Аудио Опрема: Засилувачи, Ресивери, Тунери, Звучници...

Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Значи океј е и без DTS или подобро да собирам пари да купам некое со DTS?



Не се секирај, 720р и 1080р филмчиња имам, и добар дел од нив имаат DTS, а останатите се AC3 мислам;)

Da znaes samo deka ako zemes bez DTS, filmovite sto gi imas so DTS sto se nema da ti rabotat t.e. nema da imas zvuk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Од кај ги зема Solo 7c и колку пари? Иначе Audigy вади поинтересен звук во игри, а Xonar е подобар за слушање музика. И двете картички се топ, особено споени со Microlab Solo 7c. Зависи што ќе правиш повеќе, музика или игри.
Аудиџи е далеку од топ ама за парите не е лоша. Ксонар за 3000 ден е нешто ненормално квалитетно, ако би госпредил со некој друг дел од хардверот би рекол дека е она што беше 8800GT на времето, револуција. Поготово ако се знае цената на истата но и перфектниот софтвер што го нуди Асус за разлика од тињето на Криејтив кои од тој поглед се хит енд мис. Плус самиот интерфејс на драјверите е далеку далеку од оној на Ксонар. Бев кај Гојдо и правевме споредба, и тоа со модифицирана карта. За игри можда е ок ама чистината и динамкита, деталноста што ја нуди Ксонар е многу пред Криејтив. Значи најдобро потрошени пари во мојот живот! игрите и графичките застаруваат/здосадуваат ама музиката не! Чим моиве бедни Logitech X-530 добија многу на динамика, па и чистина знаејќи какво ѓубре се тогаш можеш да замислиш каков ми е звукот на слушалките, за кои најмногу и ја купив Ксонар. Единствен проблем со толку добар звук е што ги приметуваш грешките на продукцијата :icon_lol:
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
jas gi imam philips shp ama zvuckite davaat pocist i pokvaliteten zvuk zatoa razmisluvam za stx ama d1 e 4000 a stx 12000 e sega prasanjeto e dali stx ke ja opravda razlikata od 8000 denari .
BTW debar maalo kaj kruzen "maks" kompjuteri mislam bese 10000 gi zedov
 
Член од
4 септември 2007
Мислења
106
Поени од реакции
6
прашање:

Се наоѓа некаде ASUS Xonar D1 во Скопје, Македонија?!! Никаде ја нема. :(
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Незнам дали на прашањево му е тука местото ама ај...
Имам постар систем Kenwood и некои кастм звучници што си ги направив ама бидејќи немам место во собата сега, а ми треба системот за да ја вклучам гитарата во PC може ли некако да се направат двата излеза во еден

Иначе и јас и се оштрам на ксонарот кај и да е ќе ја земам и јас :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
jas gi imam philips shp ama zvuckite davaat pocist i pokvaliteten zvuk zatoa razmisluvam za stx ama d1 e 4000 a stx 12000 e sega prasanjeto e dali stx ke ja opravda razlikata od 8000 denari .
BTW debar maalo kaj kruzen "maks" kompjuteri mislam bese 10000 gi zedov
Зависи колку се добри звучниците, за да осетиш видна разлика треба да имаш екстра звучници (хај енд) од некои си 300-400 евра и јаче. На твое место би земал Ксонар без око да ми трепне. Истото и јас се мислев кога земав слушалки, и сите на странсите форуми ми кажаа дека Ксонар е доволно добар избор за средна класа на звучки - слушалки (едногласни беа) Ако веќе влезеш у лудилото до крај тогаш да, само не се исплати да зимаш толку добра звучна за просечни звучници.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
i jas taka mislev samo cekav nekoj da mi potvrdi , OK aj prasanjeto na world-eater kade da ja najdam xonar d1
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Види во Сет ако ја нема, порачај ја.
 
Член од
4 септември 2007
Мислења
106
Поени од реакции
6
Ја нема во Сет прашав јас денеска по телефон. Таа ми рече дечките што вршат нарачки моментално се на одмор па не знае дали ќе ја добијат во скоро време. Не ми спомна ништо дека можам јас да им нарачувам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ја нема во Сет прашав јас денеска по телефон. Таа ми рече дечките што вршат нарачки моментално се на одмор па не знае дали ќе ја добијат во скоро време. Не ми спомна ништо дека можам јас да им нарачувам.
Епа незнам тогаш, побарај низ градов, ама мислам дека најголема шанса има Сет да ја добијат први застапници на Асус се или пак да ја порачаш од таму, сега изгледа дека ќе мора да почекаш малце али вреди :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.979
Поени од реакции
31.951
Мислење за звучнициве?
sh320ql_overview.jpg
http://www.pioneer.co.uk/eur/products/62/99/161/S-H320V-QL/specs.html
Некако ме плаши осетливоста од 88db...

Појачалото е Amp9 (кит):
http://shop.41hz.com/shop/item.asp?catid=15&itemid=35

Препорака за floorstand-ери до накај 250е?
Басот не ми е многу битен. Знам дека за таа цена не можам да барам ништо посебно ама чисто како информација најчесто слушам класика, џез (но не исклучиво). Квалитетна репродукција на вокали ми е исто битна... Но да не го дрвам, што мислите за горенаведениве звучници и/или препорачајте некои до 250е...
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Мислење за звучнициве?
Прегледај го приврзокот 32241
http://www.pioneer.co.uk/eur/products/62/99/161/S-H320V-QL/specs.html
Некако ме плаши осетливоста од 88db...

Појачалото е Amp9 (кит):
http://shop.41hz.com/shop/item.asp?catid=15&itemid=35

Препорака за floorstand-ери до накај 250е?
Басот не ми е многу битен. Знам дека за таа цена не можам да барам ништо посебно ама чисто како информација најчесто слушам класика, џез (но не исклучиво). Квалитетна репродукција на вокали ми е исто битна... Но да не го дрвам, што мислите за горенаведениве звучници и/или препорачајте некои до 250е...
Microlab Solo 7c, со вградено појачало. Накај 170 евра.
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Звучниците не ги бива(проверено)!!!
А и појачалото!!
За звучници пробај со некои CAV!!!
За појачало некој Rotel.NAD,Marantz, може и на старо(ама да не е поправан)!!
Збориме за стерео, нели?
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Звучниците не ги бива(проверено)!!!
А и појачалото!!
За звучници пробај со некои CAV!!!
За појачало некој Rotel.NAD,Marantz, може и на старо(ама да не е поправан)!!
Збориме за стерео, нели?
i vo sto sakas se kladam deka 50 + % ke izgubi vo price-performace so microlab solo 7c

--- надополнето ---

eve subjektivno mislenje za zvucnicite , subjektivno zosto ne sum pro neli.
zvuckite se odlicno izraboteni i imaat definitivno subtilen izgled iako se dosta golemi , direkno na pod ne mozat da stojat mora nekoi stalazi za podobro da zvucat pr. 40 cm od podot . sekoja kutija ima po 3 drajveri 1 za niski, 1 (identicen) za sredni i visokotonec. ako imate soba pomala od 20 kvadrati togas solo 6c ako e pogolema togas solo 7c. bass i treble se podesuvaat od -8 do +8 kabelot so niv ne e los no ne e ni dobar + e kratok go smeniv so 5m hq kabel so pozlateni pinovi i ne samo sto go podobri zvukot za 20 % tuku veke mozev se da stavam na max na pc-to bez da grci ili da ima nekoja distorzija. kaj bilo koi zvucnici eden tip na muzika zvuci podobro od drug vid osven kaj zvucki od 700+ evra normalno za 2.0 zboruvam ne za 5.1 eve edno rangiranje od 1 do 10 (kade 10-kata e ona sto najdobro zvuci na solo 7c a ne opsto)

vokali definitivno 10-ka (Emilie-Claire Barlow - The Very Thought Of You ) so zatvoreni oci i malku fantazija ke pomislis deka devojkata e pred tebe namesto zvucnici
instrumentalna muz - 10
muzika za deca do 16 god.(hip-hop ,rap) -6 koga basot e na +8 togas mozebi 7-ca
elektronska muz:
ambientalna 10; house, trance,techno,goa, 8 ; psy zvuci podobro mozebi 9 (infected mushroom - Vicious Delicious) koga prvpat ja slusav trakata na zvuckive bese posebno iskustvo , ne znam kako bi go opisal , nekako zvucite imaat tekstura ,golemina ,forma, boja . wizzy noise- tau ceti , trakava definitivno go potvrduva kvalitetot na basot (samouveren ,precizen, so golem karakter ) zatoa drum n bass solidna 9-ka
pred da gi kupev zvuckite mislev deka 110 wati mozebi ne se dovolni poso prethodno koristev 5.1 300+ wati realni po moe koi butaa se sto e labavo vo sobata , no sepak zvickite odat do 60 edinici a nikogas ne sum slusal muzika na poveke od 40 normalno 20-30 , poagresivna muzika do 35 mnogu retko 40 . Eve specifikacii za zvucnicite http://www.microlab.cn/product_detail.asp?id=281&bigclassid=15&smallclassid=72
 

Kajgana Shop

На врв Bottom