Фондот одби да плати за лекување на малата Мартина!

D

DimoK

Гостин
Дан имат некој информации за состојбата на момочево???донирав уште еднаш
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Дали може некој да ми помогне да стапам во контакт со родителите на девојчето? Ви благодарам однапред.
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
10
Донирано.
И пожелувам се најдобро на малечката и преубава Мартина и на нејзините родители што побрзо да успеат да ги соберат потребните средства. Па најскоро што може да слушнеме најдобри вести за подобрувањето на малечката.
Донирајте сите, мислам дека секој може да одвои барем 100 денара.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940

MikiZulum

Tип-Топ
Член од
29 ноември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Donirano
Gospod da ne cuva od bolesti zasto ovie u vlada nemaat sluh za vakvi raboti, ako dadat na narodot ke nema da ima za nov mercedes.:nenene:
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Pred nekoj den zavrsilo uspesno sobiranjeto pari za edno detence Ezerdzhan, koj imase potreba od lekuvanje. Nemu mu bea potrebni 4 000 evra, a toj gi sobirase od 10.10.2009 godina. Otprilika vo traenje od mesec i pol dena (45 dena) traela taa akcija za da se sobrat 4 000 evra, SAMO 4 000 evra. Na nasata Martina i' se potrebni MNOGU POVEKJE PARI. Ako sostojbata i' se vlosuva sekoj den se' povekje, ako e fakt deka tolku MNOGU pari ke treba da se sobiraat MNOGU DOLGO vreme i PRASANJE E DALI KE BIDAT SOBRANI (a kolku ima do sega sobrano, iskreno ne znam), a fakt e deka e vo prasanje zivotot na Martina, povtoruvam: ZIVOTOT na Martina, ubavo bi bilo DOBRO da se razmisli za mojov predlog: da bide odnesena Martina na Manastirot Ostrog vo Crna Gora.

Namesto da trcaat po bolnici, da molat za donatori megju biznismenite i firmite, i kompaniite i biznisite, da razmisluvaat za Humanitarni Donatorski Koncerti za da bi sobrale finansiski sredstva za lekuvanje, toplo i od se'srce bi go preporacal Pravoslavniot Manastir "Ostrog" (Sveti Vasilije Ostroshki) vo Crna Gora.
Ovoj predlog ne go davam slucajno, bidejki toa mesto go znaat mnogu lugje od site kraevi na svetot.... Mnogumina, koi otisle tamu so Vera vo Boga i vo Bozjata Sila doziveale lekuvanje i isceluvanje od svoite bolesti. Tamu se naogja teloto na Sveti Vasilije Ostroshki, koe ne se raspagja povekje od eden vek, a e NEBALSAMIRANO! Smetam deka e dobro da bide Martina odnesena tamu za nejzino isceluvanje.

Kako prilog na ova shto go kazhuvam, eve nekolku korisni linka od internet koi moze da bidat od korist, za da se zapoznaete i Vie, a i bliskite na Martina so Manastirot i so Cudata koi tamu se slucuvaat do den denes:

http://38.98.127.133/doc/091a26c8-97e7-4293-af25-bb91018d6a8c/Otac-Joil-01

http://38.98.127.133/doc/85e753ee-2184-4dfc-8e4f-c52ac7c13cee/Otac-Joil-02

http://bs-ba.facebook.com/topic.php?uid=75577829030&topic=7621

http://www.ihtus.us/ihtus/viewtopic.php?t=532

==========
Neka najdat nacin da pojdat na Manastirot!!! Bilo kakov nacin!!! Celta gi opravduva sredstvata.

Dokolku im se potrebni drugi informacii, dostapen sum za pomos na forumov: javno ili na privatna poraka.

Blagodaram! Gospod moze da pomogne!!!
Potrebna e Vera i doberba vo Gospod, bidejki nadevanjeto vo lugjeto na planetava Zemja e mnooogu rasklimana i labava i nesigurna rabota!!

Ve molam seto ova soopstete go na nekoj od bliskite na Martina na koi mozete da im go kazete ova ili Ve molam da dobijam kontakt telefon (preku privatna poraka na forumov) od bliskite na Martina za da im go prenesam ova jas.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Со цела почит кон ова што го напиша, леукемијата не е болест која се лекува така. Потребна е терапија, трансплантација, лекување со модерна медицина. Вербата во Бога помага и е еден од клучните делови, но неопходна е и медицината. А за девојчето во состојбата во која што е претставува ризик секое патување, така што сега мислам дека не е баш најдобра идеја да ја носат во манастирот.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Со цела почит кон ова што го напиша, леукемијата не е болест која се лекува така. Потребна е терапија, трансплантација, лекување со модерна медицина. Вербата во Бога помага и е еден од клучните делови, но неопходна е и медицината. А за девојчето во состојбата во која што е претставува ризик секое патување, така што сега мислам дека не е баш најдобра идеја да ја носат во манастирот.
Ако го слушна аудиото или прочита за Чудата на Манастирот, ќе си видела дека таму се исцелувале и од леукемија.

Еве го тоа парче (ова е дел од говорот на отец Јоил, чувар на нераспадливото Тело (моштите) на Свети Василије Острошки на Манастирот Острог):

"... А ево, 1993. године Христина Јоковић из Никшића, Зорана и Вјере Јоковић, слијепа од рођења, и рођена у седам месеци, и још болесна од леукемије, и довели су је са клинике, треба за пар дана да умре и они као задње доводу је у Острог. Ја читам молитве, то није да ми је неко причао други; после два сата она је видела као онај што најбоље очи овде има. Никад јој није требало ништа да ставља, ни наочаре ни ништа, а кад су је повели на клинику да виде да ли има леукемију, леукемију није имала. То је сад здраво дијете, баш су је доводили и ја кажем свратите овамо да покажемо чудо Божије и светог Василија Острошког. Толико бих вам причао чуда да бисмо сатима остали. За светог Василија можемо да ријечемо да слијепи прогледају, глуви прочују, глувонијеми проговоре, узети ходају, губави се прочисте. ..."


Сепак нека ја однесат на Манастирот! :smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ако го слушна аудиото или прочита за Чудата на Манастирот, ќе си видела дека таму се исцелувале и од леукемија.

Еве го тоа парче (ова е дел од говорот на отец Јоил, чувар на нераспадливото Тело (моштите) на Свети Василије Острошки на Манастирот Острог):

"... А ево, 1993. године Христина Јоковић из Никшића, Зорана и Вјере Јоковић, слијепа од рођења, и рођена у седам месеци, и још болесна од леукемије, и довели су је са клинике, треба за пар дана да умре и они као задње доводу је у Острог. Ја читам молитве, то није да ми је неко причао други; после два сата она је видела као онај што најбоље очи овде има. Никад јој није требало ништа да ставља, ни наочаре ни ништа, а кад су је повели на клинику да виде да ли има леукемију, леукемију није имала. То је сад здраво дијете, баш су је доводили и ја кажем свратите овамо да покажемо чудо Божије и светог Василија Острошког. Толико бих вам причао чуда да бисмо сатима остали. За светог Василија можемо да ријечемо да слијепи прогледају, глуви прочују, глувонијеми проговоре, узети ходају, губави се прочисте. ..."


Сепак нека ја однесат на Манастирот! :smir:
Тоа е се' убаво и романтично, но патување во зима во манастир е најмалку она што треба сега.
Подобро е да се посветат на собирање пари за лечење и барање донор на коскена срцевина отколку ова.
Пак ќе кажам со сета почит кон тоа што го пиша. Ја почитувам религијата, верувам во Бога, верувам во чуда, но леукемија, верувај ми, не се лечи со одење во манастир, камо да беше така.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Тоа е се' убаво и романтично, но патување во зима во манастир е најмалку она што треба сега.
Подобро е да се посветат на собирање пари за лечење и барање донор на коскена срцевина отколку ова.
Пак ќе кажам со сета почит кон тоа што го пиша. Ја почитувам религијата, верувам во Бога, верувам во чуда, но леукемија, верувај ми, не се лечи со одење во манастир, камо да беше така.
И од моја страна потполно почитување спрема тебе мила што сакаш да и’ помогнеш на начин кој го сметаш за правилен.

Дали се лажам или треба да се соберат 250 илјади евра? Дали имаш информација колку има до сега собрано?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dobro be, pederlaanava kleta seuste ne odvrzata keseto? Seuste ne otvorila chekmedzeto?
Cekaat da umre za da izjavat deka ete, za malku i ke dale pari??

Koj debilizam drzava eeeej!
 

kokolo_sk

Фаринго Егзофагијален Дивертикулум
Член од
8 јуни 2006
Мислења
261
Поени од реакции
8
Донирано,Донирајте!
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ne donirav za maleckata Martina,donirav za nekolku drugi deca koi ne se taka popularni i forsirani.se nadevam ke ozdravi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom