokazaa zasega od drugite africki selekcii , ako ne bea 2ta penali ke bea ista pesna kako alzir. i aman go otupea so ovoj gyan , golemiot talent , od svetsko do svetsko 4 godini pominaa ne mrdna od francija , kakvi napagaci ima po svetot od nego ke fatat da go kupuvaat. dobar e za penali , za drugo i ne bash .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom