Наци-Скинхедсите во Македонија

DARK3R

Македонец
Член од
14 јули 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
има скинери у скопје
дури и во школо ми доаѓаа.
само заради панкери.
факт е дека панкерите и скинерите се дружат.
имам слушнато и за наци како скинери тепаат албанец а овој се дере куку леле.
Голем к*р.
Не мора да значи.. Има скинери кои мразат панкери, се е до идеологијата. Отвори google побарај и прочитај нешо повеќе да не збориш онака на празно. А и на никој не му смета малку едукација од не многу позната област! :)
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Interesna tema.Najprvin eden nazi-skiner (ne onie drugite skineri) nema zgrozuvanje od da receme eden anarhist ili komunist po svojot fizicki integritet kolku sto ima zagrozuvanje od nekoj drug nazi ( rasist, nacionalist, fanatik) na druga rasa.
Ok sega nesto poveke za temava.
Smetam deka i nacionalsocijalizmot vo sebe sodrzi element na socijalizam no ogranicen vo granicite na edna nacija. Toa se gleda vo dva stremeza. Prviot e da bides ednakov pomegju svoite ( vo svojata nacija / rasa posiroko gledano) a vtoriot e da se izboris svojata nacija da bide nad site pa makar i fizicki gi eleminiral i unistil site drugi nacii. No ne treba da se zaboravi deka i tie nacii odnosno rasi sostaveni od poedinci -lugje se trudat da ja obezbedat svojata egzistencija na ovoj svet. Ako nekoj im ja zagrozuva egzistencijata i tie ke se organiziraat protiv nego na nacionalno/rasno/ili drugo organizacisko nivo. Ne cesto se slucuva onoj koj vo ime na nacionalizmot napagja da stane zrtva na svojot napad ( primerot so nacisticka germanija i rusija). Pritoa ne treba da se zaboravi deka GENETSKIOT IMPERATIV, kako sostaven element na site zivi sustestva vo univerzumot ne mu dozvoluva na ziviot organizam da se odnesuva letargicno dokolku nekoj go zagrozuva. Naprotiv toj ke stori se za toa da ja odbrani svojata egzistencija. Nacionalsocijalizmot i nacizmot ke postoi se duri postojat lugje koi se custvuvaat zagrozeni od nacionalizmot i dejstvuvanjeto na nekoi razlicni Nacii/rasi/religii od niv. Primer "lele ova evreive ni gi zemaa site pari i se kontroliraat vo biznisot i ekonomijata" - ekonomsko zagrozuvanje "lele ova crcive go osvoija muzickiot biznis i vladejat so muzikata, i plus ni gi ebat belite zeni posto se misli deka imaat golemi patlaci"-- kulturno i seksualno zagrozuvanje, "azijative ja preplavija zemjava"- prostorno zagrozuvanje itn... Vo sustinata na nacionalizmot lezi paranojata od drugi, a na smetka na toa i na nacionalnite custva i posvetenost nekoj vo pozadina debelo zarabotuva. Da odime ponatamu vo analizata, vistinskiot nacizam sodrzi i niska na prirodna eleiminacija. Kako sto velat pogore nasite prijatelcinja nacisti pogore "nie sme mec na prirodata, ja potpomagame prirodata itn.." Toa znaci i deka vo ramkite na edna nacija slabite, nemokjnite , sakatite, menmtalno retardiranite treba da se unistat. Pogore kazav sekoj ke stori se za da se odrzi i da ja obezbedi svojata egzistencija. Gledano vo ovaa nasoka vo edna nacija borbata ne bi se odnesuvala samo na lugjeto so nedostatoci i onie bez tuku bi bila i borba na pomalku slabite sprema pojakite pri sto vtorive bi bile zakana za prvite. Ova bi znacelo sostojba na vojna na site protiv site i sekoj protiv sekogo--Alles gegen Alles-- Bellum ones contra omnes.. Sto na krajot bi rezultiralo so eliminacija na covestvoto. Vo ovoj slucaj genetskiot imperativ samoodrzuvanjeto za da se odrzi ke se unisti samiot. Znaci nacizmot vo svojata sustina nr vodi vo druga nasoka osven vo unistuvanje. Zamislete vo denesna situacija, koga mnogu nacii, rasi, imaat atomsko oruzje kade bi go oterale covestvoto so idei na ekstremen nacizam---PA KE TREBA DA POMINAT MNOGU GODINI POSLE EDNA GLOBALNA NUKLEARNA VOJNA ZA DA SE JAVI MAKAR I MAL ZNAK NA ZIVOT NA ZEMJAVA. NE SAMO STO KE SE UNISTI COVESTVOTO TUKU KE SE UNISTI I CELATA PRIRODA. Naciijata, religijata, parite i kaitalizmotkako entiteti se znae komu najmnogu mu koristat i kako se vrsi upravuvanje na covestvoto so niv,predizvikuvajki si vojnicki, nemiri, krizi,glad beda, stradanje.
Toa nakratko e moeto razmisluvanje za nacizmot kako ekstremen nacionalizam, i kako i pri razmisluvanjeto za site temi i problemi na ziveenjeto i egzistencija smetam deka dadov razmisluvanje koe vo svojata priroda e vodeno od racionalizmot, logikata i pricinsko-posledicnata kauzalnost. Dokolku nekoj smeta poinaku bi bil srekjen da go cujam negovoto mislenje
Non scholae, sed vitae discimus
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.776
Ako nekoj im ja zagrozuva egzistencijata i tie ke se organiziraat protiv nego na nacionalno/rasno/ili drugo organizacisko nivo.
Со што ја загрозуваат егзистенцијата оние кои имигрираат у Западна Европа, со работно место како чистачи на клозети и Работници во Комунално а???
Дали имаат привилегии оние коишто имигрираат во Западот да бидат ставени на високи функции? Со тоа можат да им ја загрозат егзистенцијата, а не со амалска работа.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Најголемата стапка на враќање и растење на нацизмот во Европа е секако поради растечката имиграција во Европа. Неонацизмот во Европа почна да се појавува во 80 тите години (а може и порано) во Европа поради зголемениот наплив на имигранти од поранешните колонии на земјите што биле господари. Така прва на удар е Франција која почна да прима имигранти од Тунис и Алжир, Британија од Пакистан и Индија, Германија од Балканот, Турција и Курдистан, Италија од Либија и Шпанија од Мароко. Дел од работниците после истечениот рок на работа се вратија но голем дел останаа во тие земји и формираа гета во кои денес е забранаето да се оди за тие што не припаѓаат во него или не се од сита раса како што се тие. Така поради се поголемата опасност од имигрантите почнувајќи од културата на тие земји па се до личната безбедност почнува да јакне десницата и да се формираат наци скинхеад движења и останати слични партии кои до ден денес почнуваат се повеќе да јакнат. Нео Нацистичкото иако се смета дека е само на нацискинерите во него има и многу нормални , искусни и генијални луѓе кои ги има и во политичкиот и социјалниот живот и кои се на чело на тие партии. Нацистичкото движење е највеќе изразено во Русија и Украина од Источните земји, во западните во речиси сите западни земји но го има и во други земји дури и во јужномареиканските земји иако се сметаат дека од таму е дувлото на младата генерација левичари. Гледано денес на политиката во Европа може да се види дека денес десницата има направено многу чекори благодарение од растечката подршка на обичниот народ, со преземање на неколку потези како што е забраната за носење на бурките и растурање на стационарите на Ромите во Франција, Петиции против изградба на Mega Mosque во Лондон за време на олимписките игри во 2012 во Британија, формирање на гарди прив имигранти во делови на Италија по примерот на "Црните кошули", референдум против изградба на минариња во Швајцарија, петиција за рефернедум против Турците во Бугарија, кампања на Златна Зора од Грција против муслиманските имигранти за нивно протерување, давање на предлог од унгарските националисти за подигање на работни логори за Ромите и муслиманските имигранти и ред други работи во останатите западни земји.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
значи по-промашена идеологија од оваја нема, со што би резултирало тоа физички да ги поразиш сите кои не се од твоја раса/нација? многу лесно нели? -ВОЈНА! а кој сака војна, за време на војна самата нација, твојата а и другата претрпува преголеми загуби кои неможеш да ги санираш ни 50 години после војната, а за што да војуваш со другиот? па да ти си супериорен и само ти треба да владееш со светот, па нели тоа ке го мисли и другата страна, а што ако те победи? големото его ке се сруши за секунда, гледам многу патриоти сте сите наци скинери, а ако има војна сите бегате ко пички, секоја чест за исклучоците ама тие па се ретки а и не те гибаат ако не ги гибаш, зборам за овие шо се нафурани копилина шо уште немат средно завршено и појма немаат што се се дешава прво во државата и колку народот страда а сепак го поддржуваат тоа бидејки се квази патриоти нели, и ке ги видиш со лавчето на спидфаерка(ако така се викаше) што значи го поддржуваат ВМРО а не гледаат што само му направија на народот, да секако дека и СДСМ го направија тоа и сите тие не водат кон пропаст, по ова сигурно ви текна еј абе анархист е овај, е да тоа најмногу ми одговара, ке забегам малку од темата, но да направиш анкета повеќе од 70% ке ти одговорат дека анархија е безредие и хаос, но тоа е засновано на историски факти кога свеста на луѓето била каде каде поназад од тоа што е денес а сепак тоа далечно назад е толку блиску со ова што е сега така да човековата свест не е на толку вискоко ниво за да мисли "не му ја крадам кокошката на комшијата бидејки е негова" ами сеуште мисли "не му ја крадам кокошката на комшијата бидејки ке одам во затвор" или па оние уште по неразвиени ке ти речат "не му ја крадам кокошката на комшијата бидејки ке ме казни господ". е сега, оние првите се реткост, вторите е во нив можи да се речи дека и има некоја иднина ако се едуцираат правилно, а за третите едноставно незнам што да речам, за греота, тие кога не се научиле на тоа со затворот нема да се научат ни на ова но секако нема да прават проблеми ако се воведе анархистичко уредување бидејки тоа е всушност БЕЗ ВЛАСТИЕ и БЕЗ ЗАКОНИЕ а не безредие и хаос, е сега некои ке речат па чекај нели без властие и без законие водат кон безредие и хаос, епа не водат ако човековата свест е доволно развиена да не го направи тоа безредие и тој хаос, затоа анархија сега малку тешко, можда по 100 години и повеќе, него зборот ми беше, зошто да се навраќаме на минатото т.е. нацио социјализмот како уредување кога имаме неуспешна проба -нели чичко Адолф Хитлер проба па не му успеа, зошто да се навраќаме назад и да го кочиме човештвото, кога можиме да гледаме напред кон иднината? колку би било убаво само кога би биле сите еднакви и би немало клошари што бараат храна по контејнери бидејки секако го нема батката што вработува со партиска книшка, секој би можел да заработи за да се прехрани и да живее убаво, секако ако има анархија бидејки ке нема и држави па така да ке може секој без проблем да ја запали колата и да оди на море да си ги соли јајцата кога што ке му прдне на курот, секако нема таму да му ја ишкртаат колата со спреј или да му ги напраат гумите и џамовите пепел. нели би било убаво кога ке видиш грк, албанец, турчин, ѓуптин... да не ти дојде да му ркнеш во фаца бидејки е грк, ром, албанец... туку да ти дојди да му речиш здраво или да ти дојди да го частиш пиво бидејки е ЧОВЕК ист како тебе од месо и крв..... има уште милион примери, можеби и забегав од темава али битно го искажав тоа што сакав да го кажам
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
значи по-промашена идеологија од оваја нема, со што би резултирало тоа физички да ги поразиш сите кои не се од твоја раса/нација? многу лесно нели? -ВОЈНА! а кој сака војна, за време на војна самата нација, твојата а и другата претрпува преголеми загуби кои неможеш да ги санираш ни 50 години после војната, а за што да војуваш со другиот? па да ти си супериорен и само ти треба да владееш со светот, па нели тоа ке го мисли и другата страна, а што ако те победи? големото его ке се сруши за секунда, гледам многу патриоти сте сите наци скинери, а ако има војна сите бегате ко пички, секоја чест за исклучоците ама тие па се ретки а и не те гибаат ако не ги гибаш, зборам за овие шо се нафурани копилина шо уште немат средно завршено и појма немаат што се се дешава прво во државата и колку народот страда а сепак го поддржуваат тоа бидејки се квази патриоти нели, и ке ги видиш со лавчето на спидфаерка(ако така се викаше) што значи го поддржуваат ВМРО а не гледаат што само му направија на народот, да секако дека и СДСМ го направија тоа и сите тие не водат кон пропаст, по ова сигурно ви текна еј абе анархист е овај, е да тоа најмногу ми одговара, ке забегам малку од темата, но да направиш анкета повеќе од 70% ке ти одговорат дека анархија е безредие и хаос, но тоа е засновано на историски факти кога свеста на луѓето била каде каде поназад од тоа што е денес а сепак тоа далечно назад е толку блиску со ова што е сега така да човековата свест не е на толку вискоко ниво за да мисли "не му ја крадам кокошката на комшијата бидејки е негова" ами сеуште мисли "не му ја крадам кокошката на комшијата бидејки ке одам во затвор" или па оние уште по неразвиени ке ти речат "не му ја крадам кокошката на комшијата бидејки ке ме казни господ". е сега, оние првите се реткост, вторите е во нив можи да се речи дека и има некоја иднина ако се едуцираат правилно, а за третите едноставно незнам што да речам, за греота, тие кога не се научиле на тоа со затворот нема да се научат ни на ова но секако нема да прават проблеми ако се воведе анархистичко уредување бидејки тоа е всушност БЕЗ ВЛАСТИЕ и БЕЗ ЗАКОНИЕ а не безредие и хаос, е сега некои ке речат па чекај нели без властие и без законие водат кон безредие и хаос, епа не водат ако човековата свест е доволно развиена да не го направи тоа безредие и тој хаос, затоа анархија сега малку тешко, можда по 100 години и повеќе, него зборот ми беше, зошто да се навраќаме на минатото т.е. нацио социјализмот како уредување кога имаме неуспешна проба -нели чичко Адолф Хитлер проба па не му успеа, зошто да се навраќаме назад и да го кочиме човештвото, кога можиме да гледаме напред кон иднината? колку би било убаво само кога би биле сите еднакви и би немало клошари што бараат храна по контејнери бидејки секако го нема батката што вработува со партиска книшка, секој би можел да заработи за да се прехрани и да живее убаво, секако ако има анархија бидејки ке нема и држави па така да ке може секој без проблем да ја запали колата и да оди на море да си ги соли јајцата кога што ке му прдне на курот, секако нема таму да му ја ишкртаат колата со спреј или да му ги напраат гумите и џамовите пепел. нели би било убаво кога ке видиш грк, албанец, турчин, ѓуптин... да не ти дојде да му ркнеш во фаца бидејки е грк, ром, албанец... туку да ти дојди да му речиш здраво или да ти дојди да го частиш пиво бидејки е ЧОВЕК ист како тебе од месо и крв..... има уште милион примери, можеби и забегав од темава али битно го искажав тоа што сакав да го кажам
Ако Национал Социјализмот е промашена идеологија зашто се поголем број луѓе зборам оние кои не можеш лесно да ги манипулираш ја подржуваат. Не сум јас никаков нацист или комунист, да не се разберете погрешно. И јас сум да живееме сите во мир и да има соживот но како ќе живееш со луѓе и ќе ги почитуваш (со големи исклучоци) кои иако тука се родиле не ја сакаат и осеќаат за своја земјата во која се родиле без разлика како и да се вика и на секој можен начин сакаат да ја уништат. Поради тоа и се создаваат сите тие неонацисти, шовинисти, наци скинери и остала багра и контра тоа се создаваат левичари и комунисти кои сакаат да им се спротивстават на таквите предрасуди и со сила да ги натераат да живеат заедно сите вери и народи и покрај омразата едни према други, а луѓето не можат меѓусебно да најдат свој заеднички јазик. А се поголемата разделба и омраза меѓу народите и религиите им одговара на Илуминати фамилијата за да има се повеќе конфликти и војни за полнење на нивните џебови со пари од продажба на оружје и реализирање на нивниот вековен сон а тоа е НОВ СВЕТСКИ ПОРЕДОК.

И јас забегав малце со темата но сто е тоа е

Наци скинхедсите не претставуваат никаква закана во Македонија бидејќи фала богу ги нема веќе во Македонија последниве неколку години. Беа најинтензивни од 2001 до 2005 кога ги апсеја секој ден и тогаш се растурија. А за анархистите еве да се види дека ни малку ни повеќе не се разликуваат(освен идеологијата) од наци ќељавците.

 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Морам да се цитирам пред да ме иритираат коментарите :

Е сега за иницијаторот на темава, ќе те замолам да прочиташ по Гугл за термните, фашист, нацист, националист, патриот.
Насекаде пишуваш нацисти нацисти нацисти, ќе те замолам да сфатиш еднаш за секогаш дека тоа се Нео Наци односно Национал Социјалисти кои си ја сакаат државата, тука на овие простори си ја сакаат Македонија, како што Англичанецот Англија итн.
Нацист во превод друже значи Националист кој својата љубов кон државата ја искажува на агресивен начин. Како што поекстремното за Патриот е Националист така од Националист преминува во Нацист. Тоа да ти биде јасно.
Национал Социјализмот потекнува од Германија, основачот не е Хитлер туку окултното движење Туле кое се појавува во 19 век туку тој таа идеја ја претставува со тоа име.

Гледам дека си дете на Маркс, значи си начитан, сигурно ќе можеш главната цел на Национал Социјализмот да ја разбереш и да увидиш колку е само слична со таа на Маркс.


Сите што ги знам се запишаја на факултет, сите бар се обидоја на нешто, оние што не успеаја ги има и во традовите и во шарперите со еден збор РАБОТНИЧКА КЛАСА кај системот така налага кој има пари ќе се школува кој не нема.

Прочитав дека не идат на факултет дека се ништо ау ти реков ми рече. Долу ќе ти кажам нешто за себе бидејќи си кажа дека за ништо не ги бидува тие скинери.


Јас бев скинер 5 години, Национал Социјализмот си го обожавам и проучувам иако сум од Комунистичка фамилија.
Бидејќи сега работата и се останато не ми дозволува така да се облакам, да кажам сега сеносам само 40% од она што носев порано.
Факултет Аналитичка Биохемија. Средно Фармација ( успехот ми беше 100 тоа беше максимум мислам така? ).
Надобар војник во генерација. Ваууу тоа ме прави опасен нели и да ми се плаши некој нели? Не! Тоа е само ради што така сакам јас да биде, да се трудам да бидам најдобар.
Имам 36 различни сертификати од општински, невладини итн итн итн.
Ако познаваш некој што го правел воениот психо тест прашај кого знаат највеќе што постигнал... 48 поени, чекај тоа беше максимум така?!?
Од 14 години работев по пицерии, на 17 години бев пица мајстор 800 денари на ден земав... успех така?
Три странски јазици пишување, читање и зборување.... успех и знаење е тоа нели?
Вртев девојки од шмизли до нај хард кор панкерки... успех е тоа нели, фраер сум нели?
И ред други социјални признаниа али ајде сега веќе докажав што ми беше поентата.
Јас сум она екс наци скинер со преголем коефициент на интелегенција, она што го викаа фраер, мамоебач што ги прошол сите школски другарки, опасен поглед и спремен за се, така?!?!

Искрен сум за се што кажав, ми го поштуваш знаењето и доживувањата како еден екс наци скинер кој сепак успеал нешто така?

Немој некој погрешно да ме сфати, не се фалам, туку сакам само да докажам и разјаснам дека не се сите идиоти.... знаеш како треба да викаш за непријателите и оние што ги мразиш? - Има г*мна меѓу нас како што има добри луше меѓу нив.


И ќе ги молам модераторите или админите да ја затворат темава. Која по ред е за Наци Скинери не ми текнува, стварно е банално за тоа да се зборува, и можност на некои да пцујат и вреѓаат некого преку интернет.
Прекинете да кењате без да проживеете нешто ок?
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Со што ја загрозуваат егзистенцијата оние кои имигрираат у Западна Европа, со работно место како чистачи на клозети и Работници во Комунално а???
Дали имаат привилегии оние коишто имигрираат во Западот да бидат ставени на високи функции? Со тоа можат да им ја загрозат егзистенцијата, а не со амалска работа.
Recenicata e izvlecena vo pogresen kontekst za razlika od ona sto sakav da go kazam. Poentata mi bese deka nacizmot e vo sprotivnost so covekovata priroda na egzistencija i koegzistencija. Ako nacistite zagrozat nekogo, i toj drugiot ke se organizira da se zastiti -prosto kazano. Znaci Sekoj voden od genetskiot imperativ na opstojuvanje ke stori se za da se odbrani dokolku nekoj mu go zagrozuva integritetot, bez razlika dali e premier ili cistac na klozet.
No nations, no religions , equal resources among the people !!!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Абе сите идеологии се добри се додека некој не дојде и грешно ги интерпретира.
А вакви идеолошки филозофии може да се само локал идеологии, кои мене ми се сосема нејасни. (се мисли на нејзините следбеници)
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Морам да се цитирам пред да ме иритираат коментарите :



Прекинете да кењате без да проживеете нешто ок?
грешка си дечко,........Национал Социјалистите(нагалено Нацистите) се едни безрбетни празноглавци т.е. во главата им е увртено да СЕ БОРАТ за својот народ и држава(нагалено ДА МРАЗАТ СЕ):pos2:
многу луѓе го осудуваат Национал Социјализмот,само поради геноцидот врз Евреите...
но никој не го осудува
Комунизмот-поради убиствата на голем број нивни противници,
Капитализмот(демократијата)-поради преголемата алчност,и создавањето на Третиот Свет

НС претставува почитување на сопствената /народ и негова благосостојба(мала стапка на невработеност).........

а за тие некој си анархисти во МК........:pos2::tv::pos::smeshko::cheeky1:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.776
многу луѓе го осудуваат Национал Социјализмот,само поради геноцидот врз Евреите...
но никој не го осудува
Комунизмот-поради убиствата на голем број нивни противници,
Капитализмот(демократијата)-поради преголемата алчност,и создавањето на Третиот Свет

НС претставува почитување на сопствената /народ и негова благосостојба(мала стапка на невработеност).........

а за тие некој си анархисти во МК........:pos2::tv::pos::smeshko::cheeky1:
A шо правиме со Холокаустот врз Славјаните 25 милиони жртви на СССР и
преко 2 милиони жртви на Југославија. Друго колку илјадници хендикепирани и инвалидизирани лица кастрирал Хитлер во Немачка
Ај пресметај кој поголемо зло нанел. Комунизмот постоел од 1917 до 1991 година, а Фашизмот од 1933 до 1945 година. Што значи Фашизмот да постоел 74 години уште колку жртви ќе нанесел а???
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
imam gledano dokumentarki za ruskite naci-skinhedsi totalno opravduem ideologija borba lugeto spored mene od se u svetov imanaat najgolemo pravo i najbolje ideali u rusija se organizirani protiv cecencite i proti drugi migranti od drugi zemji na bivsiot sovetski sojuz koi doagaat u rusija po rabota i im zavzemaat mesta na rusite toa e nesto sto skinhedsite tamu go svatile i rabotat protiv toa i taka treba kaj nas nz kako se organizirani ili kako deluvaat i dali voopsto se organizirani namesto e i ideologijata i idealite SAMO NAPRED !!!!!!!
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
A шо правиме со Холокаустот врз Славјаните 25 милиони жртви на СССР и
преко 2 милиони жртви на Југославија. Друго колку илјадници хендикепирани и инвалидизирани лица кастрирал Хитлер во Немачка
Ај пресметај кој поголемо зло нанел. Комунизмот постоел од 1917 до 1991 година, а Фашизмот од 1933 до 1945 година. Што значи Фашизмот да постоел 74 години уште колку жртви ќе нанесел а???
Тоа што на фашистите им требало помалку време да го направат истото што го правеле комунистите само означува дека се поспособни а не дека се понемилосрдни, и дека нанеле повеќе зло, всушноост нанеле исто зло според мене...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Можеби се девијантна појава во едно општество, но веројатно се создадени како одговор на други девијантни појави со кои се во спротивност како на пример хомосексуализмот, ниското ниво на патриотизам и слично. Јас лично сметам дека доколку такви појави во едно општество не би имало, не би имало ниту потреба од постоењето на скинхедсите зашто во тој случај не би имале причина за постоење и би згаснале.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
A шо правиме со Холокаустот врз Славјаните 25 милиони жртви на СССР и
преко 2 милиони жртви на Југославија. Друго колку илјадници хендикепирани и инвалидизирани лица кастрирал Хитлер во Немачка
Ај пресметај кој поголемо зло нанел. Комунизмот постоел од 1917 до 1991 година, а Фашизмот од 1933 до 1945 година. Што значи Фашизмот да постоел 74 години уште колку жртви ќе нанесел а???

Што добро ти донесе комунизмот а кое добро ти го донесе капитализмот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom