Ледено доба за 6 месеци!

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
во една работа се согласувам и со Ал Гор од документарецот кој го има ... (не се согласувам со тоа дека човекот е причинител за глобалното затоплување) но се согласувам со тоа дека дека живееме во период на аномалија на Земјава ...

@Воне
Објаснето е тоа ...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Има пореметување на климата и не е лага!
Точно дека се наоѓаме на крај на еден циклус, по кој редовно настанува climate shift, но, со нашите активности тој процес го забрзуваме.
Но, точно е и дека Кјото и Копенхаген се само за ограничување на сиромашните да се доразвијат, за сметка на континуираната благосостојба на богатите.
А со САД и Кина, Бразил, Индија, Русија и нивното безмерно уништување на природата, со емисија на штетни гасови, за да си задржат удобностите и/или рапидниот развој, ќе не чини пребрз climate shift.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Грфилд царе... објасни им... не бидете толку оптимисти... што мислиш ти дека до 1999 година се беше овака... па во холандија немаше заврнато снег 29 години!!!! сега дали тоа ке биде за точно 6 месеци не сум сигурен но во блиска иднина ке биде
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Има пореметување на климата и не е лага!
Точно дека се наоѓаме на крај на еден циклус, по кој редовно настанува climate shift, но, со нашите активности тој процес го забрзуваме.
Чудно.
Пред 4години да те прашав што е тоа Global Warming немаше да знаеш. Затоа шо поимот не постоеше.
Шо? Пред 4 години немаше коли? Авиони? Бродови? Немаше разноразни хаварии? Или од вчера почнавме да ја загреваме земјата, предтоа "си го ладевме"?
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Чудно.
Пред 4години да те прашав што е тоа Global Warming немаше да знаеш. Затоа шо поимот не постоеше.
Шо? Пред 4 години немаше коли? Авиони? Бродови? Немаше разноразни хаварии? Или од вчера почнавме да ја загреваме земјата, предтоа "си го ладевме"?
епа тоа е суштината...се се случува толку брзо... што незнам дали за 10 години воздухот ке биде удобен за дишење

таткоми кога бил средна пред 40 години...кога им велел на своите професори дека ке дојде до ова... и дека ке купуваме вода иии многу нешта ... го правеле луд!
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
prvo bese global warming sega e climate change :tv:

naucnici iskrivuvaat podatoci za Al Gore i ekipata :tv:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
епа тоа е суштината...се се случува толку брзо... што незнам дали за 10 години воздухот ке биде удобен за дишење

таткоми кога бил средна пред 40 години...кога им велел на своите професори дека ке дојде до ова... и дека ке купуваме вода иии многу нешта ... го правеле луд!
Смешки.
Пред 5 години афтомобилите беа поштетни за воздухот, стари модели, ово оно.. Сеа се помалку штетни за воздухот, али СЕА почна да се збори за глобал ворминг?

Колку ми е смешен муабетов еј :)

Ме постсеќате на PETA или на некое транс хипи-style движење.. лол
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nikoj ne govori za avtomobilite! celata fuckin' industrija vo developed world i obidite na developing da se develop samo go zabrzuvaat procesot.
Vo minative deset-petnaeset godini emisiijata na stetni gasovi koi predizvikuvaat glass house effect e zgolemena mnoguykratno, duri i alarmantno.
Combined so toa deka se naogjame pred redoven ciklus na climate shift, jasno e.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Смешки.
Пред 5 години афтомобилите беа поштетни за воздухот, стари модели, ово оно.. Сеа се помалку штетни за воздухот, али СЕА почна да се збори за глобал ворминг?

Колку ми е смешен муабетов еј :)

Ме постсеќате на PETA или на некое транс хипи-style движење.. лол
da be i na mene mi e smesno ova mnogu :)...zapnale protiv CO2 ...a toj so vodata,sonceto i kislorodot e zivoten i osnoven element ovde na zemjata

http://giovanniworld.files.wordpress.com/2009/11/climategate_01_1.jpg

(сликата беше поголемка и ќе ја оставам само како линк - Апокалипто)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Смешки.
Пред 5 години афтомобилите беа поштетни за воздухот, стари модели, ово оно.. Сеа се помалку штетни за воздухот, али СЕА почна да се збори за глобал ворминг?

Колку ми е смешен муабетов еј :)

Ме постсеќате на PETA или на некое транс хипи-style движење.. лол
Многу фактори се во игра (кинезу) прво автомобилската индустрија... шеиците на кои не им одговара да не им се троши нафтичката итн кои досега забошотувале... којзнае можеби сега токму на нив нешто им смета па што почнаа вакви отворени муабети.

Инаку ова со 5те години може да се долови со аналогијата за водење нездрав живот... кој сега иако е добар т.е подобрен веќе си го зема данокот за пред тоа.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Леле ... само колку сте деца... спас за озонската дупка може да бидат само радиоактивните руди...само незнам како би се извело тоа знаејќи дека радиоактивните руди го претвараат кислородот во озон... т.е. влијаат при алтропските модификации.... а тоа со колите и уште како го загадува воздухот и го има многу многу повеке од кислородот којшто станува се помалку со сечењето на дрвата за загревање .... ова е теорија за деца од 5 години... објаснето најпросто... се во природата е поврзано мегу себе
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Леле ... само колку сте деца... спас за озонската дупка може да бидат само радиоактивните руди...само незнам како би се извело тоа знаејќи дека радиоактивните руди го претвараат кислородот во озон... т.е. влијаат при алтропските модификации.... а тоа со колите и уште како го загадува воздухот и го има многу многу повеке од кислородот којшто станува се помалку со сечењето на дрвата за загревање .... ова е теорија за деца од 5 години... објаснето најпросто... се во природата е поврзано мегу себе
сите ние деца .. сите незнаеме шо зборуеме ... а да ни се преставеше ти коклу години си па да знаеме колку си ти дете или не? :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Без лични препукувања и мерење чив е поголем. Имате опции за тоа, не тука. Инаку навистина е неосновано некој да ги обвинува другите дека се деца и ништо не сфаќаат ама сепак... стил си е стил - како дома така тука.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
сите ние деца .. сите незнаеме шо зборуеме ... а да ни се преставеше ти коклу години си па да знаеме колку си ти дете или не? :toe:
епа мислам според однесувањето... јас сум 15 години...свесен сум за се што се случува со планетата земја.. кога спомнавте шеици... копаат само под земјата за нафта ... оставаат шуплини под земјата и се намалуваат лабилните плочи , остануваат празнини коишто кога паѓаат повлекуваат вода и има разни цунамиа коишто ја променуваат формата на земјата.... може да се случи да голтнат и цели планини па снемува од растенијата одкоишто дишиме кислород а ги трошиме за греење.... според мене најдобро е ладната фузија да се применува па се прави електрична енергија (струја) па да се затоплуваме со струја е најдобро ако се произведува на ваков начин
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дај боже да е вистина ова што го читам... Ако стварно дојде ледено доба, а јас сум љубител на зима и снежни спортови и лудории ќе бидам најсреќен на свет и ќе уживам со малкумината истомисленици како мене :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom