Формирање на македонски "FED"

Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
dali nekoj e zapoznaen so najnovite najavi na makedonskata vlada za odzemanje na regulatornite i suprvizornite prava na Narodna Banka na R Makedonia i formiranje na novo regulatorno telo vo stilot na Americkoto FED .

1. koj e motivot na vladata za ova

2. koj e motivot na SDSM da se protivi na taa ideja

3 . shto toa ke znachi za bankite

U igra e sudir na interesi , od edna strana NBM i SDSM od druga strana Vladata .

Shto mislat bankite za ova ?? shto mislat osiguritelnite kompanii i fondovite ?

Ako nekoj znae nesto u vrska so ova neka se pridruzhi na diskusijata

dali ja podrzuvate ovaa ideja na Stavrevski ?


Jas licno imam mnogu pogolema doverba vo Stavrevski otkolku vo Komunjarite i Narodna banka . Komunjarite imaat debelo dosie od utakmici napraeno vo ovaa napatena drzava od nim licni interesi pa nemam ama bash nikakva doverba vo niv.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Пред некој ден и јас зборев за ова со едно пријателче.. тој е во постапка за формирање/одобрување на осигурителна компанија. Според него подобро че е со ова тело.. но сепак не сум доволно запознаен..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е навистина нема граници човековата глупост.За овие одземање на права на НБРМ се спомна годинава и еве испадна на виделина,ни срам ни перде.Нема појака институција од НБРМ во моментов која може да врши супервизија и регулатива на финансискиот систем.Дали има барем една единствена критика до НБРМ во светски рамки?Дали некој се посомнева во нејзината способност за одржување на тој цел систем?Со која криминална позадина сакаат да формираат тело за цицање на пари?Ќе дојде ли еднаш крајот на овие!!!
И немојте да го спојувате сдсм и нбрм,немаат ни една заедничка точка.И сдсм да беа нбрм ќе продолжеше исто да си работи.Воведоа цел систем за целосна безбедност,донесоа регулативи со кој веднаш се детектира слабоста на некој субјект за да не се случат катастрофи.Немојте да ја задевате НБРМ,гледајте со свои очи еднаш во животот!
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
dali nekoj e zapoznaen so najnovite najavi na makedonskata vlada za odzemanje na regulatornite i suprvizornite prava na Narodna Banka na R Makedonia i formiranje na novo regulatorno telo vo stilot na Americkoto FED .

1. koj e motivot na vladata za ova

2. koj e motivot na SDSM da se protivi na taa ideja

3 . shto toa ke znachi za bankite

U igra e sudir na interesi , od edna strana NBM i SDSM od druga strana Vladata .

Shto mislat bankite za ova ?? shto mislat osiguritelnite kompanii i fondovite ?

Ako nekoj znae nesto u vrska so ova neka se pridruzhi na diskusijata

dali ja podrzuvate ovaa ideja na Stavrevski ?


Jas licno imam mnogu pogolema doverba vo Stavrevski otkolku vo Komunjarite i Narodna banka . Komunjarite imaat debelo dosie od utakmici napraeno vo ovaa napatena drzava od nim licni interesi pa nemam ama bash nikakva doverba vo niv.
Супервизијата ќе се стави под партиска капа. Нема место кај нас за институции кои што ќе одлучуваат врз основа на стручност и компетентност. Или си за ВМРО или за СДСМ.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Супервизијата ќе се стави под партиска капа. Нема место кај нас за институции кои што ќе одлучуваат врз основа на стручност и компетентност. Или си за ВМРО или за СДСМ.
Ќе се стави од единствена причина да нема директен удар од монетарната власт врз одлуките на фискалната власт,односно калакурницата никогаш да неможе да се запре.

За ваков систем сонуваат другите земји,потсетете се само колку се подигна довербата кон банкарскиот систем,потсетете се кој има најголемо реноме во оваа посрана држава.Почна лошо но денес е најсилен систем кој нема ни една замерка.Впрочем и е по германска практика изграден,а германците никогаш немале проблеми со монетарната власт и се секаде пример за стабилност.
Е многу се изнервирав значи,многу.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Amerikanskiot FED gi iscica graganite

sega ima postapka vo kongresot za negova revizija
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не може да се остави да постои механизам кој ќе ја спречува преродбата.
Следен проблем кој треба набргу да се реши - Уставен суд.
Ова не е нешто лошо како што се обидуваат некои да го прикажат.
Едноставно разберете го како - кој ги носи парите треба да има максимална слобода за нивна распределба.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Делот кој сакаат да и го одземат на НБРМ е делот од работењето кое е основа на здрав и стабилен финансиски систем.Тоа е регулација и супервизија на банкарскиот систем.Кој се точките околу кој се кршат копјата на лицемерие и желба за уништување:

1.Првата точка - адекватност на капиталот 8%
Адекватност на капитал е однос помеѓу сопствените средства на банката и ризичната пондерирана актива.Во слободен превод,средствата кои ги поседува банката несмее да ги изложува на ризични групи повеќе од 8% од својот капитал.Ако не се вратат тие средства 8% се доволни да се преброди ударот без потешкотии на работење на банката.Минималната стапка е 8% и неможе да биде пониска.Нејзе може да ја промени Гувернерот ако дојдат тешки времиња.



2.Изложеност на банката кон субјектите:
Банката не смее да се изложува повеќе од 25% од своите средства кон поедино лице.Кон акционер во банката не смее повеќе од 10%,а кон лице кое има права и одговорности во банката (менаџери) не смее да има повеќе од 3%.
Овде не треба да објаснувам зошто на некој би му сметало вакво ограничување,од проста причина што сите знаеме кој се акционери,како се перат пари преку државни записи,како се даваат пари на фирми кој пропаѓаат преку ноќ,а парите ниакде ги нема...
Ова е во делот регулирање на кредитен ризик.

3.Управување со ликвидносниот ризик на банките:
Еден од најтешките ризици во македонската економија кој се реши со супервизијата и регулацијата на НБРМ.Неможе банката да нема пари да исплати краткорочни достасани обврски.За да не се случи тоа,редовни извештаи до НБРМ со колку ликвидни средства располага,ако се види дека игра твист веднаш за уво и во колосек.За да биде се по ред и принцип имаат задолжение да имаат свој систем за регулација на ликвидност.

4.Управување со валутниот ризик:
Банките смеат да бидат изложени до 30%.Ако ја преминат својата девизна позиција два дена по ред,мора писмено да ја известат НБРМ кои се причините оти така изреагирале.Нашиот девизен курс е преценет,а ситуација каде ќе има одлив на девизи и удар на денарот не ни се потребни.Затоа овој дел најстрого се применува.Може некој сака да го олабави,причини и користи еден тон.

5.Начин на супервизија:
-теренска посета од НБРМ
-вонтеренска (редовни извештаи за состојба)
-инспекциска посета (за чешлање на документи кои се сомнителни)
-разговор и можност за промена на менаџерски тим (само годинава летнаа на инвест и ТТК банка менаџерите)
-и размена на податоци помеѓу субјектите.

6.Одлуки за супервизија за спречување на перење пари,криминал и помагање тероризам.
Во овој дел може да се земат податоци ако некој е сомнителен со контото што го има во банка.Да не сакаат да изменат нешто владатариве?


За крај вака изгледа поставеноста на супервизијата во НБРМ,нема шанси да не се детектира проблем:
http://www.nbrm.gov.mk/WBStorage/Files/Organizaciska sema - sektor.pdf

Имплементирана е базелската спогодба која ги уклучува и новите финансиски инструменти.
Ако на нбрм и ја одземат оваа функција ќе и остане печатење пари и платен биланс.Значи не ни мора да имаме монетарна власт,направете се политичка одлука и идете во пм,заедно со нас граѓаните.Ваму ниту имало економија,ниту некој гледа за подобро.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Не може да се остави да постои механизам кој ќе ја спречува преродбата.
Следен проблем кој треба набргу да се реши - Уставен суд.
Ова не е нешто лошо како што се обидуваат некои да го прикажат.
Едноставно разберете го како - кој ги носи парите треба да има максимална слобода за нивна распределба.
И ќе заврши ли преродбата кога сите институции ќе бидат управувани од еден човек?
И кога опозицијата ќе дојде на власт ќе направи преродба на преродбата и така во круг. :jaj: Никако ова преродбите т.е. транзицијата да заврши.
Поделба на власта, правна држава... само голи пароли додека партиите се во опозиција. Кога ќе се дојде на власт сакаат се да контролираат...

Ќе се стави од единствена причина да нема директен удар од монетарната власт врз одлуките на фискалната власт,односно калакурницата никогаш да неможе да се запре.
Направија буџетски дефицит и сега им требаат пари. И покрај падот на БДП проектираа уште поголем буџет. Јасно е дека не мислат да штедат. Следува одземање на ингеренциите од гувернерот...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И ќе заврши ли преродбата кога сите институции ќе бидат управувани од еден човек?
И кога опозицијата ќе дојде на власт ќе направи преродба на преродбата и така во круг. :jaj: Никако ова преродбите т.е. транзицијата да заврши.
Поделба на власта, правна држава... само голи пароли додека партиите се во опозиција. Кога ќе се дојде на власт сакаат се да контролираат...


Направија буџетски дефицит и сега им требаат пари. И покрај падот на БДП проектираа уште поголем буџет. Јасно е дека не мислат да штедат. Следува одземање на ингеренциите од гувернерот...

Јасно ми е уште на почетоков на годинава,само ја барам темата мислам дека марсовка ја спомна со уништување на монетарната власт.Се да биде политичко и никој да не смее да донесе одлука спортивна од апашката.Како што се сите неспособни напикани,врскаши и вошки,не ни сакам да замислам што ќе се случи во земјава.
Никола има право,иако ми е тешко,морам да признаам,дека ако ја добијат биткава со нбрм,на ред е уставен.Таман да заврши препородбата,после и крластво ќе направиме,сус ќе се игра.
Јас до последно ќе се борам за независноста на нбрм,ако нејзе ја бутнат го кинам државјанството и ниту м од македонка.Одам доле јужно и фрлам молотови,барем нека гори.Кад је бал нек буде маскенбал.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
dali nekoj e zapoznaen so najnovite najavi na makedonskata vlada za odzemanje na regulatornite i suprvizornite prava na Narodna Banka na R Makedonia i formiranje na novo regulatorno telo vo stilot na Americkoto FED .

1. koj e motivot na vladata za ova

2. koj e motivot na SDSM da se protivi na taa ideja

3 . shto toa ke znachi za bankite

U igra e sudir na interesi , od edna strana NBM i SDSM od druga strana Vladata .

Shto mislat bankite za ova ?? shto mislat osiguritelnite kompanii i fondovite ?

Ako nekoj znae nesto u vrska so ova neka se pridruzhi na diskusijata

dali ja podrzuvate ovaa ideja na Stavrevski ?


Jas licno imam mnogu pogolema doverba vo Stavrevski otkolku vo Komunjarite i Narodna banka . Komunjarite imaat debelo dosie od utakmici napraeno vo ovaa napatena drzava od nim licni interesi pa nemam ama bash nikakva doverba vo niv.
1. 24/7 Остваруваме
2. Комуњари
3. Банките не мислат ништо за ова туку се припремаат.


И јас сум против комуњарите зошто ако НБ стане под мониторинг на државата ќе нема потреба да се намалат платите во администрацијата или пак не дај боже да се отпуштат вработените гласачи ова де административци таму и така ќе го намалиме невработеноста која сега засега е 35 % на некаде 33 % со новите рамковни вработувања, тука се се разбира и неколку фирми со по 20-тина вработени кој со својот мултитаскинг успеваат да го покријат секој тендер на владата од нарачка на шлемови до кампањи за трето дете.

Како што кажа и Никола ни фали уште да ги смениме комуњарите од Уставен и да зачекориме во предворјето на тоталитаризмот за да видиме некој живот јебем ти и либерален капитализам и комуњари.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јасно ми е уште на почетоков на годинава,само ја барам темата мислам дека марсовка ја спомна со уништување на монетарната власт.Се да биде политичко и никој да не смее да донесе одлука спортивна од апашката.Како што се сите неспособни напикани,врскаши и вошки,не ни сакам да замислам што ќе се случи во земјава.
Никола има право,иако ми е тешко,морам да признаам,дека ако ја добијат биткава со нбрм,на ред е уставен.Таман да заврши препородбата,после и крластво ќе направиме,сус ќе се игра.
Јас до последно ќе се борам за независноста на нбрм,ако нејзе ја бутнат го кинам државјанството и ниту м од македонка.Одам доле јужно и фрлам молотови,барем нека гори.Кад је бал нек буде маскенбал.
Подобро кажано од ова здравје.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јасно ми е уште на почетоков на годинава,само ја барам темата мислам дека марсовка ја спомна со уништување на монетарната власт.Се да биде политичко и никој да не смее да донесе одлука спортивна од апашката.Како што се сите неспособни напикани,врскаши и вошки,не ни сакам да замислам што ќе се случи во земјава.
Никола има право,иако ми е тешко,морам да признаам,дека ако ја добијат биткава со нбрм,на ред е уставен.Таман да заврши препородбата,после и крластво ќе направиме,сус ќе се игра.
Јас до последно ќе се борам за независноста на нбрм,ако нејзе ја бутнат го кинам државјанството и ниту м од македонка.Одам доле јужно и фрлам молотови,барем нека гори.Кад је бал нек буде маскенбал.
не заебаај, целата таа преродбеничка и транзициона педераана набутана по тоа партиите не вреди ни тронка од твојот живот ..
...целиот тој куп на злочинци и безрбетните љигави душички кои неспособни да си го заработат лебот им се упикуваат.....уште од 92 ја пљачкаат и раскостуваат Груба Македонија, ова ситниве актуелни преродбеничиња само ќе ја докрајчат за да можат раат грчките, бугарските и албанските хиени да ја расчеречат......српскине изгледа останаа без заби од тоа NATO тепањето.....се вика: јеби га друже судија, кад си га осудио на смрт..:)...
Затоа разгледај наоколу...светот е бескраен..., а нигде нема таква концентрација на безрбетни, непријатно топло-влажни љигави мивки.....како во Македонија...барем не им се дава шанса да се доберат до власт....
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
И јас сум против комуњарите зошто ако НБ стане под мониторинг на државата ќе нема потреба да се намалат платите во администрацијата или пак не дај боже да се отпуштат вработените гласачи ова де административци таму и така ќе го намалиме невработеноста која сега засега е 35 % на некаде 33 % со новите рамковни вработувања, тука се се разбира и неколку фирми со по 20-тина вработени кој со својот мултитаскинг успеваат да го покријат секој тендер на владата од нарачка на шлемови до кампањи за трето дете.
А може и преку супервизијата власта да ги принудува банките да вработуваат контингенти на вмровци.... Па може да издејствува одобрување на кредити за сомнителни фирми... Можностите се бесконечни.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Само имајте ја пред очи сликата,банките под директива на државата и ќе светне ден!Сега за некого бел,за милион и половина црн,ама важно ќе светне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom