Дали навистина Библијата е Божјо Слово?

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Јас имам прашање до сите верници што веруваат во Библијата.
Како може таа да ги оправдува слугите зашто некој да биде слуга друг да биде богаташ зашто прави тоа да се помири секој со тоа
Втора работа Исус знаел дека некој ке го предаде тој е жртвата така
значи тој е директно со запишана судбина некој бил зашто да има таков дали е тоа праведно
Трето Во Библијата се спомнати толку многу многу многу колежи војни и војници зад кои директно стоел бог ова не ми личи на ништо друго освен на еден субјект желен за моќ кој убива во името на Бога.
Нели за него сите луѓе се исти зашто да им помага на некој во тоа што убивале.
Четврто Зашто е напишана толку неразбирлива мене ми личи како некој да ја пишувал под опијати или тревки или печурки што знам што има делови кои никој не може да ги одгатне зашто не дала само факти.
Пето Зашто обработува мислење само на еден вид на народ кај се другите народи во тоа време како Бог ли бил со нив или не /
Бидејќи ако нема слуга ќе нема и богаташ а така нема да има хармонија.Ако си се родил како слуга ти не си под богаташот едноставно само му служиш но вие и двајцата сте синови божји и вие сте браќа.

Второто прашање си во право и ќе го одговорам со тоа дека не постои судбина и дека тоа не е точно.

Убивањето и војните си го направиле само луѓето.Но зада не се признае тоа ќе се каже дака тоа го предизвикал Господ или пак дека е во негово име.Господ не сака војни само мир.

Библијата не е неразбилива.За мене е многу разбирлива.

Во новиот завет апостолите го проаѓаат цел тогашен свет и го шират христијанството на другите народи.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Во новиот завет апостолите го проаѓаат цел тогашен свет и го шират христијанството на другите народи.
Дали баш цел тогашен свет?

Тогашен свет...многу релативен поим.....зависи од кое „ќоше’’ на топкава го гледаш......и каде си ги турил 0-0 координатите...

Светот бил и е ист со овој денешниот, од каде им го правото на евреите да тие го дефинираат светот од каде почнува и до каде е.....
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Дали баш цел тогашен свет?

Тогашен свет...многу релативен поим.....зависи од кое „ќоше’’ на топкава го гледаш......и каде си ги турил 0-0 координатите...

Светот бил и е ист со овој денешниот, од каде им го правото на евреите да тие го дефинираат светот од каде почнува и до каде е.....
Незнам за какво право и какви координати збориш.Од кога Исус отишол на небото неговите апостоли тргнале по светот да го шират христијанството.:toe:
 
S

smart ass

Гостин
Незнам за какво право и какви координати збориш.Од кога Исус отишол на небото неговите апостоли тргнале по светот да го шират христијанството.:toe:
Пресметано е...за човек да го изоди цел свет)сметајќи ја и водата-океаните,му се потребни 45 години константно просечно пешачење без застој-апостолите користеле лемуријанска технологија која овие ја копирале од драконите-се телепортирале.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Пресметано е...за човек да го изоди цел свет)сметајќи ја и водата-океаните,му се потребни 45 години константно просечно пешачење без застој-апостолите користеле лемуријанска технологија која овие ја копирале од драконите-се телепортирале.
Христијанството се шири и ден денес...пресметката не ти е валидна...
 
S

smart ass

Гостин
мислев тогаш...после исус,не можеле низ цел свет-освен ако мормоните се во право и исус бил и во америка.

Библијата не е пишана од господ.
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Религијата е институционализирана од црквата
И поради таа причина, црквата треба да пази што прави, како прави и од кои причини го прави тоа.

Да не заборавиме: црквата се луѓето, а не зградата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Да не заборавиме: црквата се луѓето, а не зградата.
ко ќе речеш “одам в црква“ мислиш на пбјект или луѓе?
ко ќе речеш “влегов в црква“ мислиш на зграда или на човек (дека си му влегол)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тогашниот свет бил ограничен на Европа и дел Кавказ и Азија, северна Африка!

А тоа се преодува!
 
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
ко ќе речеш “одам в црква“ мислиш на пбјект или луѓе?
ко ќе речеш “влегов в црква“ мислиш на зграда или на човек (дека си му влегол)
Црква е света литургиска заедница од луѓе кои исповедаат (веруваат во) ист Бог. И не е исто што и храм како што многумина мислат.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.080
Sto ako eden den se ispostavi deka hristijanstvoto, islamot i red drugi se zasnovale na edna golema izmama, stio togas....ke si gi udirame glavite vo zid zatoa sto slepo sme veruvale i ne sme bile kriticni? Pa i na kraj kraeva kako moze da bide biblijata bozjo slovo koga taa go omalovazuva seksot i go pravi gresen a toj e najvazniot element vo zivotot na covekot kako za normalno funkcioniranje na individuata(potisnuvanje na sexualnata priroda doveduva do najrazlicni psihozi i zastranuvanja-dokazano)taka i za prodolzuvanje na zivotot na planetava, go pravi covekot da se cuvstvuva vinoven uste od samoto raganje, nema tolerancija kon drugite religii, gi omalovazuva zenite, gi tera lugeto da se sramat od svoite tela, vi se zakanuva so pekol i vecni maki.....jas sum siguren deka biblijata ne e bozjo slovo a ako gresam togas bog i ne e taka dobar kako sto go pretstavuvaat.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom