Супериорност

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување
C

Cool Hand Luke

Гостин
Кои се симптомите на супериорност кај еден човек? Висок IQ, EQ, многу искуство, знаење, степен на свесност - способност за среќа и ведрина во тешки околности, физички изглед...?
Како тој се вклопува во друштвениот живот, водач е, омилен лик, или напротив делува заостанато како што возрасен човек не може да се вклопи во детска градинка?
Некој пример... еве да речеме оној пеачот Арбен Шаќири - Бени навистина ми делува ко многу зрел човек, ко просветлен да речеме.
Од женските... :raz: :) Ќе се сетам, I promise.
 
Г

Господ

Гостин
Мислам дека делува заостанато бидејки е различен од другите има различни и покомплексни сваќања и затоа често кон него се однесуваат како изрод и отпадок на општеството просто од причина што на човекот му е од памтивек влезено во психа дека се што е ново непознато и различно е лошо.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Не постојат симптоми за супериорност.Ние не сме супериорни и никој не е супериорен спрема нас.Ние сме совршени од самиот ден кога сме родени.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Кои се симптомите на супериорност кај еден човек? Висок IQ, EQ, многу искуство, знаење, степен на свесност - способност за среќа и ведрина во тешки околности, физички изглед...?
Како тој се вклопува во друштвениот живот, водач е, омилен лик, или напротив делува заостанато како што возрасен човек не може да се вклопи во детска градинка?
Некој пример... еве да речеме оној пеачот Арбен Шаќири - Бени навистина ми делува ко многу зрел човек, ко просветлен да речеме.
Од женските... :raz: :) Ќе се сетам, I promise.
Зборуваш за интелектуална надмоќ, или што...не можам да сватам :raz:
 
Г

Господ

Гостин
Човек кој на било каков начин е супериорен во однос на општеството.
Еве на пример детено Марко ли се викаше полага испити од Мајкрософт за мрежи без проблем а ја тек сеа во средно ќе учам мрежи и се надевам дека 30-40 страни материјал ќе го научам асално и сеа одма го дрват нема живот детето не знае за забава ова она едноставно се што е над нивно сваќање(на масата/општеството) е лошо.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Супериорните се дружат со мене.
Не се грижете не ги знаете.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Епа ондак може некој човек да е супериорен во однос на другите само во одредени области. Она за кое има талент и желба за надоградување на своето знаење може да се има само неколку работи, но не и во се. Затоа некој може да биде супериорен во однос на мене за програмирање, но и да не може сам да ја премине улицата.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Епа ондак може некој човек да е супериорен во однос на другите само во одредени области. Она за кое има талент и желба за надоградување на своето знаење може да се има само неколку работи, но не и во се. Затоа некој може да биде супериорен во однос на мене за програмирање, но и да не може сам да ја премине улицата.
Точно.Секој е најдобар во нешто само треба да го пронајде тоа нешто а не да се труди вештачки да биде најдобар во тоа што не е.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Како тој се вклопува во друштвениот живот, водач е, омилен лик, или напротив делува заостанато како што возрасен човек не може да се вклопи во детска градинка?
Или црна овца?

Зависи, ако неговите предиспозиции за супериорност не се вклопуваат со постоечкиот архитип на човек во даденото општество тогаш тој е заостанат човек или црна овца но само во очите на другите.

Особеностите на супериорност кај некоја индивидуа, дали е таа личност ќе се смета за таква, е диктирана од самото општество а не од индивидуа или помала група.

Епа ондак може некој човек да е супериорен во однос на другите само во одредени области. Она за кое има талент и желба за надоградување на своето знаење може да се има само неколку работи, но не и во се. Затоа некој може да биде супериорен во однос на мене за програмирање, но и да не може сам да ја премине улицата.
Значи и супериорноста е релативна.
Каков социјален живот ќе има таа индивидуа тоа зависи од тоа што го напишав погоре.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Бени Шаќири, на могу луѓе не им делува супериорно, убедена сум во тоа. Ако ништо друго, барем на мене не ми делува баш супериорно.

А, тоа е затоа што ние им вообразуваме и им препишуваме етикета супериорност на другите. Нема универзални карактеристики кои би одредиле супериорност, ниту пак самата супериорност како фактичка карактеристика постои.
Тоа се само фасцинации на нашето его од нештата кои другите ги имаат, а нам ни недостасуваат/сакаме да ги постигнеме итн.

За крај, сметам дека е штетно да помислиш дека било кој човек е де факто супериорен. Во НИКОј случај не треба да се убедиме во тоа.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Michael Phelps има покажано дека е супериорен во однос на целиот свет. Освои 8 златни медали ми се чини, постави неколку светски рекорди и пливаше по 2-3 трки во еден ден.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Бени Шаќири, на могу луѓе не им делува супериорно, убедена сум во тоа. Ако ништо друго, барем на мене не ми делува баш супериорно.
Јеп, еден од оние на кои вакви типови не делуваат супериорно. Нит доминираат, нит ми делуваат надмоќно-за мене.

А она погоре нели е талент, дарба...знае да свири гитара што не значи автоматски супериорност.

Michael Phelps има покажано дека е супериорен во однос на целиот свет.
Не би рекол, тој е најдобар во тоа што го прави, но пак не е супериорен.

У ствари не е лошо една попрактична дефиниција некако да добиеме од авторот. Не дека нема да најдеме (гугл е сила и моќ) али чисто да не даваме толку широки претпоставки пошто супериорноста е најверојатно поврзана според одредена област, тема... (кај нацистите нели расна, кај семејството доминација на мажот...и така натаму).

Можи утињам али корегирајте ме, да видиме дал е логична таа супериорност или доминација врз одредена единка, група ...и така натаму :)
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Michael Phelps има покажано дека е супериорен во однос на целиот свет.

Мислев за пливање.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Michael Phelps има покажано дека е супериорен во однос на целиот свет.

Мислев за пливање.
Ок, ја може вода да му носам (у ствари не можам ниту на неговото куче :) ). Но ова ми беше битно, болдот
Мислев за пливање.
Значи ли тоа дека супериорноста не е универзална (осим онаа расната на чичко Хиџо и сличните на него-една раса е супериорна во сите области), значи не би била универзална туку реално по области? Пак ми е ова размислување, а не самоуверен заклучок пошто не можам да заклучам или наметна мислење за нешто за кое не сум сигурен :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.249
Поени од реакции
4.852
Морам вака да одговорам на погоре напишаните постови:
Дали сте слушнале за Нобеловец-црнец?
Или некој (каков било) научник кој направил стварно нешто да е црнец?
Без навреда!

Целата технологија, целото знаење што го поседуваме е дојдено од белците (нас) поточно главно од Европа - 99%.
Не сакам да омаловажувам некого, но тоа се фактите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom