ANIME (Генерална дискусија)

Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
ludak japonskiot go pravi filmot so ti e tebe .....ako e na angliski dzabe gleas.....

Dobro be sefe , ke ti kazam eden primer vo Hellsing imat edno bate po ime Alexander Anderson i tipov e od Skotska , e sea go gledav na japanski i niso ne razbrav (nemoj da me svatis nemam niso protiv japonskiot) , ama so angliskiov mu se dade poveke avteticnost ( so skotskiot akcent i se toa ) .
 
H

HCL

Гостин
edno prasajne , kade mozam da najdam animea so se sinhronizirani na angliski po so tri cisti vneam od japanskiot jazik , a so prevod glupo mi e nekako , po so na You Tube gledav 2-3 epizodi od Hellsing na angliski jazik i ubavo i prilegaa na karakterive .
Кога ќе ги симнуваш, барај си ги Dual Audio. Најчесто се измеѓу 200-300 MB, OGM i MKV формат. Мене Hellsing ми е OGM Dual Audio. Имам и на Јапонски и на Англиски ако сакам да ја гледам. Ако видиш некое што е од прилика 170MB AVI формат, тогаш тоа ти е 100% на Јапонски со Англиски превод. Тие ти се стандардни Funsub-ови.

ludak japonskiot go pravi filmot so ti e tebe .....ako e na angliski dzabe gleas.....
Иако се согласувам со тебе дека Јапонскиот е најдобар за анимеа, сепак има некои анимеа што многу подобро звучат на Англиски. Пример Dragon Ball и Golden Boy ми се свиѓаат многу повеќе на Англиски.
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Иако се согласувам со тебе дека Јапонскиот е најдобар за анимеа, сепак има некои анимеа што многу подобро звучат на Англиски. Пример Dragon Ball и Golden Boy ми се свиѓаат многу повеќе на Англиски.
Vampire Hunter D,Јапонското аудио е тапа додека англиското многу подобро доловува,ваљда пошто не знаеме јапонски:toe:
 
H

HCL

Гостин
Vampire Hunter D,Јапонското аудио е тапа додека англиското многу подобро доловува,ваљда пошто не знаеме јапонски:toe:
Vampire Hunter D ги имам само со Англиски dub, така да незнам како звучат на Јапонски. Bloodlust прво го имав на Германски, ама да не забегуваме со dub-овите.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
Ja spustiv Hellsing serijata ama ovaa ima samo 13 epizodi i traese od 2001 do 2002 ( ZAKON E ! ) . Hellsing Ultimate OVA Series e ponova pocna da se emituva od 2006 i uste trae .

 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Пред некој ден го гледав Vexille во 720p резолуција. Стварно добар 3Д Аниме, ако ви се допаѓа Appleseed, ќе ви се допадне и ова. Случајно некој да не ги има епизодите од Saber Rider and the Star Sherrifs (англиски dub)?
 

VINX

Rhymesaya'
Член од
13 ноември 2007
Мислења
108
Поени од реакции
0
*hugs to my otaku brothers* O.O

anime listata ti e superrr ^^
zabelezav deka go nemas Eyeshield 21 vo listata :O
mozebi si zaboravil da go dodades, a mozebi go nemas i ne ti e gledan , ako ne ti e gledan da go gledas! odma na download! super e! :B

ANIME 4 LIFE xP
 
H

HCL

Гостин
*hugs to my otaku brothers* O.O

anime listata ti e superrr ^^
zabelezav deka go nemas Eyeshield 21 vo listata :O
mozebi si zaboravil da go dodades, a mozebi go nemas i ne ti e gledan , ako ne ti e gledan da go gledas! odma na download! super e! :B

ANIME 4 LIFE xP
Фала за советот, но светот на аниме е многу голем, постојат многу анимеа кои сега за сега ги немам, но во план ми се да ги симнам. Немам намера да прекинам да колекционирам анимеа се додека не ги имам СИТЕ што постојат.
 

VINX

Rhymesaya'
Член од
13 ноември 2007
Мислења
108
Поени од реакции
0
Фала за советот, но светот на аниме е многу голем, постојат многу анимеа кои сега за сега ги немам, но во план ми се да ги симнам. Немам намера да прекинам да колекционирам анимеа се додека не ги имам СИТЕ што постојат.
^^ delime ista strast kon animeto :D i jas imam vo plan da si napravam edna OGROMNA kolekcija, a i fala bogu konecno imam od kade da gi downloadiram hehe xD pa moze nekogas i da se razmenime! :P

:tv:

p.s. momentalno go downloadiram FMA! :]
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Devil May Cry (12 епизоди) брутално аниме, го има по торентиве и на 720п резолуција со 5.1.
 
H

HCL

Гостин
^^ delime ista strast kon animeto :D i jas imam vo plan da si napravam edna OGROMNA kolekcija, a i fala bogu konecno imam od kade da gi downloadiram hehe xD pa moze nekogas i da se razmenime! :P

:tv:

p.s. momentalno go downloadiram FMA! :]
Мене ми фалат три епизоди од FMA. Сите други ми се јак квалитет. Ти со каков квалитет ги симињаш и со каков dub? Пожелно би било и ти да си ставиш листа на анимеа што ги имаш.

Devil May Cry (12 епизоди) брутално аниме, го има по торентиве и на 720п резолуција со 5.1.
Штета што не продолжија да го прават. Така е денес. Чист комерцијализам. Ако не им тргне бизнисот со анимето тогаш го преќинуваат и го оставаат недонаправено.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
sea betman ke bide ludnica....
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Може да ми се објасни која е разликата од аниме и манга?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom