Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
DNS za Neupateni
The Domain Name System (DNS) An often used analogy to explain the Domain Name System is that it serves as the "phone book" for the Internet by translating human-friendly computer hostnames into IP addresses. For example, www.example.com translates to 208.77.188.166....povekje na wiki.
Internet provajder sto nemoze normalno da odrzuva 2 DNS servera e SHIT provajder. Pagjale DNS serverite i na Mtnet taka da ne pljukajte samo po Telekabel site se isto sranje. Zatoa i postojat FREE ili Open DNS server listi kako ovaa na www.dnsserverlist.org. Samo treba da izberete eden do dva servera od ovie na www.dnsserverlist.org i vo TCP/IP setinzite za internet konekcijata namesto Automatskiot da go stiklirate Manualniot mod za DNS serveri (Use the following DNS server adresses: )i tamu da gi vpisete 2te IP adresi sto ke gi izberete(so sto pomal ping).....i voala, ke se otvori stranata sto ne vi se otvarala do pred toa. Nisto tesko nisto slozeno!!
Koa ke si najdete 2 brzi DNSa se pravi i .bat fajlce za preku nego da se smenat Dnsite koga pak ke go imate problemov (very soon nazalost) bez da otvarate Properties za TCP/IP i rucno da gi vpisuvate...toj post za BAT-ot go imam postirano na forumov vo vremeto koa MTNet imase problemi so DNSite pa na koj mu treba neka go pobara na forumov ili neka si pogugla.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Hmmmm ZNACI SEKOGAS NE E DO OPERATOROT ZA SPOR NET. Sto ako vie na navasiot PC koristite full upload. Ne znam kako e kaj vas ama jas sum mnogu zadovolen od TELEKABEL. Nikogas ne sum imal problemi so brzinata ne znam sto vi e problemot vam. Koga i da sum se javel vo teh. poddrska sekogas deckite bile vo pravo. Go pravam toa sto mi go kazam i posle net ne mi e dobar odlicen e :D

More torko a dali nekogas si se zaprasal za toa dali stranata e vo funkcuja moze i stranata da e padnata pa ne saka da ti ja otvori. Ne moze edna strana da ti otvara a druga da nejke. pozzz:smir:

Исто и кај мене, пола сајтови ги отвара, пола јок... јас па мислев дека е нешто до мене проблемот, али тоа кај сите телекабелци било така. А чудно па за тие сајтови што ги отвара си работи без проблем, нит кочи нит ништо...

П.С http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=2197860&postcount=825 :vozbud:
More torko a dali nekogas si se zaprasal za toa dali stranata e vo funkcuja moze i stranata da e padnata pa ne saka da ti ja otvori. Ne moze edna strana da ti otvara a druga da nejke. pozzz:smir:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
More torko a dali nekogas si se zaprasal za toa dali stranata e vo funkcuja moze i stranata da e padnata pa ne saka da ti ja otvori. Ne moze edna strana da ti otvara a druga da nejke. pozzz:smir:
Може бе друже. Ако си ги прочитал сите постови кои бее постирани во периодот кога јас го пишав тој пост ќе видиш дека сите телекабелци го имаа истиот проблем. А иначе никаде не реков дека нема шанси да е падната самата страна, само во случајот друго е проблемот, не е до страните туку до телекабел/телеком.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Hmmmm ZNACI SEKOGAS NE E DO OPERATOROT ZA SPOR NET. Sto ako vie na navasiot PC koristite full upload. Ne znam kako e kaj vas ama jas sum mnogu zadovolen od TELEKABEL. Nikogas ne sum imal problemi so brzinata ne znam sto vi e problemot vam. Koga i da sum se javel vo teh. poddrska sekogas deckite bile vo pravo. Go pravam toa sto mi go kazam i posle net ne mi e dobar odlicen e :D
Ако ти кажат Телекабел, фрли го компјутерот не чини ќе го направиш и тоа. Досега секогаш сум ги барал кога има вакви случувања и секогаш телефонот е зафатен, т.е. кога имаат некој проблем ја креваат слушалката. Јас знам што е да не отворам web страна кога користам full upload, ама работата е што кога се случуваше ова НЕ КОРИСТЕВ full upload. Инаку и јас сум презадоволен од Телекабел, сепак интернетот и не е така слаб, бар не кај мене.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Hmmmm ZNACI SEKOGAS NE E DO OPERATOROT ZA SPOR NET. Sto ako vie na navasiot PC koristite full upload. Ne znam kako e kaj vas ama jas sum mnogu zadovolen od TELEKABEL. Nikogas ne sum imal problemi so brzinata ne znam sto vi e problemot vam. Koga i da sum se javel vo teh. poddrska sekogas deckite bile vo pravo. Go pravam toa sto mi go kazam i posle net ne mi e dobar odlicen e :D

More torko a dali nekogas si se zaprasal za toa dali stranata e vo funkcuja moze i stranata da e padnata pa ne saka da ti ja otvori. Ne moze edna strana da ti otvara a druga da nejke. pozzz:smir:


More torko a dali nekogas si se zaprasal za toa dali stranata e vo funkcuja moze i stranata da e padnata pa ne saka da ti ja otvori. Ne moze edna strana da ti otvara a druga da nejke. pozzz:smir:
Ништо чудно ова да е некој вработен, или човек во бизнис врска со Телекабел, нели ? :)
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Batka abe kako sto gledam samo vie nekolku dusi ivde sto ste imate problemi mozam na prsti da ve izbrojam koj ste. A za vrabotuvanje seuste ne mi e doslo vremeto si uzuvam vo zivoto bas ubavo. I postaojano ti se zalis moze da si nekoj CABLENET. zzzzzz:tv:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Batka abe kako sto gledam samo vie nekolku dusi ivde sto ste imate problemi mozam na prsti da ve izbrojam koj ste. A za vrabotuvanje seuste ne mi e doslo vremeto si uzuvam vo zivoto bas ubavo. I postaojano ti se zalis moze da si nekoj CABLENET. zzzzzz:tv:
Абе чоек, ќе престаниш да го тупиш.
Колку време си корисник на Телекабел.
Зависи и од регионите.
И јас сум задоволен, ама во овие 7-8 месеци нетот ми паднал 3-4 пати и кога ќе кажам кажано е.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Таков е, ама на моменти е никаков.
Само што сега мене ми е и смалена брзината :(
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
netsfan tesi deka e taka posle 12 do vecerta do 12:))) mozes da lazes nekoj so nema telekabel sranje a nie so imame si znaeme so sranje e
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
netsfan tesi deka e taka posle 12 do vecerta do 12:))) mozes da lazes nekoj so nema telekabel sranje a nie so imame si znaeme so sranje e

Зошто би те лажел??
Не работам во Телекабел..
А и ако провериш на моите постови сум пишувал кога имало проблеми.. така да..
Еве ти ја брзината..во моментов скоро 15.00




 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221


Неможам на ниеден сервер кантер да играм, ме кикаат поради висок пинг :jaj: Во 2:20h навечер колкав ми е пингот :vozbud:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Ќе може ли да ми кажете дали ваквиот интернет е добра? Зашто имам во план да ставам нет од кејблтел
Сега иомам соло 3 од он нет и се двоумам за овој пакет или дуо 10гига што е


Кeјблтел Екстра (Extra)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ќе може ли да ми кажете дали ваквиот интернет е добра? Зашто имам во план да ставам нет од кејблтел
Сега иомам соло 3 од он нет и се двоумам за овој пакет или дуо 10гига што е


Кeјблтел Екстра (Extra)
Абе ако брзината на интернетот е како што е на сликава тогаш океј си е, не е којзнае што, ама за просечен корисник си е таман, само неможам да сватам една работа... Трансфер "Неограничен" после 2 реда за надминат трансфер се намалува брзината...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Абе ако брзината на интернетот е како што е на сликава тогаш океј си е, не е којзнае што, ама за просечен корисник си е таман, само неможам да сватам една работа... Трансфер "Неограничен" после 2 реда за надминат трансфер се намалува брзината...
Едноставно.
Ти имаш неограничен трансфер, т.е. не доплаќаш, ама после 10 гига ди намалуваат брзина :pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom