Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ц ц ц... Една чинија зелка да изедат повеќе луѓе нема исто да им делува, не па дрогава. Ова се вика индивидуална перцепција. Не можеш да влезеш во мозокот на другиот и да знаеш што му се случува. Има случаеви каде што настанува парализираност (не буквална), ама како што ми имаат кажувано, лица што пробале, имале различни филмови секој пат, зависно од јачината и квалитетот. Се случувало и само да лежиш, мозокот да ти работи двеста на саат, а да не можеш збор да изустиш. И тоа да не е одлика на сите уживатели?
Одличен муабет!
Искрено!
И нема да ми веруваш на одговорот :)
До тревата е!
Ако у тревата доминира техаце, кој и да ја пуши, ќе се смее! Безразлика на се, ќе се смее, така делува на мозок, а сите иаме у принцип ист мозок :)
Ако има поише СиБиЕн, тогаш кој и да ја пуши, ќе биде даун, ќе стунира, а дали ќе размислува на лоши или добри ствари, ко шо ти кажав, зависи од неговата психа, колку е среден, колку е спремен :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Работава е кој си ja има мувата на капата вика иш.
Припадниците на алтернативата се најдоа на тапет па побрзаа да ја дискредитираат кампањата.
Од петте клипа најдоа да го коментираат тој со марихуаната.
Точно е дека приказната во клипот е хиперболизирана и изгледа наивно но тоа е споредно битна е пораката која клипот ја праќа на младата генерација.

Што сакате да направи владата кампања со наслов:
"Ролај фиш биди кул"?

п.с Секоја чест на Quasar Film продакшан филигрански се изработени клиповите!
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Работава е кој си ja има мувата на капата вика иш.
Припадниците на алтернативата се најдоа на тапет па побрзаа да ја дискредитираат кампањата.
Од петте клипа најдоа да го коментираат тој со марихуаната.
Точно е дека приказната во клипот е хиперболизирана и изгледа наивно но тоа е споредно битна е пораката која клипот ја праќа на младата генерација.

Што сакате да направи владата кампања со наслов:
"Ролај фиш биди кул"?

п.с Секоја чест на Quasar Film продакшан филигрански се изработени клиповите!
Битно е на општеството да му се испрати испревртена порака??? Ајде од утре ќе правиме кампањи против алкохолот. Баш се прашувам како ќе изгледаат.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Работава е кој си ja има мувата на капата вика иш.
Припадниците на алтернативата се најдоа на тапет па побрзаа да ја дискредитираат кампањата.
Од петте клипа најдоа да го коментираат тој со марихуаната.
Точно е дека приказната во клипот е хиперболизирана и изгледа наивно но тоа е споредно битна е пораката која клипот ја праќа на младата генерација.

Што сакате да направи владата кампања со наслов:
"Ролај фиш биди кул"?

п.с Секоја чест на Quasar Film продакшан филигрански се изработени клиповите!
Да ги коментирам и другите? Кај шо им се утнати својствата на дрогите?
Да, битна е целта. Битна е идеата. Ама битна е и реализацијата.
А реализацијата е 0. И има спротивен ефект од посакуваниот.
Нема никого да направи да се откаже, нити никого да направи да не запали/шмркне or w/e.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Да ги коментирам и другите? Кај шо им се утнати својствата на дрогите?
Да, битна е целта. Битна е идеата. Ама битна е и реализацијата.
А реализацијата е 0. И има спротивен ефект од посакуваниот.
Нема никого да направи да се откаже, нити никого да направи да не запали/шмркне or w/e.
Болдот, океј те сфаќам.
Ама остатокот од реченицата ти е крајно бесмислен. Не значи дека ако не влијае на еден, нема да влијае на сите. На крај, се е во свеста на индивидуата. Ако некој и покрај прикажаните најкрајни фази (кои и да не се вистинити, сепак се многу сурови) се реши да запали/шмркне или што ти ја знам таму јас, тогаш секоја чест на неговиот карактер.
Не ме сваќај погрешно, ама ова ти е исто ко да речеш дека моменталната кампања која се води против пушњето ќе натера поголем број на млади да пушат.

Битно е на општеството да му се испрати испревртена порака??? Ајде од утре ќе правиме кампањи против алкохолот. Баш се прашувам како ќе изгледаат.
Имаше против цигари и алкохол. Со спортисти беа! И беа многу реално прикажани последиците, покрај другото!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Болдот, океј те сфаќам.
Ама остатокот од реченицата ти е крајно бесмислен. Не значи дека ако не влијае на еден, нема да влијае на сите. На крај, се е во свеста на индивидуата. Ако некој и покрај прикажаните најкрајни фази (кои и да не се вистинити, сепак се многу сурови) се реши да запали/шмркне или што ти ја знам таму јас, тогаш секоја чест на неговиот карактер.
Не ме сваќај погрешно, ама ова ти е исто ко да речеш дека моменталната кампања која се води против пушњето ќе натера поголем број на млади да пушат.


Имаше против цигари и алкохол. Со спортисти беа! И беа многу реално прикажани последиците, покрај другото!

Не зборам во мое име, зборам во име на сите шо ги познавам, а не познавам 20тина луѓе, верувај.
СИТЕ што ги знам, и тие шо пушат, и тие шо непушат, и тие шо дуваат, и тие шо не дуваат, па дури и дебили шо зимаат ексери на журки, и тие арните шо незимаат, се имаат изнасмеале на рекламава, и ич туле не им чуе.
Ти имаш одбивност кон дрога богзнае од коа. И тоа е ОДЛИЧНА ствар. Така и ќе остане кај тебе. Така и Треба да остане. Али рекламава, демек, тебе нешо ти мења? Ради неа не палиш?

Ако најдеш човек шо има мозок, и се уплашил од рекламава, и се откажал од нешо, или пак го премислила да не проба а имал таква замисла предтоа, викни ме, ќе пиеме кафе, муабетов ќе го праиме, ја плаќам, no worries.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Види, не викам дека рекламава е совршенство. Ама ти кажав нешто поназад. Ова да го види дете од 4то, 5то одделение ќе си створи некоја одбивност, затоа што нема да сака да скокне од прозор, или да лупне некого со кола, или да умре или што друго имаше таму.
На мене, како на најверојатно свесен човек оваа реклама ништо не ми смени. Меѓутоа целата идеја може да им смени на многу други кои сè уште не се сретнале со луѓе кои ова го практикуваат.
Да зборам на празно, не зборам.
Знам луѓе кои дувале и кои не се откажале. Знам исти такви кои веќе прекинале и знам некои кои многу гадно се зафркнале.
Но знам и невини мали деца кои благодарние на оние кои сè уште не се откажале се наоѓаат на една скала погоре до пробувањето (не сваќај лично:)).
Затоа ја поддржувам секоја кампања која е против било кој порок.
И јас знам дека алкохолот е штетен, ама ете не толку често, но сепак пијам затоа што знам дека сам на себе нема да си дозволам да се препијам. Но има група на луѓе (оние кои ги зборам цело време) кои не знаат каде би можела да им биде границата, па токму поради нивното добро ја поддржувам кампањата против пиењето.
Ист е случајот и со дрогата, само што тоа го немам пробано, ама ете поддржувам.
За цигарите не мора да објаснувам. Јасно е ваљда:)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Јасно е се.
И ја познавам секакви, ама баш секакви. Познавам и такви шо се суви у фаца од пушење маригхуана, што зубите им се зелени а белките во очите Жолти!
И тоа треба да ми е причина да не дувам еднаш месечно?
Они дуваат 3 пати дневно.
Исто ко на тебе шо пијаниците шо пијат секој ден, не ти се причина ти да не пиеш еднаш неделно онака, малце, пивце/две..

Се слагаме у скоро се! И ја подржувам кампања! Ама убава кампања, не пропаганда...

Она у кое не се слагаме, односно, нај битното, е твојот став дека 4то оделенче ко ќе го види ова, ќе му се створи одбивност...
Брат, на детенце му викаш, НЕМОЈ! КАКАНО Е! Он у уста го става!
На четврто оделенчиња им се дереш да не го мочаат вецето, туку да мочаат во вецето, они одат контра!
Едноставно, кај таквите мали мангупчиња, контрање е начин да се истакнеш и напраиш курназ, и сметам дека баш истото ќе го напраат со рекламава..

"Забрането е! Баш ќе сум генгста ако пробам!"

edit: Темава изглеа како ја да ги контрам сите, и се курчам, и сите ги терам да дуваат и фурам дека дрогата е добра за сите! Free drugs for everyone! Yohooooo!
Секако.
Не контрам, по 10ти пат кажувам дека подржувам едукативен материјал а не ваква пропаганда, едноставно мрзам луѓе шо не праат разлика од дрога до дрога, и све и свашта ставаат у ист кош. И тоа, поголеми наркомани од мене, ме убедуваат у такви ствари, како да збораваат дека цигарите и алкохолот се дрога. А ја не ги практикувам ни 2те. Пола од тие шо искењаа на темава се пушачи ебате.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Тоа ти е веќе дел од домашното воспитување од каде се развива и свеста на секоја индивидуа.
Било кампања, било пропаганда, ниту се врти по тв, ниту најверојатно ќе се врти.
Али у 4то одделение не верувам дека детето ќе се најде во друштво на некој што дува за да си рече: Е ај баш ќе пробам.
Ти може у 4то ќе му речеш не го мочај вц-то и тоа ќе го измоча. Ама на 15 години нема да земе и да ги моча плочките. Исто со бебето. Како мало лапа сè затоа што него претходно никој го нема седнато да му рече: Ова е убано - да, ова е какно-не! А вака, ќе си види кампања/пропаганда, ќе си знае и утре нема да си рече ај да пробам да видам. Е сеа ако сака да се прај курназ тоа си е веќе лично (читај прва реченица).
Научи го ти од мало што и како да прави.
Толку мало дете, се надевам дека не може лесно да дојде до било кој вид на дрога.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
utnati se spotovite ne samo na marihuanata ..site 4 spotovi se utnati i toa bajagi
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Едноставно, кај таквите мали мангупчиња, контрање е начин да се истакнеш и напраиш курназ, и сметам дека баш истото ќе го напраат со рекламава..

"Забрането е! Баш ќе сум генгста ако пробам!"
Epa kako treba da izgleda reklamata togas? "Koristete droga, super e"?
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Ок, битна е поентата дека како и да е, травата е лоша. Малце преувеличено ама лоша е, и сум видел последици на некој што денот не му минувал без запалени 2 џоинта на ден. Лоша е у големи количини како што и добрите работи се лоши у големи количини. Значи мојот пост испадна контрадикторен . Cool :icon_cool:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Претпоставуем тоа ти е једини пост шо го прочита на темава..
И тоа не цел...
Признај?
Decak, da ne sakas eventualno i da ti se ispovedam sto sum prael u tekot na celiot den?

Ne se kurnazi, diskutiraj.

Glavnata poenta na prethodniot post ti bese promasena. Okey, ne si edini koj go upotrebuva toj argument okolu buntovnickiot duh na mladite, ama kako i da e, ne e odrzliv i efikasen.

Inace, ne e fintata u toa dali so nekoja kampanja se otislo do krajni granici, tuku u opste kako e realizirana kampanjata. Moze ponekad so "poblaga" prikazna da se postigne efekt, a nekad i so ekstremi.

Imase edna kampanja okolu nepretpazlivoto vozenje ( cinam deka se rabotese i za nesto okolu vozenje vo alkoholizirana sostojba ), kolku sto mi teknuva i na forumov se vrtese edno vreme klipot. Isto i vo toj klip se idese do krajni granici, do ona najlosoto sto moze da se sluci pri takvo vozenje, pa duri na nekoi sceni mozea i holivudskite mozoci da im pozavidat, ama od druga strana bese besprekorno osmislena i izrabotena, od sekoj aspekt. E toa video 10 iljadi evra i kukjata ja stavam deka ne ostavilo nikogo ramnodusen, i sekoj koj sto sednal zad volanot otkako go izgledal, sigurno bar na sekunda se zamislil, sto, kako i zosto bi mozele da se sluci. :toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Decak, da ne sakas eventualno i da ti se ispovedam sto sum prael u tekot na celiot den?

Ne se kurnazi, diskutiraj.
Немора да ми се исповедаш, барем не ми вади цитат од пост шо не си го прочитал цел, нити си прочитал предходни постови..
Ако сааш одговор на прашањето, барем разлистај некоја страна поназад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom