Груевски: Нема напредок во преговорите за името

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
шо се расправате со марсовци и магионичари бе :pos2:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
Како парче хартија на кое ќе пишува северна македонија или шо ит ја па знам ќе предизвика катастрофа од епски размери за македонците ?

Како?
Ќе се чудиш како од кога ќе се направи тоа!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Добро бе бескичмењаци едни (оние што сакате да се смени името) сте се запрашале ли што добива Македонија од сето тоа!? Разбирам да ни е понудено влез во ЕУ во замена за промена на името, па да имате вие бездушници и поддржувачи на таа пропаганда што да поддржувате, но смена на името за почеток на преговори!? Кој ти гарантира дека преговорите нема да траат 10,20,100 или 200 години, кој гарантира дека утре бугарите нема да бараат нешто, унгарците, луксембуржаните или клингонците!?

Наместо да плачете по форуми дека нема работа во државава и пари, седнете и испотите го чмарчето малку, пробајте да најдете работа, работа со која верувајте дека ќе имате многу добар живот во Македонија, а не како 90% од невработените во државава бараат работа, а молат Бога да не најдат...

Доколку дремете по штабови и пренесувате "лоповски" мислења нема нигде да стигнете, доколку дремете цел ден на кајгана и други форуми исто така нема штркот на 1ви да ви ја донесете платата, треба работа ајвани, РАБОТА!!!

Во ЕУ парите така ги даваат, лежи дома и месечно имаш 2000 евра, а ако лежиш и пишуваш на форум имаш бонус од +1000евра.

Проклети да се душманите што сакаат да се промени името!!!
Ами токму така алал да ти е за постов!!!
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Супер, дај боже да се одкажеме од ЕУ и НАТО ....

Пред 50 години се решавало дали да се оди на солунски фронт да се прави Македонија или да се оди во заедница да се продаде македонија и после тек да се бараат правата за Македонците, таа заедница пропадна (Југославија) и сега сме ништо. Сега пак имаме иста сутација или ќе одиме во заедница (ЕУ) со продажба на името па после да бараме нови права, или ќе си го зачуваме бар ова име што остана.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
-дефинирај македонец ?
-македонската култура?
-објасни што ге загубиме освен што ќе ни биде рането нашето его?
-објасни тоа што значи за обичниот човек ?

-дали знаеш зошто воопшто забрзаа со визна либерализација?
-дали си свесен дека етничкиот состав менува на оваа држава ?
-дали си свесен дека иако можеме да играме на време ќе не чини многу повеќе ко држава?
-и колку често консумираш македонски јадења и дали носиш традиционална македонска носија ?:pipi:
-дали редовно се молиш на бога ?
- и што бара политчка тема у свет и случувања ???
Кретенизам , идиотизам, а имаме и трипер.

-јас

-мојата
-Што ке добиеме ?
-Што значи за тебе ?
за другото ти одговорија. Како е на Mарс?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
По некои реплики на темава, сфаќам само дека никој не може да ни наштети така како што можеме ние да си наштетиме, одвнатре. Веќе гледам испрани мозоци, некои си ја постигнаа својата цел. Да помислиш да менуваш идентитет постар од 2500 години, идентитет кој се создавал цело ова време, и тоа ти, човек, обичен смртник би рекла, навистина треба да ти фали нешто во тиквата. Крв паѓала за тој идентитет. Имајте барем трошка должност кон тие луѓе.

Толку од мене, фала, пријатно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Јас го знаев тоа уште пред да се сретнат, можи сега некоја од телевизииве наши за аналитичар да ме земи.

-дефинирај македонец ?
-македонската култура?
-објасни што ге загубиме освен што ќе ни биде рането нашето его?
-објасни тоа што значи за обичниот човек ?

-дали знаеш зошто воопшто забрзаа со визна либерализација?
-дали си свесен дека етничкиот состав менува на оваа држава ?
-дали си свесен дека иако можеме да играме на време ќе не чини многу повеќе ко држава?
Марсовка научив еден интересен принцип во животот а тоа накратко е Биди, прави, имај. По тој редослед од почеток до крај. Одиме од почеток Биди (ти си девојка националност, вероисповест, професија) без овие работи ти не си односно нема да бидиш немаш идентитет не постоиш. Потоа прави (глагол, работиш креираш поместуваш предмети и идеи во просторот) и на крај имаш (почитување од другите, пријатели, задоволство во животот.

Немаш идентитет (Биди) ги немаш и останатите работи. И немој да ми реплицираш за обратен редослед имаш пари ќе бидиш човек (идентитет), затоа што концептот е погрешен и осуден на неуспех.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Немојте така ние сите тука сме заостанати а марсофка и поединци други се попаметни и благодарение на такви мозоци воопшто во државава самата ќе пропадне... И секако џабе е секаква дискусија ако има референдум ќе биде како ќе каже груевски резултатот и да нема референдум пак груевски како ќе рече така ќе биде само да се молиме тој да не попушти тој ја има власта потполно сега.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
koe dostoinstvo be so smeneto ime??? gledas li dostoinstvo vo toa.?
Што е достоинствено во тоа да не дадеш отпор на фашистичките барања на една држава која сака нас Македонците да не снема од планетава?

Достоинствено е да се бориш, а не да се предадеш.
Нема потреба од нервози мора да разберете дека има различни луѓе со различни животни вредности. Е сега очигледно е дека има и такви чии одредени животни вредности се дијаметрелно спротивни на со други или во дадениов случај се дијаметрално различни од тие на мнозинството. Воколку ние што сме во мнозинството го согледаме ова и сме свесни за тоа толку подобро, бидејќи колку некој го убедуваш во спротивното толку повеќе тој ќе ти се противи и ќе се обидува да создаде свои истомисленици.

Затоа наефикасен модел е природниот модел на селекција, едноставно дадената група на индивидиу чии одредени животни врдености се дијаметрално спротивни на тие на мнозинствоот еднотавно ќе бидат игнорирани од мнозинството односно ќе биде исклучени и со тоа негативно селектирани од популацијата.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Човече и мене не ми е сеедно со се што се случува, не ебат во здрав мозок, верувај ми и јас си ја сакам македонија и спремен сум да умрам за неа во секое време....
Те молам остави ги нека лаат овие таканаречени големи Македонци, тие не мислат воопшто, и позади нивниот голем патриотизам и македонштина се крие ГОЛЕМ кукавичлук...
Со ваквата мутација на твоите постови на оваа тема ни Марсовка нема да те земе за озбилно! :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Абе преку курац ми е на ТВ коа ќе го видам Емилијан како се курчи многу. Значи да ти ебам народот македонски што вака се дели. Абе ми се лоши од луѓе што и мајката ќе си ја продадат само за влагање во фашистичка ЕУ.
Не ми е јасно како може некој толку да е разочаран од државава, единствен излез гледаат во ЕУ. Според мене тие се луѓе што неможат да се изборат за добар живот и тапкаат овде на форум дека мора да се влезе во ЕУ.

Ене огледајте се на татарите, влегоа во ЕУ, сеа се уште победни, глупи, безвредни. Ми го пушат овде на форум, демек супер било таму, а сите сме биле и знајме каква бедна држава е Татарија.

Луѓе не се занесувајте дека ЕУ ќе донесе мед и млеко. Во ЕУ со променето име губиме националност, губиме интегритет, отворени граници во неразвиена економска Македонија ќе значи иселување. Исто така огледајте се во Татарија. Јас незнам што би се десило со мене ако се промени името, дел од мене ќе исчезне во неповрат. Младината е против, сите се освестуваат дека не доаѓа во обзир менување на името, само глупите неможат да го сфатат тоа.

Иако ја мразам политиката, се надевам дека премиерот ќе издржи до крај и ќе игра паметно. Поздрав.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Анализа на средбата Груевски-Папандреу, коментарот на Солана и Рен

















 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
После овакви дејанија портив Македонија да не се свати целта треба или да си идиот или продадена душа на Грците.

Ние треба или со Америка или со Русија да се врзиме, Европа за многу кратко време ќе се распадне, таа е без идентитет.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
МАКЕДОНИЈА СЕУШТЕ ГО ЧУВА СВОЕТО ДРЕВНО БОГАТСТВО.
СЕКОЈ ШТО ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ПОСЕГНЕ ПО НЕГО, ЗА ДА УКРАДЕ ИЛИ ПРОДАДЕ,
А НЕ ЗА ДА ГО УПОТРЕБИ ЗА СВЕТОСТА НА МАКЕДОНИЈА,
ЌЕ БИДЕ ПРОКОЛНЕТ И КАЗНЕТ ОД ЧУВАРИТЕ.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Конечно ги ислушав г-ѓа Мирка и г-дин Миленко и би кажал дека уживав од првата до последната секунда во нивниот дијалог.

Мирка е интелектуалец кој има големо познавање од Македонските политчки случувања , полтичари а и предавства. Алал вера.

Сто-процентно се согласувам со желбите и советите кои ги кажа за крај на емисијата и мислам , како што и таа рече, Македонскиот народ инстинктивно ги посакува и бара истите работи од оваа или било која идна влада.
Мал број луѓе постојат, на кои им е сеедно дали името би се променило или не, а тие луѓе не вредат да се коментираат.

Македонија има многу да му понуди на светот и Европа, на оној модерен свет кои настојуваат да го изградат, свет на рамнпоправност,единство, демократија, култура... оној свет кој сите го уништувавме до денес, заради нашето незнаење, незаинтересираност или дивјачки навики и потреби.

Се надевам дека секој ден ќе сме побројни и посилни ,како во нашата Татковина така и надвор од неа.:smir:

Поздрав до Чуварите!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom