Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Хехе, чичко Мојсеј многу глупости кажал, па и ова. Тој кога живеел? Што бил по занимање? Да ти кажам јас?

Како тоа е најгадно дело? Зошто? Затоа што првото на што ве научиле да помислите кога ќе чуете “хомо“ е анален секс?



Сега објасни ми, што ненормално и гнасно прават хомосексуалците, што не прават стрејтерите?


Не прават ништо од тоа што го прават со спротивен пол, со истиот!
Не е што правиш работата, туку со кого!
 
O

Out Boy

Гостин
Тоа што имаат секс со некој од нивниот пол?
Тоа што мораат да парадираат за да го искажат она наведеното во првата точка?

Има многу гнасурии...
Принц, немој не ме смеј. Не зборам за секс овде, ама љубовта знае за почит, разбирање и доверба. Ти очигледно погрешно си ја разбрал љубовта: разлика во половите органи на двајцата.

Кога би излегле хомосексуалците на парада, тоа ќе го направат за да протестираат против дискриминацијата во член 6 од Законот за семејство и недонесувањето на Законот за антидискриминација. Исто како што млекарите протестираа за да им се исплатат долговите, а не да покажат колку они се стрејт.

Гнасурии нема. Има само филмови во вашите глави кои ги снимате со помош на стереотипите.

[/B]

Не прават ништо од тоа што го прават со спротивен пол, со истиот!
Не е што правиш работата, туку со кого!
Ајде брееее. Од кај спротивниот пол го зеде за мерка за исправното и неисправното?

Не е што правиш работата, туку со кого!?!?
По се’ изгледа, кај вас христијаните, ова важи.
Не е важно дали ќе убиваш, туку важно е на кого ќе му побараш “прошка“ на гревовите. Не е важно што ќе убиваш, туку во чие име. Не е ни важно кого ќе претепаш. Важно е на чие име се повикуваш за да си го оправдаш гнасното дело.

Ќе ми речеш и дека не е работата дали се сакаш со особата со која влегуваш во брак. Важно е да е со спротивен пол.
Така?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Принц, немој не ме смеј. Не зборам за секс овде, ама љубовта знае за почит, разбирање и доверба. Ти очигледно погрешно си ја разбрал љубовта: разлика во половите органи на двајцата.

Кога би излегле хомосексуалците на парада, тоа ќе го направат за да протестираат против дискриминацијата во член 6 од Законот за семејство и недонесувањето на Законот за антидискриминација. Исто како што млекарите протестираа за да им се исплатат долговите, а не да покажат колку они се стрејт.

Гнасурии нема. Има само филмови во вашите глави кои ги снимате со помош на стереотипите.
OK... togas da barame promena na celoto opstestvo, brakovi (samo) so isti pol...neka go donesat zakonor, i zakon za posvojuvanje deca...Ete jas sum hristijanin, konzervativen, kako skate narecete me... No, za ova i jas ke glasam, ako mi odgovoris sto ke se sluci za nekoi si sto znam 10-15 god?

Принц, немој не ме смеј. Не зборам за секс овде, ама љубовта знае за почит, разбирање и доверба. Ти очигледно погрешно си ја разбрал љубовта: разлика во половите органи на двајцата.

Кога би излегле хомосексуалците на парада, тоа ќе го направат за да протестираат против дискриминацијата во член 6 од Законот за семејство и недонесувањето на Законот за антидискриминација. Исто како што млекарите протестираа за да им се исплатат долговите, а не да покажат колку они се стрејт.

Гнасурии нема. Има само филмови во вашите глави кои ги снимате со помош на стереотипите.



Ајде брееее. Од кај спротивниот пол го зеде за мерка за исправното и неисправното?

Не е што правиш работата, туку со кого!?!?
По се’ изгледа, кај вас христијаните, ова важи.
Не е важно дали ќе убиваш, туку важно е на кого ќе му побараш “прошка“ на гревовите. Не е важно што ќе убиваш, туку во чие име. Не е ни важно кого ќе претепаш. Важно е на чие име се повикуваш за да си го оправдаш гнасното дело.

Така?
Ne gi vrti rabotite kako tebe ti odgovaraat... Ti kazav konkretno za ova zosto veli Bog deka e gadurija, najodvratno nesto...
 
O

Out Boy

Гостин
OK... togas da barame promena na celoto opstestvo, brakovi (samo) so isti pol...neka go donesat zakonor, i zakon za posvojuvanje deca...Ete jas sum hristijanin, konzervativen, kako skate narecete me... No, za ova i jas ke glasam, ako mi odgovoris sto ke se sluci za nekoi si sto znam 10-15 god?


Ne gi vrti rabotite kako tebe ti odgovaraat... Ti kazav konkretno za ova zosto veli Bog deka e gadurija, najodvratno nesto...
Никој не ви бара промена на општеството, морееее, расонете се.
Колку години постои геј-брак во Холандија? Данска? Шведска? Белгија? Колку бракови се склучени од тогаш? А? Ајде, дајте ми ја бројката, јас ја знам. Прогуглајте малку, не само на памет да зборите. Јас знам од што вие се плашите, ама не гледам од каде ви е фобијата ако сте сигурни во вашата стрејтерска ориентација како јас во мојата.

Исто, може и да најдете студии за деца посвоени од геј-родители по овие земји. Ајде, дајте ми го заклучокот. Ја веќе 100 пати ви го презентирам овде, ама вие не сакате да го видите.

И кој бог ми го цитираш ти? Кој пасус конкретно го рекол бог? Законите на Мојсеј се божји зборови? Авантурите на апостолите се божји зборови? За божји го признавам само зборовите на пророкот Исус, кои и овде ги толкувате како што ви одговара.

Ајде, земете камења и гаѓајте.
Ако сметате дека имате право да судите.
Вие безгрешни стрејтери...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ајде, земете камења и гаѓајте.
Ако сметате дека имате право да судите.
Вие безгрешни стрејтери...
заради ова сум уствари против геј парада. Имам впечаток дека со сила сакаат маченици да испаднат.:toe:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
да земат хебли и она као се викаше ко пендреци и да ги размаваат ама озбилно...
 
P

Princ

Гостин
Префрлив неколку мислења што беа за хомосексуалците општо а и за нивната геј-парада, на веќе постоечката која може да ја најдете овде.
Доколку сепак продолжите да дискутирате на темава и не се концентрирате тоа да биде објаснето од религиозна гледна точка (бидејќи подфорумов е Религија сепак), пристапот ќе ви биде забранет на темава од моја страна.
Доколку некој член забележи таков мислење во иднина, нека го пријави постот со клик на оваа икона
на тој пост.

Значи, темата е: Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Мене всушност ме згрозува фактот, што за да си христијанин, мора да си стрејт. За да си Македонец, мора да си христијанин... Тоа толку многу се симбиозирани етничноста, религијата и сексуалната определба, што човек е во стеги. Мислам дека двостраната љубов е подобро мерило за добрина отколку едностраната омраза. И геј парада, нема да има.
 
P

Princ

Гостин
Ако така вели религијата (а христијаните тврдат дека така вели, јас истото ти го тврдам за муслиманите) нема многу-многу што да се лутиш. Апгрејд, корекција... на религија не. Таа е. Можеш да бидеш припадник на таа религија ако ги почитуваш тие правила, во спротивно џабе ти е.
Ако една религија проповеда да се каменуваат хомосексуалците, и ти си хомосексуалец кој сака да верува во таа религија, што ќе правиш? Сам себе ќе се каменуваш?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
:eek:ftopic: Проблемот е во тоа што припадник на религија во Македонија се станува со раѓањето, културолошки според тоа во каква фамилија ќе се родиш. Нема религија што ја поддржува хомосексуалноста. Или има? Јас не сум чула за таква. Автоматски, ако си педер, не си верник. Небулозно е нели? :S
 
P

Princ

Гостин
Баш офтопик отиде....
Прво, ако моите ми дале муслиманско име при раѓање и ме сечеле, не мора да значи дека јас морам да живеам со тоа и кога ќе пораснам. Можам слободно да сменам религија доколку не ми се допаѓа онаа на родителите. Религија-вера. Е сега сеченото не се лепи, ама тоа е башка муабет.
Сакам да речам, доколку сме религиозни, не сме само поради родителите. Посебно не на 20-30 години, а со такви муабетиме овде.
Второ, колку што знам, да, нема религија што ја поддржува хомосексуалноста. Барем за христијанството и исламот знам, претпоставувам и католиците делат ист/сличен став.
И не е небулозно тоа. Небулозно е да си хомосексуалец и сепак да си христијанин/муслиман, кога знаеш што мисли истата таа религија за твојата сексуална определба.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Принц, секој од нас греши. Во религиозна смисла, грешење е прекршување на правило од религиозната книга. Постојано луѓето ги прекршуваат заповедите. Лажењето, на пример. Ќе се покајат и бааам, после некое време пак лажат! Секој лаже, макар биле тоа бели лаги или какви и да се... И таквите луѓе, се` уште остануваат христијани, а педерите не... Двоен аршин е тоа.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ако така вели религијата (а христијаните тврдат дека така вели, јас истото ти го тврдам за муслиманите) нема многу-многу што да се лутиш. Апгрејд, корекција... на религија не. Таа е. Можеш да бидеш припадник на таа религија ако ги почитуваш тие правила, во спротивно џабе ти е.
Зар стварно мислиш дека нема корекции кај религиите?!? Не ме заебавај!

Христијанството е една од најчесто корегираните религии. Иако сум лаик за вашата, можам, од последниве 5-6 години посредни искуства со блискиот исток, слободно да тврдам дека и Исламот не е ништо подобар.

Сплескана е - не, отсега, округлеста е. Све се врти околу нас - не, ние се сме се вртеле. Убиј тоа крадците, не! Исус ќе им суди. Жените се валкани и не смеат да влегуваат зад олтар - оп! жени свештеници! Не се коцкај - опаааа, бинго и томбола у Ватикан...

Не ме заебавај, Принц, сите институционализирани религии се исти, кога станува збор за задржување на пазарот!!! Прилагоди се на потребите на верниците за да владеш полесно и да живееш во лој, како што заслужил еден самопрогласен господов посредник!
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
THE_CHOSEN_ONE
Аноитед уан



Регистриран: Aug 2007
Мислења: 1,221




Каква парада,какви бакраџи, што се занесувате.


Западот е пандан на некогашните градови Содома и Гомора, пробува на најпедерски начин преку разно разни НЏО кои никнуваат како печурки да ни протури декаденција под закрила на толерантност и рамноправност.

Се знае кој го кормилари бродот наречен човештво-отуѓените од Вистината.
__________________

 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Во времето на Исус..на сила биле ..Левитските закони..
Левит 20:13

Исус понудил спасение..


Аууу брат... ти си бил тогаш??? Знаеш кој го пшувал тоа... А што праиме што пред Исус имало такви...?? а??

Еме еве и на атеисти:toe:

Шо фајде кога ќе парадирате...ајде и ние да испаднеме хетеро и ние да парадираме еееејј ние сме хетеро видете не ТУКА СМЕ!!!

Ами знаеме дека има гејој,не мора паради.

Маркус на гејој исус не им е бог...туку еден гејгад(штета за него...цццц)



Мајката јас имам познаници што се геј... па одат повеќе и од мене во црква и и се посветени на верата... Јас лично не верувам во цркви ни попој... искрено.. кога ќе дојде поп да ми пее вода дома... и чека со раката да му дадам 100 денари и кога ќе му дадам 100 ме гледа наопаку, демек оти не се двеста... и така со ред во 2000 куќи... ете ти џипче за некое време... ќе му е*ам матер јас нивна... Ќе му давам пати за да ме држи он под контрола, пот петрафил шо се вика... е нема тоа... јас си верувам во натрприридна , виша сила, кај нас наречена Господ, кај некои Алах кај други крава , кај трети буда и не знам што уште не...Но да верувам во закони, канони што некој ги напишал:nenene::nenene::nenene:... 10 заповеди на таа природа... односно на госпид се доволни, после тоа се е раскол... се напишано заради раскол и омраза меѓу луѓето... иато како светиот канон за крвна одмазда кај албанците... едно те исто...:drk: :salut::salut::salut::salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom