Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
The Limitless

Go gledav ushte koga izleze, ama me mrzeshe da pishuvam i da preraskazhuvam.
Ochekuvav podobri kadri i podobra obrabotka na filmov.
Kako i da e,mnogu dobra prikazna. Se zboruva za eden mlad chovek, pisatel, na koj mu se raspagja zhivotot vo poslednite nekolku meseci. Nemozhe da napishe ni edna strana od knigata koja treba da ja predade za neznam kolku dena, devojkata koja ja saka go otkachuva, stanarkata go zamara celo vreme posho ne platil kirija....Eden den si se sheta tipov i go gleda bratot na negovata poraneshna sopruga. "Bivshi" diler na drogi. Mu dava tableta. Taa tableta mu ovozmozhuva na chovek da gi koristi site mozochni kletki. Uchi jazik za eden den, mi go sviri Rachmaninoff (8 godini vezhbam za da go otsviram) za 3 dena, sho sve ne...Maliov pochnuva da se zanimava so akcii. Mesha prsti vo berzite. Pochnuva da se druzhi so najmokjnite lugje vo New York.
Dejstvoto trae nepoln den. Se navlekuva tipot. Videte shto kje mu se sluchi na Bradley Cooper :)
Moram da potenciram, ne ochekuvav takov kraj na filmov. Predobar kraj.
Glumata beshe dobra except for his girlfriend. Se poznavashe deka glumi. I dunno :neznam:
Gledajte go, vredi da se gleda filmov.
Јас го гледав филмот вчера. Ми се допадна иако мислам дека нешто му недостигаше. Дали повеќе минутажа и подобар развој на настаните не сум сигурна ама нешто фалеше. Инаку сосем добро филмче за гледање. Од мене имате препорака.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Не само на форум, општо во сферава ништо не чув за ова, ни дали бил некој да се пофалит шо имат интересно.
Јас на Филмполис на Телма видов баш пред да пишам. Дадоа едно 10тина трејлери од филмовите. На прв поглед привлечно изгледаа.
Види ја програмата и види некој филм, шознам. Има уште два дена од фестивалот.

Јас оваа година јок ама од година секако ќе појдам.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
The next three days


Совршенство од филм. Го гледав со дечко ми и идвајцата не трепнавме дури траеше. Тој не ни заспа, што се дешава еднаш во сто години. Оттаму заклучете колку е добар филмов.
Расел Кроу е премногу добар глумец. Има накачено некое килце за улогава и изгледа баш како што му налага таа-професор во средни години, кој се подзапуштил малку. Ќе ме расплачеше на два пати, како добро одглуми.
Приказната е за едно тричлено семејство. Мајката е обвинета за убиство на нејзината шефица. Откога ќе пројде некое време во затвор, детенцето нема да сака веќе ни да ја бакне, па таа ќе проба да изврши самоубиство. Нејзиниот посветен и многу вљубен сопруг ќе види дека нема друго чаре освен некако да ја извади од затвор.
За време на целиот филм не знаеме дали жената е виновна или невина за убиството.
Иначе за сцената со повраќањето му се клањам на Расел Кроу, секоја чест. Мене многу ме погоди.
Филмов е доказ дека добри трилери сеуште се прават во Холивуд, само што народот не знае да ги цени. Цифрите кои ги заработил се смешно мали.
Од мене има 10/10. Цели два дена не можеше од памет да ми излезе.
И друго, ај некој нека ми објасни. Кога сопругава проба да се самоубие втор пат, на автопатот, кога се фатија за рака со Расел Кроу, зошто тој така изреагира? Од првин мислев дека ради тоа што таа го нема ставено прстенот, но и ја покажуваа погрешната рака.
Jaс пак преку 2ипол гига ќе го симнувам.. :pos2:

Дечкоти веќе нема да го сметаме како релевантен фактор да знаеш! :) Плус, те уништува тебе. Си гледаш ти океј филмови, ама тој се пали на блокбастер4иња со тр4кање и остали клишеа, а на другите заспива. И тоа е во ред, секој со своето. Ама филмот, во најмала рака е.. глуп. Предвидлив уште во 10-15ета минута. Толку шаблонски... незнам дали е до маркетингот, се подобрува или друго е. Ама ова ако е 10ка филм.. 5 од мене максимум. Ако имате 2 часа за пополнување, со исклучување тие неколку проценти што ги користиме од мозокот. Филмот е навреда кон жанрот!
 
А

Анноун

Гостин
Интересно , иако очекував дека новиот дел на Scream ќе биде говно над говната , гледам ептен позитивни критики , дури има завидна оцена на имдб .
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Интересно , иако очекував дека новиот дел на Scream ќе биде говно над говната , гледам ептен позитивни критики , дури има завидна оцена на имдб .
верно бе, машала...
ама и оцената е релативна...
енивеј
изгледа интересно ама изгледа и ќе испадне нешто ко стилот на SALT.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
верно бе, машала...
ама и оцената е релативна...
енивеј
изгледа интересно ама изгледа и ќе испадне нешто ко стилот на SALT.
Nah.. јас мислам Sucker Punch ќе ни направи кеф нам.
sakash zaedno dag o gledame? <3
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
The Strangers


Леле еј филмов како ме преплаши. Јас не гледам често хорори, страшливка сум. Овој го гледав во 11 навечер, моиве сите беа дома, сијалиците беа светнати, а мене од што ми беше страв прозорчето го минимизирав и го паузирав на секои две минути за да соберам храброст за да продолжи.
На две три места ме штрекна од столица, ама не беше тоа страшното.
На сцената кога девојката пиеше вода, а зад неа се појави тип со маска, абе се мрднав.
Значи, се работи за момче и девојка кои преноќеваат во една осамена куќа во шума, но испаѓа дека не се сами.
Иначе, улога има и Денис од It's always sunny in Philadelphia.
Филмов има некои смешни дупки, али доколку не мислите на нив е супер. Мене многу ми се допадна.
Само неколку :):)
Значи цела вечер мобилниот да стои до овој и дури сабајлето откако сите ќе бидат испукани да го видат е стварно мутава сцена. Плус кога дојде другар му шо не им текна на двајцава да си отидат со колава :vozbud:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Само неколку :):)
Значи цела вечер мобилниот да стои до овој и дури сабајлето откако сите ќе бидат испукани да го видат е стварно мутава сцена. Плус кога дојде другар му шо не им текна на двајцава да си отидат со колава :vozbud:
A toa sto otkrija deka ovie slobodno vlagaat vo kukjata, ama deckoto ja zede pushkata i i zamina po radioto i ja ostavi zenskata sama vo kukjata beshe vrv.


--- надополнето ---

Дечкоти веќе нема да го сметаме како релевантен фактор да знаеш! :) Плус, те уништува тебе. Си гледаш ти океј филмови, ама тој се пали на блокбастер4иња со тр4кање и остали клишеа, а на другите заспива. И тоа е во ред, секој со своето.
Ama filmov ne e blokbaster, epten potfrlil vo kinata.
I nema veza, decko mi na primer eden od omileni filmovi mu e Snatch, a mene filmot mi e ok ali nisto posebno. Decko mi e ziv zaljuben vo Sopranos, a jas izgledav edna sezona i gi bataliv.

Ама филмот, во најмала рака е.. глуп. Предвидлив уште во 10-15ета минута. Толку шаблонски... незнам дали е до маркетингот, се подобрува или друго е. Ама ова ако е 10ка филм.. 5 од мене максимум. Ако имате 2 часа за пополнување, со исклучување тие неколку проценти што ги користиме од мозокот. Филмот е навреда кон жанрот!
Lele be kako moze ovoj film nekomu da ne mu se bendisal. Pa sto ima veza ako e predvidliv (iako ne u 10 minuta), ipak dejstvoto e prilicno napnato. :(
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Lele be kako moze ovoj film nekomu da ne mu se bendisal. Pa sto ima veza ako e predvidliv (iako ne u 10 minuta), ipak dejstvoto e prilicno napnato. :(
Не дека не ми се бендисува, 5ка е просек, ниту лош, ниту добар. Не ми беше ништо посебно.
Во секој филм има тензија, исто и овој. Ама истата не му добива 10ка. :) Барем кај мене. Тука веќе навлагаме во вкус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom