Библијата го ПРИЗНАВА Мухамед за ПРОРОК

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Исус и Мухамед се браќа и верата им е една, него рисјаниве не го признаваат посланството на Мухаммед а.с.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Крајот...„(Откровение, 22.15).

Кој е „попоследен„ од Исуса Христа? Кон треба да дојде после Христа? Дали Христос Бог најави некого после Себе, освен оној кој не треба ни да се спомене?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
„...Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Крајот...„(Откровение, 22.15).

Кој е „попоследен„ од Исуса Христа? Кон треба да дојде после Христа? Дали Христос Бог најави некого после Себе, освен оној кој не треба ни да се спомене?
Мухамед ја ширеше речта божја, тој не беше син божји.
Исто какао Павле после Исус ја ширел речта така и Мухамед после Павлета.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Настрана што Христос е Синот Божји, Он е воедно и последниот пророк, Кој му е потребен на родот човечки. Он, Христос, лично го проповедаше и учењето Божјо, и од кај сеа потребата да са јави обичен смртник, кој ќе го работи она кое Сам Бог го чинеше на Своето прво пришествие?
 
A

ateist

Гостин
„...Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Крајот...„(Откровение, 22.15).

Кој е „попоследен„ од Исуса Христа? Кон треба да дојде после Христа? Дали Христос Бог најави некого после Себе, освен оној кој не треба ни да се спомене?
многу погрешен заклучок .
Премногу злоупотребуван цитат којсе користи за секакви прилики кај што не смее како што е случајов .

имало многу попоследни од Исуса Христа

еве :

Галатјани: 4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи-ОТЕЛОТВОРИ -ОФОРМИ во вас.

ЕТЕ ПАВЛА ГИ " РАЃА "НОВИТЕ ИСУСИ ХРИСТИ

а тоа е само континуитет на тврдењето :

Римјаните: 8:29 зашто оние кои ги познаваше однапред, нив и ги предопредели да се ПРЕОБРАЗАТ СПОРЕД ЛИКОТ на Неговиот Син, за Тој да биде Првороденец меѓу многуте браќа.

2 Коринтјани: 5:17 И така, ако е некој во Христа, тој е ново создание; старото помина, ете: сè стана ново.

Галатјани: 6:15 Зашто ниту обрезанието е нешто ниту необрезанието, туку ново создание..
.
.
сите што формирале Личност ново создание - се преродиле по дух - идеал станале
Исус Христ

Матеј: 19:28 А Исус им рече: „Вистина ви велам дека вие - кои тргнавте по Мене, во ПРЕРОДБАТА

1 Петрово: 1:3 Благословен да е Бог, Таткото на нашиот Господ Исус Христос, Кој по Својата голема милост, преку воскресението на Исуса Христа од мртвите, нè РОДИ ОДНОВО за жива надеж,

ЕТЕ И ПЕТАР ВЕЛИ ДЕКА БОГ ГИ "РОДИЛ" СИТЕ НОВИ ИСУСИ ХРИСТИ А НЕ САМО ЕДЕН

Псалм: 2:7 „Ја објавувам Господовата одлука: Тој МИ РЕЧЕ: *Ти си Мој Син, Јас те родив денес.

Дела Ап.: 13:33 како што е напишано во вториот псалм: ‘Ти си Мој Син, Јас Те родив денес.’

Евреите: 1:5 Зашто, кому од ангелите некогаш МУ РЕКОЛ: „Ти си Мој Син; Јас Те родив денес” и пак: „Јас ќе Му бидам Татко и Тој ќе ми биде Син?”
5:5 Така и Христос не се прослави Сам Себеси за да биде Првосвештеник, туку Оној Кој Му рече: „Ти си Мој Син, Јас Те родив денес,”



Псалм: 7:14 Ете, злотворот (машки род ) зачна неправда, заноси нечесност и роди измама.

Јован: 3:3 Исус му одговори и рече: „Вистина, вистина, ти велам, ако некој не се роди одозгора, тој не може да го види Божјото Царство.”
3:4 Никодим Му рече: „Како може да се роди човек, кога е стар? Зар може по вторпат да влезе во утробата на мајка си и да се роди?”
3:5 Исус му одговори: „Вистина, вистина, ти велам: ако некој не се роди од вода и Дух, тој не може да влезе во Божјото Царство.

„...Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Крајот...„(Откровение, 22.15).

Кој е „попоследен„ од Исуса Христа? Кон треба да дојде после Христа? Дали Христос Бог најави некого после Себе, освен оној кој не треба ни да се спомене?
ЗНАЧИ ВООПШТО НЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ПРОРОК

ОТИ НАПИСМЕНО ПИШУВА ИМАЛО И ДРУГИ

и апостолите биле пророци :
еве :

1 ) ПЕТАР ПРОРОКУВАЛ

2 Петрово: 3:12 кои го очекувате и забрзувате доаѓањето на Божјиот ден, кога запалените небеса ќе се распаднат и вжарените стихии ќе се стопат?

2) ПАВЛЕ ПРОРОКУВАЛ

2 Тимотеј: 3:1 А ова знај го: во последните денови ќе настанат тешки времиња,

3) ЈОВАН ПРОРОКУВАЛ

види цело ОТКРОВЕНИЕ ПО ЈОВАН

Но и многу други пророци

Дела апостолски
11:27 Во тие денови ПРОРОЦИ од Ерусалим слегоа во Антиохија.
13:1 Во Антиохиската црква имаше ПРОРОЦИ и учители: Варнава, и Симеон наречен Нигер, па Луциј Киринеец, Манаин, кој беше воспитан заедно со четворовласникот Ирод, и Савле.
15:32 Јуда пак и Сила, кои и самите беа ПРОРОЦИ, ги тешеа и ги утврдуваа браќата со многу зборови.

Пророкот Емануил ( оформил личност Исус Христ ) никако не бил последен пророк ниту тоа некогаш го кажал .
Станува збор за чиста измислица дека Емануил -Исус бил последниот пророк

Мухамед ја ширеше речта божја, тој не беше син божји.
Исто какао Павле после Исус ја ширел речта така и Мухамед после Павлета.
секој може да си рече дека е син божји

Матеј: 5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови Божји!

Лука: 20:36 Тие не ќе можат веќе ни да умрат, зашто се како ангелите; и Божји синови се, зашто се синови на воскресението.

Римјаните: 8:14 Сите оние, кои ги води Божјиот Дух - тие се Божји синови.

Галатјани: 3:26 Зашто, сите сте Божји синови преку верата во Христа Исуса,


Римјаните: 9:26 и така ќе се случи дека на местото, каде им беше речено: „Вие не сте Мој народ,” таму ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови на живиот Бог.”

Јован:
10:36 зошто вие Му велите дека хули на Бога Оној, Кого Таткото Го посвети и Го испрати во светот, - зашто РЕКОВ: ‘Јас Сум Божји Син?’

1 Јованово: 3:1 Гледајте каква љубов ни дал Таткото: да се НАРЕЧУВАМЕ Божји ДЕЦА. А тоа и сме!

Јован: 1:12 А на сите кои Го примија, им даде власт да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име:
11:52 и не само за народот, туку и за да ги собере во едно распрснатите Божји деца.

Евреите 5

13 Зашто секој, кој се храни со млеко, неискусен е во словото на правдата, зашто е младенец.

14 А тврдата храна е за полнолетните, кои преку навика, ги извежбале сетилата да разликуваат добро и зло..
.
.
.
Исус се НАРЕКОЛ ( самиот себе ) Син Божји
Тоа право го коростеле и другите
 
A

amco2009

Гостин
многу погрешен заклучок .
Премногу злоупотребуван цитат којсе користи за секакви прилики кај што не смее како што е случајов .

имало многу попоследни од Исуса Христа

еве :

Галатјани: 4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи-ОТЕЛОТВОРИ -ОФОРМИ во вас.

ЕТЕ ПАВЛА ГИ " РАЃА "НОВИТЕ ИСУСИ ХРИСТИ

а тоа е само континуитет на тврдењето :

Римјаните: 8:29 зашто оние кои ги познаваше однапред, нив и ги предопредели да се ПРЕОБРАЗАТ СПОРЕД ЛИКОТ на Неговиот Син, за Тој да биде Првороденец меѓу многуте браќа.

2 Коринтјани: 5:17 И така, ако е некој во Христа, тој е ново создание; старото помина, ете: сè стана ново.

Галатјани: 6:15 Зашто ниту обрезанието е нешто ниту необрезанието, туку ново создание..
.
.
сите што формирале Личност ново создание - се преродиле по дух - идеал станале
Исус Христ

Матеј: 19:28 А Исус им рече: „Вистина ви велам дека вие - кои тргнавте по Мене, во ПРЕРОДБАТА

1 Петрово: 1:3 Благословен да е Бог, Таткото на нашиот Господ Исус Христос, Кој по Својата голема милост, преку воскресението на Исуса Христа од мртвите, нè РОДИ ОДНОВО за жива надеж,

ЕТЕ И ПЕТАР ВЕЛИ ДЕКА БОГ ГИ "РОДИЛ" СИТЕ НОВИ ИСУСИ ХРИСТИ А НЕ САМО ЕДЕН

Псалм: 2:7 „Ја објавувам Господовата одлука: Тој МИ РЕЧЕ: *Ти си Мој Син, Јас те родив денес.

Дела Ап.: 13:33 како што е напишано во вториот псалм: ‘Ти си Мој Син, Јас Те родив денес.’

Евреите: 1:5 Зашто, кому од ангелите некогаш МУ РЕКОЛ: „Ти си Мој Син; Јас Те родив денес” и пак: „Јас ќе Му бидам Татко и Тој ќе ми биде Син?”
5:5 Така и Христос не се прослави Сам Себеси за да биде Првосвештеник, туку Оној Кој Му рече: „Ти си Мој Син, Јас Те родив денес,”



Псалм: 7:14 Ете, злотворот (машки род ) зачна неправда, заноси нечесност и роди измама.

Јован: 3:3 Исус му одговори и рече: „Вистина, вистина, ти велам, ако некој не се роди одозгора, тој не може да го види Божјото Царство.”
3:4 Никодим Му рече: „Како може да се роди човек, кога е стар? Зар може по вторпат да влезе во утробата на мајка си и да се роди?”
3:5 Исус му одговори: „Вистина, вистина, ти велам: ако некој не се роди од вода и Дух, тој не може да влезе во Божјото Царство.



ЗНАЧИ ВООПШТО НЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ПРОРОК

ОТИ НАПИСМЕНО ПИШУВА ИМАЛО И ДРУГИ

и апостолите биле пророци :
еве :

1 ) ПЕТАР ПРОРОКУВАЛ

2 Петрово: 3:12 кои го очекувате и забрзувате доаѓањето на Божјиот ден, кога запалените небеса ќе се распаднат и вжарените стихии ќе се стопат?

2) ПАВЛЕ ПРОРОКУВАЛ

2 Тимотеј: 3:1 А ова знај го: во последните денови ќе настанат тешки времиња,

3) ЈОВАН ПРОРОКУВАЛ

види цело ОТКРОВЕНИЕ ПО ЈОВАН

Но и многу други пророци

Дела апостолски
11:27 Во тие денови ПРОРОЦИ од Ерусалим слегоа во Антиохија.
13:1 Во Антиохиската црква имаше ПРОРОЦИ и учители: Варнава, и Симеон наречен Нигер, па Луциј Киринеец, Манаин, кој беше воспитан заедно со четворовласникот Ирод, и Савле.
15:32 Јуда пак и Сила, кои и самите беа ПРОРОЦИ, ги тешеа и ги утврдуваа браќата со многу зборови.

Пророкот Емануил ( оформил личност Исус Христ ) никако не бил последен пророк ниту тоа некогаш го кажал .
Станува збор за чиста измислица дека Емануил -Исус бил последниот пророк



секој може да си рече дека е син божји

Матеј: 5:9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови Божји!

Лука: 20:36 Тие не ќе можат веќе ни да умрат, зашто се како ангелите; и Божји синови се, зашто се синови на воскресението.

Римјаните: 8:14 Сите оние, кои ги води Божјиот Дух - тие се Божји синови.

Галатјани: 3:26 Зашто, сите сте Божји синови преку верата во Христа Исуса,


Римјаните: 9:26 и така ќе се случи дека на местото, каде им беше речено: „Вие не сте Мој народ,” таму ќе бидат НАРЕЧЕНИ синови на живиот Бог.”

Јован:
10:36 зошто вие Му велите дека хули на Бога Оној, Кого Таткото Го посвети и Го испрати во светот, - зашто РЕКОВ: ‘Јас Сум Божји Син?’

1 Јованово: 3:1 Гледајте каква љубов ни дал Таткото: да се НАРЕЧУВАМЕ Божји ДЕЦА. А тоа и сме!

Јован: 1:12 А на сите кои Го примија, им даде власт да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име:
11:52 и не само за народот, туку и за да ги собере во едно распрснатите Божји деца.

Евреите 5

13 Зашто секој, кој се храни со млеко, неискусен е во словото на правдата, зашто е младенец.

14 А тврдата храна е за полнолетните, кои преку навика, ги извежбале сетилата да разликуваат добро и зло..
.
.
.
Исус се НАРЕКОЛ ( самиот себе ) Син Божји
Тоа право го коростеле и другите

Site sme nie sinovi bozji site sme nie zacnnati i stvoren so negova volja ama koga vikam sinovi bozji mislam deka site nie pripagjame na boga na gospoda A gospod Alah d.s nitu imal nitu ke ima sin toj nema potreba od pomosnik, nema potreba od sovtenik, Alah d.s e semokjen se gleda i se znae toj e stvoritel na neboto i na zemjata toj e gospodar na site svetovi i samo nemu treba sidzde da pravime samo nemu treba da se molime A Muhamed a.s kako i Isa a.s bile izbrani od Alah megu gresniite za da prorovedaat vistina da prorvedaat bozja rec da proroveedaat mir i red I so pravo mozjem da receme deka site pejgamberi posle Ibrahim a.s se brakja posto site poteknuvaat od negoviot rod
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Настрана што Христос е Синот Божји, Он е воедно и последниот пророк, Кој му е потребен на родот човечки. Он, Христос, лично го проповедаше и учењето Божјо, и од кај сеа потребата да са јави обичен смртник, кој ќе го работи она кое Сам Бог го чинеше на Своето прво пришествие?
За Павле кажуваш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За Павле кажуваш?
Не, мислам на немањето потреба од појава на обичен смртник, кој ќе проповеда спасение, пошто такава проповед стори лично Господ Бог, упаѓајќи во човековата историја, па би било жалосно да се појави уште еден смртник, кој ќе проповеда наука која му се јавила на сон и за која проповед никој не го повикал, освен тој самиот.

А Св. Ап. Павле. Апостолот на незнабожците, не се повика самиот себе на проповед, туку беше повикан лично од Христа Бога, да Му биде Апостол, оти Христос ја виде ревноста Павлова и ја пренасочи од гонење на Црквата Христова во проповедање на Исуса Христа, распнатиот и воксреснатиот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Значи Мухамед, Исламот и цела исламска култура и цивилизација е човечка измислица??? Ако е така, истото важи и за христијанството, а ако не е така, тогаш и Мухамед е божји посланик!
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
„...Јас Сум Алфа и Омега, Првиот и Последниот, Почетокот и Крајот...„(Откровение, 22.15).

Кој е „попоследен„ од Исуса Христа? Кон треба да дојде после Христа? Дали Христос Бог најави некого после Себе, освен оној кој не треба ни да се спомене?

кој рекол така павле?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А Св. Ап. Павле. Апостолот на незнабожците, не се повика самиот себе на проповед, туку беше повикан лично од Христа Бога, да Му биде Апостол, оти Христос ја виде ревноста Павлова и ја пренасочи од гонење на Црквата Христова во проповедање на Исуса Христа, распнатиот и воксреснатиот.
Па и Мухамед бил повикан од Бога да ја шири неговата реч. Бил повикан да преобрати милиони пагани во вера во еден Бог.
Во што се гледа дека едниот смртник имал право а другиот не да проповеда речта божја?
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
A be kako ne vie priznavate znam ja kolku priznavate, i kolku ste tolerantni na primer vie isus go priznavate samo kao prorok, a spored nas hristijanite Isus e sin bozji taka da ne mi kazuvaj nie sme gleale plitko na rabotite.
Па сега ќе ти кажам господине tu yu дека погрешно размислуваш. Прво зошто Иса а.с. ( Исус) му се молел на Господ, дури и на колена кога вие велите дека е син божји или бог-па тогаш на кој му се молел. Зошто кога го распнале на крстот тој се погледнал кон небото и рекол: боже ( на неговиот јазик - Еллахи) прости им не знаат што прават, зошто не рекол-па јас сум бог јас ќе ви простам бидејќи не знаете што правите туку се погледнал кон небото и рекол: Еллахи прости им не знаат што прават. Зошто кога бил прашан дали е божји син тој одговорил: ти така велиш, зошто не одговорил со прост одговор „да“ туку рекол: ти така велиш. Освен Павле дали Иса а.с. ( Исус ) рекол со неговата уста дека е бог, божји син и др. :nenene: никогаш, тоа го велел павле. Сега од човечка гледна точка: Човек кој чувствува тага, болка, страв, глад, жед, човек кој конзумира храна и ја исфрла храната надвор од телото ( значи има потреба да оди по нужда, да мокри и др.) човек кој ги има сите човечки органи па дури и полови органи, човек кој е тепан, крвари, кој умрел со распнување од крварење до смрт - дали Господ ги има овие особини? :nenene: Овие работи само ако ги замислите за Аллах (Господ) е голем грев а не пак да верувате во нив. БОГ Е ЕДЕН. тој уште во дамнешни времиња и поранешните божји пратеници го викале Аллах, Иса а.с.(Исус) го викал Еллаха, како и другите, во зависност од јазичните разлики. Зборот Аллах е збир од неколку зборови кои значат единствен бог, затоа престанете на Господ да му препишувате другари, синови и други рамни на него.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи Мухамед, Исламот и цела исламска култура и цивилизација е човечка измислица??? Ако е така, истото важи и за христијанството, а ако не е така, тогаш и Мухамед е божји посланик!

Мухамед, Исламот и културата исламска не се измислени, туку постојат: лудило е да се рече дека она кое е очигледно-не постои! А муаебтот ни е: дали Писмото, на било каков начин го предвидува доаѓањето на Мухамед. Такво нешто, досега никој не сретнал во целото Писмо, освен оние кои такво нешто сакаат да видат и да се оправдаат самите себе, без Бога.

кој рекол така павле?
Во наведениот цитат, Христос за Себе вели дека токму Он е и Почеток и Крај, и Прв и Последен...

Па и Мухамед бил повикан од Бога да ја шири неговата реч. Бил повикан да преобрати милиони пагани во вера во еден Бог.
Во што се гледа дека едниот смртник имал право а другиот не да проповеда речта божја?
Мухамед не е повикан, туку е/бил самоповикан. Никој него не го повикал, освен самиот себе. Новиот Завет ни сведочи дека Христос лично ги повикуваше своите Апостоли, небитно дали се работи за неписмениот Петар и писмениот Павле. Така, Апостолите се од Христа Бога повикани, а не самоповикани. Мухамед нема сведок со кој ќе го потврди своето самоповикување, така да останува само можноста на Мухамед да му веруваме на „жими мајка„ дека Бог токму него (Мухамеда) го одбрал за последен пејгамбер.

Патем кажано, Христос ги повикуваше Своите Апостоли јавно, пред пристуни сведоци, вклучувајќи ги и оние кои Него не Го прифатија. Мухамед, своето самоповикување го доживува како изолиран поединец, на изолирано место (пештера?), без можноста да има сведок за своето самоповикување. Така, Мухамед сам на себе си е сведок дека е (само)повикан.

И за крај: Христос Самиот ги испрати Апостолите да ги научат СИТЕ (!!!) народи (без исклучок!) на Неговото учење, па така, ако Апостолите се испратени од Бога да го проповедаат евангелието до сите човекови битија на Земјава, од кај па сеа потреба од некој нов самоповикан апостол да го повтори она за кое некои други (Апостолите!) веќе се повикани и испратени?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
И Павле сам се повикал.
Сам слушнал и видел дека Исус среде пустина на пат му зборува и кажува.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Настрана што Христос е Синот Божји, Он е воедно и последниот пророк, Кој му е потребен на родот човечки. Он, Христос, лично го проповедаше и учењето Божјо, и од кај сеа потребата да са јави обичен смртник, кој ќе го работи она кое Сам Бог го чинеше на Своето прво пришествие?
Абе Мики слушај ваму, сега Иса а.с. (Исус) според вас е син божји или пророк? па изјаснете се веќе еднаш. секогаш вртите како ви одговара.

Еве што вели Господ во К*ранот нешто интересно за тебе и за сите оние кои му препишуваат на Господ другари:
Безбожни се оние кои велат: „Бог и Христос, син на Марија. Кој може да го спречи Бог, ако би сакал да го уништи Христа, синот на Марија, како и неговата мајка и сите оние кои се на земјата?“
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom