Наци-Скинхедсите во Македонија

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.056
го сакам шабан, пошто он го конта тој муабет и иако стилистички изглеа ко да е све тоа харш его трип, суштински ние се сакаме (барем ја го сакам него, он е сумњив со емоции)
Кисс4е :ljubove:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.672
Поени од реакции
21.777
Си ги опфатил сите опции, нема што да ти пишам више. :D Не ти се лутам уопште, веруем дека за нешто си у право, за нешто не си.
Иначе знаеш, Џим Џонс на неистомислениците, ќе им шибнел по некој шамар и бокс пред сите, за после да им каже дека тоа е пошто ги сака.

Тоа е точно, у различни периоди од животот сум имал склоност да его трипам и луѓе да ме избегнуваат ради тоа. Его трипаат многу луѓе, ти си его трипал, ојле го праел тоа, дојле посебно. Имам и други срање особини, некои ми се добри. На крај краева, сите се избегнувани од едни луѓе и сакани од други. Не веруем дека некој е исклучок од тоа правило. У други периоди од животот, сум имал екстремно мала самодоверба и тогаш луѓе ме избегнуеле, а други ме сакале. У секој период, ја како и сите други, сум бил избегнуван/сакан од различни луѓе, ради различни причини, некогаш поради моја кривица (сум усрал нешто/сум бил гомнар) некогаш ради нивна. У задњо време пробуем кога праам муабет со луѓе, да емпатизирам со нив, да ја зимам нивната перспектива и да водам дискусии кои се задржуваат на темата. Иам некој напредок у целиот тој муабет со самосочувство, праење мудри одлуки и сите тие ствари, па дури и луѓе што ме знаат, ме пофалиле за тоа. Уште знам да заебам повремено, ама се подобруем! Ќе заебуем и во иднина, пошто сум човек.
Фер инаф.

На форум, кога пишуем вака, посебно со некој ко Шабан, тебе или некој друг со кој сакам да зборуем подлабоко, тоа не го правам со намера да се импонирам како супериорен, туку пошто ми е забавно (нешо ко шах), да навлегувам подлабоко у некои муабети и да наоѓам грешки во аргументите(!!!!) на соговорникот. Со тоа соговорникот може да ги подобри своите аргументи и да најде критика за моите, па аргументите што ќе го издржат тестот на времето, се најдобри. Тоа „мерење курови“, ја го глеам повеќе као заебанција, у стилот на последниот збор што Хелсинг и Дракула си го кажуваа у тој филмот со Лесли Нилсен. „Здравко Смилевски глупо мое“ маневрот, поише ми е комик рилиф што ги праи муабетите забавни и комични. Ради тоа го сакам шабан, пошто он го конта тој муабет и иако стилистички изглеа ко да е све тоа харш его трип, суштински ние се сакаме (барем ја го сакам него, он е сумњив со емоции), и тоа мерење курови е забавно. Некогаш стварно знам да се надркам ако некој видам дека тресе глупости и его трипа во исто време, па пошто ме иритира таа комбинација, почнуем да вреѓам, нешто што не тврдам дека ми е добра особина. Повремено, ја пошто сум идиот, заборавам дека не можам да го иам тој модус операнди со секој на форум - има луѓе што се вреѓаат и не го гледаат тој муабет така ко што ја го глеам кога зборуем со некој ко шабан.
Што знам, целово ова објаснување ми делува на млатење празна слама и ќе го земам со скепса. На болдот покасно ќе се вратам. Што е тоа Здравко Смилевски?

Од друга страна, ја мислам дека у ваков тип муабети и други што се многу полефтерни, све сфаќаш пресериозно (малце и ја да ти шибнам некоја критика). Иам приметено дека и во темите за боемство, шабанска музика, комунизам и све остало, малце да дојде до некое спукуење, реагираш многу бурно и си го зимаш целиот тој муабет при срце. Па евентуално, почнуеш прво пасивно-агресивно, па почнуеш да вреѓаш (ко навредиве што ги пиша погоре) за на крај да ја пишеш „Војна и Мир“ у форма на пост со длабоки психоанализи на соговорниците, све тоа за нивно добро. Тие за кои зборуваш, можда ти се битни и ради тоа си губел време (освен некогаш кога и тебе ќе те спукаат его трипови ко што му се дешава на секое људско биче), а можда и не ти се.
Ако темите ми се (субјективно) блиски како тие погоре што ги пиша, да, а не треба така. Ако не ми се, знам да провоцирам, некогаш и повеќе од што треба. Со провокација го вадиш вистинското лице на оној/онаа од другата страна на масата. Кога ќе помисли дека не е веќе должен да ти комуницира со политичка коректност го кажува тоа што реално ти го мисли. А тоа ми е мене лично многу побитно. И овој метод како и оној погоре со а приори лепење етикети за мене се покажал функционален во пракса. За жал, more often than not, нема пофин начин за да се стигне до таа цел. Провокацијата ослободува од стегите и ти го дава реалното мислење, без финти, скриени трошоци.

Ако стварно ти се битни и ги поштуеш, глеј да им пишеш пп за пиво некое, па тет а тет кога ќе седнете, да напраиш муабет со нив и за историја, географија, филозофија, нивниот карактер и што све сакаш да зборуеш со нив.
Има и напорни луѓе што ги поштуеш. Онакви, мелат цело време, не знаат кога да застнаат, кога претеруваат, кога отекуваат непотребно. Имам таков во едно од друштвата, на другар другар, така улета. Фер, поштен, коректен, нема да те заебе, ќе ти помогне колку може. Ама, напорен, се он знае, се он збори, се он е во право, секој втор збор му е глуп, ретарда, демек на заебанција ама со претерување и напор. Нема осет. Затоа го дозирам, избегавам кога е он присутен да сум и јас. Разумен компромис.

Вака кога пишуеш јавно за сите да прочитаат сред корзо, испаѓаш малце шупак и покрај твоите најдлабоки алтруистички пориви кои тврдиш дека се причини за тоа што го пишуваш.

Е да, шупачки е. И за мене е шупачки релативизирање на секоја ситница, демек некапирање на контекст и неразбирање на метафори, читање меѓу редови и слично. Реципроцитет, јеби га. Гледам да е по заслуга, колку позаслужено толку пошупачки. Потем речено, на сред пост ако пишев, кој го прочита ова нека ми побара 50 евра во ПП и ќе му дадам, во џеб магично ќе ми никнеа 300-400 евра. Чисто сумљам дека двоцифрен број прочитале. Ако стварно сакав корзо, ќе беше одбрана Драга Кајгана, фудбалските теми и слично каде што target reach-от е далеку поголем. И ќе беше кратко пишано за да не биде прерипано.

Болдот од горе. Слично како и тебе и мене ме нервираат его трипачи, курчатори, просеравачи и непотребно арогантни. Значи зборам за луѓе кои што трипањето им е дифолт моуд, а дека на секој му се дешава, му се дешава. Затоа од сите политичари во Македонија кои се кој од кој погаден Фрчко ми е убедливо најодвратен. И тука е разликата. За разлика од тебе не мора да е комбинација со глупости. Општо курчење ме иритира, посебно ако нема даден повод или причина. Бот што го земаш ти за пример (или не го земаш, кај ми е burden of proof-от) го сметам за таков профил, класично струмичко (како стереотипно културолошка, а не географска карактеристика) сељанче, мрсење муда, просеравање. Таков сум ако видам такво понашање, без разлика дали сум инволвиран во дискусијата или не.

За дуплите јузери. Кој па сега спомна дупли јузери ќе речеш. Мислиш мене не ми се трола? Каква пациентела има тука, да ти е мерак. Ама тогаш форумов ќе биде калакурница. Е сега не е малце педерски или шупачки што викаш ти , отвори јузер, играј си курташак, бан, нов јузер, бан, нов јузер итн... Плус, љубовта твоја има давано и многу гадни коментари од типот на-Јас сакам да те ебам тебе дури ја читаш Библијата на едно девојче ни крива ни дужна. 3-4 пати имам притиснато пријави до сега воопшто, еднаш беше за тој случај. Континуирано тролање, отворање на милион јузери и изигравање кловн Бозо константно, рака на срце некогаш успешно, треба да ти каже нешто за човек, ама ај да не се мешам љубов.

За трачарење да нападнеш некого е исто како да го нападнеш за мастурбација.

Бот има една убава особина, а тоа е што знае да издржи фрлена ракавица и да не се наљути или изреагира како прле пред своето магаре.

Честито, хетеросексуално го одигра ова. И чисто за да бидеме на чисто

а)Некои хомосексуалци се педери
б)Педерите се срање
в)Некои хомосексуалци се срање
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom