A1 Net Lite безжичен Интернет - генерална дискусија

Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Инаку сам си го обновуваш сертификатот, нема они што да обноват. Нив им е валиден, но не е валиден на локалниот компјутер каде е истечен, затоа што сите инсталирани потврдени сертификати имаат рок на важење.
Па не би рекол баш. Тоа е server-side сертификат, и едноставно датата што е вградена во него покажува дека е истечен.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
a moze nekoj da kaze kratko jasno i so prosti zborovi dali da proveruvame smetka na secure.onnet.mk iako e istecen toj sertifikat?
kakva belja u najlos slucaj moze da se desi?
 
P

Princ

Гостин
Вообичаено, сертификати издаваат специјализирани компании за издавање на сертификати (можеш и сам да си генерираш бесплатно, ама тој сертификат не ти вреди многу). Со тој сертификат, таа компанија, гарантира дека сајтот кој го посетуваш всушност е навистина оној кој го бараш и конекцијата се енкриптира (помеѓу тебе и серверот).. Се користи секогаш на сајтови кадешто треба/можеш да внесеш лозинка.
Јас би проверувал сметка за мобилен/интернет на несигурен/истечен сертификат.
Не би се логирал на банкарската сметка преку несигурен/истечен сертификат.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Go obnovile ... Sega treba da e se OK bez nikakvi predupreduvanja. Edino neseea da dozvolat vakvo nesto da im se desi.
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
На овој што е сега од ONE интернетот со 10 гига од кога ќе надминеш 10 се доплаќа или се намалкува брзината само..
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
На овој што е сега од ONE интернетот со 10 гига од кога ќе надминеш 10 се доплаќа или се намалкува брзината само..
Ако е од WADSL (со антена) пакетите се намалува брзината.
Ако е од СОЛО/ДУО (преку телефон) АДСЛ пакетите, се доплаќа.
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Дали е добар мобилниот интернет од ONE, тој што користиш USB модем?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Јас имам интернет од ОNE и воопшто не сум задоволен според мене се катастрофа воопшто немаат стабилен интернет барем кај мене после шест седум саат мене интернетот на пет до десет минути ми паѓа колку пати и сум се јавил тие ми велат до кабелот тие, и веќе кога ме нанервираа им реков да бе мене кабелот ми има тајмер и после седим ми гаси само. Што значи дека се тапа
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Иам WADSL не ми е паднат нетот никогаш ама..

и сеа шо да прам? Да се менам на УАН 30?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Мене Мартин$ после 18-19 часот нетот мие 0 затоа што е падни стани неможам пет минута на мсн да поседам дали има некој совет дали е возможно да го променам интернетот на друга компанија дали има пенали за тоа некои такви работи
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Мене Мартин$ после 18-19 часот нетот мие 0 затоа што е падни стани неможам пет минута на мсн да поседам дали има некој совет дали е возможно да го променам интернетот на друга компанија дали има пенали за тоа некои такви работи
Префрли се на Т-Хоме... засраа од кога се споија космофон и он.нет :toe:
Мене ми е уште Дуо пакетот до 15 март, ако не понудат пак пакет нет/телефон/бумтв со 2 ресивера до тогаш најверојатно ке се префрлам на Т-Хоме Call&Surf направи сам, односно со бесплатната опрема :)
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
А дали се плаќа за да се префрлиш на T-Home и колкава е цената и квалитетот на T-Home пакетите
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
А дали се плаќа за да се префрлиш на T-Home и колкава е цената и квалитетот на T-Home пакетите
Ништо не се плаќа, 15 дена пред да ти истече договорот идеш во Т-Хоме потпишуваш и они се ти бркаат... за една недела би требало да си префрлен... само што ке мораш сите сметки кон One да си ги подмириш...
Инаку за пакетите и брзините, пакетот Call&Surf Comfort ги задоволува основните потреби, 25гигабајти, 8mb/s брзина, 500 минути кон Телеком, неограничено кон оние што имаат веќе Call&Surf, 3Max или 2Max... според мене понудата е топ... се тоа за 1700ден. со гратис wireless модем (ако потпишеш до 31.03.2010) :smir:
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Али PetarKH јас до истекот на договорот имам уште 218 дена ако чекам да дојде до 15 ден ехехеееееееее има да се изначекам за да променам компанијата некое друго решение :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom