Библијата го ПРИЗНАВА Мухамед за ПРОРОК

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Muhamed e posledniot prorok ako mislime teoloski, ne moze site religii da se covecki izmislici a samo vasata prava (togas vazi istoto i za vasata ako drugite se covecki izmislici). No Muhamed rekol vo sto zastranile evreite i hristijanite od izvornata vera, znaci ja priznava a ne ja smeta za covecka izmislica za razlika od tkn evrei i hristijani koi islamot go smetaa za covecka izmislica.
 
A

ateist

Гостин
Muhamed e posledniot prorok ako mislime teoloski, ne moze site religii da se covecki izmislici
всушност Мухамед ги исполнил критериумите што ги задала библијата за секој пророк вклучувајќи го и пророкот Емануил ( Исус Христос )

Е Исламот како и сите други религии и вери Е ЧОВЕЧКА ИЗМИСЛИЦА .

Пословици: 15:8 Жртвата на нечесниот Му е омразена на Господа, а мила Му е молитвата на праведните.
21:27 Омразена е жртвата на нечесните, особено кога се принесува со лукавство.
28:9 Кој го отклонува своето уво, за да не го слуша Законот, и неговата молитва е омразена.

Исаија: 29:13 Господ рече: „Бидејќи овој народ Ми пристапува само со устата, и Ме почитува само со усните, а срцето му е далеку од Мене, и неговото почитување научено од човечки одредби,-МЕХАНИЧКИ ПРАВИЛА И ПРОПИСИ

1 Петрово: 3:12 зашто Господовите очи гледаат на ПРАВЕДНИЦИТЕ и Неговите уши ги слушаат нивните молитви, а Господовото лице е против оние, кои прават зло.”

А КОЈА Е ПРАВЕДНОСТАНА РЕЛИГИИТЕ ?

од нивните политички програми ( види тема етика на религиите и верите )
тие својата судбина ја врзале исклучиво за користољубието и угнетувачите

Лука: 12:15 И им рече: „Внимавајте и чувајте се од секое користољубие, зашто животот на човекот не се состои во изобилството на неговиот имот!”.
.
.
.
ОДНОСНО не само стариот туку и новот завет кажува дека религиите се човечка измислица и НЕМААТ ВРСКА СО НИКАКВИ БОГОВИ туку со личните интереси на тие што ги измислуваат и нивните финансиери за чија потреба интерес се измислуваат

1 Коринќани 8 - ред 8

"Меѓутоа Храната НЕ НЕ ПРАВИ УГОДНИ на Бог : НИТУ ГУБИМЕ НЕШТО , АКО НЕ ЈАДЕМЕ

НИТУ ДОБИВАМЕ НЕШТО АКО ЈАДЕМЕ ."--затворен цитат


Колошаните 2- ред 20 , 21 ,22 и 23

" Ако веќе умревте со Христос за првобитните принципи на светот , зошто им се потчинувате на прописите како уште да живеете во овој свет "Не фаќај" "Не вкусувај " "Не допирај" се што пропаѓа со употреба - според ЧОВЕЧКИТЕ (Мојсееви и на било кој друг смртник) ЗАПОВЕДИ ( а не божји како што некој лаже ) и УЧЕЊА .?
Овие нешта навистина изгледаат како мудрост која се состои во самоволна набожност ,ЛАЖНА ПОНИЗНОСТ И НЕПОШТЕДНА СТРОГОСТ КОН ТЕЛОТО А НЕМААТ НИКАКВА ВРЕДНАСТ , ТУКУ СЕ САМО ЗА УГОДУВАЊЕ НА ТЕЛОТО " - затворен цитат ..им се обраќа Павле на Колошаните .



СЕКОЈА РЕЛИГИЈА е закон на ТЕЛЕСНИТЕ ПРОПИСИ..прости механички правила и прописи и не се разликува по ништо од сите други луѓе. и од било кој друг држвен закон..затоа НЕМА ВЕЧЕН ЖИВОТ ЗА РЕЛИГИОЗНИТЕ..............

Евреите 7 - ред 15 и 16......."...И станува уште појасно......тој не станал тоа СПОРЕД НЕКОЈ ЗАКОН ( било кој било чив од било кој смртник) НА ТЕЛЕСНИТЕ ПРОПИСИ........".

Колосјани: 2:20 И така, ако сте умреле со Христос, за стихиите на светот, зошто позволувате да ви се определуваат прописи, како да живеете во светов:

Јован: 1:45
7:22 Затоа Мојсеј ви го даде обрезанието - не како тоа да е од Мојсеја, туку од татковците, па вие во сабота обрезувате човек.
8:5 А Мојсеј ни нареди во Законот да ги убиваме со камења таквите; а Ти што велиш?”

Матеј 5

21 ”Сте чуле дека им беше речено на старите: ‘Не убивај! А кој ќе убие, ќе биде виновен пред судот.’

22 А Јас ви велам, дека секој, кој се гневи на брата си без причина, ќе биде виновен пред судот. А кој ќе му рече на брата си „празноглавец”, ќе биде виновен пред синедрионот. А кој ќе го нарече „безумник”, ќе биде виновен за во огнениот пекол.


заповедта НЕ УБИВАЈ е посилна од Мојсеевиот закон

затоа :

Лука: 16:16 ”Законот и Пророците беа до Јована.

ете после 1300 год ЧОВЕЧКАТА ИЗМИСЛИЦА = МОЈСЕЕВИОТ ЗАКОН БИЛ УКИНАТ !

А СО ТОА И СИТЕ РЕЛИГИИ И ВЕРИ ОТИ СЕ ........ОБИЧНА ЧОВЕЧКА ИЗМИСЛИЦА ДРАПЕШНИК .
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
И тука доаѓа на израз инфериорноста на исламот, при утврдување на вреднувањето на Мухамед, ја земаат за репер Библијата.

Глупа тема. Глуп концепт.
Господине трно во око морам да ти реплицирам на на овој пост. Кога Господ му го предава к*ранот на божјиот пратеник Михаммед с.а.в.с. му предава и објава предадена на Иса а.с.(Исус) и на Муса а.с.(Мојсеј) и на Сулејман а.с.(Соломон) и на Ибрахим а.с.(абрахам) и на сите други, но оригиналната објава која тој им ја предал а не денешната која е менувана, модернизирана и што уште не. Господ не ги дели неговите пратеници на земјата како христијаните и евреите што ги делат, за него се сите исти-а и за нас муслиманите-не правиме никаква разлика меѓу нив. Аллах нас муслиманите ни вели дека непочитување на еден божји пратеник е еднакво на непочитување на сите, затоа ние сите ги почитуваме и ги прифаќаме како божји пратеници, додека христијаните Иса а.с.(Исус) го издигнаа до божество а за последниот божји пратеник Мухаммед с.а.в.с. зборуваат најпогрдни зборови, а евреите после Мојсеј ништо не прифаќаат, а во талмудот можеш да прочиташ како е наречен Иса а.с.(Исус): копиле на марија и римски пандур и што уште не.

Муслиманите го почитуваат она што им е предадено од Бог и ништо друго, ти толкувај го како сакаш-тоа е твоја работа.

Си го видел ти Мухамед дека проповедува? Или веруваш во него како атеист? ;)

Куранот е направен многу подоцна од библијата и е тешка копија.
Треба да проповедаш мир преку Бог а не преку некој замислен пријател(Алах)
Дали ти господине знаеш што зборуваш: божјиот пратеник Иса а.с.(Исус) кого ти го нарекуваш бог, дали знаеш со кое име му се обраќал на Бог, сигурно не, му се обраќал со името - Еллах, ако не веруваш погледни го филмот страдание и ќе се увериш. Значи разликата меѓу Еллах и Аллах е само во првата буква, поради разликата во јазикот, Иса а.с.(Исус) зборувал на Арамејски а Мухаммед с.а.в.с. на арапски јазик.

Сега ќе ти објаснам на арапски јазик што значи Аллах а ти ќе знаеш што значи и Еллах на арамејски јазик на кој зборувал божјиот пратеник Иса а.с.(Исус) за кого ти тврдиш дека е бог:

Поимот Алах е добиен како кованка од арапскиот член ал (ел) и ʾилах „божество, бог“, па така настанал ал-лах со значење „Богот“ („единствениот Бог“). Според друга теза, зборот потекнува од арамејскиот збор „Алаха“. истоветни зборови постојат и во другите семитски јазици како хебрејскиот и арамејскиот. Соодветната арамејска форма е אֱלָהָא ˀЕлаха на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BAбиблиски арамејски и ܐܰܠܳܗܳܐ ˀАлаха или ˀАлохо на сириски.

Значи зборот Аллах, кој ти го нарекуваш замислен е збор со кој сите божји пратеници, па и Иса а.с.(Исус) па и Мухаммед с.а.в.с. им се обраќале на Господ. Зборот Аллах го преставува едниството на Господ а не тројството.
 
A

amco2009

Гостин
[TA KA@E BIBLIJA O MUHAMMEDU
“Kažite vi Meni: {ta }e s vama biti ako je Kur'an od Allaha, a vi u njega ne}ete da
vjerujete, i ako je jedan od sinova Israilovih1 posvjedo~io da je Kur'an od Allaha kao
{to su to Knjige prije njega.” (El-Kur'an, 46: 10)
Gospodine predsjedavaju}i, dame i gospodo! Tema ve~era{njeg predavanja “[ta
Biblija kaže o Muhammedu”, sallallahu alejhi ve sellem, bi}e bez sumnje iznena|enje
za mnoge od vas radi toga {to je predava~ musliman. Kako je do{lo do toga da
musliman tuma~i proro~anstva iz jevrejskih i kr{}anskih svetih knjiga? Kao mlad
~ovjek, prije trideset godina, ja sam odslu{ao religiozna predavanja kr{}anskog
teologa, izvjesnog Rev. Hiten, u “Teatre Royal” (Kraljevsko pozori{te, Durban, Južna
Afrika).
PAPA ILI KISIND@ER?
Ovaj ~asni gospodin je tuma~io biblijska proro~anstva. Nastojao je dokazati da je
kr{}anska Biblija predskazala nastajanje Sovjetske Rusije i zadnje dane (Kijametski
dan). U odre|enim postavkama je oti{ao tako daleko, da je dokazao da njegova Sveta
Knjiga, u svojim predskazivanjima, nije izostavila ~ak ni Papu. On je energi~no i
na{iroko govorio, da bi uvjerio svoje slu{aoce, da je “Zvijer 666", spomenuta u Knjizi
Otkrovenja - poslednja knjiga Novog zavjeta - bio Papa, koji je Kristov vikar na Zemlji.
Nama muslimanima ne odgovara da ulazimo u kontraverznosti izme|u rimokatolika i
protestanata. Uzgred re~eno, poslednje kr{}ansko otkri}e kr{}anske Biblije, za ”Zvijer
666", je dr. Henri Kisindžer2 Kr{}anski predava~i su dovitljivi i neumorni u njihovim
naporima da dokažu svoje tvrdnje. Predavanja Rev. Hitena su me navela da se
zapitam; ako Biblija predskazuje toliko stvari - ne isklju~uju}i ~ak ni ”Papu" i “Izrael”, -
tada mora biti ne{to kazano i o najve}em dobrotvoru ~ovje~anstva3 -^asnom Poslaniku
Muhammedu (neka je na njega mir i spas). Kao mladi} krenuo sam u potragu za
odgovorom. Sretao sam sve{tenike, jedne za drugim, prisustvovao njihovim
predavanjima i pro~itao sve do ~ega sam mogao do}i, vezano za oblast biblijskih
 
A

amco2009

Гостин
predskazivanja. Ve~eras }u vam govoriti o jednom dijalogu sa domineom4 Holandske
reformisane crkve.
SRETNO TRINAEST
Bio sam pozvan u Transvaal5 da održim predavanje povodom jedne sve~anosti. Znaju}i
da je u toj pokrajini Republike, rasprostranjen jezik Afrikanera, pa ~ak i u mom
narodu, osje}ao sam da trebam bar povr{no ovladati ovim jezikom, kako bi se me|u
ovim ljudima, bar malo, osje}ao kao “kod ku}e”. Otvorio sam telefonski imenik i
po~eo nazivati crkve u kojim se koristi jezik Afrikanera. Nazna~io bih sve{tenicima svoj
interes za dijalog s njima, ali su svi odbili moju molbu s “uvjerljivim” isprikama. Broj
13 je bio moj sretni broj. Trinaesti poziv donese mi zadovoljstvo i olak{anje. Dominee
Van Heerden je pristao da se sretnemo u njegovoj ku}i, u subotu poslije podne, na
dan moga odlaska u Transvaal. Do~ekao me je prijateljski na svojoj verandi. Kazao je
da bi volio, ako nemam ni{ta protiv, da nam se u diskusiji pridruži njegov
sedamdesetogodi{nji punac, koji je iz slobodne države (Free state). Nisam imao ni{ta
protiv toga. Nas trojica smo se smjestili u domineovu biblioteku.
ZA[TO NI[TA?
Postavio sam pitanje:
“[ta Biblija kaže o Muhammedu?”
Bez oklijevanja je odgovorio:
“Ni{ta!”
Pitao sam:
“Za{to ni{ta? U skladu sa va{om interpretacijom, Biblija ima tako mnogo toga da kaže
o nastanku Sovjetske Rusije i o Kijametskim danima, pa ~ak i o rimo-katoli~kom Papi?”
Rekao je:
“Da, ali o Muhammedu u njoj nema ni{ta!”
Pitao sam ponovo:
“Za{to ni{ta? Sigurno ovaj ~ovjek Muhammed, koji je odgovoran za stvaranje dru{tva,
rasporostranjenog {irom svijeta i koje sa~injavaju milioni vjernika, koji na osnovu
njegovog autoriteta vjeruju u:
1)~udotvorno ro|enje Isusa (Isaa, alejhisselam)
2) da je Isus Mesija6
3) da je oživljavao mrtve Božijom dozvolom, i da je lije~io one koji su ro|eni slijepi,
kao i leprozne (gubavce), sve s Božijom dozvolom.
Sigurno ova Knjiga mora ne{to kazati o ovom velikom vo|i, koji tako lijepo govori o
Isusu i njegovoj majci Mariji (Merjemi)?" Stari ~ovjek iz Slobodne zemlje je odgovorio:
“Sine moj, ~itao sam Bibliju poslednjih pedeset godina, i da u njoj ima pomena o
njemu, ja bih to znao.”
NIKO PO IMENU!
Raspitivao sam se: “Po vama, zar nema na stotine proro~anstava vezanih za pojavu
Isusa, spomenutih u Starom zavjetu?” Sve{tenik je uskliknuo: “Ne na stotine, nego na
hiljade!” Ja rekoh: “Nemam namjeru prepirati se oko ”hiljadu i jedno" proro~anstvo
pomenuto u Starom zavjetu, vezano za dolazak Isusa jer ga je ve} sav muslimanski
svijet prihvatio bez svjedo~enja i jednog biblijskog proro~anstva. Mi muslimani,prihvatili smo Isusa “de facto” tj. samo na osnovu Muhammedovog, sallallahu alejhi ve
sellem, autoriteta. A danas u svijetu ima ne manje od jedne milijarde Muhammedovih,
sallallahu alejhi ve sellem, sljedbenika, koji vole, uvažavaju i duboko po{tuju ovog
velikog Božijeg Vjerovjesnika - Isusa Krista - bez potrebe da ih kr{}ani u to uvjeravaju
biblijskom dijalektikom. Izme|u “hiljada” proro~anstava o kojim govorimo, možete li
mi re}i samo jedno u kojem je Isus spomenut po imenu? Termin Mesija, preveden kao
Krist, nije ime nego naziv7 Postoji li i jedno proro~anstvo koje kaže da }e Mesijino ime
biti Isus; da }e ime njegove majke biti Marija; da }e se roditi u vrijeme vladavine kralja
Heroda, itd. itd.? Ne! Nema takvih detalja! Pa kako onda zaklju~ujete da se onih
hiljadu proro~anstava odnose na Isusa?!"
[TA JE PRORO^ANSTVO?
Sve{tenik je odgovorio: “Vidite, proro~anstva su rije~i-slike ne~ega {to }e se desiti u
budu}nosti. Kada se ta stvar stvarno pojavi, mi vidimo u ovim proro~anstvima, živo
ispunjenje onoga {to je predskazano u pro{losti.” Ja sam rekao: “Ono {to vi u stvari
radite je, da rezonujete, zaklju~ujete i sastavljate dva i dva.” On je rekao: “Da.” Rekao
sam: “Ako je vama zadatak da hiljadu proro~anstava opravdate tvrdnjom o ispravnosti
i originalnosti Isusa, za{to mi ne bismo prihvatili potpuno isti pristup i za Muhammeda,
sallallahu alejhi ve sellem?!8 Sve{tenik se složio s tim da je to fer prijedlog i razuman
na~in pristupa problemu. Zamolio sam ga da otvori Ponovljeni zakon, poglavalje 18,
stih 18, {to je on i uradio. Izgovorio sam napamet ovaj stih na jeziku Afrikanera, radi
toga {to je bila moja namjera da malo vježbam jezik vladaju}e klase Južne Afrike9
NI PROFEET SAL EK VIR HULLE VERWEK UIT DIE MIDDE VAN HULLE BROERS, SOOS JY
IS, EN EK SAL MY WOORDE IN SY MOND LE, EN HY SY SAL AAN HULE SE ALLES WAT
EK HOM BEVEEL. (Ponovljeni zakon 18: 18)
Prevod ovog stiha (sa engleskog) glasi: “Podignuti }u im proroka izme|u njihove bra}e,
kao {to si ti. Stavi}u Svoje rije~i u njegova usta, da im kaže sve {to im zapovijedim.”
VJEROVJESNIK SLI^AN MOJSIJU
(Musau alejhisselam)
Nakon recitovanja ovog stiha na afrikanskom, izvinuo sam se zbog mog nesigurnog
naglaska. Sve{tenik me je uvjeravao da sam to uradio dobro. Raspitujem se: “Na koga
se ovo proro~anstvo odnosi”? Bez imalo oklijevanja, odgovorio je: “Na Isusa”! Pitao
sam: “Za{to Isus - njegovo ime ovdje nije spomenuto?” Sve{tenik na to odgovara:
“Po{to su proro~anstva rije~i-slike ne~ega {to }e se desiti u budu}nosti, mi smatramo
da ga rije~i ovog stiha adekvatno opisuju. Vidite najvažnije rije~i ovog proro~anstva su
”Soos jy is" (likom na tebe) - kao {to si ti - kao Mojsije, a Isus je kao Mojsije." Ja pitam:
“Na koji na~in je Isus bio sli~an Mojsiju?” Odgovor je glasio: “Na prvom mjestu, Mojsije
je bio JEVREJ, i Isus je bio, tako|e, JEVREJ; drugo, Mojsije je bio PROROK, a Isus je
bio, tako|e, PROROK - radi toga je Isus sli~an Mojsiju, a to je ta~no ono {to je Bog
prorekao Mojsiju - ”Soos jy is". Ja upitah: “Možete li zamisliti i jednu drugu sli~nost
izme|u Mojsija i Isusa?” Sve{tenik re~e da on ne može smisliti ni jednu. Odgovoriosam: “Ako su ovo jedina dva kriterija za otkrivanje kandidata za ovo proro~anstvo u
”Ponovljeno zakonu 18:18:", onda u tom slu~aju, kriterij bi mogao odgovarati bilo kom
od slijede}ih biblijskih li~nosti poslije Mojsija; Samuel, Izaija, Ezekija, Danijel, Hosea,
Joel, Malahija, Ivan Krstitelj itd. radi toga {to su svi JEVREJI I PROROCI. Za{to se to
proro~anstvo ne bi odnosilo na jednog od ovih proroka, i za{to samo na Isusa? Za{to
pravimo od jednog ribu, a od drugog pticu?" Sve{tenik nije imao odgovora. Ja sam
nastavio: “Vidite, moji zaklju~ci su da je Isus najmanje sli~an Mojsiju, a ako grije{im,
volio bih da me korigujete”.
TRI RAZLIKE
Tako u razgovoru rezonujemo zajedno: “Kao prvo Isus nije sli~an Mojsiju, radi toga, {to
prema vama - ”Isus je bog", ali Mojsije nije bog, je li to ta~no"? Odgovorio je: “Da”.
Rekao sam: “Radi toga Isus nije sli~an Mojsiju!”
Drugo; prema vama - “Isus je umro za otkup ljudskih grijeha”, ali Mojsije nije morao
umrijeti radi grijehova svijeta. Je li to istina?" Ponovo je rekao “Da.” Rekao sam: “Radi
toga Isus nije sli~an Mojsiju!
Tre}e; prema vama - ”Isus je oti{ao u pakao na tri dana", a Mojsije nije morao tamo i}i.
Je li ovo ta~no? Odgovorio je nevoljno: “D-a-a”. Zaklju~io sam: “Radi toga Isus nije
sli~an Mojsiju! Ali sve{teni~e - nastavio sam - ovo nisu pravi dokazi istine, doku~ive
istine; ovo su stvari uvjerenja na koje se i djeca mogu navesti. Prodiskutirajmo ne{to
veoma jednostavno, veoma lagano: Recimo ne{to {to i mala djeca, ako bi bili
sau~esnici diskusije, ne bi imali problema da shvate, ho}emo li? Sve{tenik je bio
veoma zadovoljan sugestijom.
OTAC I MAJKA
(1) “Mojsije ima oca i majku. Muhammed, tako|e, ima oca i majku. Ali, Isus je imao
samo majku, a ne i oca ~ovjeka. Je li to ta~no?” Rekao je: “Da” . Ja nastavih:
“DAAROM IS JESUS NIE SOOS MOSES NIE, MAAR MUHUMMED IS SOOS MOSES!” {to
zna~i: “Radi toga Isus nije kao Mojsije, ali je Muhammed kao Mojsije.” (Do sada je
~italac shvatio da sam koristio afrikanski jezik, samo radi prakticiranja. Prekinut }u
njegovu upotrebu u daljnjem toku ove pri~e.)
(2) “Mojsije i Muhammed su se rodili na normalan, prirodan na~in, tj. iz fizikalne veze
izme|u ~ovjeka i žene a Isus je stvoren posebnim ~udom. Sjetit }e te se da nam je
re~eno u Jevan|elju po Mateju, 1:18
“Ali prije nego se zajedno nastani{e, pokaza se da je za~ela po Duhu Svetome.”
A Sv. Luka nam kaže da kada su joj lijepe vijesti, o ro|enju svetog sina, najavljene,
Marija je rezonovala:
“Kako }e to biti - re~e Marija An|elu - jer se ja ne sastajem s mužem? ”Duh sveti si}i }e
na te" - odgovori joj An|eo - “Sila Previ{njega zasjeni}e te.” (Luka, 1:34,35)
^asni Kur'an potvr|uje Isusovo ro|enje plemenitijim i uzvi{enijim rije~ima. U
odgovoru na njeno logi~no pitanje:
“O moj Gospodaru, kako }u imati dijete, kad me ni jedan mu{karac nije dodirnuo?”
- “Eto tako”, -re~e - “Allah stvara {to On ho}e. Kada ne{to odlu~i, On samo rekne:
”Budi" - i ono bude.10 (^asni Kur'an 3:47)
Bogu nije nužno da posije sjeme u ~ovjeka niti u životinju. On to samo poželi i to
postane stvarnost. Ovo je muslimansko poimanje Isusovog ro|enja." (Kada sam
uporedio Kur'ansku i biblijsku verziju Isusovog ro|enja, ~elniku Biblijskog udruženja u
na{em najve}em gradu, i kada sam ga upitao: “Koju verziju bi vi voljeli dati svojojk}erki, Kur'ansku ili biblijsku verziju?” ^ovjek je pognuo glavu i odgovorio:
“Kur'ansku.” Da skratim, rekao sam domineu: “Je li ta~no da se Isus rodio ~udotvorno,
nasuprot prirodnom ro|enju Mojsija i Muhammeda?” On je odgovorio ponosno: “Da” A
ja sam na to rekao: “Radi toga Isus nije sli~an Mojsiju, nego je Muhammed sli~an
Mojsiju.” A Bog kaže Mojsiju u knjizi “Ponovljeni zakon 18:18" ”KAO [TO SI TI" (sli~an
tebi, kao Mojsije), a Muhammed je sli~an Mojsiju."
BRA^NE VEZE
(3) “Mojsije i Muhammed su oženjeni i imaju djecu, ali Isus ostaje neženja cijelog
života. Je li ovo ta~no?” Sve{tenik je odgovorio: “Da”. Ja sam rekao: Radi toga Isus nije
sli~an Mojsiju, ali je Muhammed sli~an Mojsiju."
ISUS ODBA^EN OD SVOG NARODA
(4) “Mojsije i Muhammed su prihva}eni kao proroci u svome narodu, u njihovom
životnom vijeku. Bez sumnje, Jevreji su Mojsiju zadali beskrajne brige gun|aju}i u
divljini, ali kao nacija, prihvatili su Mojsija kao Božijeg poslanika, koji je njima poslan.
Arapi su, tako|er, u~inili Muhammedov život nemogu}im. Veoma mnogo je pretrpio od
njihovih ruku. Nakon 13. godina poslanstva u Mekki, morao je napustiti svoj rodni
grad. Ali prije njegove smrti, arapska nacija ga je u potpunosti prihvatila kao Allahova
Vjerovjesnika. Prema Bibliji -
“K SVOJIMA DO\E (Isus), I SVOJI JE (istinitu svjetlost) NE PRIMI[E.” (Ivan, 1:11)
Pa ~ak i danas, nakon dvije hiljade godina, njegov narod - Jevreji - kao cjelina,
odbacuju ga. Je li ovo istina?" Sve{tenik je odgovorio “Da. A ja sam kazao: ”Radi toga
Isus nije sli~an Mojsiju, ali je Muhammed sli~an Mojsiju."
“DRUGA^IJE RE^ENO” KRALJEVSTVO
(5) “Mojsije i Muhammed su bili poslanici, kao {to su bili i kraljevi. Pod Poslanikom ja
smatram ~ovjeka koji dobije božansku objavu, kao uputu ljudima, a on tu uputu
prenosi drugim Božijim stvorenjima, onakvu kakvu je dobio bez ikakvog dodavanja ili
oduzimanja. Kralj ima mo} da ostavi u životu ili osudi na smrt svoje podanike. Nebitno
je da li osoba nosi krunu ili ne, ili da li je ona ikada oslovljena kao kralj ili vladar; ako
~ovjek ima pravo na izricanje smrtne kazne - on je kralj. Mojsije je imao takvo pravo.
Sje}ate li se Izraelca koji je otkriven kako uzima drva za loženje, na dan subotnji, a
Mojsije je odredio njegovo kamenovanje do smrti? (Brojevi, 15:36) Postoje i drugi
zlo~ini, tako|e spomenuti u Bibliji, za koje je Jevrejima odre|ena smrtna kazna, na
Mojsijevu zapovijed. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je, tako|e, imao pravo na
izricanje presude na život kao i smrtne presude nad svojim narodom. Postoje, tako|e,
u Bibliji primjeri osoba, kojima je dat samo dar proro~anstva, ali oni nisu bili u prililci
da primjenjuju svoje direktive. Neki od ovih ~asnih ljudi, koji su bili bespomo}ni u
o~itom i tvrdokornom odbijanju njihove poruke, bili su proroci: Lot (Lut a.s.), Jonah
(Junus a.s.), Danijel, Ezra i Džon baptis (Ivan Krstitelj ili Jahja a.s.). Oni su mogli samo
prenijeti poruku, ali nisu mogli sprovoditi zakon. Sveti poslanik Isus, nažalost, spada u
tu kategoriju. Kr{}ansko jevan|elje to jasno potvr|uje: Kada je Isus dovu~en pred
rimskog kralja Pontius Pilata, optužen za pobunu, Isus se ubjedljivo odbranio i odbacio
lažnu optužbu. Isus odgovori:
“MOJE KRALJEVSTVO NE PRIPADA OVOME SVIJETU. KAD BI MOJE KRALJEVSTVO
PRIPADALO OVOME SVIJETU, MOJI BI SE DVORANI BORILI DA NE BUDEM PREDAN
@IDOVIMA. ALI MOJE KRALJEVSTVO NIJE ODAVDE.” (Ivan, 18:36)
Ovo je uvjerilo Pilata da Isus, mada nije bio u punoj mentalnoj kontroli, nije opasan za
njegovu vladavinu. Isus je samo polagao pravo na duhovno kraljevstvo; drugim
rije~ima, on je samo polagao pravo na poslanstvo. Je li to ta~no?" Sve{tenik je
odgovorio: “Da”. Ja sam kazao: “Radi toga Isus nije sli~an Mojsiju, ali je Muhammedsli~an Mojsiju.”
 
A

amco2009

Гостин
NEMA NOVIH ZAKONA
(6) “Mojsije i Muhammed su donijeli nove zakone i pravila za svoje narode. Mojsije, ne
samo da je dao deset zapovijedi Izraelcima, nego i veoma obiman obredoslovni zakon,
radi upute svoga naroda. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, dolazi narodu
ogrezlom u barbarstvu i neznanju. @enili su svoje ma}ehe; zakopavali svoje žive k}eri;
pijanstvo, brakolomstvo, idolopoklonstvo i kocka su svakodnevna pojava. Gibbon
opisuje pred islamske Arape u svom ”Pad i propast Rimske imperije" kao: “Ljudske
zvijeri, skoro bez osje}aja, te{ko se razlikuju od ostalih životinjskih stvorenja.” Jedva
da je bilo i{ta da se uo~i kao razlika izme|u “~ovjeka” i “životinje”, bili su životinje u
ljudskom obliku. Od ovog niskog barbarizma, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem,
ih je uzdigao, prema rije~ima Thomasa Carlyslea, “u bakljono{e svjetlosti i u~enja.” On
kaže: “ZA ARAPSKU NACIJU JE TO BILO RO\ENJE IZ MRAKA U SVJETLOST. ARABIJA JE
PO PRVI PUT O@IVJELA POMO]U TOGA; SIROMA[NI STO^ARSKI NAROD, LUTAJU]I
NEPRIMJE]EN KROZ SVOJE PUSTINJE, OD SAMOG STVARANJA SVIJETA VIDI DA
NEUO^LJIVO POSTAJE UO^LJIVO, MALO JE NARASLO U SVJETSKU VELI^INU. JEDNO
STOLJE]E NAKON TOGA, ARABIJA JE BILA U GRANADI S JEDNE STRANE, A U DELHIJU
S DRUGE STRANE. BLJESKAJU]I U SR^ANOSTI I SJAJU, I SVJETLOSTI GENIJA,
ARABIJA OBASJAVA VELIKI DIO SVIJETA...” ^injenica je da je Muhammed, sallallahu
alejhi ve sellem, dao svome narodu zakon i red, koji nisu imali nikada prije. [to se ti~e
Isusa, kada su Jevreji postali sumnji~avi u to da bi on mogao biti varalica koji
poku{ava da iskvari njihova u~enja, Isus se potrudio da ih uvjeri da on nije do{ao sa
novom religijom - nema novih zakona niti novih pravila. Navodim njegove vlastite
rije~i:
“NEMOJTE MISLITI DA SAM DO[AO UKINUTI ZAKON I POSLANIKE. NE DO\OH DA IH
UKINEM, VE] DA IH OSTVARIM. JER, ZAISTA, KA@EM VAM DOK OPSTOJI NEBO I
ZEMLJA, NI JEDNA JOTA, NI JEDNA KOVR^ICA SLOVA IZ ZAKONA SIGURNO NE]E
NESTATI, A DA SE SVE NE OSTVARI.” (Matej, 5:17,18)
Drugim rije~ima, on nije do{ao sa novim zakonima ili propisima; do{ao je samo da
upotpuni stare zakone. To je ono {to je on jasno stavio do znanja Jevrejima - osim ako
nije govorio drsko, poku{avaju}i navesti Jevreje da ga prihvate kao od Boga poslanog
~ovjeka, i pod izgovorom poku{ao nametnuti im novu religiju. Ne! Ovaj Božiji Poslanik
se ne bi nikada poslužio takvim sredstvima da podvali Božiju vjeru. On je samo
upotpunjavao zakone. On je praktikovao Mojsijeve Zapovijedi, po{tovao subotu. Niti
jedan Jevrej nije upro prst u njega govore}i:
“Za{to ne posti{?”, ili “Za{to ne pere{ ruke prije nego {to komada{ hljeb?”, dok su ove
optužbe uvijek iznosili protiv njegovih apostola (u~enika), ali nikada protiv Isusa. To je
zbog toga {to je on kao dobar Jevrej uvažavao zakone poslanika prije njega. Ukratko,
on nije stvorio novu religiju, i nije donio novi Zakon, kao {to su Mojsije i Muhammed,
sallallahu alejhi ve sellem.
Je li ovo istina?" - pitao sam sve{tenika, a on je odgovorio:
“Da.”
Rekao sam:
“Radi toga Isus nije sli~an Mojsiju, ali je Muhammed sli~an Mojsiju.”
KAKO SU ONI UDALJENI
(7) “Obojica, Mojsije i Muhammed, su umrli prirodnom smr}u, a po kr{}anskim
izvorima Isus je nasilno ubijen, na krstu11 Je li to istina?" Sve{tenik re~e: “Da.” Japotvrdih: “Zbog toga Isus nije sli~an Mojsiju, ali je Muhammed sli~an Mojsiju.”
NEBESKI DOM
(8) “Obojica, Mojsije i Muhammed, sallallahu alejhi vesellem, su pokopani u zemlji,
ali po vama, Isus se odmara na nebu. Je li ta~no?” Sve{tenik se složio. Ja sam rekao:
“Radi toga Isus nije sli~an Mojsiju, ali je Muhammed sli~an Mojsiju.”
ISMAIL - PRVENAC
Po{to se sve{tenik bespomo}no sagla{avao sa svakom ta~kom, ja sam rekao:
“Sve{teni~e, ovo {to sam ja u~inio do sada je samo radi dokazivanja jedne ta~ke iz
cijelog proro~anstva - tj. dokazivanje fraze ”KAO [TO SI TI" - sli~an tebi - “kao Mojsije”.
Proro~anstvo je mnogo vi{e od ove jedne fraze, koja glasi: “PODIGNU]U IM PROROKA
IZME\U NJIHOVE SABRA]E, KAO [TO SI TI...” Naglasak je na rije~ima: “Izme|u
njihove sabra}e.” Mojsije i njegov narod Jevreji su ovdje oslovljeni kao rasni entitet, a
kao takvi, njihova “sabra}a” bi bez sumnje bili Arapi.Vidite, sveta Biblija govori o
Ibrahimu, alejhisselam, (Abrahamu) kao “Božijem prijatelju.” Ibrahim ima dvije žene -
Saru i Hadžeru. Hadžera je rodila Ibrahimu sina - njegovog prvenca -
“...A Abram12 SINU [TO MU GA RODI HAGARA NADJENU IME JISMAEL.” (Ismail,
alejhisselam) (Postanak, 16:15)
“Uzme zatim Abraham SVOGA SINA, Jismaela...” (Postanak, 17:23)
“A NJEGOVU SINU Jismaelu bija{e trinaest godina kad ga obreza.” (Postanak: 17:25)
Sve do dobi od trinaest godina Ismail, alejhisselam, je bio JEDINI sin, sjeme
Ibrahimovo, alejhisselam, kada je ratifikovan savez izme|u Allaha, dželle {anuhu, i
Ibrahima, alejhisselam, Bog daruje Ibrahimu, alehisselam, drugog sina sa Sarom, po
imenu Isak (Ishak, alejhisselam), koji je bio mnogo mla|i od njegovog brata Ismaila.
ARAPI I JEVREJI
Ako su Ismail i Ishak, obojica sinovi istog oca, onda su oni bra}a. I tako su djeca
jednog SABRA]A djeci drugog. Ishakova djeca su Jevreji, a Ismailova djeca su Arapi -
tako su oni jedni drugima SABRA]A. Biblija potvr|uje:
“I pred licem drugih on }e stan podi}i.” (Postanak, 16:12)
“Zatim izdahnu; umrije i bi pridružen svojim precima.” (Postanak, 25:17)
Ishakova djeca su sabra}a Ismailove djece. Na sli~an na~in Muhammed, sallallahu
alejhi ve sellem, poti~e od Izrael}anske sabra}e, zato {to je on porijeklom od Ismaila
sina Ibrahimova. Ovo potvr|uje poslanstvo u kojem se kaže:
“PODIGNU]U IM POSLANIKA IZME\U NJIHOVE BRA]E” (Ponovljeni zakon, 18:18)
Ovdje poslanstvo izri~ito napominje da dolaze}i poslanik, koji }e biti kao Mojsije, ne
smije izrasti od “djece Izraelske” ili “izme|u njih samih”, nego od njihove sabra}e.
MUHAMMED STOGA POTI^E OD NJIHOVE SABRA]E!
RIJE^I U USTIMA
Proro~anstvo se nastavlja dalje:
“...I STAVI]U SVOJE RIJE^I U NJEGOVA USTA...”
[ta to zna~i kada se kaže: “Stavit }u moje rije~i u tvoja usta?” Vidite, kada sam tražio
od vas (od sve{tenika), da otvorite Ponovljeni zakon, poglavlje 18, stih 18, i ako sam
vas ja zamolio da ~itate, i ako ste vi ~itali; da li bih ja stavljao moje rije~i u va{a usta?
Sve{tenik je odgovorio: “Ne.” Ali, ja sam nastavio: “Ako bih vas ja u~io arapski jezik
koji vi ne poznajete, i ako bih vas ja zamolio da ponavljate za mnom ono {to ja
izgovorim, tj.Kul huvAllahu ehad,
1. Reci: “On je Allah - Jedan!
Allahus-Samed,
2. Allah je uto~i{te svakom!
lem jelid ve lem juled,
3. Nije rodio i ro|en nije,
ve lem jekun lehu kufuven ehad.
4. i niko Mu ravan nije! (^asni Kur'an, 112:1-4)
Ne bih li ja stavljao ove rije~i stranog jezika, koje niste ~uli a izgovarate ih, u va{a
usta?" Sve{tenik se saglasio da je to doista tako. Na identi~an na~in, ja sam rekao rije~i
objavljene u ^asnom Kur'anu, objavi dostavljenoj Muhammedu, sallallahu alejhi ve
sellem, od Svemogu}eg Boga. Historija nam kaže da je Muhammed, sallallahu alejhi ve
sellem, imao ~etrdeset godina. Bio je u pe}ini, tri milje sjeverno od grada Mekke. To je
bila 27. no} muslimanskog mjeseca ramazana. U pe}ini mu melek Džibril nare|uje na
njegovom maternjem jeziku: “IKRE” - {to zna~i: “^itaj!” ili “Proglasi!” ili “Recituj!”.
Muhammed je prestravljen i u svojoj zbunjenosti odgovara: “Ma ene bi karižin,” {to
zna~i: “Ja ne znam ~itati!” Melek mu nare|uje i drugi put, s istim rezultatom. Po tre}i
put melek nastavlja: “Ikre, bismi Rabbikellezi halek.” Sada Muhammed shvata, ono {to
se od njega zahtijeva je da ponavlja! Da oproba! I on ponavlja rije~i, onako kako su
stavljene u njegova usta:
Ikrež bismi Rabbikellezi halek.
1. ^itaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara,
Halekal-insane min žalek.
2. Stvara ~ovjeka od ugru{ka!
Ikrež ve Rabbukel-Ekrem.
3. ^itaj, plemenit je Gospodar tvoj,
Ellezi žalleme bil kalem.
4. koji pou~ava peru,
žAllamel-insane ma lem jažlem.
5. koji ~ovjeka pou~ava onome {to ne zna." (^asni Kur'an 96: 1-5)
Ovo je prvih pet ajeta koji su objavljeni Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, koji
sada zauzimaju po~etak 96. sure Kur'ana ^asnog.
VJERNI SVJEDOK
Odmah po odlasku meleka, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je požurio ku}i,
prestravljen i sav oznojen, zatražio od svoje voljene žene Hatidže “da ga pokrije”.
Legao je gledaju}i u nju. Nakon {to je do{ao sebi, objasnio joj je {ta je vidio i ~uo.
Ona ga je uvjerila u svoje pouzdanje u njega, i da Allah, dželle {anuhu, ne bi nikada
dozvolio da mu se desi neka stra{na stvar. Da li su ovo ispovjedi varalice? Da li bi
varalice, kada bi ih Allahov melek suo~io sa Porukom od Najuzvi{enijeg, prestra{eni,
prestravljeni i preznojeni, tr~ali ku}i i to priznali svojim ženama? Svaki kriti~ar može
vidjeti da njegove reakcije i ispovjedi potje~u od jednog po{tenog, iskrenog ~ovjeka,
~ovjeka od istine -"EL - EMIN" - Po{teni, Pouzdani, Povjerljivi. U naredne dvadeset i tri
godine njegovog poslani~kog života, rije~i su “stavljane u njegova usta”, a on ih je
izgovarao. One su imale neizbrisiv uticaj na njegovo srce i um: i kako je obim ~asnih
spisa (Kur'ana ^asnog) rastao to je bivao pisan na palminom li{}u, na životinjskim
kožama i ple}kama: i u srcima njegovih vijernih u~enika (tj. pamtili su ih napamet).
Prije njegove smrti, ove rije~i su poredane redosljedom kakav mi danas nalazimo u
Kur'anu ^asnom. Rije~i (Objave) su u stvari stavljene u njegova usta, ta~no onako
kako je predskazano u proro~anstvu, kao {to smo ve} naveli u diskusiji:“I STAVI]U SVOJE RIJE^I U NJEGOVA USTA.” (Pon. zakon, 18:18)
NEPISMENI POSLANIK
Muhammedovo, sallallahu alejhi ve sellem, iskustvo u pe}ini Hira, kasnije poznatoj
kao Džebelun-nur - Planina svjetlosti, i njegovo reagovanje na prvu Objavu je ta~no
ispunjenje drugog biblijskog proro~anstva. U knjizi Izaija, poglavlje 29. stih 12, ~itamo:
“KNJIGA (el-Kitab, el-Kur'an, ^itanje, Recitiranje) KOJA SE DAJE ^OVJEKU KOJI NE
UMIJE DA ^ITA.” “EN-NEBIJJIL-UMIJJ” {to zna~i:
“...vjerovjesnika koji ne zna da ~ita i pi{e..., (^asni Kur'an 7:158)
GOVORE]I, ^ITAJ OVO, JA TE MOLIM." (Rije~i “ja te molim”, se ne nalaze u hebrejskim
manuskriptima: usporedi sa rimo-katoloi~kim “Dauay Version”, i tako|e se “Revised
Standard Versions”) “I ON RE^E: JA NISAM U^EN.” (Rije~i: “ja nisam u~en” su ta~an
prijevod rije~i: “MA ENE BI KARIžIN” (tj. ja ne znam ~itati ni pisati, a to su rije~i koje je
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, dva puta ponovio “Svetom Duhu”(?) - meleku
Džibrilu, kada mu je komandovao: “IKRE” -^ITAJ!) Dopustite mi da citiram stih, bez
prekida, kako stoji u “King James Version” ili u “Autoriziranoj verziji”, kako je
popularnije poznata:
“ILI KAO KNJIGA KOJA SE DAJE ^OVJEKU KOJI JE NEPISMEN, GOVORE]I: ^ITAJ OVO,
JA TE MOLIM, A ON ODGOVORI: JA NISAM U^EN”
ili po hrvatskom prijevodu Biblije:
A dade li se kome ko ne zna ~itati govore}i: “^itaj to!” - On }e odvratiti: “Ne znam
~itati.” (Izaija 29:12)
Treba uo~iti da nije bilo arapske Biblije13 u {estom vijeku kr{}anske ere, kada je živio
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, i propovijedao! Osim toga, on je bio potpuno
nepismen i neobrazovan. Ni jedno ljudsko bi}e ga nije podu~ilo ni rije~i. Njegov u~itelj
je bio Stvoritelj -
“Ve ma jentiku žanil-heva.
3. On ne govori po hiru svomein
huve illa vahjun juha.
4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje,
žallemehu {edidul-kuva.
5. u~i ga jedan ogromne snage.” (^asni Kur'an 53: 3-5)
Bez ikakve ljudske poduke, on je natjerao mudrace da se stide.
VA@NA
 
A

amco2009

Гостин
VA@NA OPOMENA
“Vidite”, rekao sam sve{teniku, “kako proro~anstvo pokriva Muhammeda, sallallahu
alejhi ve sellem, kao rukavica. Ne moramo rastezati proro~anstva, kako bismo
opravdali njihovo ispunjenje kod Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem.” Sve{tenik
je odgovorio: “Sva va{a izlaganja dobro zvu~e, ali su ona bez ishoda, radi toga {to mi
kr{}ani imamo Isusa Krista ”otjelovljenog" boga, koji nas je oslobodio robovanja
grijehu!" Upitao sam: “Nije važno? Bog nije tako mislio. On se potrudio da se Njegove
opomene zabilježe. Bog je znao da }e biti ljudi kao {to ste vi, koji }e lakoumno, veselo
otpisati njegove rije~i, zato se On koristio u Pon. zakon 18:19, stra{nom opomenom:
”A ne bude li tko poslu{ao Mojih rije~i, {to ih prorok bude govorio u Moje ime, taj }e
odgovarati preda Mnom." Zar vas ovo ne prestravljuje? Svemogu}i Bog prijeti osvetom!
Mi crkavamo od straha kada nam zaprijeti kakav propalica, a vi ne strahujete od Božijeopomene?! ^udo nad ~udima! U Pon. zakonu, poglavlje 18, stih 19, imamo daljnje
ispunjenje prora~anstava o Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem! Uo~ite rije~i:
“...MOJIH RIJE^I, [TO IH PROROK BUDE GOVORIO U MOJE IME.” U ~ije ime govori
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem? otvorio sam Kur'an ^asni, prijevod Jusuf Alija,
114. poglavlje, “suretun-nas” ili Ljudski rod - poslednje poglavlje, i pokazao mu
formulu na vrhu poglavlja: “Bismillahir-rahmanir-rahim, a {to zna~i: ”U IME ALLAHA,
MILOSTIVOG, SAMILOSNOG. I svako poglavlje unazad 112, 111, 110... je imalo istu
formulu i isto zna~enje na svakoj strani, radi toga {to je kraj svih sureta kratak i svaki
zauzima od prilike jednu stranicu.
“A {ta je proro~anstvo zahtijevalo?” “...KOJE ]E ON GOVORITI U MOJE IME,” a u ~ije
ime govori Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem? “U IME ALLAHA MILOSTIVOG,
SAMILOSNOG.” Proro~anstvo se ispunjava u Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem,
doslovce! Svako poglavlje ^asnog Kur'ana, izuzev devetog po~inje formulom:
“Bismillahir-rahmanir-rahim, U IME ALLAHA MILOSTIVOG, SAMILOSNOG. Musliman
zapo~inje svaki ispravan posao ovom ~asnom formulom. Ali kr{}ani zapo~inju: ”U ime
oca, sina i duha svetog."14 Vezano za Ponovljeni zakon, poglavlje 18, dao sam vam vi{e
od 15 razloga za{to se ovo proro~anstvo odnosi na Muhammeda, sallallahu alejhi
vesellem, a NE na Isusa.
KRSTITELJ PROTIVRIJE^I ISUSU
U Novom zavjetu, vi{e puta, nalazimo da su Jevreji o~ekivali ispunjenje proro~anstva
“JEDAN KAO MOJSIJE” - vidi Ivan 1:19-25. Kada je Isus tvrdio da je Vjerovjesnik
(Mesija) poslan Jevrejima, Jevreji su se po{li zapitkivati, a gdje je Ilija? Jevreji su imali
paralelno proro~anstvo, da prije dolaska Mesije, Ilija mora do}i prvi u svom drugom
dolasku. Isus je potvrdio ovo jevrejsko uvjerenje:
“...ON IM ODVRATI: ”BEZ SUMNJE, ILIJA IMA DO]I I SVE POSTAVITI OPET NA SVOJE
MJESTO. ALI VAM KA@EM DA JE ILIJA VE] DO[AO, SAMO GA ONI NE POZNADO[E,
NEGO POSTUPI[E SA NJIM KAKO IM SE PROHTJELO. TAKO ]E I SIN ^OVJE^IJI MORATI
OD NJIH MNOGO TRPJETI." (Matej 17:11-13)
Prema Novom zavjetu, Jevreji nisu bili ti koji bi progutali rije~i bilo kojeg mogu}eg
Mesije. U svom istraživanju pro{li su kroz izuzetne pote{ko}e, kako bi prona{li svog
pravog Mesiju. A ovo potvr|uje Ivanovo Jevan|elje:
“A OVO JE IVANOVO SVJEDO^ANSTVO, KAD MU @IDOVI IZ JERUZALEMA POSLA[E
SVE]ENIKE I LEVITE DA GA UPITAJU: TKO SI TI? ON PRIZNADE; NE ZANIJEKA;
PRIZNADE: ”JA NISAM MESIJA. (Ivan, 1:19,20)
(Ovo je jedino bilo prirodno, jer ne mogu postojati dvojica Mesija u isto vrijeme. Ako je
Isus bio Krist, onda Ilija nije mogao biti Krist!) “DAKLE, [TO - UPITA[E GA - JESI LI
ILIJA?” NISAM, ODGOVORI." (Ivan 1:21) (Ovdje Ivan Krstitelj protivrije~i Isusu! Isus
kaže da je Ivan “Ilija”, a Ivan negira ono {to mu je Isus pripisao. Jedan od DVOJICE
(Isus ili Ivan), Bože oprosti, definitivno ne govori ISTINU. Na osnovu li~nog Isusovog
svjedo~anstva, Ivan Krstitelj je bio jedan od najve}ih izraelskih poslanika; “ZAISTA,
KA@EM VAM, IZME\U RO\ENIH OD @ENA NIJE USTAO VE]I OD IVANA KRSTITELJA.”
(Matej 11:11)
Mi muslimani znamo Ivana Krstitelja kao hazreti Jahja, alejhisselam. Mi ga po{tujemo
kao stvarnog Allahovog poslanika. ^asni prorok Isus je nama poznat kao Isa,
alejhisselam, koji je, tako|e, cijenjen kao najmo}niji Poslanik poslan od Svemogu}eg.
kako mi muslimani možemo pripisati laži bilo kojem od njih? MI ostavljamo ovajproblem, izme|u Isusa i Ivana, kr{}anima da ga razrije{e, jer njihovi “sveti spisi” su
puni neslaganja, koje oni obja{njavaju kao “nejasne Isusove izreke"15 Mi muslimani
smo, zaista, zainteresovani za poslednje pitanje postavljeno Ivanu Krstitelju od strane
jevrejske elite:
 
A

amco2009

Гостин
“JE SI LI (O^EKIVANI) PROROK? ”NE", ODVRATI.(Ivan 1:21)
TRI PITANJA
Molim vas da uo~ite tri razli~ita i odvojena pitanja, a na koja je on dao tri nagla{ena
“NE” kao odgovore. Da rekapituliram:
1) Jesi li ti Krist?
2) Jesi li ti Ilija?
3) Jesi li ti Prorok?
Ali, u~eni ljudi kr{}anstva nekako ovdje vide implicitno samo dva pitanja. Da bi u~inili
dvostruko jasnim da su Jevreji definitivno imali T-R-I posebna proro~anstva u svojim
glavama, kada su ispitivali Ivana Krstitelja, pro~itajmo prigovore Jevreja u stihovima
kako slijede:
“ZAPITA[E GA DALJE: ZA[TO TI ONDA KRSTI[, AKO TI NISI: a) KRIST b) NI ILIJA c) NI
PROROK? (Ivan, 1:25)
Jevreji su o~ekivali ispunjenje TRI posebna proro~anstva: jedan, dolazak KRISTA, dva,
dolazak ILIJE i tri, dolazak TOG PROROKA.
“TAJ PROROK”
Ako pogledamo bilo koju Bibliju koja je skladna ili ima unakrsne reference, tada }emo
na}i na marginama, gdje se javljaju rije~i “prorok” ili “taj prorok” u Ivan,1:25, da se
ove rije~i odnose na proro~anstvo iz Ponovljeni zakon, 18:15 i 18. A da je “taj prorok”
- “prorok kao Mojsije” - “KAO [TO SI TI”, pokazali smo poraznim dokazima da je to bio
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, a ne Isus! Mi muslimani ne negiramo da je Isus
bio “Mesija”, rije~ koja je prevedena kao “Krist”16 Mi ne osporavamo “hiljadu i jedno
proro~anstvo” ~iju mnogobrojnost kr{}ani potvr|uju u Starom zavjetu, predskazuju}i
dolazak Mesije. Ono {to mi kažemo, jeste da se Ponovljeni zakon 18:18 NE odnosi na
Isusa Krista, nego je to eksplicitno proro~anstvo o ~asnom Poslaniku Muhammedu,
sallallahu alejhi ve sellem! Sve{tenik se u~tivo rastao sa mnom, rekav{i da je to bila
veoma interesantna diskusija i da bi on želio da do|em jednog dana i obratim se
njegovoj kongregaciji s istom temom. Dekada i po je pro{la, a ja jo{ uvijek ~ekam na
tu privilegiju. Vjerujem da je sve{tenik bio iskren kada je to ponudio, ali predrasude
te{ko umiru, a ko bi želio da izgubi svoje ovce?!
OTROVNI TEST
Kristovim jaganjcima kažem: za{to ne primijene taj otrovni test, koji je sam Gospodar
želio da primijenite, na bilo kojeg pretendenta na proro~anstvo? On je rekao:
“POZNA]ETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA. ZAR SE S TRNJA BERE GRO@\E, ILI S
DRA^A SMOKVE? TAKO SVAKO DOBRO STABLO RA\A DOBRIM RODOM. SVAKO
STABLO AKO NE RA\A DOBRIM RODOM, SIJE^E SE I BACA U OGANJ. DAKLE:
PREPOZNAT ]ETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA.” (Matej, 7:16-20)Za{to se bojite primjeniti ovaj tekst na Muhammedova, sallallahu alejhi ve sellem,
u~enja? Na}i }ete u poslednjoj Božijoj Objavi - ^asnom Kur'anu - istinsko ispunjenje
u~enja Mojsija i Isusa, {to }e svijetu donijeti prijeko potrebni mir i sre}u.
“AKO BI ^OVJEK KAO MUHAMMED PREUZEO ZAPOVJEDNI[TVO MODERNOG SVIJETA,
ON BI USPIO U RAZRJE[ENJU NJEGOVIH PROBLEMA I DONIO MU PRIJEKO POTREBNI
MIR I SRE]U.” (George Bernard Shaw)
NAJVE]I !
U nedjeljniku “TIME” od 15. jula 1974., prenesena je selekcija mi{ljenja raznih
histori~ara, pisaca, vojnih li~nosti, poslovnih ljudi i drugih, na temu: “Ko su bili
historijski velike vo|e?” Neki su rekli da je to bio Hitler; drugi su rekli; - Gandi, Buda,
Lincoln i sli~no. Ali Jules Masserman, SAD psihoanaliti~ar, postavlja stvari ispravno
daju}i korektne kriterije, na osnovu kojih prosu|uje. On je rekao: “Vo|e moraju
ispuniti tri funkcije:
1) Osigurati dobrobit vo|enih,
2) Osigurati socijalnu organizaciju u kojoj se ljudi osje}aju relativno sigurnim,
3) Osigurati ih odre|enim brojem uvjerenja”.
S gornja tri kriterija, on je pretražio historiju i analizirao - Hitlera, Pastera, Cezara,
Mozesa, Konfu~ija i mnoge druge, i kona~no zaklju~io: “LJUDI KAO [TO SU PASTER I
SALK SU VO\E U PRVOM SMISLU. LJUDI KAO GANDI I CONFU^IJE, S JEDNE STRANE, I
ALEKSANDAR, CEZAR I HITLER, S DRUGE STRANE, SU VO\E U DRUGOM I MO@DA
TRE]EM SMISLU. ISUS I BUDA SPADAJU SAMO U TRE]U KATEGORIJU. MO@DA JE
NAJVE]I VO\A SVIH VREMENA BIO MUHAMMED, KOJI JE KOMBINACIJA SVE TRI
FUNKCIJE. u manjem obimu MOJSIJE JE URADIO ISTO.” U skladu s objektivnim
kriterijima postavljenim od profesora ^ika{kog univerziteta, za kojeg vjerujem da je
Jevrej, - ISUS I BUDA su izvan slike “velikih vo|a ~ovje~anstva”, ali ~udnom
koincidencijom grupira Mojsija i Muhammeda zajedno, daju}i time daljnju težinu
argumentu da ISUS nije kao MOJSIJE, ali je MUHAMMED kao MOJSIJE: Ponovljeni
zakon, 18:18. “KAO [TO SI TI” - Kao MOJSIJE! U zaklju~ku, zavr{avam s navodom
kr{}anskog ~asnika, komentatora Biblije, slijede}i navod njegovog Gospodara:
“KONA^NI KRITERIJ ISTINSKOG PROROKA JE MORALNI KARAKTER NJEGOVIH
U^ENJA.” (prof. Dummelow)
“PREPOZNA]ETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA.” (Isus Krist)
DO\I DA REZONUJEMO ZAJEDNO
“RECI: ”O SLJEDBENICI KNJIGE, DO\ITE DA SE OKUPIMO OKO JEDNE RIJE^I I NAMA I
VAMA ZAJEDNI^KE: DA SE NIKOME OSIM ALLAHU NE KLANJAMO, DA NIKOGA NJEMU
RAVNIM NE SMATRAMO I DA JEDNI DRUGE PORED ALLAHA, BOGOVIMA NE DR@IMO!
PA AKO ONI NE PRISTANU, VI RECITE: “BUDITE SVJEDOCI DA SMO MI MUSLIMANI!”
(^asni Kur'an, 3:64)
“SLJEDBENICI KINJIGE” je respektabilan naziv dat Jevrejima i Kr{}anima u ~asnom
Kur'anu. Muslimanu je ovdje nare|eno da pozove: “O sljedbenici knjige” - O u~eni
ljudi! O ljudi koji tvrdite da ste primili božansku Objavu. ^asne spise; hajde da se
sakupimo oko zajedni~ke platforme “da se nikom osim Allahu ne klanjamo”, radi toga
{to niko osim Njega nije vrijedan molitve, a ne radi:
“...JER JA, JAHVE BOG TVOJ, BOG SAM LJUBOMORAN. KA@NJAVAM GRIJEHE OTACA -
ONIH KOJI ME MRZE - NA DJECI DO TRE]EG I ^ETVRTOG KOLJENA.” (Izlazak 20:5)
Nego zato {to je na{ Gospodar i onaj koji bdije nad nama, na{ Hranitelj i Skrbitelj,Za{to se bojite primjeniti ovaj tekst na Muhammedova, sallallahu alejhi ve sellem,
u~enja? Na}i }ete u poslednjoj Božijoj Objavi - ^asnom Kur'anu - istinsko ispunjenje
u~enja Mojsija i Isusa, {to }e svijetu donijeti prijeko potrebni mir i sre}u.
“AKO BI ^OVJEK KAO MUHAMMED PREUZEO ZAPOVJEDNI[TVO MODERNOG SVIJETA,
ON BI USPIO U RAZRJE[ENJU NJEGOVIH PROBLEMA I DONIO MU PRIJEKO POTREBNI
MIR I SRE]U.” (George Bernard Shaw)
NAJVE]I !
U nedjeljniku “TIME” od 15. jula 1974., prenesena je selekcija mi{ljenja raznih
histori~ara, pisaca, vojnih li~nosti, poslovnih ljudi i drugih, na temu: “Ko su bili
historijski velike vo|e?” Neki su rekli da je to bio Hitler; drugi su rekli; - Gandi, Buda,
Lincoln i sli~no. Ali Jules Masserman, SAD psihoanaliti~ar, postavlja stvari ispravno
daju}i korektne kriterije, na osnovu kojih prosu|uje. On je rekao: “Vo|e moraju
ispuniti tri funkcije:
1) Osigurati dobrobit vo|enih,
2) Osigurati socijalnu organizaciju u kojoj se ljudi osje}aju relativno sigurnim,
3) Osigurati ih odre|enim brojem uvjerenja”.
S gornja tri kriterija, on je pretražio historiju i analizirao - Hitlera, Pastera, Cezara,
Mozesa, Konfu~ija i mnoge druge, i kona~no zaklju~io: “LJUDI KAO [TO SU PASTER I
SALK SU VO\E U PRVOM SMISLU. LJUDI KAO GANDI I CONFU^IJE, S JEDNE STRANE, I
ALEKSANDAR, CEZAR I HITLER, S DRUGE STRANE, SU VO\E U DRUGOM I MO@DA
TRE]EM SMISLU. ISUS I BUDA SPADAJU SAMO U TRE]U KATEGORIJU. MO@DA JE
NAJVE]I VO\A SVIH VREMENA BIO MUHAMMED, KOJI JE KOMBINACIJA SVE TRI
FUNKCIJE. u manjem obimu MOJSIJE JE URADIO ISTO.” U skladu s objektivnim
kriterijima postavljenim od profesora ^ika{kog univerziteta, za kojeg vjerujem da je
Jevrej, - ISUS I BUDA su izvan slike “velikih vo|a ~ovje~anstva”, ali ~udnom
koincidencijom grupira Mojsija i Muhammeda zajedno, daju}i time daljnju težinu
argumentu da ISUS nije kao MOJSIJE, ali je MUHAMMED kao MOJSIJE: Ponovljeni
zakon, 18:18. “KAO [TO SI TI” - Kao MOJSIJE! U zaklju~ku, zavr{avam s navodom
kr{}anskog ~asnika, komentatora Biblije, slijede}i navod njegovog Gospodara:
“KONA^NI KRITERIJ ISTINSKOG PROROKA JE MORALNI KARAKTER NJEGOVIH
U^ENJA.” (prof. Dummelow)
“PREPOZNA]ETE IH PO NJIHOVIM RODOVIMA.” (Isus Krist)
DO\I DA REZONUJEMO ZAJEDNO
“RECI: ”O SLJEDBENICI KNJIGE, DO\ITE DA SE OKUPIMO OKO JEDNE RIJE^I I NAMA I
VAMA ZAJEDNI^KE: DA SE NIKOME OSIM ALLAHU NE KLANJAMO, DA NIKOGA NJEMU
RAVNIM NE SMATRAMO I DA JEDNI DRUGE PORED ALLAHA, BOGOVIMA NE DR@IMO!
PA AKO ONI NE PRISTANU, VI RECITE: “BUDITE SVJEDOCI DA SMO MI MUSLIMANI!”
(^asni Kur'an, 3:64)
“SLJEDBENICI KINJIGE” je respektabilan naziv dat Jevrejima i Kr{}anima u ~asnom
Kur'anu. Muslimanu je ovdje nare|eno da pozove: “O sljedbenici knjige” - O u~eni
ljudi! O ljudi koji tvrdite da ste primili božansku Objavu. ^asne spise; hajde da se
sakupimo oko zajedni~ke platforme “da se nikom osim Allahu ne klanjamo”, radi toga
{to niko osim Njega nije vrijedan molitve, a ne radi:
“...JER JA, JAHVE BOG TVOJ, BOG SAM LJUBOMORAN. KA@NJAVAM GRIJEHE OTACA -
ONIH KOJI ME MRZE - NA DJECI DO TRE]EG I ^ETVRTOG KOLJENA.” (Izlazak 20:5)
Nego zato {to je na{ Gospodar i onaj koji bdije nad nama, na{ Hranitelj i Skrbitelj,
www.islamski.com
www.islamski.com
14
dostojan svake hvale, molitve i odanosti. Ukratko Jevreji i Kr{}ani bi se složili sa sva tri
prijedloga, sadržana u Kur'anskom ajetu. U stvarnosti oni to ne rade. Pored
doktrinarnih propusta o jedinstvenosti Jednog Istinitog Boga, (Allaha, subhanehu ve
težala) tu je i pitanje posve}ivanja sve{tenstva (Me|u Jevrejima je bilo tako|e
nasljedno), kao da bi obi~no ljudsko bi}e - Coen ili papa ili sve{tenik ili brahman
moglo polagati pravo na superiornost, bez obzira na njegovu u~enost i ~istotu života,
ili bi moglo stajati izme|u ~ovjeka i Boga, u nekom specijalnom smislu. ISLAM NE
PRIZNAJE SVE[TENSTVO! Islamska vjera nam je ovdje data u orahovoj ljusci:
“Recite: ”Mi vjerujemo u Allaha i u ono {to se objavljuje nama, i u ono {to je
objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jažkubu, i unucima, i u ono {to je dato
Musau i Isau, i u ono {to je dato vjerovjesnicima od Gospodara njihova; mi ne
pravimo nikakve razlike me|u njima, i mi se samo Njemu pokoravamo." (^asni
Kur'an, 2:136)
Položaj muslimana je jasan. Musliman ne tvrdi da ima religiju samo za sebe. Islam nije
sekta ili etni~ka religija. Po tom shvatanju ove religije su jedna, jer je Istina jedna.
“TO JE RELIGIJA KOJU SU PROPOVJEDALI SVI RANIJI POSLANICI.”(Vidi ^asni
Kur'an, 42:13)
To je bila istina nau~avana svim inspirisanim Knjigama. U biti to je svjesnost Božanske
volje i Plan i radosno pot~injavanje toj Volji i Planu. AKO IKO @ELI DRUGU RELIGIJU
OSIM NJE, ON JE PRITVORAN PREMA SVOJOJ VLASTITOJ PRIRODI. KAO [TO JE
PRITVORAN PREMA BO@IJOJ VOLJI I PLANU. Takav ne može o~ekivati uputu, jer on
namjerno odbacuje tu uputu.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Што е поентава со српскиот јазик? Ако си Србин ок, кажи ни да знаеме, ако не си можеш да пишеш барем нешто на македонски. Или како Силбер си ти, не учиш македонски додека ние не научиме албански? Или во твојот случај српски? :nenene:
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Куранот потекнува од Тората (Јудеизмот) и Библијата потекнува од Тората, заради тоа имаат толку сличности
 
A

amco2009

Гостин
Што е поентава со српскиот јазик? Ако си Србин ок, кажи ни да знаеме, ако не си можеш да пишеш барем нешто на македонски. Или како Силбер си ти, не учиш македонски додека ние не научиме албански? Или во твојот случај српски? :nenene:
ova e tekst od ednam moja mnogu draga kniga pa posto site razbirame srpski suvisno e da preveduvam

Куранот потекнува од Тората (Јудеизмот) и Библијата потекнува од Тората, заради тоа имаат толку сличности
marko tuka ke te popravam kuranot e od Alah d.sh kako i biblijata(indzilot) kako i tevratot (torata) kako i zebunot (nov zavet) se e od Alah alahovi zakoni za obicnite smrtnici a Kuranot e samo posledna Alahova objava koja vo prevod znaci kniga koja se cita i nameneta e za citanje
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Посочете некој библиски момент од Стариот или Новиот Завет, кој укажува на споемнувањето на Мухамед во Библијата. Никој од Светиите или современите богослови, нема најдено ниту сенка ниту далечна асоцијација за Мухамед во Светото Писмо.
 
A

ateist

Гостин
Посочете некој библиски момент од Стариот или Новиот Завет, кој укажува на споемнувањето на Мухамед во Библијата. Никој од Светиите или современите богослови, нема најдено ниту сенка ниту далечна асоцијација за Мухамед во Светото Писмо.
па добро сум го објаснил ова :
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Можеби, но биди крајно едноставен во изразот и уште еднаш посочи го моментот библиски каде Мухамед е проречен барем како небулоза...
Целата праволавна Црква не познава такво нешто, ама од кај знеш, може некој кој е надвор од Црквата, „открил„ нешто кое Црквата не успеала да во забележи.
 
A

ateist

Гостин
Дефиниција за Пророк :

Еремија: 28:9 Но за пророкот што пророкува МИР ( БЕЗКОНФЛИКТНОСТ) можеш да знаеш дека навистина го испратил Господ откако ќе се исполни неговиот пророчки збор.”

Римјаните: 10:15 И како ќе проповедаат, ако не се испратени, како што е напишано: „Колку се прекрасни нозете на оние, што проповедаат мир, кои го навестуваат доброто!”

Значи тоа е дефиницијата .!

Библијата само еден пророк прорекла ( пророк кој бил предмет на претскажување од други пророци) а тоа е пророкот Емануил ( кој се нарекол Исус – Христос ).




МУХАМЕД НЕЕ ПРЕТСКАЖАН ВО БИБЛИЈАТА
НО ТОА НЕЕ НИТУ БИТНО ОТИ БИБЛИЈАТА ДАЛА ДЕФИНИЦИЈА КОЈА МОРА СЕКОЈ ПРОРОК ДА ЈА ИСПОЛНИ

Дали Мухамед ги исполнил критериумите кој се зададени во дефиницијата ?

1) ПРОРОКУВАЛ ПРОПОВЕДАЛ МИР !

Сура 2. Ел-Бекара Џуз 2

208. О верници, нека ТРАЕН МИР биде меѓу вас.

ИСПОЛНЕТ УСЛОВ ! ИМ ПРОПОВЕДАЛ МИР=БЕЗКОНФЛИКТНОСТ
.
.

2) ПРОРОШТВО СЕ ИСПОЛНИЛО


Сура 30. Ер-Рум Џуз 21
2. Византијците се победени,
3. во земјата соседна: по поразот нивни ќе победат
4. за неколку години. Наред-бата е - Аллахова и пред и по.На Денот тој ќе ќ се радуваат верниците
5. на помошта Аллахова. Онпомага кому сака. Он е Силен иСомилосен!
6. Ветувањето е - Аллахово. ААллах не го изневерува вету-вањето Свое. Но, мнозинствотона луѓето не знаат!


3 ) ОТКАЖУВАЊЕ ОД ОДМАЗДАТА .......... НЕПРИЈАТЕЛОТ НЕСМЕЕ ДА СЕ УНИШТУВА МАЛТРЕТИРА

Пословици: 25:21 Ако е гладен твојот непријател, нахрани го со леб, и ако е жеден, напој го со вода,
Римјаните: 12:20 Туку, ако твојот непријател е гладен, нахрани го; ако е жеден - напој го!
2 ЦАРЕВИ Глава 6
21 Кога ги виде царот на Израел, му рече на Елисеј: „Дали треба да бидат погубени, татко мој?”
22 А тој одговори: „Немој да ги убиваш. Зар ќе ги убиеш оние што не ги зароби со својот лак и меч? Дај им леб и вода, за да јадат и да пијат, и нека се вратат при својот господар.”
23 Царот им даде голема гозба. Откако јадеа и пиеја, ги пушти. И се вратија при својот господар. И така арамејските грабачи веќе не навлегуваа на израелска почва.

Мухамед и овој услов го исполнил .не ги уништувал непријателите ниту им се одмаздувал .
ЗА РАЗЛИКА ОД :
Според досегашните историските сознанија, Самоил (956 г) починал неколку месеци по битката на Беласица, на 26 јули 1014 година, во која Македонската војска била поразена од Византискиот цар Василиј II.

Во битката биле ослепени 14,000 Македонски војници на Самоил од Византијците

Дела Ап.:
13:1 Во Антиохиската црква имаше пророци и учители: Варнава, и Симеон наречен Нигер, па Луциј Киринеец, Манаин, кој беше воспитан заедно со четворовласникот Ирод, и Савле.
15:32 Јуда пак и Сила, кои и самите беа пророци, ги тешеа и ги утврдуваа браќата со многу зборови.
1 Коринтјани: 12:28 И Бог ги поставил поединците во црквата: прво за апостоли, второ за пророци

ЈАСНО ДЕКА БИБЛИЈАТА НЕ ВЕЛИ ДЕКА ЕМАНУИЛ-ИСУС БИЛ ПОСЛЕДНИОТ ПРОРОК ТУКУ ИМАЛО И ПОСЛЕ НЕГО

ЗНАЧИ : СПОРЕД БИБЛИЈАТА

1) МУХАМЕД НЕ Е СПОРЕН

2) КУРАНОТ НЕЕ СПОРЕН

3) ИСЛАМОТ Е СПОРЕН ОТИ НЕМА ВРСКА СО КУРАНОТ .
.
вака некако

Можеби, но биди крајно едноставен во изразот и уште еднаш посочи го моментот библиски каде Мухамед е проречен барем како небулоза...
аман бе другите ја сватија финтата

еве :

Читни го првиот пост ќе ти стане јасно дека Мухамед не е спомнат во Билбијата туку дека таа дала дефиниција за тоа какви стандарди треба да исполнува едне пророк.
Мухамед ги исполнил тие и затоа Библијата се согласува дека е сведок.
Тоа ти е исто ко да бараш од закон за педофилија да ти ги наброи сите педофили што постојат дај читајте малку.
така е ! точно тоа е поентата !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom