Редовна војска повторно?

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Опааааа, изгледа покрај Ирак и Авганистан сега му се спремаме и на Иран. Факт е дека целата професионална војска масовно оди во окупаторските контингенти, па затоа сега мора повторно да се активира задолжителната служба на воен рок. Искрено, немам ништо против. Само барем рокот да важи и за припадничките на посилниот пол;)
 
S

smart ass

Гостин
МОРА!!!!!

Што се однесува до цивилна заштита мислам дека би требало да има лице одговорно конкретно за тоа.

Во израел има единици од војската кои ги обучуваат цивилите како се става гас маска-од што штити и од што не и да видите има рекордери и тоа жени...за 7 секунди имаат гас маска,а со тоа и заштита,понатаму третирање на рана..и сл.

Прва реакција кога имаш земјотрес(еве на пример комунистичките клупи-кои така ги викаат) се правени баш за заштита од земјотрес,затоа делот за ташна у суштина е за да го ублажи ударот-а прво што треба да сторите е ПОД маса,или евентуално ако сте во зграда...покрај мебелот,добра опција се и трегерите(носачи) буквално под врата...таму нај држи....сега научно е докажано Ако имате добра цивилна заштита-ќе имате помалце жртви.

Нејсе Укинувањето на војска е безвезален чин...и треба служењето да биде МИНИМУМ 12 месеци....Ако веќе сакаме да имаме држава сигурна која има на кој да се потпре....жално е навистиниа АМА Е ФАКТ-вистинските доброобучени војници(екс ЈНА кадар) се се поретки(поради старост и сл) АКО македонија сака да има жива сила која ќе биде спремна да одговори на секаква закана...сеуште има помладите од кој да УЧАТ.

Heartbreaker;3303896. Факт е[B напиша:
дека целата професионална војска масовно оди во окупаторските [/B]контингенти,
АРМ не е ОКУПАТОР!!!!!!

А зошто не се прогласиме за неутрална држава?

Мислиш во ова опкружување.....нееее..ама нееее бе јок!!
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Екс машина, го приметив твоето (пошто последно :) ) мислење па
- постоеја порано т.н. СВОЗ каде чаламџија од месна заедница организираше некои акции низ маало...премногу беше комично за да се сфати озбилно, т.е. гола вода беа тие активности. А за недајбоже Хаити...населението е тоа што ќе помогне, а плус има и платена војска која се вклучува во тие активности. Редовната војска не се обучува за спасување во вонредни ситуации туку само ради мобилноста, извежбаноста (секој ден трчаш километри, склекови-зависно нели од родот војска, секој ден газиш строј...), енергијата и непромисленоста како млад човек, а најбитно начин на функционирање-командување, Један команда, други раде и слушају, а тоа е потребно за вакви ситуации.
Се согласувам, во хаотични ситуации хиерархија е најбитна. Мене ми текна што ми раскажуваше баба ми за земјотресот 1963, дека веднаш уште истиот ден добиле помош од војската на Југославија, за храна, сместување, спасување на затрупаните, импровизирани болници.. Прашувам, сега да се случи нешто вакво, кој е одговорен за спасување? МВР? Оние 200-300 платеници?
 
M

Mussolini

Гостин
МОРА!!!!!

Што се однесува до цивилна заштита мислам дека би требало да има лице одговорно конкретно за тоа.

Во израел има единици од војската кои ги обучуваат цивилите како се става гас маска-од што штити и од што не и да видите има рекордери и тоа жени...за 7 секунди имаат гас маска,а со тоа и заштита,понатаму третирање на рана..и сл.

Прва реакција кога имаш земјотрес(еве на пример комунистичките клупи-кои така ги викаат) се правени баш за заштита од земјотрес,затоа делот за ташна у суштина е за да го ублажи ударот-а прво што треба да сторите е ПОД маса,или евентуално ако сте во зграда...покрај мебелот,добра опција се и трегерите(носачи) буквално под врата...таму нај држи....сега научно е докажано Ако имате добра цивилна заштита-ќе имате помалце жртви.

Нејсе Укинувањето на војска е безвезален чин...и треба служењето да биде МИНИМУМ 12 месеци....Ако веќе сакаме да имаме држава сигурна која има на кој да се потпре....жално е навистиниа АМА Е ФАКТ-вистинските доброобучени војници(екс ЈНА кадар) се се поретки(поради старост и сл) АКО македонија сака да има жива сила која ќе биде спремна да одговори на секаква закана...сеуште има помладите од кој да УЧАТ.



АРМ не е ОКУПАТОР!!!!!!




Мислиш во ова опкружување.....нееее..ама нееее бе јок!!

шотуку си добија зелено за тва шо имаш напишано :smir:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Нејсе Укинувањето на војска е безвезален чин...и треба служењето да биде МИНИМУМ 12 месеци....Ако веќе сакаме да имаме држава сигурна која има на кој да се потпре...
И што ќе прават тие луѓе 12 месеци ?
leandra напиша:
И јас мислам дека е потребно и за двата пола,9 месеци се доволни да не се создаваат лигави генерации кои денес се во подем,особено во машката популација.
Единствено нешто позитивно од ова би било тоа што ќе се намали "педерлукот" кај машките.

Само кога ќе ги земеме сите финансии што ќе треба да се вложат во тоа...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И јас мислам дека е потребно и за двата пола,9 месеци се доволни да не се создаваат лигави генерации кои денес се во подем,особено во машката популација.
Како што вика и Смарт асс сеуште има од кој да се учи,строг војнички живот,каде го нема тате да не спаси.
Јас не сум била (иако сакав),ама барем „чекав“ војник :icon_lol:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Шо ќе прајте без фацебоок 9 месеци :smee::smee:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
И што ќе прават тие луѓе 12 месеци ?

Единствено нешто позитивно од ова би било тоа што ќе се намали "педерлукот" кај машките.

Само кога ќе ги земеме сите финансии што ќе треба да се вложат во тоа...
Девет месеци ќе вежбаат ставање гасмаски, другите три криење под маса :wink: У меѓувреме може и као гастарбајтери-Авганистан каде ли затреба, таму.
Само дома не.
 
M

Mussolini

Гостин
И јас мислам дека е потребно и за двата пола,9 месеци се доволни да не се создаваат лигави генерации кои денес се во подем,особено во машката популација.
Како што вика и Смарт асс сеуште има од кој да се учи,строг војнички живот,каде го нема тате да не спаси.
Јас не сум била (иако сакав),ама барем „чекав“ војник :icon_lol:
и ти leandra саа се кажа... :) доволно е само ние да одаме... шо мајка ке терат жени у војската? саа знам оти ги и них ама они се створени со друга цел... не за да чуват државата :kesa::pipi:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Девет месеци ќе вежбаат ставање гасмаски, другите три криење под маса :wink:
Знам бе Луртз. Татко ми има одено мислам и повеќе од 12 месеци војска. Самиот вика тотално изгубено време во непотребна и некорисна обука. Единствено нешто добро е што се запознал со секаков народ од сите страни на СФРЈ :)

Ама ако. Нека се палат луѓево дека ќе станат Џон Рамбо.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.704
Поени од реакции
11.864
Со месеци ќе ве тренираат како треба да се бранат идеологиите на политичарите и како треба да поштоваш авторитет иако тој авторитет многу често не е во право. На крај никој никого ништо не научил, само отишле по ѓаволите бесценето време и нерви. И во случај на војна, очеш нечеш многу лесно и брзо ќе научиш тоа што треба да научиш, пример во војната во екс југославија што беше, имаше и малолетни кои пукаа како професионалци.
Затоа филмови од типот задолжителна војска се смешни...многу.:tapp:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Единствено нешто добро е што се запознал со секаков народ од сите страни на СФРЈ :)
Е да, неповторливо искуство...али сеа кога ги гледам Големиот Брат или Survivor, некако ме потсеќа на таа војска, некоја комбинација измеѓу :)

И во случај на војна, очеш нечеш многу лесно и брзо ќе научиш тоа што треба да научиш
Нема филозофија, што им фали на момциве што пљачкаат банки и пошти. Не се сите војници на бивша ЈНА.

А да не прајме муабет за ЈНА, почетокот на војната и беше катастрофа...на една од најјаките армии во светот.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И јас мислам дека е потребно и за двата пола,9 месеци се доволни да не се создаваат лигави генерации кои денес се во подем,особено во машката популација.
Како што вика и Смарт асс сеуште има од кој да се учи,строг војнички живот,каде го нема тате да не спаси.
Јас не сум била (иако сакав),ама барем „чекав“ војник :icon_lol:
Да не се вреџаме и двата пола се љигљовци и срам ми е што сум од таа млада транзициска генерација.

Бак он д топик:

Таман најдов нешто да правам со својот живот сега најдоа да воведуваат редовна војска...

Каде бевте пред две години ?

ПУ ЈАЗК!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
и ти leandra саа се кажа... :) доволно е само ние да одаме... шо мајка ке терат жени у војската? саа знам оти ги и них ама они се створени со друга цел... не за да чуват државата :kesa::pipi:
Ам да не речете дека се вадиме :icon_lol: иначе не мора да одиме,доволни ни се 9 месеци бременост.
Ама дека врие од лигушници,тука нема збор.(и кај жените,наравно)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Треба!И за двата пола.Колку и да не ги сакам Израелците тие го имаат решено ова прашање најдобро-само не мора толку долго да се служи,4-5 месеци се сосем доволно,бидеќи сме опкружени со пореметени соседи кој имаат претензии кон нас-во секој момент треба да бидеме спремни за војна,8.000 војска е малку....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom