Диети и слабеење

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Pa so mu vikam jas celo vreme (ne acab:)). Zaljubi se i oslabi prirodno, a on mi vrti tuka muabeti:baeh:
Торко темава е за слабеење,не за кажување гачки :):)

Јас кажав како би му било најубаво...можда не сака да се заљуби дечкото од кај знаеш.

Во право си да,ако си заљубен,немаш апетит за јадење и повеке си го гледаш телото,но тоа ке ти трае само додека си заљубен,а после...пак по старо.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
1.Не барам диета ,фала =)
2.Сајбер Пржино е опасен батко и се знае за диетиве :D (не дека 1 пост ти имаше врска со темава али ај , уживај)
3.Ке ме демантира некој од вас за постот погоре или само ке мрчите ко навиени аларми ?
za sto da te demantiram? do koga mislis da mu kazuvas na tatko ti kako se pravat deca?i sto ti e muabetov?
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Мене воопшто не ми е чудно дечкото што слабеел околу 5 кг за недела.
Јас лани летото,не дека бев на некоја посебна диета,ама некако немав апетит ич,и јадев ептен малце,колку да преживеам:)
За две недели ослабнав 7-8 кг.И тоа јас имав 65(тука некаде можеби 64 или 66) a он имал над 100.И јас ли сум некој феномен?:):)
Незнам до што е можеби до организам,и на другите им беше чудно,уште шестиот ден сите ми викаа дека сум ослабната.
Ама после 2-3 месеци пак се здебелив,и сега планирам пак да се ставам на диета па ке видеме:)
И ке ве замолам без постови од типот не е можно,оти стварно не ми е целта да лажам луѓе по форуми:smir:
 
Член од
14 јули 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Дечки, ај кажете ми некој распоред на лека храна да јадам, за да не ги повратам килограмите.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Јас веќе 5 дена сум на строга диета прв пат у мојот живот :).Јадам еднаш дневно и тоа до сега само ориз и риба.И тоа нормално зеленчук и салата не пијам ни аклохол ни газиран сок и да леб неам ни трошка каснато засега топ ми оди.Исто така и практикувам спорт на поручек.Така да сакам да прашам ако издржам уште недела дена колку ке ослабам?Планирам понатаму да идам и во теретана за да задржам некаква форма да не биде џабе диетава и да си ги вратам килата.Поз
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Јас веќе 5 дена сум на строга диета прв пат у мојот живот :).Јадам еднаш дневно и тоа до сега само ориз и риба.И тоа нормално зеленчук и салата не пијам ни аклохол ни газиран сок и да леб неам ни трошка каснато засега топ ми оди.Исто така и практикувам спорт на поручек.Така да сакам да прашам ако издржам уште недела дена колку ке ослабам?Планирам понатаму да идам и во теретана за да задржам некаква форма да не биде џабе диетава и да си ги вратам килата.Поз

Голема грешка правиш со тоа што јадеш еднаш во денот. После тоа ќе ти се вратат килограмите дупло, иако вежбаш.
Ако јадеш еднаш во денот се забавува метаболизмот, а баш тој е одговорен за слабеење или дебелеење.
Треба да јадеш повеќе пати, по помалку.
Ако не ми веруваш мене, прашај доктор, истото ќе ти каже.
Башка што со еднаш јадење, можеш да си го уништиш здравјето, ако не сега, може да ти се одрази понатака за едно 10 тина години...
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Пази фора, Место да земаш да пресметуваш да се глупираш и разочаруваш.
Пробај вака, вежбај интензивно дома, замени џанк фуд со здрафа исхрана, макробиотска, јади 4-5 пати дневно, и пиј 6-8 литра вода.
Во исхраната избегнувај се што има брашно шеќер сол и зејтин,
5те кришки обичен леб замени ги со 2 кришки интегрален, зејтинот обичен замени го со маслинов. Обичниот шекер (т.е се што е благо) извади од употреба, и замени со овошје, солта замени ја со минимална количина немасно сирење. Внесувај зеленчук многу, овошје многу, ги имаш потребните витамини минеари и се остало, кога ке ти се јаде, а не е време за јадење, земи една краставица изеди.

Со овој така наречен режим што и не е толку тежок како што звучи, јас симнав 15 од 20 ти април до 1 јуни.

Аа ке заборавев, крвта ми ослабе 3% само. Што е одличен резултат.
@ `TENK`

Момче пробај ко мене, верувај нема да зажалиш. :)

за месец дена симнав 15. Па сега ти види.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Голема грешка правиш со тоа што јадеш еднаш во денот. После тоа ќе ти се вратат килограмите дупло, иако вежбаш.
Ако јадеш еднаш во денот се забавува метаболизмот, а баш тој е одговорен за слабеење или дебелеење.
Треба да јадеш повеќе пати, по помалку.
Ако не ми веруваш мене, прашај доктор, истото ќе ти каже.
Башка што со еднаш јадење, можеш да си го уништиш здравјето, ако не сега, може да ти се одрази понатака за едно 10 тина години...
Добро а тоа планирам да го правам уште максимум десетина дена не месец дена.А и после ова ке продолжам со вежбање пак ке се одрази на здравје?Мислам ако вежбам нема толку да се здебелам пак има кај да трошам.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Добро а тоа планирам да го правам уште максимум десетина дена не месец дена.А и после ова ке продолжам со вежбање пак ке се одрази на здравје?Мислам ако вежбам нема толку да се здебелам пак има кај да трошам.

Да продолжиш со вежбање, но повеќе да јадеш, еднаш во денот е премалку и нездраво! И нема да се здебелиш.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Да продолжиш со вежбање, но повеќе да јадеш, еднаш во денот е премалку и нездраво! И нема да се здебелиш.
Нормално дека ке јадам повеќе вака само овие денови.фала и не ми кажавте колку се слабее така за 10тина дена одприлика?
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Никогаш не сум имала проблем со килограмите,одсекогаш сум била слабичка,но и за се има прв пат.ЗИмата накачив 15 кила ... не дека бев дебела кизнеј колку но навистина требаше да намалам некој килограм затоа што не личев на себеси.Ми се појавија стрии,малку целулит... за два месеци ослабев 10 кила,крвта ми остана иста,немам повеќе стрии,целулит...
Пиев најмалку 8 чаши вода денот,не пиев газирано,јадев 4-5 пати по малце,интегрален леб,овошје,зеленчук,од време на време добро е и да внесиш маснотии ... еднаш на две недели се случуваше да каснам пица или тост,месо... само пржени компири не јадам повеќе.
Покрај тоа одев на вежбање секој ден-навистина се осеќам прекрасно кога сум така активна,едноставно како цела негативна енергија да излегува од мене.И нормално,почнав секаде каде што можам да одам пешки. :pipi:
И презадоволна сум од резултатите,според мене ова не е диета,ова е здрав начин на исхрана,малку стабилизирање на организмот,мислам дека уште подобро е кога не конзумираш алкохол,цигари...
Мислам дека не треба да се форсираме премногу и да се ставаме на строги диети освен ако станува збор за некоја болест или е неопходно.Едноставно фрлете се на здрав живот и ќе си бидете природни.Тоа е најдобро...
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Нормално дека ке јадам повеќе вака само овие денови.фала и не ми кажавте колку се слабее така за 10тина дена одприлика?
Па зависи колку кг си моментално,и колку точно јадеш и трошеш енергија,не те разбрав убаво во првиот пост за јадењето...само риба ли јадеш????И овошје и зеленчук?
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Dieta ...Nikogas nemojte da stanuvate rob na hranata.Dietite se nesto najloso sto mozete da mu go dadete na vasiot organizam za zal ne postoi efikasna dieta,se e samo kontrola na nagonot za jadenje za zal kontrola koja ne moze da trae vecno nikogas covekot nema da odolee na prekrasnite iskusenija koi gi sozdava hranata i zadovolstvoto od nejzinoto konzumiranje
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Па зависи колку кг си моментално,и колку точно јадеш и трошеш енергија,не те разбрав убаво во првиот пост за јадењето...само риба ли јадеш????И овошје и зеленчук?
Моментално сум 75кг сакам да дојдам до 68-70.Не само риба,ориз овошје и зеленчук умерено во текот на денот.такви работи одприлика
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Моментално сум 75кг сакам да дојдам до 68-70.Не само риба,ориз овошје и зеленчук умерено во текот на денот.такви работи одприлика
Eпа таман,за 10тина дена мислам дека би требало да симнеш 5 кг.
Ајде па кажи за резултати;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom